Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 237, komentářů celkem: 429553, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 431 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116477570
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Egypt ve varu. Jde i o náboženství
Vloženo Středa, 16. únor 2011 @ 12:12:29 CET Vložil: Stepan

Společnost poslal Nepřihlášený

Protivládními demonstracemi, které trvají již od konce ledna, Egypt stále plní světová i česká média. Celý svět si přitom klade otázku, kterým směrem z této křižovatky Egypt vykročí a jaký to bude mít vliv na situaci na Blízkém východě. Nikdo přitom nepochybuje, že zde sehraje roli i náboženská otázka a že rozhodující slovo bude mít islám. Jde jen o to, jestli bude extremistický, či reformně umírněný. To se totiž odrazí i na životě tamních křesťanů a na vztahu k židovskému státu.



Není divu, že Izrael pozoruje dění v Egyptě s obavami, vždyť prezident Mubarak je vedle jordánského krále jediným arabským státníkem, který s židovským státem udržoval nekonfliktní vztahy. „Vždy jsme pociťovali a nadále pociťujeme úctu k prezidentu Mubarakovi, což neznamená, že vše, co učinil, bylo správné,“ vyjádřil se nedávno izraelský prezident Šimon Peres. „Učinil však jednu věc, pro niž si ho vážíme: zachoval mír na Blízkém východě,“ dodal. Že tato stabilita není nic samozřejmého, ukázala i exploze plynovodu na egyptsko-izraelských hranicích z minulého týdne, kterou egyptská vláda označila za teroristický čin. A detonace zakouší i egyptská vláda samotná. Mubarak sice zůstává prezidentem, ale pod tlakem ulice už rezignoval na vedení strany a spolu s ním i celé politbyro.

KLÁŠTERY PŘITAHUJÍ

Nicméně prezidenta Mubaraka jako hlavu státu nepřímo podpořila i hlava koptské (tj. egyptské) církve papež Šenuda III., který vyzval své souvěrce, aby se neúčastnili protivládních demonstrací. Tento 88letý kmet byl v roce 1985 Husním Mubarakem osvobozen z domácího vězení, do něhož ho o čtyři roky dříve uvrhl prezident Anwar al-Sadat za to, že kritizoval islamizaci egyptského občanského práva. Podle pozorovatelů má Šenuda obavy, že každá vláda po Mubarakovi bude ve vztahu ke křesťanům méně přátelská než současná. Koptové, kterých je v zemi 7–10 milionů, musí i tak čelit občasným teroristickým útokům, naposledy minulý týden, kdy ve vesnici Šarona vnikly dvě skupiny islámských extremistů do dvou domů obývaných křesťanskými rodinami a 11 lidí zabili a čtyři zranili, mezi mrtvými jsou i děti. Světově známým se stal silvestrovský útok na účastníky večerní bohoslužby v Alexandrii před pěti týdny, při němž zemřelo 21 koptských křesťanů. Z obavy před ohrožením jich v poslední době opustilo Egypt na půl milionu. Početní úbytek Koptů je dán i „přirozenou“ islamizací, když křesťanky vdávající se za muslimy musí při sňatku slíbit, že jejich děti budou vychovávány v islámu. Takových křesťanských matek, jejichž děti jsou muslimové, je v Egyptě na 15 tisíc. I tak ale podle komentářů koptská církev prožívá duchovní obnovu. Patrná je vyšší účast laiků na aktivitách církve a také zvýšený zájem o vstup do klášterů.

MUSLIM NEROVNÁ SE ĎÁBEL

Ne všichni regionální představitelé církví dávají najevo obavu z islámského extremismu. Minulý týden se sešlo devět severoafrických katolických biskupů ze zemí od Maurétánie po Libyi v alžírském hlavním městě Alžíru a nechali zde zaznít zcela jiným tónům. Rabatský arcibiskup z Maroka Vincent Landel, prezident severoafrické biskupské konference, varoval Evropany prostřednictvím francouzského Vatikánského rozhlasu před „obludným strachem“, který se prý šíří v Evropě z islamistů v Africe ohrožujících křesťanskou menšinu. „Evropané musí vidět, že muslim nerovná se ďábel. Už se nebojte fundamentalistů!“ zdůraznil. „Není to tak, že co se děje v Iráku nebo v Egyptě, má souvislost s muslimským tažením proti křesťanství. Jen malá skupina (extrémních) muslimů se obrací proti některým křesťanům, ale i muslimové se stávají terčem jejich útoků a umírají. To se děje denně.“

PODEZŘELÍ: SAUDSKÁ ARÁBIE I VATIKÁN

Toto konstatování jde ruku v ruce s „Dokumentem o obnově náboženské diskuse“ zveřejněném na internetu doslova v předvečer egyptské „revoluce“. Sepsalo ho na dvacet islámských teologů, imámů a intelektuálů z prestižní káhirské univerzity Al-Azhar. Tento text, který se už první den po zveřejnění setkal s nespočetnými ohlasy (většinou negativními), volá po některých zásadních změnách v myšlení a praxi islámu. Tato muslimská reformace se má týkat například postavení ženy ve společnosti, vztahu k monoteistickým náboženstvím (tj. křesťanství a židovství), prezentace islámu nevěřícím na základě moudrosti a vysvětlování a odmítání násilí ve věcech víry. Dále se zde navrhuje odluka náboženství od státu, náležité vzdělání imámů působících v misijních oblastech atp. Celkově jde prý o pokus zastavit vliv islámského fundamentalismu, který se do islámského světa šíří zejména ze Saudské Arábie. Na druhé straně to byla právě káhirská univerzita Al-Azhar, která v lednu přerušila mezináboženský dialog s Vatikánem, protože se papež Benedikt XVI. údajně vměšoval do vnitřních záležitostí Egypta, když ostře odsoudil onen útok na koptské křesťany o silvestrovké noci.

 Autor textu: Zikmund, Martin T.

Podobná témata

Společnost

"Egypt ve varu. Jde i o náboženství" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Egypt ve varu. Jde i o náboženství (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Čtvrtek, 17. únor 2011 @ 08:57:24 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To je velice zajímavý článek. Stálo by za to alespoň občas sledovat to co se fakticky děje ve Svaté zemi a v okolí. Stejně jako to jak se někteří idé po celé Evropě snaží vyvolávat paniku a pocit nutnosti bezzubých a nespravedlivých opatření proti evropským muslimům, přestože nepodporují rodiny a nesnaží se o zvýšení porodnosti ani neposilují armády a nesnaží se o utužení spojeneckých svazků v rámci Nato mezi evropskými zeměmi a USA. Nevypadá to že by se sami obávali vojenského útoku a snažili se na něj odpovídajícím způsobem připravit. Měli bychom počítat s tím že jsou ta propagovaná opatření zamýšlena především proti nám. Stejně jako snaha o to abychom se k nim připojili a nenáviděli lidi kteří nikomu nic neudělali, nebo jim dokonce nějak ubližovali.
Modleme se za kopty a za ostatní křesťany v muslimských zemích, stejně jako za ty kteří je pronásledují i za ostatní lidi.



Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy