Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Darina.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16513, komentáře < 7 dní: 336, komentářů celkem: 420385, adminů: 60, uživatelů: 5209  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 281 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
114709765
přístupů od 17. 10. 2001

Nabídky: Liberecký sbor BJB navrhuje, aby BJB odmítla majetkové narovnání
Vloženo Pátek, 04. listopad 2011 @ 20:35:44 CET Vložil: Olda

Žhavá témata poslal Nepřihlášený

Navrhujeme, aby v případě, že vstoupí v platnost "Zákon o nápravě některých majetkových křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody a o narovnání vztahu mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi", nenárokovala BJB žádnou náhradu, nebo přinejhorším pouze částku odpovídající hodnotě majetku, který jí byl státem zabaven, tj. majetkovou škodu ve skutečné a prokazatelné výši.

V dané situaci se tedy přikláníme k možnosti smlouvu nepodepsat.

(V případě tohoto postupu by také bylo dobré uvážit způsob prezentace, aby se veřejnost dozvěděla o motivech, které nás k tomuto kroku vedly, bez ev. mediálního zkreslení.) 

Odůvodnění:

Upozorňujeme na to, že legální řešení nemusí být vždy řešením legitimním. V daném případě máme za to, že pokud bude BJB dle zákona přiznána určitá částka jako odškodnění za minulé majetkové křivdy, či jako výsledek smlouvy, jejímž prostřednictvím má dojít z iniciativy státu (!) k budoucí finanční odluce státu a církví, neznamená to, že by BJB měla takové „narovnání“ vztahu se státem automaticky přijímat.  

1) Dle našeho názoru by měla BJB naopak velmi důkladně zvažovat, zda tato situace není příležitostí k vydání jasného a zřetelného svědectví o jejím vztahu k hodnotám Písma, které se, jak věříme, odráží v baptistických zásadách. Jinak řečeno, máme za to, že by v rámci BJB měla proběhnout intenzivní diskuse, zda by případné nepřijetí nabízených státních prostředků nebylo lepší celospolečenskou proklamací zásad, na kterých stojí naše církve, než eventuální následné přerozdělování těchto prostředků, byť na společensky prospěšné účely. Zvláště v současné době, ve které je otázka nakládání se státními prostředky vnímána ze strany širší veřejnosti velmi citlivě, a to s ohledem na prohlubující se hospodářskou recesi, by měla BJB v těchto záležitostech vystupovat velmi uvážlivě.  

Ptáme se také na to, jak například souvisí současný stav dotování kazatelů ze státní pokladny se slovy apoštola Pavla, který vybízí věřící v Galácii k tomu, aby se ten, kdo je vyučován v slovu, dělil se svým vyučujícím o vše potřebné k životu? (Gal 6:6). Máme obavy, aby právě současné dotace na platy kazatelů, které BJB přijímá, nebyly hlavním pragmatickým motivem pro přijetí smlouvy, která svazuje majetkové vyrovnání s přechodným obdobím vyplácení příspěvku na platy duchovních.

2) Soudě mimo jiné podle hlasů z jiných církví (viz např. rozhovor s K. Potočkem, tajemníkem CČSH, který se uskutečnil na setkání účetních BJB dne 14. 2. 2009) je jakékoliv státní financování církví jednou z podstatných příčin snížení finanční obětavosti členů církví. Nevíme, zda již nyní neexistují v rámci BJB sbory, které si nejsou bez státní dotace vůbec schopny hradit vlastní provoz. Více peněz od státu po delší dobu tuto situaci s největší pravděpodobností nejen nevyřeší, ale ještě více zkomplikuje.  

3) Závěrem - církev by neměla volat po spravedlnosti pouze tehdy, když jí je činěna škoda, ale také pokud je činěna škoda někomu jinému v její prospěch. Peněžní částka, třebaže zprostředkovaná skrze ERC, je stále nápravou některých majetkových křivd. Máme za to, že pokud v rámci takové nápravy přijmeme částku mnohonásobně vyšší, než jaké je reálné vyčíslení škody na majetku, obohacujeme se na úkor státu resp. církve, na jejíž útraty nám bude částka vyplacena. To, že s tímto představitelé příslušné církve souhlasí, ještě vůbec neznamená, že je takový přístup ospravedlnitelný.

http://notabene.granosalis.cz/


"Liberecký sbor BJB navrhuje, aby BJB odmítla majetkové narovnání" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Liberecký sbor BJB navrhuje, aby BJB odmítla majetkové narovnání (Skóre: 1)
Vložil: BohemianAnonymus v Neděle, 06. listopad 2011 @ 19:03:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tento přístup je mi velmi blízký a vážím si ho. Rád bych se zde zabýval  i jiným aspektem SPRAVEDLNOSTI. To, že byly církvím a náboženským společnostem způsobeny mnohé křivdy, je nesporné. Likvidace těchto křivd by měla být realizována na účet viníka a nikoli národa.
 
Tyto křivdy tedy nelze likvidovat za cenu vzniku křivdy nové – tj. křivdy na národu, protože odškodnění církvím budou platit nevinní – věřící i nevěřící.  A tzv. „obyčejní“ lidé, plní obav z budoucnosti se oprávněně ptají: „PROČ MY??? Já se ptám: proč oni, ale ne potomci, nebo ideoví následovníci těch, kteří toto způsobili?
 
Lidé obecně argumentují Zákonem o politických stranách č. 15/1990 Sb. který uznává KSČ za legitimní existující politickou stranu, která je právnickou osobou. Nynější KSČM, která převzala majetek strany, by tedy měla převzít i její závazky vůči národu.

Náhrada křivd by měla být provedena z majetku této strany a pokud by nedostačoval, tedy ze státních peněz.
 
Sám fakt, že církve trvají na finančních náhradách křivd celým národem (které se nejvíce dotknou těch nejchudších), pak znamená, že se církve vydělily z národa (PÝCHA!!!) a pak na národu uplatnily princip kolektivní viny. Sudetských Němců se zastal pan Havel – ale kdo se zastane Čechů????
 
Zdá se, že církvím vůbec nevadí přijímat peníze od těch, kteří nic nezavinili, dokonce i těch, kteří v době totality nežili. Jestliže toto pokládají za správné, jestliže jim „ani na mysl nevstoupilo“ že jednají špatně, dokumentuje to jediné – VZDÁLENOST CÍRKVÍ OD KRISTA. Opravdu si církve myslí, že jednají spravedlivě??? Mají svědomí???
 
Jak by jejich počínání zhodnotil Spasitel? Mám za to, že takto:
 
Mt. 5:20 „Nebude-li vaše spravedlnost O MNOHO přesahovat spravedlnost zákoníků a farizeů, JISTĚ NEVEJDETE do království nebeského.“
BA
 
 
 
 
 
 
 Re: Liberecký sbor BJB navrhuje, aby BJB odmítla majetkové narovnání (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 07. listopad 2011 @ 09:46:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Za sebe mohu říct že tenhleten postoj respektuji a navíc jsem rád že tady někdo z BJB připomenul že podle slov apoštola Pavla se nemusí každý duchovní sám živit, že mají nárok na podporu těch kterým slouží. Pro sebe z toho vyvozuji že pokud stát uznává že je to pro jeho obyvatele přínosem tak může církev podporovat také.
Zatím nám ještě pořád nikomu nikdo nic nedal a jak to celé dopadne ví jedině Bůh. Modlím se za to aby nám vrátili, nevrátili nebo vzali přesně to co Bůh chce, kdy chce a jak chce. Tak jak si přeje a tak aby to bylo ku prospěchu nám i celému světu.
Nevadilo by mi ani to kdyby došlo k oboustranné a dobrovolné dohodě která by svým způsobem zachovala současný stav. Kdybychom přispívali polovinou výnosu státu který by nám nebránil hlásat Evangelium a hospodářsky spolupracoval.Re: Liberecký sbor BJB navrhuje, aby BJB odmítla majetkové narovnání (Skóre: 1)
Vložil: BohemianAnonymus v Pondělí, 07. listopad 2011 @ 12:38:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nejde mi zde o aplikaci různých právních názorů, ale výhradně o duchovní stránku věci. Proto musím v zájmu pravdy napadnout tuto větu ze svého komentáře:
 
"Náhrada křivd by měla být provedena z majetku této strany a pokud by nedostačoval, tedy ze státních peněz. "
 
Toto tvrzení, byť by bylo v souladu se světským právem, z biblického hlediska nevyhoví. Věta si protiřečí. Pokud by náhrady z majetku viníka nedostačovaly, měly by se církve svých dalších nároků vzdát, protože by pak došlo jak jsem již uvedl, ke vzniku nespravedlnosti, tj. křivdy na národu.
 
LÉPE KŘIVDU STRPĚT, NEŽ JI ZPŮSOBIT!  JESTLIŽE NEJSOU UPLATŇOVÁNY NÁHRADY NA VINÍKOVI, NEMĚLY BY BÝT UPLATŇOVÁNY VŮBEC!!!

Diskuse církví o této otázce se vedou víceméně ve světské rovině. Je dojemné, jak se v této věci představitelé církví snaží chránit viníka (proč asi?), zatímco s národem jednají tvrdě – jako s viníkem. Necitlivost k těm nejslabším a nejpotřebnějším je úděsná. Když jde o peníze, tak jdou Boží zákony stranou. BUDOU PAK CÍRKVE VŮBEC  VĚROHODNÉ??? – JÁ TVRDÍM ŽE NE!!!
BAStránka vygenerována za: 0.20 sekundy