Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 430 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116472699
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Odluka cirkvi od štátu by ochromila cirkevné aktivity
Vloženo Sobota, 09. červenec 2005 @ 20:50:51 CEST Vložil: Bolek

Společnost poslal laco

Odluka cirkvi od štátu by ochromila cirkevné aktivity Odluka cirkvi od štátu by dnes mala podľa kardinála Jána Chryzostoma Korca ten istý cieľ i účinok ako za totality a to ochromenie činnosti cirkví v oblasti výchovy, kultúry, zdravotníctva či charitatívnej oblasti. Korec sa dnes v kázni počas slávnostnej svätej omše pri príležitosti sviatku svätých Cyrila a Metoda na nitrianskej Kalvárii pred tisíckami pútnikov vyjadril aj k názorom tých, ktorí požadujú, aby si cirkvi vydržiavali veriaci sami. Potom by podľa neho malo platiť aj to, že "nech Národné divadlo a Slovenskú filharmóniu vydržiavajú len tí, čo ich navštevujú. Nech športové podujatia a športové školy financujú len športovci a najviac ich fanúšikovia. Nech všetky školy u nás financujú len tí, ktorých deti chodia do škôl. Nech nemocnice a zdravotnícke zariadenia financujú len tí, ktorí potrebujú nemocnice.“ Zároveň pripomenul, že na Slovensku je povinné nemocenské poistenie a tiež náročné zákony o udržiavaní pamiatok, teda i katedrál a umeleckých diel, ktoré musia dodržiavať i cirkvi.

Korec sa tiež v kázni opýtal, či ak sa na Slovensku prihlásila väčšina občanov k cirkvám, treba odlúčiť od štátu štyri milióny či viac občanov. „Od čoho majú byť cirkvi odlúčené? Od štátu? A čo je štát? Sú to politické strany? Je to vláda či parlament? Štátom sme my všetci, ktorí máme slovenské občianstvo,“ vyhlásil kardinál Korec. Opýtal sa tiež, či od štátu treba potom odlúčiť národnostné menšiny, iné názorové prúdy, postihnutých, starých a chorých. „A potom odlúčime dokonca i tých, ktorí sa domáhajú odluky cirkví? Cirkvi a veriaci sú integrálnou súčasťou národa i štátu, nášho Slovenska. Nerobme z vážnych vecí obchod. Nezneužívajme ani politickú ani mediálnu moc,“ vyhlásil Korec. Korec v Nitre kritizoval aj médiá. Upozornil, že niektoré sugestívne vnucujú ľuďom pravdy s nepravdami a lžami tak, že ubíjajú v ľuďoch akýkoľvek prejav slobody a ovládajú ich. Manipulujú informáciami a tzv. verejnou mienkou, ktorú znetvorujú anketami aj zákerným kladením otázok, zamlčiavaním vážnych okolností pri udalostiach a riešení problémov. „V tom je moc i nemoc mnohých tzv. slobodných médií, tlače, rozhlasov a televízií,“ zdôraznil Korec s tým, že v mene slobody si ničíme slobodu.


"Odluka cirkvi od štátu by ochromila cirkevné aktivity" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Odluka cirkvi od štátu by ochromila cirkevné aktivity (Skóre: 1)
Vložil: Ulrich v Pondělí, 11. červenec 2005 @ 16:44:24 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kázání kardinála Korce je svojí podstatou nekřesťanské a cítím potřebu jeho teze rozhodným způsobem odmítnout. Kardinál v podstatě říká, že činnost církve je veřejná služba pro velkou část občanů, a proto ať koukají nevěřící navalit peníze úplně stejně jako je dávají na jiné aktivity, jichž nevyužívají ( na sport, kulturu, sociálně potřebné ). Já s tímto přístupem souhlasit nemohu z následujících důvodů:

a) Přerozdělování prostřednictvím státu je mravně krajně problematické ze svojí podstaty. Stát nutí své občany pod pohrůžkou značné újmy ( vězení, a to i dlouholetého ), aby mu odevzdávali část ( u nás přibližně polovinu, jinde ještě více ) svého příjmu. Zmíněná pohrůžka a vůbec celý mechanismus zdanění a poskytování prostředků z veřejných zdrojů je podle mě promítnutím různých zkažených mravních postojů, především pak komunisty vypěstovaného a s děsivou samozřejmostí činěného natahování ruky po cizím majetku. Je toto láska k bližnímu? A není to náhodou porušení desátého přikázání (nebudeš dychtit po majetku bližního )?

b) Křesťané si mají počínat mravněji než ostatní lidé. Žádný křesťan nemůže odůvodnit své nemravné smýšlení a počínání tím, že nevěřící si přece počínají taky tak ( v našem konkrétním případě: Taky chceme podíl na penězích, které stát násilím odňal občanům. Vždyť i fotbalisté a divadelníci berou. Proč by tedy naše církev nebrala? ).

c) Budeme-li nevěřící násilím nutit, aby financovali naši činnost, významně to ztíží evangelizaci. Nebo si myslíme, že si nevěřící nevšimnou, jak jim rukou šátráme po peněžence, zatímco se na ně líbezně usmíváme a kážeme jim o lásce?

d) I kdybychom připustili, že i křesťané mají právo brát občanům násilím peníze pro účely financování bohulibé veřejné služby, mohou přece občané svobodně prostřednictvím svých volených zástupců rozhodnout, kterou veřejnou službu a od koho chtějí či nechtějí. Odluka církve od státu je tak vlastně legitimním odmítnutím služby církve ( vyřazením ze systému státem placených služeb ) a vyjádření kardinála Korce ( že římskokatolická církev prostě má na peníze z veřejných rozpočtů nárok ) popřením práva demokratických orgánů rozhodovat, co je a co není potřebná veřejná služba.

e) Živá Církev Ježíše Krista funguje skvěle i bez peněz od nedobrovolných dárců.



Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy