Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 473 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116462286
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Kríza úcty k autorite v súčasnom školstve
Vloženo Čtvrtek, 16. prosinec 2010 @ 12:32:36 CET Vložil: Olda

Společnost poslal milans

  Po rokoch komunistického režimu k nám zavítala sloboda. Veľké problémy v rôznych oblastiach spoločenského života však spôsobuje pokrivené chápanie tohto pojmu, ktorý si mnohí zamenili za svojvoľnosť. Za možnosť robiť si čo chcem.

   No a žiaľ, takéto nezrelé a nesprávne uchopenie pojmu sloboda sa veľmi negatívnym spôsobom premietlo i do celkovej atmosféry na našich školách a prejavilo sa  úbytkom úcty a rešpektu k autorite učiteľa, vychovávateľa, ale i rodiča.

   Pojem slobody, osobnou nezrelosťou prekrútený v svojvoľnosť a nezdravý demokratizmus má u mládeže všetkých vekových kategórií za následok vzrast neúctivosti, ba niekedy až arogancie k dospelým, ktorí by pre nich mali byť vždy určitou prirodzenou autoritou.

   S dospievajúcou mládežou bývali samozrejme problémy stále, v každom spoločenskom systéme, avšak dnes, z hľadiska vyššie uvedených, negatívnych faktorov sa situácia stáva takmer neúnosnou. Prejavuje sa to tak, že vyučovanie vo vyšších ročníkoch základných škôl sa pre mnohých učiteľov stáva doslova utrpením. Rušitelia poriadku a disciplíny sú si totiž veľmi dobre vedomí svojej beztrestnosti a nepostihnuteľnosti a títo jedinci strhnú svojim zlým príkladom mnohokrát i slušných žiakov, ktorí nakoniec robia veci, aké by sami od seba nikdy nerobili. Na školách rastie agresivita, arogancia, neúctivosť a neprístojné chovanie žiakov, ktorí niekedy doslova terorizujú učiteľov. Ide o jav, ktorý pred takými dvadsiatimi, alebo tridsiatimi rokmi vôbec neexistoval. V tých časoch to bolo niečo nemysliteľné.

   Žiaľ, honba rodičov i celej spoločnosti iba za peniazmi a hmotným prospechom, rôzne nevhodné modely spoločenského správania s týmto fenoménom súvisiace, ktoré deti vidia a vnímajú v každodennom živote, nevhodné vzory a celkový, prázdny, povrchný a konzumný spôsob života, ktorý je im podsúvaný vo filmoch, na internete a podobne, toto všetko spolu urobilo svoje a veľmi negatívnym spôsobom sa odrazilo na chovaní mladej generácie.

   Chýbajú pozitívne vzory, chýba výchova k zodpovednosti – deťom sa až príliš hovorí o ich právach, ale už menej o ich povinnostiach, chýba výchova k prirodzenej úcte k autorite dospelého, ktorú spochybnila nezdravá demokratizácia, chýbajú vysoké hodnoty a ušľachtilé ciele, ku ktorým majú byť deti vedené, jednostranne  sa kladie dôraz iba na rozvoj vzdelanosti, pričom sa zabúda na zodpovedajúci rozvoj citovo emocionálneho rozmeru osobnosti dieťaťa a tak ďalej a tak  ďalej.

   Aké kroky treba urobiť zlepšeniu tejto situácie? Ako na deti správnym spôsobom výchovne pôsobiť tak, aby sa stali opäť deťmi, spontánne a prirodzene cítiacim a prejavujúcimi úctu k autorite dospelého – k autorite rodiča, učiteľa a vychovávateľa?

   Deti musia byť vedené a vychovávané v duchu pravej lásky! No a najväčšou časťou pravej lásky je prísnosť.

   Pravá láska nedbá na to, čo sa druhému páči, čo je mu príjemné a čo mu spôsobuje radosť, ale bude sa riadiť len podľa toho, čo mu prosieva. Nezáleží, či to druhému spraví radosť, alebo nie. To je pravá láska a služba.

   A ak niekto nemôže dôjsť inak k rozpoznaniu správneho od nesprávneho, treba ho aj pokarhať! Tým mu preukážeme službu. Len pri tom musí vládnuť spravodlivosť a nie svojvoľnosť, lebo pravú lásku nemožno oddeliť od spravodlivosti.

   Nemiestna ústupčivosť by totiž znamenala pestovanie chýb a ďalšie klesanie po šikmej ploche. Bolo by takéto niečo naozaj láskou?

   Uplatňovanie spravodlivého princípu pravej lásky, ktorá je aj prísna a aj karhá ak je to nevyhnutné, tak práve tento princíp by sa mal stať základným kameňom na ceste k zdravému a správnemu formovaniu osobností detí a to nie len na našich školách, ale samozrejme v prvom rade a predovšetkým v rodinách.

   Jednoduchý vzorec pre správnu výchovu detí a mládeže teda znie: Pravá láska + pravé hodnoty = pravý človek.

   Z tohto vzorca však vyplýva, že ak rodičia, učitelia a vychovávatelia s deťmi nejednajú v pravej láske a sami nevedia, aké sú pravé hodnoty, tieto hodnoty nerešpektujú a deti k nim nevedú, potom je výsledok práve taký žalostný a biedny, aký nám ukazuje chovanie dnešnej mladej generácie.

   Áno, je to tak, práve v chovaní deti a mládeže môžeme ako v zrkadle uvidieť svoju vlastnú tvár. Tvár nás rodičov, učiteľov a vychovávateľov, tvár celej našej spoločnosti, ktorá nežije v skutočnej, spravodlivej láske ľudí k ľuďom, nevie čo sú pravé hodnoty, ani o ne neusiluje. Ak sa to však nezmení, bude naša mládež čoraz horšia a nezvládnuteľnejšia, pretože ona je iba obrazom a zrkadlom nás samotných. 

M.Š. priaznivec stránky : http://ao-institut.cz/


"Kríza úcty k autorite v súčasnom školstve" | Přihlásit/Vytvořit účet | 4 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Kríza úcty k autorite v súčasnom školstve (Skóre: 1)
Vložil: oko v Čtvrtek, 16. prosinec 2010 @ 18:04:00 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To je pravda. Já bych to ještě doplnil, že nikdo nedá, co sám nemá. Pokud učitel a vychovatel sám nevyznává skutečné životní hodnoty, nemá ani co předat jiným.

Dvojnásobně to platí i o rodičích.




Re: Kríza úcty k autorite v súčasnom školstve (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Pátek, 17. prosinec 2010 @ 17:47:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Deuteronomium 6, 1  - 26
  • 1Toto jsou přikázání, nařízení a práva, kterým vás Hospodin, váš Bůh, přikázal vyučovat, abyste je dodržovali v zemi, do níž táhnete a kterou máte obsadit:
  • 2Aby ses bál Hospodina, svého Boha, a bedlivě dbal na všechna jeho nařízení a příkazy, které ti udílím, ty i tvůj syn a tvůj vnuk, po všechny dny svého života, abys byl dlouho živ.
  • 3Poslouchej je , Izraeli, a bedlivě je dodržuj. Tak se ti povede dobře a velmi se rozmnožíte v zemi oplývající mlékem a medem, jak ti přislíbil Hospodin, Bůh tvých otců.
  • 4Slyš, Izraeli, Hospodin je náš Bůh, Hospodin jediný.
  • 5Budeš milovat Hospodina, svého Boha, celým svým srdcem a celou svou duší a celou svou silou.
  • 6A tato slova, která ti dnes přikazuji, budeš mít v srdci.
  • 7Budeš je vštěpovat svým synům a budeš o nich rozmlouvat, když budeš sedět doma nebo půjdeš cestou, když budeš uléhat nebo vstávat.
  • 8Uvážeš si je jako znamení na ruku a budeš je mít jako pásek na čele mezi očima.
  • 9Napíšeš je také na veřeje svého domu a na své brány.
  • 10Až tě Hospodin, tvůj Bůh, přivede do země, o které přísahal tvým otcům Abrahamovi, Izákovi a Jákobovi, že ti ji dá, a dá ti veliká a dobrá města, která jsi nestavěl,
  • 11domy plné všeho dobrého, které jsi nenaplnil, vykopané studny, které jsi nevykopal, vinice a olivoví, které jsi nevysadil, a budeš jíst a nasytíš se,
  • 12pak si dávej pozor, abys nezapomněl na Hospodina, který tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.
  • 13Hospodina, svého Boha, se budeš bát, jemu budeš sloužit, při jeho jménu přísahat.
  • 14Nesmíte chodit za jinými bohy z božstev těch národů, které jsou kolem vás,
  • 15neboť uprostřed tebe je Bůh žárlivě milující , Hospodin, tvůj Bůh. Ať Hospodin, tvůj Bůh, nevzplane proti tobě hněvem a nevyhladí tě z povrchu země.
  • 16Nepokoušejte Hospodina, svého Boha, jako jste ho pokoušeli v Masse.
  • 17Musíte bedlivě dbát na příkazy Hospodina, svého Boha, na jeho svědectví a nařízení, která ti přikázal.
  • 18Budeš dělat jen to , co je správné a dobré v Hospodinových očích, aby se ti dobře vedlo, až půjdeš obsadit tu dobrou zemi, o níž Hospodin přísahal tvým otcům,
  • 19že z ní před tebou vypudí všechny tvé nepřátele; tak přece mluvil Hospodin.
  • 20Až se tě tvůj syn v budoucnu zeptá: „Co to jsou ta svědectví, nařízení a práva, která vám přikázal Hospodin, náš Bůh?“,
  • 21odvětíš svému synu: „Byli jsme faraónovými otroky v Egyptě a Hospodin nás vyvedl z Egypta pevnou rukou.
  • 22Před našimi zraky činil Hospodin znamení a zázraky veliké a zlé proti Egyptu, proti faraónovi i proti celému jeho domu.
  • 23Ale nás odtamtud vyvedl, aby nás uvedl sem a dal nám zemi, kterou přísežně přislíbil našim otcům.
  • 24Hospodin nám přikázal, abychom dodržovali všechna tato nařízení, báli se Hospodina, svého Boha, aby s námi bylo dobře po všechny dny, aby nás zachoval při životě, jak tomu je dnes .
  • 25Bude se nám počítat za spravedlnost, budeme-li bedlivě dodržovat každý tento příkaz před Hospodinem, svým Bohem, jak nám přikázal.“



Re: Kríza úcty k autorite v súčasnom školstve (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Sobota, 18. prosinec 2010 @ 08:44:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Konečně článek, který ukazuje, co způsobuje tak zvaná svoboda například ve výchově a školství. Svoboda má význam jen pro dokonalého člověka, ale bohužel tím nikdo není.Dejte svobodu malému dítěti a ať si dělá, co chce. Dopadne to katastrofou a neštěstím. Tak je to i s lidskou společností, která je nemocná.


Svoboda je totiž možná jen v omezené míře a v různých situacích v různé míře. Bohužel jsme ze svobody udělali cíl a smysl života. To je ta chyba.


Do výchovy patří svoboda po dávkách!!!


Dnes už naši společnost nikdo nezachrání. Už to jde tak daleko, že nedávno ministerstvo školství vydalo pokyny, které přímo dokladují bezmocnost pedagogů. Učitel má ustupovat a pomalu se omlouvat agresivním žákům. Skutečně katastrofa. A do toho všeho si studenti sami diktují, jaké budou mít maturity. Znalosti dětí i studentů hrozným způsobem klesají. Proč bojují studenti proti státním maturitám? Protože by vyšla najevo pravda o tom, jak mají nedostatečné znalosti.  


Děti s dostatečnými se klidně dostávají na střední školy, a to především na školy soukromé. Není divu, že je pak nízká úroveň. Učitele se bojí o práci  a ředitele o sponzory hloupých žáků, které je třeba za každou cenu na škole udržet....


Běda tomu, kdyby to někdo kritizoval a měl jiný názor než je ten, který propaguje volnost a svobodu v zájmu práv dětí apod.  


Přiznávám se, že začínám tu svobodu a demokracii, kterou zde máme, nenávidět. Je k ničemu a je to cesta do zkázy!!! Je to síla zla.


Pedagog je v podstatě bezmocná figurka, která prozatím ještě pozitivně působí jen na pár žáků. Brzy nebude ani těch pár žáků. Ty ostatní vychovává „ svoboda“

















Re: Kríza úcty k autorite v súčasnom školstve (Skóre: 1)
Vložil: Magdalena07 v Sobota, 18. prosinec 2010 @ 18:37:58 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
M.Š. priaznivec stránky : http://ao-institut.cz/

Tento příznivec snad ví, že to jsou stránky " grálovců", kteří vymývají lidem mozky,  popírají Božství Ježíše Krista a jejich polopravdy uvrhly už spoustu lidí do neštěstí
Magdalena



Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy