Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 530 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116489133
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Archeologové prý našli hrob apoštola Filipa
Vloženo Úterý, 02. srpen 2011 @ 17:58:02 CEST Vložil: Olda

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Ve východní Anatolii byl pravděpodobně odhalen hrob svatého Filipa, píše deník L´Osservatore Romano. Nález oznámila mezinárodní archeologická skupina, kterou vede italský profesor z univerzity v Salentu Francesco D´Andria. Archeologové se již od roku 1957 věnují průzkumu antických lázní Hierapolis, dnešního Pamukkale. Učedník, k němuž se Ježíš v Janově evangeliu obrací známou výčitkou „Tak dlouho jsem s vámi, Filipe, a ty mě neznáš?“ (Jan 14,9), v tomto místě zemřel poté, co kázal v Řecku a Malé Asii.

Dlouhodobý archeologický průzkum Hierapole vykázal první důležité výsledky již před třemi lety, kdy byla objevena cesta, kudy se ubírala procesí k apoštolovu hrobu. V sousedství martyrionu sv. Filipa, stavby oktogonálního půdorysu postavené údajně v místě apoštolovy mučednické smrti, nyní vědci objevili trojlodní baziliku z pátého století. Ta zakrývá římský hrob z prvního století, který zřejmě musel být ve velké úctě, pokud byl později včleněn do zmíněné baziliky. Nejedná se přitom o zahloubený hrob, nýbrž o sakrofág s bohatě zdobeným čelem.

Jak telefonicky pro vatikánský deník uvedl profesor D´Andria, archeologové ze všech těchto souvislostí i dalších prvků vyvodili, že se musí nutně jednat o hrob svatého Filipa, kterému poutníci velmi záhy začali prokazovat úctu v procesích.

Apoštol Filip byl údajně vyslán evangelizovat nejprve Řecko a pak Frýgii v Malé Asii. Tam prý také v Hierapoli podstoupil mučednickou smrt z rukou Římanů. V seznamech apoštolů bývá uváděn na pátém místě. Pocházel z Betsaidy a byl rybářem. Podle Janova evangelia se právě na Filipa obrátil Ježíš s dotazem, kde nakoupit chléb k nasycení pěti tisíců.

Známá je také legenda, podle které ze Skythie vyhnal draka, který se vynořil zpod pohanské modly. Poté zde postavil kříž, uzdravoval nemocné a křtil věřící. Ruiny starověké Hierapole jsou v blízkosti dnešního Pammukale, známého turistického místa, kam lidé jezdí obdivovat bílé travertinové terasy a jezírka mezi nimi. Lázně zde byly už ve starověku.


Ve čtvrtém století Eusebius z Caesareje napsal, že v Asii září dvě hvězdy – Jan, pohřbený v Efezu, a Filip, jenž odpočívá v Hierapoli. Neexistují skutečné pochybnosti o tom, že apoštol z galilejské Betsaidy zakončil svou cestu právě zde. Město pak dlouho žilo z jeho slávy, jak nás o tom informuje Eusebius ve svých Církevních dějinách. Sporná je ovšem Filipova mučednická smrt – podle nejstarší tradice totiž nebyl vystaven mučednictví, jak se můžeme dočíst u Klementa Alexandrijského (Strómateis). Apokryfní spisy však hovoří o tom, že byl ukamenován Římany.


"Archeologové prý našli hrob apoštola Filipa" | Přihlásit/Vytvořit účet | 24 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Archeologové prý našli hrob apoštola Filipa (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Středa, 03. srpen 2011 @ 12:53:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
...bolo by dobre aby rímsky katolíci čím skôr začali uctievať svaté ostatky ap. Filipa...jeho kosti by mali rozposlať po celom svete po katedrálach aby mohli fičať zádušné omše (zádušné omše za Filipa ?...nie som si istý....ale kedže v katolicizme nie je istota spásy, tak zádušné omše aj za Filipa...človek nikdy nevie....i keď to istí očistec)....
 ....pútnické miesto na Filipovom hrobe je isté....a časom určite príde nejaké uzdravenie, poprípade božia matka všetko potvrdí...

ivanp



Re: Archeologové prý našli hrob apoštola Filipa (Skóre: 1)
Vložil: oko v Čtvrtek, 04. srpen 2011 @ 08:12:43 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Podoby víry výšekomentujících jsou sice velmi rozmanité (přitom každý z vás má právě tu jedinou "pravou" víru a ostatní ať jsou prokleti), však stěžejním bodem víry většiny zde (odmyslíme - li si pestré spektrum zmatených věrouk) je prakticky hlavně prostá negace vůči katolické církvi.



A protože se jaksi nedaří napadnout učení římskokatolické církve solidní argumentací, používáte s oblibou alespoň různé podpásovky.

My římskokatolíci sice nevíme téměř nic, čemu vlastně doopravdy věříte (svou víru prezentujete nic neříkajícími vyprázdněnými frázemi), ale jsme neustále konfrontováni s parodiemi víry, kterou sice taky neznáme, ale která prý má být naší vírou.



Doporučil bych se držet pravidla mluvit o tom, čemu rozumím a hájit především názory, které sám zastávám
. Pokud mluvíte o víře jiných, kterou sami neznáte, jste k smíchu i pláči zároveň.



Re: Archeologové prý našli hrob apoštola Filipa (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 17. srpen 2011 @ 13:27:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Co se týče ostatků svatého kříže tak bych rád upozornil na apokryfní svědectví blahoslavené Anny Kateřiny Emmerichové podle kterého dělali Kristův kříž narychlo a v noci a použili přitom několik druhů dřeva které měli zrovna po ruce. Olivu, palmu, cypřiš a cedr. Kdyby se náhodou objevil nějaký rozumbrada který by to chtěl použít jako záminku k popírání pravosti relikvií.



Stránka vygenerována za: 0.24 sekundy