Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 229, komentářů celkem: 429545, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 433 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116466238
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Kreacionalistický postoj je nevědecký
Vloženo Neděle, 24. listopad 2002 @ 23:35:21 CET Vložil: Bolek

Společnost poslal Bobby

  Kreacionalistický postoj je nevědecký

Johnson má zato, že nadpřirozený Tvůrce stvořil život a vložil do něj smysl, neboť »svět a zejména lidstvo byly pro takový záměr stvořeny a exlstují«.

»Najdu-li na poli kapesní » hodinky«, uvažoval v roce 1802 William Paley, teolog, »napadne mne, že je tam někdo ztratil. Nenapadne mne, že by je tam stvořily síly přírody. Něco tak složitého, jako jsou hodinky', dokáže vyrobit pouze hodinář .« Jinak řečeno rostliny, živočiši i další podoby života jsou na všech zkoumaných úrovních natolik složité, že žádná nemohla vzniknout sama od sebe. Stvořil je tedy Tvůrce neboli Bůh. Paley tímto způsobem užil argument z inteligentního uspořádání, neboli inteligentního designu, jedno z těžišť soudobých úroků na evoluční teorii, organizovaných zejména ve Spojených státech politicko-mocenským hnutím, jemuž Američané říkají náboženská pravice. Inteligentní design je v současné podobě z valné části výtvorem Phillipa E. Johnsona, penzionovaného profesora trestního práva Kalifornské univerzity. Johnson má zato, že nadpřirozený Tvůrce stvořil život a vložil do něj smysl, neboť »svět a zejména lidstvo byly pro takový záměr stvořeny a existují«. Střediskem hnutí propagujícího inteligentní design je Centrum pro obnovu vědy a kultury (Center for the Renewal of Science and Culture), součást Discovery Institute v americkém Seattle. Discovery Institute je v současnosti mnoha sponzory financován lépe než řada státních i nestátních amerických programů vědeckého vzdělávání. Nadpřirozenou sílu, která je zdrojem inteligentního designu, však v této souvislosti kreacionisté včetně Johnsona oficiálně raději nepojmenovávají.
Užívají vnitřně rozporný pojem »vědecký kreacionismus«, aby se nedostali do rozporu s americkou ústavou, která zatím důsledně odděluje stát od náboženství. Rádi by, aby se, ačkoli o vědu nejde, »vědecký kreacionismus« coby věda vyučoval v hodinách biologie na středních školách a konkuroval evoluční teorii.
Počátkem 90. let minulého století začal Johnson razit »strategii klínu« . Jejím cílem je prosadit fundamentalistické protestantské křesťanské hodnoty ve vzdělávání a společnosti, jakož i zničení toho, co Johnson považuje za materialismus a ateismus. Těžištěm veškerého vzdělávání, kultury jakož i vědy má být dle Johnsona a jeho bližních Ježíš. Strategie klínu tvrdí, že věda, přesněji řečeno způsob myšlení, jemuž Američané rádi říkají naturalismus, zamítá jak metodologicky, tak filozoficky Boha. Což má být nepřípustné a sociálně nebezpečné.
Johnson metodologický a filozofický naturalismus záměrně směšuje. Vědec, nejsa filozofem nebo teologem, může totiž být metodologický naturalista, takže pracuje s bázemi DNK, nebo elementárními částicemi a ve své každodennosti prostě předpokládá, že je příroda udělaná podle nějakých pravidel a přitom může být věřící křesťan nebo příslušet jiné víře. Nebo může být filozofický naturalista, v kreacionistickém pohledu tedy hříšný materialista, ateista a vůbec pohan. Což bývá vědcům jedno: Zajímá je, kdo je dobrý a kdo špatný vědec. Zatím si to mohou dovolit.
»Něco tak složitého se nemohlo vyvinout krok za krokem, silami přírody, čili evoluce - k čemu by byla polovina oka?« zní jedna podoba kreacionistického argumentu z inteligentního uspořádání. Opravdu? Vědci zjistili, jak vypadá a jak se odlišuje oko včely od oka sépie nebo oka lidského. Pak se podívali, jak se oči spolu s dalšími tkáněmi a orgány vyvíjejí - a to u červů, členovců, hlavonožců i obratlovců. Přitom zjistili, že vývoj oka u všech těchto dnešních podob života kontroluje jediný gen tak, že řídí činnost velkého počtu dalších genů. Tento »master gene« se jmenuje Pax 6. Z toho plyne, že ve všech těchto dnešních, tak dramaticky odlišných podobách života kontroluje vývoj oka společný kousek informace. Dostat se do tak rozdílných podob života mohl jedině ze společného vývojového předka. Což se považuje za jeden z důkazů biologické evoluce. Jak se prokazuje tohle?
Gen Pax 6 můžete vymontovat z myši nebo ze sépie a zamontovat do mušky octomilky. Přimějete-li v mušce octomilce gen Pax 6 pocházející z myši nebo ze sépie k činnosti, udělá jí nadpočetné oko. N eošklíbejte se, prosím, i když je výsledek pokusu nehezký. Je to, jako byste se podívali na ruce samotné evoluci. Já vím, že to je jen kousek řetězu, jenž mizí v mlze. Ale tak se dělá věda - zítra snad vědci vytáhnou další článek řetězu.
A pak se uvidí. Že to chce trpělivost? To je pravda. Kdo říká, že řešení jsou snadná a hned po ruce?

MUDr. František Koukolík
Autor je lékař a popularizátor vědy


"Kreacionalistický postoj je nevědecký" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy