Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Patricie.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16173, komentáře < 7 dní: 291, komentářů celkem: 395964, adminů: 60, uživatelů: 5073  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 259 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
108504329
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu?
Vloženo Pátek, 18. listopad 2011 @ 17:18:09 CET Vložil: Olda

Kritika bludů poslal oko

Zůstává křesťanu stále reálná svoboda volit mezi hříchem a svatostí, nebo tuto svobodu pozbyl?


Kdysi jsem poslouchal pořad s Karlem Gottem, kde on tvrdil, že si nemůže dovolit, vzhledem k ohrožení hlasivek zpěváka, koupit zmrzlinu. Pokusím se na jeho příkladu vysvětlit chápání svobody a nesvobody v lidském životě.

Mnohdy jsou slyšet smířlivé hlasy, že nakonec je vedlejší, čemu člověk věří, že důležité je, aby se choval správně. Do jisté míry je to určitě pravda, vždycky je lepším sousedem spravedlivý ateista, žijící podle hlasu svědomí, než nespravedlivý kořistník, jemuž není svaté nic na svobodě druhého ani na majetku, zbudovaného usilovnou prací jiných.

Pravdivý pohled víry je ale důležitý ve vnímání skutečného obrazu světa.
Každá hereze tento obraz do jisté míry zatemňuje a pokřivuje. Pak nastupují emoce, pak je mi vyčítáno, že třeba mé vysvětlování o svobodě lidské volby je zcestné.
Toník mi na mé vysvětlování o realitě lidské volby si vybírat mezi dobrem a zlem píše toto: „Nepotřebuju k dokazování lásky volit mezi dobrem a zlem. Tohle uvažování je pro mne mimo realitu“. Rosmano zase píše“ „Pro člověka, který poznal pravdu, byl z hříchů očištěn a osvobozen, neexistuje žádná svoboda hřešit.“

Vraťme se tedy ke Gottovi. Ten si před léty svobodně vybral dráhu zpěváka. Musí tedy pečovat o své hlasivky. To je důsledek jeho volby, že bude po zbytek života bez zmrzliny. Ale stačilo mu snad kdysi před léty si vybrat a dneska už nemá svobodu to řešit?

Nebo tu svoji někdejší volbu musí naopak ve svobodě potvrzovat stále znovu a znovu, kdykoli kráčí kolem zmrzlinového stánku?Musí Karel Gott ještě dneska stále bojovat s pokušením zmrzliny, nebo už dneska nemá svobodu si zmrzlinu koupit?

Jestliže si já sám něco zakážu, svobodně provedu nějakou volbu, není to omezením mé svobody, ale naopak jejím naplněním.
Svoboda bez možnosti přijmout vlastní rozhodnutí by nebyla svobodou. Svoboda volby mi tedy zůstává i nadále – a na mě je, ji znovu potvrzovat. Stát pevně ve svém rozhodnutí - nebo taky ve slabosti klopýtnout a své předsevzetí zradit.Pokud si to zakazuji sám, z vlastního rozhodnutí – naplňuji smysl vlastní svobody, zůstávám stále svobodný, stále ve svobodě volby. Svoboda hřešit, svoboda zvolit ke svému neštěstí hřích je druhou stranou téže mince - svobody zvolit Boha a jeho řád.

Karlu Gottovi nikdo nebrání si koupit zmrzlinu – jen on sám. 
Má stále svobodu sáhnout do kapsy pro drobné a zmrzlinu si koupit. Svobodně si však vybral mezi zmrzlinou a zpěvákem a ví, že volba jednoho ohrožuje druhé. Není to tedy nedostatek svobody, co mu brání si koupit zmrzlinu. Je to jeho svobodné rozhodnutí, co mu brání - jeho vlastní svoboda ho omezuje od zmrzliny. Sám si to ve svobodě zakázal pro „dobro“ větší.

Pokud mi zakazuje někdo jiný a já musím poslechnout – nemám svobodu volby. Pokud si něco zakážu sám - naplňuji a uskutečňuji vlastní svobodu.

A co náš nebeský Otec? Zakazuje nám násilím, mocí, nebo nám radí, předkládá možnost volby i s jejími důsledky?
Ani Bůh nám nic násilím nezakazuje, ale jako dobrotivý Otec nám dává vybrat – respektuje přitom naši svobodu volby.
Dává nám sami si vybrat mezi požehnáním a prokletím (Dt 28 kapitola), upozorňuje však také na následky naší volby.

Každá naše volba má pro nás následky! Boží příkazy, jak máme jednat, jsou pro naše dobro, k našemu užitku. Ukazují správnou cestu k tomu, aby byl člověk v životě opravdu šťasten. 
Všimněme si však podmíněnosti těchto Božích rozkazů: Budeš-li poslouchat Hospodina, svého Boha, přijdou na tebe a dostihnou tě všechna tato požehnání: Požehnaný budeš ve městě, požehnaný budeš i na poli!... Nebudeš-li však poslouchat Hospodina, svého Boha, nebudeš-li pečlivě dodržovat všechna jeho přikázání a pravidla, jež ti dnes udílím, přijdou na tebe a dostihnou tě všechna tato prokletí: Prokletý budeš ve městě, prokletý budeš i na poli. ...
Ale samotnou volbu Bůh nechává na nás! Bůh nikdy nenutí!
Protože miluje, respektuje lidské rozhodnutí, ať je správné nebo špatné. Bůh respektuje lidskou svobodu, lidskou důstojnost!

My přece nejsme nevolníci Boha, poslouchající slepě jeho rozkazy.

Jsme milované děti Boží, které poslouchají z lásky, ve svobodě vlastního rozhodování- v důstojnosti Božího dítěte, vyznávají svými skutky svou lásku k Otci. Jsme obrazem Boha svobodného, svazovaného jen vlastní láskou stále ve svobodě!
Nebo k bolesti Otce jsme někteří dětmi (stále respektovanými), odcházejícími proti jeho vůli marnotratně do ciziny prohýřit majetek.


"Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 60 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu? (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Pátek, 18. listopad 2011 @ 20:21:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hezký článek, Staňo. Možná tě jen špatně chápu, ale nejsme to přeci jen my, kdo nám "brání" v tom konat zlo, tj. kdo omezuje naši svobodu hřešit. Víra je dvoustranný vztah lásky s Bohem a On nám přece pomáhá všemi možnými prostředky, zejména svým Duchem, který se vedle naší každodenní zkušenosti projevuje i v Církvi. Věř mi nebo ne, ale pro mě není cizoložství ani pokušením a rozhodně bych neřekl, že mám svobodu cizoložit. Moje skutečná svoboda spočívala v tom zamilovat se do Boha a své ženy. Oba společně mě toho pokušení (a tím i svobody) zbavili - ne příkazy, ale svou láskou ke mně. Mám teoretickou možnost cizoložit (stejně tak vraždit - pokud bych se tak rozhodl, mohl bych to udělat), ale ne svobodu. Tím, jak v nás roste láska k Bohu (= v nás roste Kristus) jsme proměňováni a dochází k dalšímu "omezování" naší svobody. 

Řekl bych, že rozsah naší svobody hřešit a pokušení je nepřímo úměrný tomu, jak v nás působí Kristus, jak moc Boha milujeme a jsme si vědomi jeho lásky, tj. jak moc necháme Jeho milovat nás. Re: Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu? (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Sobota, 19. listopad 2011 @ 08:11:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Může dítě spadnout do studny?

  No, "může". Stane se nehoda.

  Má dítě svobodu padat do studny? Je svoboda padat do studny nutnou součástí svobody běhání po zahradě?

  Ano, v rodinách, kterých si nevšimla sociálka.


  Je k manželství nutná nevěra? Musí se člověk neustále rozhodovat mezi milenou a manželkou aby mohl žít člověk ve svobodě kvalitní manželství?

  No, leda tak v řečech pana Radima Uzla.


  Je nutnou součástí útěku z nějaké totality do USA ši švýcarska, kde je svoboda, také svoboda vraždit, krást, cizoložit, závidět, opíjet se, podvádět, jinak by to nebyla "svoboda"?

  Leda tak v představách českého Pepy.


  To, v čem se oko lišíme z mého pohledu je to,
1. jestli má člověk jen svobodu se rozhodovat nebo má skutečnou svobodu se rozhodnout.
2. jestli existuje něco jako "svoboda hřešit" a člověk si hřích vybírá zcela svobodně nebo jestli je hřích otroctví.


  Já jsem ti psal mnohokrát, že představa svobody se rozhodovat ve hříchu je utopie, která je vytržená z reality. Kdyby se měl Karel Gott každý den několikrát rozhodovat, jestli si dá zmrzlinu nebo ne, protože by měl neodolatelnou touhu nacpat se zmrzlinou, je dneska nejspíš v blázinci a zlatým slavíkem bude někdo jiný. Což je stav lidí, kterým chutná hřích a nějaký podvodník či člověk popletený herezí jim namluvil, že "volba hříchu" je svoboda.

  Zkušenost moje osobní, zkušenost práce s mnoha lidmi v různých situacích i jasná slova písma jsou pro mne jasným svědectvím o tom, že hřích je otrokář a pod ním není svoboda volby. Pokud si někdo myslí, že si svobodně vybírá hřích, tak můj názor je ten, že ho hřích docela kvalitně oklamal. Tak jako toho kuřáka co si dvacátý rok života při zapalování třicáté denní cigarety myslí, že má kouření pod kontrolou a kdykoliv může přestat.


  Já nejsem odpůrce svobody a rozhodnutí. Pokud je někde nějaká svoboda, musí také existovat autorita tu svobodu realizovat. Pokud se někdo opravdu svobodně rozhodne, tak se to rozhodnutí děje. Pokud se někdo rozhodne a to rozhodnutí se neděje, tak nemá svobodu, ale je oklamaný. Jako člověk v ústavu bez občanky, který by se rozhodl oženit se. Ani nemluvě o tom, kdo se teprve rozhoduje, ale ještě se nerozhodl.

  Proto tady také stále píšeme o životním rozhodnutí pro Krista.
Re: Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu? (Skóre: 1)
Vložil: vymylimimozek v Sobota, 19. listopad 2011 @ 10:15:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
skvelý článok oko ! Iba doplním to čo si zabudol napísať, že dôsledkom voľby nás katolíkov je uctievať nepoškvrnené počatie a Nebeskú královnu. Ináč ok ..Re: Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu? (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Sobota, 19. listopad 2011 @ 13:22:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
1. Lutherovo nepretržité varovanie proti slobodnej vôli u ľudí
... Bernhard. Lohse. uvádza:. „Od. prednášok. listu. Rímskym. v.1515/16,. .a.potom. po. zvyšku.
svojho. života,. Luther. polemizoval. . najdrsnejším. spôsobom. proti. prideleniu. slobodnej. vôle.
padnutému.ľudstvu.“
2
.V.Heidelbergskej .dišpute. z .roku.1518.sa .teologické .tézy.13.C.15. explicitne. zaoberajú. slobodnou. vôľou.. Luther. v.13.. téze. píše:. „Slobodná. vôľa. po. páde. existuje. len. ako. slovné .pomenovanie,.a .pokiaľ. robí .to,.čo.môže, .pácha .smrteľný .hriech.“
3
.Teologicky. povedané,.
ľudská. bytosť. po. páde. –. a. to. znamená. dnes. –. môže. iba. hrešiť.. V.14.. téze. Luther. ďalej.
vysvetľuje:.„Slobodná .vôľa .môže .po.páde .konať. dobro .iba. v pasívnej. schopnosti,.ale. vždy. môže.
činiť. zlo. vo. svojej. aktívnej. schopnosti. (kapacite).“. Pre. Luthera. je. slobodná. vôľa. mŕtva,.
skutočnosť, .ktorá. neexistuje..15.téza .dopĺňa:.„ Slobodná. vôľa .nemôže .ani. len. zotrvávať v .stave.
nevinnosti .a .už. vôbec .nemôže. činiť. dobro. v .zmysle .aktívnej. schopnosti,. ale. len .pasívne.“.
Luther. uzatvára. svoju. argumentáciu,. keď. v.16.. téze. tvrdí:. „Človek,. ktorý. je. presvedčený,. že.
môže. dosiahnúť. milosť. konaním. toho,. čo. je. v.ňom,. pridáva. hriech. ku. hriechu,. a. tak. sa. stáva.
dvojnásobne. vinným.“. Ak .ľudská. bytosť .používa. svoje. schopnosti, .vždy .padne. ďaleko .od .Božích.
očakávaní...
----------------
Otázka:
Mohol sa posadnutý nečistým duchom sám slobodne rozhodnúť pre život s Kristom, alebo nemal žiadnu slobodu k rozhodnutiu ??? 

Marek 5:2  A hneď, ako vystúpil z lode, vyšiel Mu z hrobov naproti človek nečistého ducha;
3  býval totiž v hroboch, a nikto ho nemohol sputnať ani reťazami.
4  Často ho síce sputnali a zviazali, ale roztrhal reťaze a polámal putá a nikto ho nevládal skrotiť.
5  Tak býval celé dni a noci v hroboch a po vrchoch, kričal a tĺkol sa kameňmi.
6  Keď uvidel zďaleka Ježiša, pribehol a hodil sa pred Ním,
7  potom skríkol silným hlasom: Čo Ťa do mňa, Ježiš, Syn najvyššieho Boha? Zaklínam Ťa Bohom, nemuč ma!
8  (Ježiš) mu totiž povedal: Duch nečistý, vyjdi z toho človeka!
9  A spýtal sa ho: Ako sa voláš? Odpovedal: Moje meno je Légia, lebo nás je mnoho.
10  A veľmi Ho prosil, aby ich nevyháňal z krajiny.
11  Pásla sa tam na svahu vrchu veľká črieda svíň.
12  I prosili Ho duchovia: Pošli nás do svíň, aby sme vošli do nich.
13  A povolil im. Vyšli teda nečistí duchovia a vošli do svíň; i rútila sa asi dvojtisícová črieda svahom do mora a potopila sa v mori.
14  Pastieri však utiekli a vyrozprávali to po meste i po osadách; a ľudia vyšli pozrieť, čo sa stalo.
15  A príduc k Ježišovi, videli démonom posadnutého, ktorý mal Légiu, sedieť oblečeného a pri rozume, i preľakli sa.

ivanpRe: Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu? (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Úterý, 22. listopad 2011 @ 20:40:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Karel Gott nemá žádnou svobodu dát si zmrzlinu. Vše je dáno předem! A dokonce ani nikdo nemá svobodu psát na Grano. Každý, kdo sem píše, tak dělá nedobrovolně, protože je k tomu přinucen skrze Svrchovanost a nemůže jinak. Jediný, kdo sem píše svobodně, jsou ti, v nichž svrchovanost činí to, co sami chtějí :-)Re: Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu? (Skóre: 1)
Vložil: vlastik v Sobota, 26. listopad 2011 @ 22:54:56 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
oko,
kdo řekl jednou u oltáře své manželce ano, je již ženatý. Vztáhni si na Krista.  

Jistě má svobodu své ano a manželství svévolně zapřít ,ale pak je  tedy služebník hříchu, má tedy svobodu od spravedlnosti ... Rozhodně nestojí ve spravedlnosti. (v Kristu)

Co chceš slyšet víc?

 
Re: Má Karel Got svobodu si koupit zmrzlinu? (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Neděle, 27. listopad 2011 @ 22:01:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

A myslíš si oko, že svobodu volit mezi dobrem a zlem má i Bůh?


Více k tématu svobodné volby viz: http://granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4616&mode=thread&order=0&thold=0r

Stránka vygenerována za: 0.39 sekundy