Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 423 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116471675
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Smlouva by nadřadila jednu církev
Vloženo Pondělí, 09. červen 2003 @ 15:26:33 CEST Vložil: Stepan

Žhavá témata poslal berti

  Smlouva by nadřadila jednu církev

Poslanecká sněmovna zamítla mezinárodní smlouvu, jež měla být uzavřena mezi Českou republikou a Svatým stolcem. Protože se jedná o složitou právní materii, ve které se prolínají aspekty práva mezinárodního a práva vnitrostátního, stojí za to tuto problematiku stručně okomentovat. Ač jde o mezinárodní smlouvu uzavřenou mezi dvěma státy, její obsah je z pohledu mezinárodního práva atypický, neboť upravuje problematiku postavení vnitrostátní právnické osoby katolické církve na území ČR.


Tato atypičnost by sama o sobě nebyla na závadu. Spornou je však otázka, zda touto mezinárodní smlouvou neměníme právní pozici katolické církve, zda ji nepovyšujeme nad ostatní církve, které působí na našem území a zda tak z katolické církve nečiníme církev privilegovanou. Osobně se domnívám, na rozdíl od ministra zahraničí Cyrila Svobody a ostatních představitelů KDU-ČSL a některých poslanců US, že tomu tak je. Přijetím této smlouvy bychom, dle mého názoru, založili nerovnost jednotlivých církví v ČR a z katolické církve bychom učinili církev privilegovanou. Oč opírám toto své tvrzení?
Je sice pravdou, jak říká ministr zahraničí Cyril Svoboda, že tato smlouva katolické církvi nepřináší žádná nová práva. Katolická církev již podle současné platné právní úpravy může například vykonávat obřady, při nichž je uzavíráno manželství, nebo zajišťovat výuku katolického náboženství ve školách, předškolních a školských zařízeních, která jsou součástí výchovně vzdělávací soustavy ČR, stejně tak jako jiné církve, jež splní podmínky stanovené v zákoně o církvích.
Současná platná vnitrostátní úprava, obsažená v zákoně o církvích a náboženských společnostech (zákon č. 3/2002 Sb.), však upravuje tato oprávnění církví odlišným způsobem než smlouva se Svatým stolcem. Církve totiž vykonávají tato oprávnění jako takzvaná zvláštní práva registrovaných církví (§ 7 odst. 1 zákona). Církev tak o povolení výkonu takových práv musí žádat stát a musí při tom splnit relativně přísné zákonem stanovené podmínky. V případě, že tyto podmínky přestane plnit, pak stát, potažmo ministerstvo kultury, může takovéto oprávnění k výkonu zvláštních práv církvi odejmout...
Takovýto právní režim by však neplatil pro katolickou církev v případě, že by byla přijata mezinárodní smlouva mezi ČR a Svatým stolcem. Ta by zajišťovala katolické církvi výkon těchto práv, aniž by stát mohl tato oprávnění korigovat či je katolické církvi odejmout. Na jedné straně by tak existovaly církve podrobené vnitrostátnímu právnímu režimu a možnosti státu odejmout zvláštní práva, a vedle toho katolická církev, jejíž právní postavení by bylo ze strany českého státu téměř nedotknutelné.
V opačném případě by stát musel od smlouvy se Svatým stolcem odstoupit. Ač nejsem zapřisáhlým odpůrcem případné smlouvy se Svatým stolcem, vnímám specifické postavení katolické církve, domnívám se, že právě z důvodu různého právního režimu pro církve v ČR je dobré, že Poslanecká sněmovna smlouvu se Svatým stolcem tak, jak byla předložena ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou, odmítla. Nic nebrání tomu, aby byl zpracován nový návrh mezinárodní smlouvy, který nebude obsahovat právní nejasnosti a nebude vytvářet otazníky nad postavením katolické církve ve vztahu k českému právnímu řádu.

Jiří Pospíšil poslanec PČR, stínový ministr spravedlnosti
Občanská demokratická strana

"Smlouva by nadřadila jednu církev" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Smlouva by nadřadila jednu církev (Skóre: 1)
Vložil: Johny v Úterý, 15. červenec 2003 @ 21:37:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jak se píše o nadřazení jedné církve, vše vypadá, že by tomu tak skutečně bylo. Pravdou ovšem je, že Svatý stolec má obdobnou smoluvu s velkým počtem zemí a v našem regionu kromě nás již se všemi. I když připouštím, že např. právo vyučovat náboženství bez nutnosti souhlasu státu je jistá preference, rád bych věděl, jaké důvody by vedly k nepovolení jiným církvím aj jaké důvody by eventuelně vedly k jeho odebrání. Ať tak či onak, je smutné, že na nepřijaté smolouvě velmi dlouho pracovali zástupci jak církve, tak i státu, smlouva byla předběžně schválena jako přijatelná a právě proto mohla být předložena poslancům. Je-li avizovaná vada tak markantní, proč nikdo ze zástupců jednajících za stát na takovou věc neupozornil ještě v době, kdy byl čas zapracovat změnu? Tak se opět nastartuje další období nekonečných debat. Popravdě řečeno, kdo sledoval průběh přípravných jednání, mohl zjistit, že ze strany současné vlády není příliš velký zájem podobnou smlouvu uzavírat.
Osobně bych se přimlouval za to, aby do podobných jednání se státem vstoupili i zástupci dalších církví. Chápu, že některá ustanovení současného zákona mohou chápat jako diskriminační a jistě by bylo o čem jednat.
Jinak si musíme přiznat, že řada problémů se může přičítat i velkému rozdrobení křesťanů, kteří mnohdy nejsou schopni vystupovat ve shodě. Sám jsem také křesťan a velmi si přeji, aby ekumenické snažení přinášelo co nejvíce plodů. Jde o věrohodnost našeho hlásání okolnímu světu. O to, abychom svým životem dokazovali, že cesta s Kristem je velmi dobrým řešením i pro ty, kdo ho zatím nepoznali.



Re: Smlouva by nadřadila jednu církev (Skóre: 1)
Vložil: Johny v Úterý, 15. červenec 2003 @ 21:41:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jak se píše o nadřazení jedné církve, vše vypadá, že by tomu tak skutečně bylo. Pravdou ovšem je, že Svatý stolec má obdobnou smoluvu s velkým počtem zemí a v našem regionu kromě nás již se všemi. I když připouštím, že např. právo vyučovat náboženství bez nutnosti souhlasu státu je jistá preference, rád bych věděl, jaké důvody by vedly k nepovolení jiným církvím a jaké důvody by eventuelně vedly k jeho odebrání. Ať tak či onak, je smutné, že na nepřijaté smolouvě velmi dlouho pracovali zástupci jak církve, tak i státu, smlouva byla předběžně schválena jako přijatelná a právě proto mohla být předložena poslancům. Je-li avizovaná vada tak markantní, proč nikdo ze zástupců jednajících za stát na takovou věc neupozornil ještě v době, kdy byl čas zapracovat změnu? Tak se opět nastartuje další období nekonečných debat. Popravdě řečeno, kdo sledoval průběh přípravných jednání, mohl zjistit, že ze strany současné vlády není příliš velký zájem podobnou smlouvu uzavírat.
Osobně bych se přimlouval za to, aby do podobných jednání se státem vstoupili i zástupci dalších církví. Chápu, že některá ustanovení současného zákona mohou chápat jako diskriminační a jistě by bylo o čem jednat.
Jinak si musíme přiznat, že řada problémů se může přičítat i velkému rozdrobení křesťanů, kteří mnohdy nejsou schopni vystupovat ve shodě. Sám jsem také křesťan a velmi si přeji, aby ekumenické snažení přinášelo co nejvíce plodů. Jde o věrohodnost našeho hlásání okolnímu světu. O to, abychom svým životem dokazovali, že cesta s Kristem je velmi dobrým řešením i pro ty, kdo ho zatím nepoznali.



Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy