Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 430 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116464979
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: SVATOST
Vloženo Čtvrtek, 23. říjen 2014 @ 22:03:11 CEST Vložil: Tomas

Kázání poslal gregorios777

Občas slýchám posměšky svých odpůrců, že chci být příliš "přesvatý".

 Posuďte sami, zda je takové smýšlení z Ducha nebo z těla. Vždyť Pán říká:

»15. Ale jakž ten, kterýž vás povolal, svatý jest, i vy svatí ve všem obcování buďte; 16. Jakož napsáno jest: Svatí buďte, nebo já svatý jsem.« [1Pt 1,15-16]

Je tedy možné být až moc přesvatý, když máme být svatí jako Bůh? Svatý znamená ODDĚLENÝ - od hříchu i od světa. Sami od sebe pochopitelně nemůžeme být svatí ani náhodou. Celá přísná výchova Boha Otce směřuje k tomu, abychom měli účast na Jeho svatosti, na svatosti samotného Pána:

»5. A což jste zapomenuli na napomenutí, kteréž k vám jako k synům mluví: Synu můj, nepohrdej kázní Páně, aniž sobě stýskej, když od něho trestán býváš 6. Nebo kohož miluje Pán, [tohoť] tresce, a švihá každého, kteréhož za syna přijímá. 7. Jestliže kázeň snášíte, Bůh se vám podává jako synům. Nebo který jest syn, jehož by netrestal otec? 8. Pakli jste bez kázně, kteréž všickni účastni jsou, tedy jste cizoložňata, a ne synové. 9. Ano tělesné otce své měli jsme, kteříž nás trestali, a měli jsme [je] u vážnosti, i zdaliž nemáme mnohem více poddáni býti Otci duchů, abychom živi byli 10. A onino zajisté po nemnohé dny, jakž se jim vidělo, trestali, ale tento v věcech přeužitečných, totiž k tomu, abychom došli účastnosti svatosti jeho.« [Žd 12,5-10]

Toto však je výhradně práce Ducha svatého v nás. On sám je tou svatostí. Tato svatost Ducha přichází po mnoha létech vytrvalé práce Ducha. Nemluvím zde o poziční svatosti, dosaženou před Bohem Otcem Kristovou obětí na kříži, kterou mají všechny Boží děti stejnou - tedy Kristovu. Mluvím o Kristově svatosti, která je vypracovaná Duchem svatým. Která je skutečná a praktická. A tu má každý věřící na jiné úrovni. Ta má být také Kristova. Ale není přičtená, ale skutečně dosažená.

Je to stejná svatost, bez níž by svatí Boží lidé unášeni Duchem svatým nemohli napsat ani řádek Písma, které je do posledního písmenka inspirované Bohem. Když apoštolé psali Písma, byli ve výchově Ducha již 20-30 let. Apoštol Jan dokonce 60 let. A je to opravdu znát. Jan byl již pokročilý otec v Kristu, pokud jde o duchovní zralost. Dostal prorocký vhled do budoucnosti Církve a světa, který je vrcholem a završením celého Božího zjevení v Písmech. 

Svatost a čistota potřebná k napsání NZ Písem musela být skutečně ryzí, jako to nejčistší zlato. A tato Boží svatost má být cílem pro každého věřícího, který je povolán skutečně sloužit Pánu, ale i každého jiného věřícího. Nechme se tedy do ní Duchem svatým uvést milostí skrze víru a nestyďme se za to. Ať se nám za to posmívá, kdo chce... Bůh nás chce mít vykoupané v čisté koupeli vody Slova a Ducha. Nechce, abychom se koupali ve vlastní špíně. 

Potřebujeme více skutečně svatých Božích sluhů, aby nás uvedli do jednoty víry (= učení) a poznání Syna Božího:

»11. A onť dal některé zajisté apoštoly, některé pak proroky, jiné pak evangelisty, jiné pak pastýře a učitele, 12. Pro spořádání svatých, k dílu služebnosti, pro vzdělání těla Kristova. 13. Až bychom se sběhli všickni v jednotu víry a známosti Syna Božího, v muže dokonalého, v míru postavy plného věku Kristova, 14. Abychom již více nebyli děti, zmítající se a točící každým větrem učení v neustavičnosti lidské, v chytrosti k oklamávání lstivému;« [Ef 4,11-14]

A i když mezi námi nebude žádný apoštol (který musí nutně vidět Vzkříšeného a být Jím osobně pověřen), mohou být mezi námi svatí Boží lidé, kteří nejen že občas dostanou od Ducha svatého světlo na nějaký jednotlivý verš nebo pasáž Písma, když jim ho Duch oživí, ale kteří budou mít takto oživlé a osvětlené celé Písmo, kdykoli do něho nahlédnou. Aby pro ně Písmo bylo trvale živou Knihou, jakou také je (ale my to zatím nejsme schopni vidět). A aby tak v jednotě víry uvedli do Církve JEDNO učení - JEDEN výklad Písem.


"SVATOST" | Přihlásit/Vytvořit účet | 69 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 24. říjen 2014 @ 08:12:25 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
..."Svatý znamená ODDĚLENÝ - od hříchu i od světa."...

Určitě je to docela přiléhavé a pravdivé vyjádření.

Ale nevystihuje všechno.
Svatý znamená ještě daleko víc - znamená nejen oddělení pro Boha, ale také praktické následování Krista životem v jeho lásce, v jeho příkladu, ve společenství církve.

A znamená ještě i daleko víc, než i toto - protože dokonale svatý je jenom Bůh. Svatý člověk je jenom obrazem, jenom odleskem svatosti Boží.

Ale není to málo. Tím naplňuje svůj úděl, naplňuje smysl toho, proč byl stvořen - jako Boží spolupracovník zjevuje Boží lásku ve viditelném světě.


Nezapomínejme, že ti, co se nám posmívají, jsou jen ubozí duchovní chudáci - ti, kteří jsou hodni ve své zatvrzelosti snad jen našeho politování.



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: Bylina (k.bylina@seznam.cz) v Pátek, 24. říjen 2014 @ 10:58:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
»15. Ale jakž ten, kterýž vás povolal, svatý jest, i vy svatí ve všem obcování buďte; 16. Jakož napsáno jest: Svatí buďte, nebo já svatý jsem.« [1Pt 1,15-16]

Abych tento verš správně pochopil, musím vědět, co se tou Boží svatostí myslí. Co je opravdová svatost, kterou si Otec u nás přeje vidět, můžeme nejlépe poznat v evangeliích na jeho Synu, Ježíši Kristu. On se neodděloval od světa vnějšně, ale byl oddělen vnitřně. Především byl od světa oddělen svou láskou, poslušností a věrností Otci, kterou svět nezná. Nepravou svatost, čili oddělenost naopak vidíme u farizeů - askeze, oddělování se od hříšníků a pohrdání jimi, spoléhání na své skutky. Ač taková svatost může vypadat navenek "zbožně", ve skutečnosti je to svatost světa a vede jen k pýše a zaměřenosti na sebe, což je ta nejvnitřnější podstata hříchu.
Duchovně jsou jen dvě království: království světa a království Boží. Jsem-li občanem Božího království, jsem duchovně oddělen od království světa a naopak. Co to v životě člověka prakticky přináší, zjevuje krásně a jednoduše ap. Pavel: Neboť království Boží není v tom, co jíte a pijete, ale ve spravedlnosti, pokoji a radosti z Ducha svatého.
Co tím chci říci? Mnozí křesťané si myslí, že vyšší svatosti dosáhnou, když se zdrží některých pokrmů, nebo nápojů, nebo se přestanou stýkat s nevěřícími a nebo budou pěstovat nějakou formu askeze. Pokud těmito způsoby chceme pěstovat svatost, pak se nesmíme divit, že se nám lidé smějí. Směje se totiž i Bůh naší pošetilosti. Ježíš nám přišel ukázat, že tyto věci samy o sobě, nepůsobí svatost, ale naopak jsou součástí tohoto světa. Proto se jim také věnuje taková pozornost ve všech náboženstvích tohoto světa, včetně některých křesťanských organizací. Skutečná svatost je dílem Ducha svatého v srdci člověka a přináší do jeho života spravedlnost(svobodu od hříchu), lásku, radost a pokoj.
Věřící člověk by měl, než odsoudí smích těch, kteří se mu smějí, napřed popřemýšlet zda se mu nesmějí oprávněně, když vidí, že cedí komára a polyká velblouda.



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pátek, 24. říjen 2014 @ 12:23:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Díky, Gregu. Hezký článek.

  Toník



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Pátek, 24. říjen 2014 @ 22:37:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zatím bych se přídržel definice, kterou jsem převzal od několika dobrých znalců Písma a hebrejštiny. Dost lze najít v Novotného Biblickém slovníku.

Nejprve je nutné oddělit Boží svatost od svatosti Božího lidu, případně i jednotlivců v Božím lidu. Svatost Boží je pro nás příkladem, metou s možností se pouze k ní přiblížit.

Svatost lidu nebo člověka je prosté "oddělení pro Boha". Podobně, jako je klatý rovněž oddělený pro Boha, ale určený ke zničení.

Svatost v tomto biblickém smyslu nemá nic společného s dokonalostí. Jen to, že snahou každého by mělo být přiblížit se svatosti Boží.



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Sobota, 25. říjen 2014 @ 00:02:33 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Gregu, mohl bys nějak objasnit to, co tvrdíš o NZ? Odkud prosím znáš jména a osobnosti pisatelů NZ? Některé jsou podepsané, ale co třeba evangelia? 



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Sobota, 25. říjen 2014 @ 16:16:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Svatosti, o níž se zmiňuje Pán Ježíš v evangeliích a apoštolové v epištolách, lze dosáhnout jediným způsobem! Žít skrze Krista Božím věčným životem, Jímž Pán Ježíš Kristus je, neboť jen Jeho život a On jako náš život splňuje Boží požadavky kladené na člověka, stvořeného k Božímu obrazu podle Boží podoby, aby člověk jako Jeho obraz vyjadřoval Boha a Jeno jménem a mocí panoval nad celou zemí a vším živým, k čemuž byl stvořen  (Gn 1:26).
Člověk byl stvořen jako nádoba, jejímž obsahem má být sám Bůh, jako život člověka a všechno pro uskutečnění Božího věčného záměru, jímž je vybudovat svůj, tj. Otcův dům jako Církev živého Boha rozšířený a zvětšený v Boží svaté město - Nový Jeruzalém, cíl a dovršení veškerého Božího budování coby naplnění touhy a úmyslu Božího srdce. Tož tak.



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: Kjubik (forrest.gump.junior@gmail.com) v Neděle, 26. říjen 2014 @ 22:02:11 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Gregu, článek se mi v podstatě libí. Díky ti za něj.



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 27. říjen 2014 @ 06:36:32 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kam chodíte na takové slušné odpůrce ? Ti naši nám obvykle říkají úplně jiné věci. :o))) I když i tenhle prvek v tom možná je, když se nad tím člověk trochu zamyslí. I když to formulují jinak. Občas říkají cosi v tom smyslu že jsme úzkoprsé svíčkové báby které si nic neužijí a tlačí se nám to na mozek. Zvlášť pikantně to zní v případě že o kousek dál vulgárně křičí že jsme ti vrazi, prostopášníci  a zvrhlíci.



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Pátek, 31. říjen 2014 @ 17:43:51 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Blahoželanie...
Vážení kresťania...dovoľte mi zablahoželať vám k zajtrajšiemu sviatku ,,všetkých svatých,,... keďže každý kresťan je podľa písma svatý a neexistuje rímske delenie na svatých, blahoslavených a kanonizovaných kresťanov, preto zajtrajší sviatok je sviatok všetkých kresťanov... ešte raz všetko najlepšie....

ivanp



Re: SVATOST (Skóre: 1)
Vložil: Sallvia v Čtvrtek, 19. únor 2015 @ 21:31:51 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
tohle je moc hezké: Nechme se tedy do ní Duchem svatým uvést milostí skrze víru a nestyďme se za to. Ať se nám za to posmívá, kdo chce... Bůh nás chce mít vykoupané v čisté koupeli vody Slova a Ducha...
to si zapamatuju, bráško




Stránka vygenerována za: 0.48 sekundy