Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 230, komentářů celkem: 429546, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 426 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116466440
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Hlboka kriza viery.
Vloženo Neděle, 29. leden 2012 @ 16:44:15 CET Vložil: Olda

Katolicismus poslal betma

Benedikt XVI.: Stojíme před hlubokou krizí víry, která je pro dnešní církev největší výzvou Vatikán. Na dnešním setkání s účastníky plenárního zasedání Kongregace pro nauku víry poukázal Benedikt XVI. nejprve na celkový stav víry:

Jak víme, na rozsáhlých územích je víra vystavena nebezpečí zániku jako plamen, který se už nemá čím živit. Stojíme před hlubokou krizí víry, před ztrátou náboženského cítění, která pro dnešní církev představuje tu největší výzvu. Prioritou působení celé církve v naší době proto musí být obnova víry. Doufám, že ve spolupráci se všemi složkami Božího lidu přispěje Rok víry k tomu, aby byl v tomto světě Bůh opět přítomen a lidem tak otevřen přístup k víře a svěřili se onomu Bohu, který nás miloval až do krajnosti v Ježíši Kristu, Ukřižovaném a Zmrtvýchvstalém.

 S tímto úkolem, pokračoval pak Benedikt XVI., úzce souvisí téma jednoty křesťanů. Odpovědí na netrpělivost v ekumenickém dialogu se má stát prohloubení víry církve, bez níž by se ekumenické hnutí omezilo na pouhou „sociální smlouvu“, uzavíranou ze společných zájmů. „V dnešní době lze potvrdit nemálo dobrých plodů ekumenického dialogu, avšak musíme také uznat, že je třeba bdít nad rizikem falešného irenismu a indiferentismu, které jsou zcela vzdáleny myšlení Druhého vatikánského koncilu. Tato lhostejnost pochází ze stále rozšířenějšího mínění, že člověk nemůže dosáhnout pravdy a že je tudíž nutné omezit se na hledání pravidel pro praxi, která by byla s to zlepšit svět. Víra by tak byla nahrazena moralismem bez hlubokého základu. Středem skutečného ekumenismu je však víra, v níž se člověk setkává s pravdou, zjevující se v Božím slovu.

Klíčovou otázkou ekumenického dialogu je struktura zjevení – vztah mezi Písmem svatým, živou tradicí církve a úřadem apoštolských nástupců, svědčícím o živé víře. Zcela zásadní je rozlišování mezi jedinou Tradicí ( s velkým T) a různými tradicemi, zdůraznil Svatý otec a připomněl v tomto ohledu anglikánské věřící, kteří touží po plném společenství s katolickou církví a jednotě společné, podstatné božské Tradice, při zachování vlastních duchovních, liturgických a pastoračních tradic.

Benedikt XVI. se dále věnoval metodám, uplatňovaným při vedení ekumenického dialogu, které musí rovněž zrcadlit přednostní postavení víry. „Poznat pravdu je právem účastníků každého skutečného dialogu. Vyžaduje to také naše láska k bratru. V tomto smyslu je nutné věnovat se s odvahou také sporným otázkám, při zachování ducha bratrství a vzájemné úcty. Je důležité předložit správnou interpretaci onoho „ řádu neboli hierarchie pravd katolické nauky“ , který stanovuje dekret Unitatis redintegratio (č.11), což nikterak neznamená omezit vklad víry, nýbrž odhalit její vnitřní uspořádání a soudržnost tohoto jedinečného řádu “.

Velký význam přikládá Benedikt XVI. studijním dokumentům, které vyplývají z ekumenického dialogu. Není možné je opomíjet, neboť jsou výsledkem společné dlouholeté reflexe. Jejich závěrečné posouzení však přísluší církevní autoritě, bez jejíhož ohodnocení nemohou být považovány za závazné, zdůraznil Svatý otec a přešel k poslednímu zásadnímu aspektu ekumenického dialogu, kterou je problematika morálky. Při dialogu nemůžeme opomíjet významné morální otázky týkající se lidského života, rodiny, sexuality, bioetiky, svobody, spravedlnosti a míru. Bylo by důležité hovořit o těchto tématech jednohlasně a čerpat přitom ze základů Písma a živé tradice církve. Tato tradice nám napomáhá rozpoznat Stvořitelovu řeč v jeho stvoření. Pokud hájíme základní hodnoty dlouhé církevní tradice, bráníme člověka a stvoření. řekl Benedikt XVI. účastníkům plenárního zasedání Kongregace pro nauku víry.


"Hlboka kriza viery." | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Hlboka kriza viery. (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Neděle, 29. leden 2012 @ 19:05:21 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
"Velký význam přikládá Benedikt XVI. studijním dokumentům, které vyplývají z ekumenického dialogu. Není možné je opomíjet, neboť jsou výsledkem společné dlouholeté reflexe. Jejich závěrečné posouzení však přísluší církevní autoritě, bez jejíhož ohodnocení nemohou být považovány za závazné, zdůraznil Svatý otec a přešel k poslednímu zásadnímu aspektu ekumenického dialogu, kterou je problematika morálky."

srovnej s Charta Oecumenica:

Bod 6 dokumentu Charta Oecumenica obsahuje závazek „zkoumat, co je možné a nutné prohlásit v závazné formě církevními autoritami za výsledky dialogu“. 

Celkový kontext možno dohledat zde



Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy