Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 465 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116491428
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Metody určování stáří
Vloženo Pátek, 16. červenec 2010 @ 22:21:31 CEST Vložil: Stepan

Historie poslal JMK

Jako můj příspěvek do diskuze o stáří Země, Vesmíru a tak vůbec jsem si dovolil udělat malý (a v žádném případě nechci tvrdit, že úplný) přehled metod, které se používají k určování stáří různých historických nálezů. Článek se nesoustředí přímo na dokazování stáří Země a je spíše doplněním diskuze.


1. Radiouhlíková metoda

V horních částech atmosféry vzniká působením vesmírného záření radiouhlík C14. Ten je velmi rychle oxidován na oxid uhličitý a dostává se díky fotosyntéze do těl rostlin a skrze ně i do těl ostatních živočichů. Koncentrace radiouhlíku v atmosféře je konstantní a na konstatní hodnotě se ustálí koncentrace i v živých organismech, kam se radiouhlík ukládá. Po smrti organismu je přísun radiouhlíku zastaven a podle rozpadového zákona se jeho množství pravidelně snižuje. Určení, o kolik se koncentrace radiouhlíku v organismu snížila, vypovídá o době, která uběhla od smrti organismu. Hranice použitelnosti této metody závisí na použitých metodách detekce radiouhlíku, v současnosti činí cca 50 000 let. Velkou výhodou této metody je, že i miligramové množství vzorku postačuje k určení stáří. To umožnilo provést testy předmětů jako je Turínské plátno či svitky od Mrtvého moře.

2. Dendrochronologie

Metoda je založena na „čtení informací“ z letokruhů, které v sobě uchovávají přehled o stáří a změnách klimatu. Dendrochronologie není jen počítání letokruhů dřeva pro určení doby, po kterou strom rostl. Pořadí jednotlivých letokruhů a jejich tloušťky jsou charakteristické pro určitá území a období tak přesně, že díky nim je možné dřevo datovat s přesností jednoho roku. Souvislým „napojením“ charakteristických období vyčtených ze stále starších a starších stromů lze sestavit rejstřík období, do kterého pak lze dosadit zkoumaný dřevěný materiál dosadit (představte si dlouhý čárový kód a jeden jeho fragment, který přiložíte tak, aby seděl). Dendrologové vytvářejí chronologické rejstříky jednotlivých dřevin na daných územích sahající do hluboké minulosti , podle nichž se pak určuje stáří zkoumaných vzorků. Chronologie dubu je u nás zpracována počínaje rokem 525 souvisle až po současnost. U jedle je to od roku 1131. Smrk a borovice se u nás začaly hojně využívat až v 18. století.

3. Termoluminiscence

Metoda termoluminiscence je používaná při určování stáří vypalované keramiky, cihel a obecně materiálů, které prošly tepelným opracováním při vysokých teplotách. Princip metody tkví v tom, že v některých pevných látkách mohou být působením ionizujícího záření zachyceny elektrony díky různým nečistotám a nepravidelnostem krystalové mřížky v metastabilních polohách v záchytných centrech ležících v zakázaném pásu mezi vodivostním a valenčním pásem. Při dodání dostatečné energie (například ohřevem látky) se uvolní a přecházejí do jiných energetických hladin za emise charakteristického elektromagnetického záření. U keramiky a dalších materiálů, které byly zpracovány za velmi vysokých teplot, dojde k uvolnění všech elektronů, které se nacházejí v metastabilních polohách v záchytných centrech. Prázdná místa se pak zpětně zaplňují vlivem kosmického záření a radionuklidů v materiálu a jeho okolí.
Opětovným ohřevem a pořízením charakteristické křivky závislosti vyzářené energie na teplotě lze určit stupeň této opětovné „kontaminace metastabilních poloh“ a tím určit dobu, která uplynula od prvního tepelného opracování. Touto metodou lze běžně určit stáří v rozmezí 100 – 10 000 let. Chyba stanovení stáří se v ideálním případě pohybuje okolo 3%. Při ohřevu materiálu při vysokých teplotách se na termoluminiscenci podílí i samotný svítící materiál, který tak tvoří pozadí měření. Po prvním ohřátí se proto zahřeje předmět ještě jednou. Tentokráte jsou metastabilní polohy opět uvolněné. Naměří se tak pouze infračervené vyzařování materiálu.

4. Opticky stimulovaná luminiscence

Jedná se o obdobu předchozí metody. Minerály jako křemen, případně živec, které jsou vždy obsaženy ve vrstvách s archeologickými materiály, vstřebávají záření radionuklidů ze svého okolí a elektrony se v nich též zachycují v metastabilních polohách. Světelnou stimulací dojde k uvolnění těchto elektronů, které je opět možné měřit.
 Na rozdíl od termoluminiscence, kde se měří čas, který uplynul od tepelného zpracování předmětu, se v případě opticky stimulované luminiscence měří čas, který uběhl od posledního vystavení předmětu slunečnímu záření.
Při pořizování vzorků pro dataci touto metodou je podmínkou zajistit, aby se nedostaly do kontaktu se slunečním světlem, které by vyvolalo luminiscenci a vynulovalo informace o stáří.

5. Kalium-Argonová metoda

Metoda slouží k určování stáří hornin, např. muskovitu či silikátů. Podobně jako u radiouhlíkové metody, kde se zjišťuje poměr izotopů uhlíku, se i při této metodě k určení stáří využívá rozpadový zákon, kde tentokrát hraje hlavní roli rozpad izotopu draslíku K40 na izotop argonu Ar40. Z poměru zastoupení těchto dvou izotopů lze určit stáří horniny. Argon se může do horniny dostat ze vzduchu, ten však neobsahuje pouze izotop Ar40, ale i ostatní izotopy argonu. Pokud se v hornině nachází pouze izotop Ar40, máme téměř jistotu, že tento vznikl v důsledku rozpadu draslíku a metodu je možné použít. Variantou této metody je metoda argon-argonová, které se dává v dnešní době přednost. Spočívá přímo ve sledování poměru Ar40 a Ar39.

6. Paleomagnetismus

Metoda slouží k datování hornin. Ve vyvřelých horninách s obsahem železa či jiných magnetických kovů dochází při jejich tuhnutí k uspořádání magnetických složek podle indukčních čar magnetického pole Země, podobně jako když se vloží magnet mezi železné piliny. Magnetický pól Země se v historii mění, posouvá se a někdy dojde i k přepólování, tj. záměně severního a jižního magnetického pólu. Pokud víme, jak se měnil magnetický pól v průběhu věků, můžeme sestavit kalibrační křivku, podle níž lze datovat ztuhnutí určité horniny. Po ztuhnutí se již atomy v látce prakticky nehýbají a zachovávají tak informaci, kde byl magnetický pól v době ztuhnutí látky, nezávisle na tom, jak se později jeho poloha měnila. Při určování stáří je pro dosažení směrodatných výsledků nutné zohlednit i skutečnost, že kontinenty mění svoji polohu.

7. Racemizační metoda

Metoda sloužící k datování organických zbytků. Aminokyseliny a cukry se v organismech vyskytují výhradně v jedné optické variantě, aminokyseliny jako levotočivé, cukry pravotočivé. Po smrti organismu dochází k postupné přeměně na opticky inaktivní směs („racemát“, odtud název metody). Rychlost této změny je však závislá na velkém množství faktorů a proto touto metodou nelze získat nějaké absolutní určení stáří, jen relativní porovnání starších a mladších vzorků ze stejných fyzikálně-chemických podmínek.

8. Izotopy kyslíku


Metoda slouží zejména ke studiu krasových jevů. Sleduje se v ní poměr izotopů kyslíku O16 a O18. Svým principem se podobá metodě dendrochronologie. Poměrem dvou izotopů kyslíku se neurčuje čas, ale teplota, při níž docházelo v hornině ke krystalizaci. V nové vrstvě horniny je vždy více těžšího izotopu, než v předešlé. Záleží ale na teplotě, jak velký tento skok je. Pokud známe posloupnost teplých a studených období, je možné podle statigrafického zákona stejných zkamenělin  příslušné vrstvy nález datovat.

9. Varvová chronologie

Další metoda podobající se dendrochronologii je studium varvů. Varvy jsou tenké vrstvičky sedimentu usazovaného v jezerech a obecně ve vodním prostředí. V závislosti na změnách v průběhu roku se usazují střídavě světlejší písčitější vrstvičky (zejména v letních obdobích při intenzivním přísunu vody z hor) a tmavší jílovitější části (v zimních obdobích). Velmi zjednodušeně lze říci, že jedna světlo-tmavá vrstvička odpovídá jednomu roku. Tato metoda má význam zejména u jezer v blízkosti ledovců (tzv. periglaciální jezera). Podle jednotlivých vrstev může být určena doba a fáze, v jakých ledovec ustupoval.

10. Další metody

Ve stručnosti uveďme ještě některé další metody určování stáří: Palynologie, karpologie a malakologie jsou metody zkoumající pylová zrna a rostlinné ostatky. Tritiová metoda datující stáří předmětů za posledních 50 let, používaná obzvláště v kriminalistice, statigrafické a typologické studie vrstev hornin, fluorové testy, metoda izochron, metoda rubidium-stronciová, uran-thoriová metoda a další. Při určování stáří velmi starých nerostů se často vychází z rozpadových řad a množství Pb206 (uranová rozpadová řada), Pb207 (aktiniová), Pb208 (thoriová).

Podobná témata

Historie

"Metody určování stáří" | Přihlásit/Vytvořit účet | 137 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Metody určování stáří (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Sobota, 17. červenec 2010 @ 01:39:00 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ta 3. mi silně připoměla homeopatii. Ale to je pavěda, tak to jsem se asi spletl.



Re: Metody určování stáří (Skóre: 1)
Vložil: Didymos v Neděle, 18. červenec 2010 @ 07:50:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Všecky metody jsou neskutečně nespolehlivé, pavědecké a chybné.



Re: Metody určování stáří (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Neděle, 18. červenec 2010 @ 08:28:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hospodin stvořil svět a dal ho člověku k užívání. Nic neuzamkl, můžeme bádat, jak je svět starý, jak stvořil zvířata, jak člověka, ale myslím si, že my lidé svým rozumem, celé Boží zjevení pod kontrolu nedostaneme.



Re: Metody určování stáří (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 19. červenec 2010 @ 08:29:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Geologie a paleontologie si navzájem zajímavým způsobem vypomáhá. Někdy ve vědeckém pravěku v dobách paruk a nošení talárů jako běžného oděvu byla stanovena určitá dogmata která vyústila do teorií o prvohorách a podobně  podle těch se pořád jede. Když najdou zkameněliny v určité hornině tak je datují podle té horniny a naopak. Horninu podle zkamenělin. Já věřím na svět starý několik tisíc let a na potopu mezi tím.



Stránka vygenerována za: 0.90 sekundy