Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 237, komentářů celkem: 429553, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 423 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy
Dzehenuti

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116476345
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Solunští bratři.
Vloženo Čtvrtek, 08. červenec 2010 @ 18:56:27 CEST Vložil: Stepan

Katolicismus poslal oko

Reakce na prý "ukradnutý sviatok".


Tak aby bylo jasno:
Nikdo netvrdí, že křesťanství se u nás nevyskytovalo už i před příchodem Cyrila a Metoděje. Bylo přineseno latinsky mluvícími německými misionáři, kteří však tak zároveň rozšiřovali i mocenskopolitickou sféru vlivu německých biskupů na naše území.
U našich slovanských předků zde však stále bylo silně zakořeněno pohanství, ještě silněji pak v Čechách a v Prusku. I tehdejší slovanští křesťané byli jen jakýmsi konglomerátem - směsicí křesťanství s pohanskými rysy (něco podobného můžeme dodnes pozorovat třeba na Haiti - směsici křesťanství a woodoo). Není prakticky možné opravdově srdcem přijmout víru, pokud je hlásána nesrozumitelným jazykem. Proto moravský kníže Rastislav poslal poselství byzantskému císaři do srdce východního křesťanství, s žádostí o věrozvěsty v jazyce domácím.



Roku 863 dorazili soluňští bratři na Moravu, už po předchozí intenzívní přípravě.

Oba dva byli pověřeni misijní službou v tehdy ještě nerozdělené katolické církvi.
Konstantin byl profesorem filosofie a měl nejlepší vzdělání, jaké bylo v té době možné - císařskou univerzitu v Konstantinopoli. Od r. 855 se dále vzdělával v klášteře (ještě nikoli jako mnich), odkud byl také povolán na tuto misii. Mezitím však také jako diplomat a misionář hodně procestoval a znal několik východních jazyků. (Znovu se pak vrátil do kláštera v Římě, když cítil přichod smrti a přijal tam jméno Cyril).
Konstantinův bratr byl původně pokřtěn jako Michal a pro svůj organizační talent byl jmenován vladařem v Makedonii, v území, obývaném slovany. On sám však raději r 840 vstoupil do kláštera a přijal řeholní jméno Metoděj.
Oba bratři na své misijní cestě k Chazarům na Krymu  našli hrob mučedníka - papeže Klimenta a přenesli jeho ostatky přes Moravu až do Říma (tedy nikoli jen do Konstantinopole, jak by s jásotem uvítali popírači primátu římského biskupa!). Papež Kliment byl třetím nástupcem apoštola Petra na biskupském stolci v Římě v období let 88-97. Císař Nerva ho poslal do mramorových dolů, kde on však obrátil na křesťanství jak vězně, tak i jejich dozorce. Zpráva o tom natolik rozzuřila dalšího císaře Traiana, že ho rozkázal popravit.

 
Nejstarší slovanská abeceda měla původně 38 písmen a nazývala se hlaholice. Byla však písařsky velice náročná a později ji nahradila cyrilice. Činnost obou bratrů byla trnem v oku německým biskupům, protože podporovala svébytnost a suverenitu moravského státu.

Bratři přeložili do staroslověnštiny základní církevní texty.
Své přesvědčení o právu na mateřský bohoslužebný jazyk formulovali v Proglasu, veršované předmluvě k evangeliu: "Když konám svou modlitbu před Bohem, chci raději pět slov říci a svým rozumem vyložit, aby i všichni bratři rozuměli, než deset tisíc slov nesrozumitelných.

Pro velké nesnáze a intriky z německé strany bratři připutovali do Říma (nikoli do Konstantinopole - potvrzení i tehdy uznávaného Petrova primátu) a požádali o přijetí u papeže Hadriána II.

Papež schválil jejich činnost na Moravě, souhlasil i s provozováním bohoslužebného obřadu ve slovanském jazyce a roku 869 vysvětil Metoděje arcibiskupem.
Poté jej jmenoval papežským legátem pro slovanské země.

Santa Maria Maggiore (Chrám Panny Marie Sněžné)
je jednou ze čtyř hlavních římských bazilik.
Roku 868 zde papež Hadrián II. položením slovanských bohoslužebných knih na hlavní oltář za přítomnosti obou soluňských bratří schválil slovanskou liturgii. Tím se stal slovanský jazyk vedle latiny, řečtiny a hebrejštiny zcela vyjímečně dalším liturgickým jazykem ještě před němčinou, či ostatními jazyky.

Právě před touto ikonou Panny Marie tehdy zvěrozvěstové slovanů svěřili také náš národ pod její ochranu.
O vlastním obraze Panny Marie sněžné ze Santa Maria Maggiore se vypráví, že ho namaloval (přesněji napsal - ikona je psaná) evangelista Lukáš. Jeho legendární umění je patrně odvozeno z toho, že Pannu Marii znal osobně a ve svém evangeliu ji popsal nejvěrněji. Skutečnost je taková, že jde o nejstarší vyobrazení Panny Marie. Proto ještě barvy rouch neodpovídají později ustálenému liturgickému kánonu a postrádá některé byzantské prvky. Před několika lety byly se svolením papeže provedeny laboratorní testy. Ty potvrdily stáří ikony z prvního století po Kristu.

Než Metoděj stanul v čele nové moravské arcidiecéze, byl několikrát vězněn.
Nebyl však vězněm papežského Ŕíma, ale německých biskupů (Např. Hermanarika) z druhé strany Dunaje. Dva a půl roku byl vězněn v krutých podmínkách pod širým nebem. Když se papež (již Jan VIII.) dozvěděl r. 873 o nekanonickém utajeném soudu bavorských biskupů nad svým legátem, arcibiskupem Metodějem, jednal velmi energicky a s plnou suverenitou papežského úřadu. Na krále Ludvíka a jeho biskupy byla uvalena klatba. Všem zúčastněným a inscenátorům soudu – králi Ludvíkovi, vévodovi Karlomanovi, biskupům salcburskému, pasovskému a frísinskému byly adresovány rozhodné papežské dopisy s konkrétními příkazy a úkoly jež bylo nutno splnit, aby v Metodějově záležitosti bylo docíleno  nápravy. Za Metodějova života nebyl nikdy žádný rozkol mezi ním a žádným z papežů, naopak, papež jeho záslužnou činnost podporoval.


Podobná témata

Katolicismus

"Solunští bratři." | Přihlásit/Vytvořit účet | 68 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Solunští bratři. (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Čtvrtek, 08. červenec 2010 @ 22:56:09 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Pod článkem "Ukradnutý sviatok" jsi mi napsal: Miluj pravdu, bojuj za ni, ale cti pravdu!  Měř všem stejným metrem.


  Zatím to s tebou vypadá tak, že ti o pravdu nejde vůbec, ale zato tě ten článek "ukradnutý sviatok" zřejmě rozčílil a potřebuješ zase dokazovat papežství. To se nedivím, byl to paskvil, tak blbě napsaný článek jsem ani pořádně nedočetl. Ostatně, bláboly od Voltaire ignoruju téměř pokaždé. Dískutovat nad uměle vyrobenou variantou historie se mi ale taky nechce.

  Tak snad: Přečti si o tom něco taky z jiných zdrojů, než jsi doteď četl, napiš o tom článek a třeba si pak podiskutujem. Je škoda nad tak zajímavým tématem diskutovat pod blábolem od Voltaire nebo pod stejně ideologickou verzí uvedenou v tomhle článku.



Trochu mimo mísu, (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Sobota, 10. červenec 2010 @ 09:40:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
, ale na dnešním Neviditelném psu je zajímavé čtení o Husovi a Žižkovi, hrr na ně ;-)



Stránka vygenerována za: 0.77 sekundy