Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ferdinand.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 16674, komentáře < 7 dní: 369, komentářů celkem: 431179, adminů: 60, uživatelů: 5254  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 247 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
117226925
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: O vztazích mezi katolíky a protestanty
Vloženo Pondělí, 26. září 2011 @ 14:13:54 CEST Vložil: Olda

Zamyšlení poslal Karels

Několika slovy vyjádřím své stanovisko k ekumenickým snahám v rámci církve Páně, potom se vyjádřím ke sjednocujícím snahám v rámci ostatních náboženství. Nejprve k ekumenismu, tedy ke sjednocujícím snahám v rámci celého křesťanství. Může být napsáno a odsouhlaseno tisíce chart, tisíce glejtů, tisíce prohlášení – k žádnému sjednocení evangelikálů s katolíky nedojde. Kde beru odvahu pro podobné konstatování? Odkud pramení má jistota?

Mám-li uvažovat o sjednocení našich sourozenců katolíků s námi protestanty, je tady jedna nepřekonatelná překážka, jeden nepřekonatelný věroučný bod. Tou překážkou, tím věroučným bodem, přes který se nedostaneme, je mariánská úcta. Ať už si myslí naši sourozenci katolíci, že se jako protestanté o něco okrádáme, mariánská úcta je nepřekonatelným teologickým milníkem, přes nějž reformace nemůže jít.

I přes všemožné charty, prohlášení, my – duchovní potomci reformace nemůžeme ustoupit ani o krok. Můj závěr je, že tento věroučný bod bude rozdělovat tábor evangelikálů od tábora katolíků až do konce světa.

Takže žádné sjednocení církví pod „hlavičkou“ Vatikánu nevidím. Vy snad ano, vážení čtenáři? Sjednocení evangelikálů s katolíky na úrovni spolupráce v rámci misie, evangelizačních programů, prostě na bázi praktické spolupráce – ta je možná, ta ano. O nějaké uniformní teologii, která by byla jednotně „ušitá“ jak pro nás protestanty, tak i pro katolíky nelze naprosto uvažovat právě díky mariánské úctě. To píšu bez zášti vůči katolíkům. Svého reformačního postoje se však nemíním vzdát, podobně jako se katolíci zase nevzdají svého postoje, katolického postoje.

To bylo několik slov ke sjednocující snaze v rámci křesťanství. Nyní ke sjednocujícím snahám v rámci všech náboženství. K tomu také nedojde. Myslím tím, k jakémusi sjednocení v rámci všech náboženství pod „hlavičkou“ Vatikánu. Proč si to myslím? Rozdělující stanoviska na osobu Našeho Pána a Spasitele Ježíše Krista jsou toho příčinou. Pán Ježíš je kamenem úrazu jak pro židy, tak i pro muslimy, buddhisty, hinduisty, taoisty a já nevím jaké ještě …isty.

Jak prosadit jednotu s židy a muslimy, ke kterým možná máme ještě jako křesťané nejblíže, když židé chápou Ježíše pouze jako rabího a muslimové chápou Ježíše pouze jako proroka? Vytvořit uniformní teologii pro abrahámovská náboženství je podobně marná snaha, jako sestrojit perpetuum mobile, lidé se snaží, doufají, že už perpetuum mobile sestrojili, leč ono zase nic.

My křesťané se „držíme“ Svatých textů Bible, které svědčí o Našem Spasiteli Ježíši – že je jak Bůh, tak i člověk. Jakási uniformní věrouka pro všechna náboženství není a ani nebude z těchto důvodů možná.

Na závěr ještě jeden citát, který je vhodný k našemu tématu a je povzbuzením pro všechny čtenáře tohoto webu bez rozdílu křesťanské konfese: „Jsme rozlišeni přízvukem svých zájmů, svých věr a svých názorů, ale žádná různost nemůže zastřít základní potřebu nás všech, potřebu svobody a vývoje.“  Vladislav Vančura


Moje vyznání:
jsem křesťanem protestantem, který se snaží pochopit biblické texty tak, jak mi je Pán Bůh dává poznat. A jsem na protestantismus hrdý, vděčný za reformaci!  


"O vztazích mezi katolíky a protestanty" | Přihlásit/Vytvořit účet | 42 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: O vztazích mezi katolíky a protestanty (Skóre: 1)
Vložil: svata_tradicia (svatatradicia@jesuits.tv) v Pondělí, 26. září 2011 @ 15:27:35 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.jezuiti.sk/
Buď vždycky velebena nekonečná dobrota našeho Boha, jenž ustanovil Marii za naši obhájkyni, aby jako matka Soudce a matka milosrdenství účinně zasahovala svou přímluvou do velikého procesu naší spásy - to je myšlenka sv. Bernarda. A řecký spisovatel mnich Jakub praví, že Bůh učinil Marii mostem, po němž se můžeme dostat nad vlnami světa do přístavu rajského blaha. Proto volá sv. Bonaventura: „Slyšte národové, kteří toužíte po nebi! Služte Marii a ctěte ji a jistě naleznete život věčný.“Re: O vztazích mezi katolíky a protestanty (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 26. září 2011 @ 15:32:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Chcete snad říct že by Vám nevadila "hlavička Vatikánu" kdybychom nedopouštěj Bože zapřeli svou Matku a kdyby jinověrci díky Bohu uznali Ježíše Krista jako Boha a Božího Syna ? Tak jako například mesiánští Židé ?  Mám takový dojem že spíš ne. Že byste možná hledal nějaký jiný důvod proč to nejde. Naproti tomu pevně věřím že se naplní Boží vůle, přes všechny hlouposti a hříchy které pácháme. Pochybuji o tom že by někdo toužil v dobré vůli po uniformní theologii s kýmkoliv, ve smyslu kočkopsů a aritmetických průměrů. Zatím se tak díky Bohu nestalo a nic nenasvědčuje tomu že by se tak mělo dít. S pravoslavnými ani s anglikány. Ani s mesiánskými židy.  Společná stanoviska a prohlášení zatím jen konstatují a vysvětlují skutečnost aniž by jí měnily a upravovaly.Máme se navzájem rádi takoví jací jsme. Bohu díky za praktickou spolupráci.
Re: O vztazích mezi katolíky a protestanty (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 26. září 2011 @ 23:16:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
Takže žádné sjednocení církví pod „hlavičkou“ Vatikánu nevidím. Vy snad ano, vážení čtenáři? Sjednocení evangelikálů s katolíky na úrovni spolupráce v rámci misie, evangelizačních programů, prostě na bázi praktické spolupráce – ta je možná, ta ano.

  Myslím, že jsi římskokatolické náboženství nepochopil. Zkus si trochu více číst a snažit se pochopit to, co tu píší oko, martino, abolla či poutnick.
Re: O vztazích mezi katolíky a protestanty (Skóre: 1)
Vložil: MartyR v Úterý, 27. září 2011 @ 08:10:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Těch věroučných rozdílů mezi katolicismem a reformovanými církvemi je mnohem víc.Ať už pojetí Večeře Páně,či jiné.Jinak proti naddenominační spolupráci nic nemám.Proti sjednocování bych se ale ohradil. Nedělám si iluze,že by se ostatní náboženství houfně hrnula ke křesťanství.Díky Bohu alespoň za ty,kteří se přes to vše obrátí ke Kristu.V mnohých případech končí jako mučedníci.Re: O vztazích mezi katolíky a protestanty (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 27. září 2011 @ 08:59:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
V rámci lidských úvah máš v mnohém pravdu.
Také si nedovedu představit v současné situaci nějaké sjednocení protestantů s katolíky pod hlavičkou Vatikánu.

Ale kolik má vlastně takový prorok na rok?
Boží plán spásy může předčít všechna očekávání.Osobně bych viděl možnost jednoty katolíků s protestanty spíš na poli skutků, právě v oblasti některými z vás tolik opovrhované a mnohými znevažované. Poznávat a naplňovat Boží vůli je totiž to hlavní, v čem bysme měli nacházet konsenzus. Nějaké učené theologie jsou až druhořadé.

Vždyť souzeni budeme za to, co jsme udělali v těle, ať už to bylo dobré, nebo zlé (2 Kor 5,10 - každý z nás jednotlivě - i když někteří si stále myslí, že oni souzeni nebudou).
Smyslem našeho života je především spolupracovat skutky na Božím plánu. V tom můžeme najít shodu.

Z konání skutků, které pro každého z nás nebeský Otec připravil už od věčnosti roste naše víra, roste vztah k Bohu i vztah k bližním.  A to je na křesťanství to nejdůležitější.
Re: O vztazích mezi katolíky a protestanty (Skóre: 1)
Vložil: martino v Úterý, 27. září 2011 @ 13:02:25 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
V roce 2007 vydala Kongregace pro nauku víry  dokument,  „plnost přítomnosti Kristovy církve“ . Pravoslavná Církev v Moskvě dokument ocenila, protestantská společenství v Německu ho nazvala políčkem pro ekumenismus.
K situaci se následně vyjádřil i kardinál Kasper, který má na starosti ekumenismus. Viz. Základní informace z Vatikánu .
Kard. Kasper vysvětlil, že dokument nepopírá, že by protestanské církve byly církvemi, ale upřesňuje, že nejsou církvemi v tom smyslu, v jakém katolická církev chápe sebe sama jako církev. Což je konstatování zřejmé každému, kdo má byť minimální ekumenické znalosti, dodává kard. Kasper, a upřesňuje, že evangelikální církve samy nechtějí být církvemi v katolickém smyslu. Jejich koncept církve a tajemství je odlišný a neodpovídá katolickému. Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů cituje také nedávnou evangelickou deklaraci ?Tajemství a svěcení?, ve které se říká, že chápání církve a služby v katolické církvi není vlastní protestantům.
Kongregace pro nauku víry tedy pouze upozorňuje na to, že běžný termín ?církev? je v katolické církvi užíván v ne zcela stejném smyslu, jako když je řeč například o Federaci luteránských církví v Německu apod.
To bylo v roce 2007 a dnes 23.8.2011?
Evangelický teolog vybízí k uznání papeže jako čestného představitele všech křesťanů
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=15054
Osobně jsem přesvědčen, že člověk již není schopen jednoty a ta bude možná jen za předpokladu mimořádného zásahu Boha. Bohužel tento zásah může být i velmi bolestný, protože dnešní člověk je již natolik otrlý vůči zlu, že sleduje vraždění válek v přímém přenosu, vyvražďuje  dosud nenarozených pod heslem právo ženy si zvolit narození nebo smrt dítěte a média nás již masírují na další milióny pod heslem připravujeme vás na  “dobrou smrt“ , kdy budou injekční stříkačkou odesílány na smrt milióny bezbranných, až bude přijat zákon o euthanasii. A aby to nebylo málo, uzákoňuje se norma homosexuálních manželství s požadavkem na adopce, různá duchovní  společenství  hrají divadlo na tkz. svěcení žen, včetně osob homosexuálně praktikujících, viz. Anglikánská církev apd. Za tohoto šílenství mluvit o jednotě, když se ani zde nedomluvíme, je absurdní komedie. Nejdále je přibližování s pravoslavnou církví, ale je ještě třeba se hodně modlit a obětovat za tuto jednotu, která je již velmi blízko. Určitě blíže, než si ostatní myslí.Stránka vygenerována za: 0.38 sekundy