Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 234, komentářů celkem: 429550, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 438 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116469773
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Zkoumejme vědu Písmem
Vloženo Pátek, 24. červen 2011 @ 20:50:08 CEST Vložil: Olda

Studijní materiály poslal unshaken

Bylo možné žít několik set let? Jsou radioizotopové metody určení stáří tak spolehlivé?

Chtěl bych reagovat na jeden z argumentů proti Písmu, že totiž Bible odporuje vědeckým poznatkům. V zásadě jde o názor pro křesťana nepřípustný a to prostě proto, že křesťan vše zkoumá Písmem, tedy i vědu. Zkoumání nikdy neprovádí opačně, totiž, aby používal jakýkoliv prostředek k bádání o Písmu. Jinak řečeno - v naturalistickém vyjádření - je to jako bychom mikroskop chtěli zkoumat bakteriemi e-coli, když každý rozumný mikrobiolog zkoumá bakterie mikroskopem. Ostatně, zkoumat Boha, který prostě Je a nemá důvod aby o tom někoho přesvědčoval ("Jsem, který Jsem") není možné již jen proto, že Jeho jakékoliv uchopení, ať již pouhým pojmenováním, vede k tomu, jak říkal prof. Jan Heller, že se tento Bůh z našeho zorného pole ztratí.

K tomuto úvodu ještě dodejme, že tímto článkem se reaguje pouze na jeden z argumentů z diskuze nazvané "Evoluční teorie a křesťanství - reakce na článek Jde to dohromady? (Odpověď P. Javornického F. Jetmarovi)", který byl zvěřejněn v ZOD č. 107. A ještě doplňme, že se ani trochu nechceme dotknout víry Pavla Javornického, ani jeho interpretace biblických zpráv.



A teď konečně k věci:

Ve zmíněné diskuzi Pavel Javornický uvedl, ře křesťan "neočekává, že se kosmonauti jednou ponoří do nebeského oceánu vod na základě Gn 1,7..."

A právě tento argument Pavla Javornického lze popřít z biblických zpráv. Pokusme se to dokázat.

Nejprve se však podívejme na to, co popisuje záznam o stvoření:

>
Genesis 1:6-8
Bůh řekl: "Ať je uprostřed vod obloha, aby oddělovala vody od vod!" Bůh učinil oblohu a oddělil vody pod oblohou od vod nad oblohou - a stalo se.  Bůh nazval oblohu "nebe" a byl večer a bylo ráno, den druhý.
>

Z tohoto záznamu si tedy Pavel Javornický tak trochu utahoval. Cožpak nějaký kosmonaut letící do vesmíru se ocitl v nějaké vodě nad oblohou? Jaká hloupost! - dodejme. Jenže, v Písmu se dále praví ve zprávě o potopě:


>
Genesis 7:10... 8:1...
Po sedmi dnech pak byla země zaplavena vodou. ...
Ten den vytryskly všechny prameny veliké propasti a nebeské průduchy se otevřely. Průtrž vod trvala na zemi čtyřicet dní a čtyřicet nocí....
Na zemi pak během čtyřiceti dní nastala potopa. Vody přibývalo, až nadnesla archu, takže se zvedla od země. Voda se na zemi mohutně vzdouvala, rychle jí přibývalo a archa plula po vodní hladině. Voda se na zemi vzdouvala stále mohutněji, až přikryla všechny vysoké hory pode vším nebem. A když byly hory přikryty, vzedmula se voda ještě o patnáct loktů. Voda se na zemi vzdouvala sto padesát dní. Bůh však pamatoval na Noema i na všechnu zvěř a dobytek, který s ním byl v arše. Nechal nad zemí vát vítr a voda se utišila. ....
Prameny propasti i nebeské průduchy se zavřely a průtrž z nebe přestala. Voda začala ze země zvolna ustupovat a po sto padesáti dnech konečně opadla.
>

Tolik citáty z Písma. Kde se vzala voda pro potopu? Je popsáno, že mimo jiné spadla též skrz nebe. Zdůrazňujeme, že skrz, došlo tedy k průniku přes nebe na zem. Takže kosmonauti nyní do žádné vody nad nebem nemohou vletět neboť evidentně došlo ke kvantitativnímu přesunu na zemský povrch.

Každého logicky (a technicky) uvažujícího člověka napadne, že vody "nad oblohou" vytvářely před potopou ochranný štít proti kosmickému záření.

A můžeme uvažovat dál a na základě těchto biblických pramenů technicky zpochybnit radioizotopové metody pro určení stáří hornin a jiných nálezů. Můžeme tím také zdůvodnit, pro jsou v Bibli záznamy o takové dlouhověkosti lidí před potopou - stovky let.


Pokud nějaký křesťan považuje technické výklady biblických událostí za rouhání, nechť mi odpustí. Písmo je opravdu jen pro poznání Boha a pro rozvíjení vztahu s Bohem. A ten funguje jen jako "JÁ a TY" a nikoliv jako "JÁ a ONO", kde ONO se nám stává předmětem zkoumání. Kdokoliv začne Boha zkoumat, Bůh se mu ztratí. "Jsem, který jsem." "Já prostě Jsem." To je Boží jméno.


Také tímto děkuji svému prvnímu učiteli Písma, který mě na tyto skutečnosti v Bibli upozornil, včetně důsledků, které to má na "zaručeně spolehlivé metody určení stáří hornin a pozůstatků pomocí radioizotopů".

Protože však jde jen o lidskou úvahu, která nám jen přibližuje k chápání to velké stvořitelské dílo, netvrdím, že je uvedená úvaha správná. Klidně navrhněte jinou.


"Zkoumejme vědu Písmem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Zkoumejme vědu Písmem (Skóre: 1)
Vložil: oko v Sobota, 25. červen 2011 @ 10:35:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Písmo je především Božím slovem, ale dá se na něj pohlížet i z jiných úhlů.

Zaznamenává lidskou historii, je i umělecké (próza i poezie), mohou z něho čerpat inspiraci pro svou práci zeměpisci, přírodovědci, antropologové i archeologové. Před léty vyšla docela zajímavá kniha "A Bible má přece pravdu."


Na Bibli se tedy lze dívat očima vědy, stejně jako na vědu lze pohlížet očima Bible. Historicko-kritický přístup k Bibli je přístupem naprosto vědeckým, který odhaluje prostou tehdejší skutečnost a lépe ozřejmuje smysl tehdy napsaných starých textů.



Věda a víra si neodporují, jsou to vyjeté koleje jedné a té samé cesty poznání pravdy. Věda odpovídá na otázky jak se co stalo, víra vysvětluje proč se to stalo právě tak.



Vírou dosáhneme dál za hranice vědy, ovšem nejdále se dostaneme láskou
.

(1 Kor 13,12-13)
Nyní totiž vidíme jako v zrcadle, zastřeně, ale potom tváří v tvář. Nyní poznávám částečně, ale potom poznám tak, jak jsem byl také sám poznán.
Nyní pak zůstává víra, naděje a láska, tato trojice; ale největší z nich je láska.




Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy