Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vavřinec.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 16185, komentáře < 7 dní: 231, komentářů celkem: 397009, adminů: 60, uživatelů: 5076  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 23 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

oko
Dzehenuti

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
108978838
přístupů od 17. 10. 2001

Mladým: Najdou se odpovědní lidé?!
Vloženo Neděle, 07. únor 2010 @ 17:10:05 CET Vložil: Stepan

Služba bližním poslal rive

V poslední době mě zaujala celkem moudrá reflexe
od Davida Nováka, misijního pracovníka mezi mládeží v Církvi bratrské. Protože si myslím, že jeho postoj k neustále se měnícím trendům v naší společnosti má možná co říct i čtenářům gs, proto posílám zde podstatnou část jeho zamyšlení.
(David Novák list 12/09 „Kdo obstojí").Mnohé zvrácené hodnoty jsou ve společnosti podávány nejen jako dobré a normální, ale v posledním roce si silně uvědomuji, jak jsou tyto stále se měnící názorové trendy namířeny právě na skupinu obyvatel, která ještě není názorově zakotvena - tedy na děti a mládež.

Žijeme v zemi, kde se např. více než polovina manželství rozvádí, a tudíž kde většina dětí nevyrůstá v normálním manželství (tedy pokud je ještě za normu považováno manželství na celý život). Toto má pochopitelně veliký vliv na to, jak mladí lidé chápou vztahy, závazek, věrnost atd. Nicméně se zdaleka nejedná pouze o manželství a vztahy.

Nechci vykreslovat černý a zvrácený svět nebo dokonce vzpomínat „jak to bylo dříve“ (snad tak starý ještě nejsem). Mám na mysli něco jiného. Myslím, že nám někdy nedochází, jak nesmírně důležitou práci konáme, když sloužíme mládeži, a zároveň, že na této frontě se vede skutečný boj o srdce těch, kterým chceme přinášet evangelium.

V boji o mládež totiž nespí ani druhá strana, která mladým lidem nabízí „lásku“ bez úsilí o vytvoření vztahu, místo Krista důraz na „spiritualitu“, místo úsilí o nalezení pravdy důraz na „věř tomu, co ti vyhovuje“, místo evangelizace život s heslem „nikomu nic nevnucovat“ atd. Mám za to, že v budoucnu hlavním zápasem nebude křesťanství vs. ateismus, ale křesťanství s Kristem jako Pánem života vs. křesťanství s Kristem jako morálním učitelem. První přístup bude od člověka vyžadovat závazek, druhý přístup maximálně intelektuální souhlas.

Tento zápas bude čím dál více pronikat i do mládeží v našich církvích (a myslím, i sborů). Otázkou je, kdo obstojí. Rád bych na toto odpověděl slovy německého teologa D. Bohnoeffera: „Obstojí pouze ten, komu není posledním měřítkem jeho rozum, jeho princip, jeho svědomí, jeho svoboda nebo jeho ctnost, a kdo je toto vše připraven obětovat, kdo ve víře a jen ve spojení s Bohem je povolán k poslušnému a odpovědnému činu, člověk odpovědný, jehož život nechce být ničím jiným, než odpovědí na Boží otázku a zavolání.“

 Nakonec se Bonhoeffer ptá, zda se najdou takoví odpovědní lidé. Moje touha je, aby se našli právě v našich mládežích, kdy slovem odpovědnost mám na mysli mj. odpověď na Boží oslovení a povolání. Odpověď ve smyslu: „Zde Pane, jsem, použij si mě, jak chceš, i když to bude možná znamenat jít proti proudu“.

(David Novák, www.cb.cz/mladez)

Podobná témata

Služba bližním

"Najdou se odpovědní lidé?!" | Přihlásit/Vytvořit účet | 4 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Najdou se odpovědní lidé?! (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Neděle, 07. únor 2010 @ 17:56:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Žijeme v zemi, kde se např. více než polovina manželství rozvádí, a tudíž kde většina dětí nevyrůstá v normálním manželství

Ja myslim, ze tohle neni uplne striktne vztao logicka uvaha: mnoho rozvodu maji na svedomi "recidiviste", jinymi slovy jsou tu i rozvody druhych a tretich manzelstvi atd., takze tech takzvanych prvnich manzelstvi se rozvede mene nez polovina. Takze nektere deti zazijou za zivot vic rozvodu svych rodicu, nez jine deti. Krome toho se nektera manzelstvi stihnou rozvest jeste jako bezdetna. Tudiz se neda takhle napsat, ze nadpolovicni vetsina deti nevysrusta v normalnim manzelstvi. To jen ciste statisticiky na okraj.

Samozrejme to nic nemeni na faktu, ze tech deti z rozvedenych ci nefungujicich manzelstvi je mnoho - i kdyz jich neni nadpolovicni vetsina, ale treba jen tretina, tak to samozrejme je sam o sobe problem.

AviafRe: Najdou se odpovědní lidé?! (Skóre: 1)
Vložil: Vacant v Neděle, 07. únor 2010 @ 22:31:28 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
I Panna Maria si přeje abychom svoje modlitby zaměřili právě na mladé lidi a rodiny. Pomoc pana Nováka i pana Bohnoeffera je velice vítána. Stejně jako všech lidí dobré vůle kteří jsou ochotni je poslechnout. Proti proudu plaveme všichni od chvíle kdy se Ježíš narodil a budeme plavat až do koce světa který známe.Re: Najdou se odpovědní lidé?! (Skóre: 1)
Vložil: rastan (rastan@quick.cz) v Úterý, 09. únor 2010 @ 20:01:46 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Náhodou v rádiu měli anketu ohledně manželství u nás. Překvapivě většina posluchačů tvrdila, že šťastné manželství je pro ně důležitější než majetek. Otázkou zůstává kolik z nich bylo ochotno pro to přispět svým postojem. Dotazovaný odborník z poradny to myslím trefil, když řekl, že dnes lidé se naučili špatně fungující věci měnit za nové a bohužel se to týká i manželských vztahů, které když se "porouchají" tak se "neopravují", ale vymění se partner v domnění, že ten další bude lepší, což odborník zpochybnil. Další věcí, kterou si lidé dnes pletou je láska a pouhé "opojení" většinou sexuální, potom dochází k rychlému vystřízlivění - "odláskování" a hledání další "lásky". Jako šťastně ženatý už delší dobu (víc jak 20 let) snad mohu do toho trochu vidět.
rastanStránka vygenerována za: 0.19 sekundy