Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Drahoslav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16084, komentáře < 7 dní: 156, komentářů celkem: 389882, adminů: 60, uživatelů: 5030  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
·Seznam vypuštìných novozákonních veršù v Pøekladu Nového svìta
·Pastoral brothers – kde konèí vtipnost?
·Ekumenická rada církví si zvolila nové pøedsednictvo na pøíští dva roky
·Rozbuška a další mutace covidu-19
·Významný køesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálù k oèkování
·Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti oèkování
·5 pilíøù konzervativního evangelikálního kalvinismu nesluèitelných s láskou
·Skrytì
·Pastoral Brothers

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
106907005
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Mračíš se? Jsi lump ! Aneb náboženské pravdy o dobrých a zlých lidech
Vloženo Neděle, 11. srpen 2002 @ 15:11:13 CEST Vložil: Pisnicka

Etika Mračíš se? Jsi lump ! Aneb náboženské pravdy o dobrých a zlých lidech   "Milé děti! Tento pracovní sešit je pomůckou k učebnici Bůh nás volá. Pomůže vám lépe si pamatovat náboženské pravdy, o kterých se budete učit a povede vás také k zamyšlení nad sebou a nad vaším vztahem k druhým lidem." To je část úvodního slova Pracovního sešitu k učebnici římskokatolického náboženství pro 5.ročník základních škol, který se mi dostal do ruky a který vydal Českomoravský sbor biskupské konference.
Nechci touto glosou jakkoliv zpochybnit poslání římskokatolické církve ve společnosti, ani funkčnost náboženské víry jako takové, i když toto téma nabízí řadu aktuálních otázek k široké diskusi, které se zatím římskokatolická církev bohužel vyhýbá. Je totiž základní otázka, jak srozumitelně zpřítomnit písmo svaté a jeho myšlenky současné generaci, jejíž hodnotová orientace je, mírně řečeno, od náboženských pravd hodně odvrácená. Pracovní sešit je pomůckou těm dětem, které se víře v boha již přiblížily, anebo o toto přiblížení usilují. Je ale obecnou otázkou, jak je schopno dítě samo vzhledem ke své nezralosti rozumět svým potřebám boha, jak jsou vůbec schopny vnitřně reflektovat pozitivní učení o něm a kolik toho demagogicky přebírají od svých náboženských učitelů. Ti v získávání svých oveček sice propagují mnoho humanistických myšlenek, nicméně jak jsem si všiml, využívají i osvědčené způsoby demagogie. Na straně 45 tohoto pracovního sešitu jsou například vyobrazeny dvě stejné tváře jako vymalovánky, přičemž úkolem dítěte je dokreslit obličej člověka, který má dobré svědomí, a do druhé tváře dokreslit obličej člověka, který má špatné svědomí. Absurdita tohoto zadání je zjevná a vede dítě k velmi paušálnímu pohledu na lidské emoce, téměř v duchu středověkého tmářství. Cožpak člověk, který se mračí je vždy ten, který má špatné svědomí? Cožpak ten, který se oduševněle usmívá (což je onen věřící s dobrým svědomím) je vždycky ten poctivý a dobrý člověk? Podobné manipulace známe z historie: Nový člověk byl vždycky ten, který má odhodlaný výraz ve tváři, zatímco odporný kapitalista se tvářil vždycky poťouchle.

"Mračíš se? Jsi lump ! Aneb náboženské pravdy o dobrých a zlých lidech" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Mračíš se? Jsi lump ! Aneb náboženské pravdy o dobrých a zlých lidech (Skóre: 1)
Vložil: Johny v Pátek, 12. září 2003 @ 00:02:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tak si myslím, že dotčená učebnice pro děti zapadá do celé řady jiných. Je přece nesmysl chtít při každé zmínce o povaze nebo stavu mysli vyjmenovat všechny případy, kdy se třeba zlý člověk může také smát a naopak. Jsou momenty, a není jich málo, kdy se prostě jistému zjednodušování nelze vyhnout. To by každá stať měla rozsah docela silné příručky a takovou učebnici není možné předkládat dětem. V této formě by ji nečetl ani mnohý dospělý. Kromě toho průměrné dítě páté třídy už dávno rozeznává druhy úsměvů a mračení a kritizované obličeje klidně přijímá jako zástupný symbol. Snad se shodneme na tom, že špatné vlastnosti může zastupovat opravdu spíše obličej zamračený. Těžko je zastoupit třeba dobráckým úsměvem, že?
A pak za demagogii je možné považovat kdeco. Třeba i hodnocení dotčené učebnice. Že jsou třeba použity některé osvědčené metody, jak posílit zapamatování nebo udržet pozornost, nemusí se okamžitě hodnotit jako demagogie. Jistě, jako ve všem, co člověk vytvořil, mohou být a bývají i chyby. Naštěstí však nejsou celým obsahem a při citlivém vedení jak vyučujících tak v rodině se dají úspěšně eliminovat.
Z celkového tónu a atmosféry příspěvku mám však dojem, že Janu Paulovi šlo spíš o něco jiného, co je také již dost dlouho notoricky známé a proto není tak těžké pochopit, co je největší vadou celé učebnice.Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy