Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a dnes je Státní svátek - Václav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 11, článků celkem: 16224, komentáře < 7 dní: 437, komentářů celkem: 399129, adminů: 60, uživatelů: 5084  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 31 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
109591077
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Válka? Ale za jakou cenu?
Vloženo Pondělí, 03. únor 2003 @ 07:53:16 CET Vložil: Bolek

Společnost poslal klusi

  Válka? Ale za jakou cenu? aneb bavíme se zde skutečně o válce? Ne, nehodlám se uchylovat k laciné „ropné rétorice“, ani k představě G.W. Bushe jako „drsného Texasana“, který chce vybombardovat celý svět.

To, co mě zaráží je fakt, že v médiích se o možném útoku na Irák nemluví jako o válce, ale jako o „čisté akci“. Kdyby bylo možné Irák odzbrojit bez nejmenších obětí na životech, kdyby ty nesmírně přesné americké rakety ničili skutečně jen zakázané zbraně a ne lidské životy. Kdyby…
Jenže ono to tak není. O případné válce v Severní Koreji si pentagonští stratégové spočítali, že by zahynul jeden milion lidí měsíčně a to je i důvod proč volí v severokorejská krizi diplomatickou cestu. U útoku na Irák došli zřejmě k přijatelnějším číslům a usoudili, že se jim to za tu cenu stojí. To, že zemře pár tisíc nevinných Iráčanů nikoho nevzrušuje, pro světovou bezpečnost jsou holt třeba určité oběti…

Do Ameriky tolik obávané irácké rakety nedoletí, doletí však do Turecka a co hůř do Izraele, který pod vládou Ariela Šarona už nebude trpět zásahy na své území jak to dělal, na nátlak spojenců, za války v Perském zálivu. Husajn by tak mohl využít hluboké izraelsko-arabské rivality a celý útok přerůst ve velký konflikt s nepředvídatelnými výsledky.

K útoku na Irák budou mimo jiné použity i bombardéry B 52, které během války ve Vietnamu zmasakrovaly více než milion lidí. Přestože Američané tvrdí, že chtějí přinést demokracii Iráku, tak to byla právě Amerika, která pomohla během Iránsko-Irácké války k moci straně Baath, z níž vyšel Saddám Husajn. Tolik kritizovaná 12000 stránková irácká deklarace skutečně neobsahovala nic zajímavého až na seznam 150 amerických, britských a jiných zahraničních firem, které dodaly mnohdy pomocí protizákonných transakcí Iráku jeho jadernou, chemickou a raketovou technologii.

Překvapuje vás, že si v novinách takováto fakta, stejně jako to, že se v Iráku od konfliktu v roce 1991, kdy tam bylo použito 300 tun zbraní z ochuzeného uranu, rodí děti bez patra v ústech, bez brady bez varlat a nebo rovnou mrtvá, nepřečtete? Uvidíme tyto záběry v televizi? Uzříme pravou tvář války?

Rozumím panu Bushovi. Po tom, co zahynulo 11. září několik tisíc jeho nevinných občanů, potřebuje něco dělat v boji s terorismem, nemůže jen nečinně přihlížet jak se mu Usama bin Ladin vysmívá. A Irák je skutečně velmi vhodným cílem. Věřím, že tam ty zbraně Husajn skutečně má, ale myslíte si, že si může dovolit bezdůvodně zaútočit na jakýkoli stát? Potom by teprve přišla ona evropskými zeměmi tolik požadovaná rezoluce OSN, schvalující ozbrojený útok. Myslím, že Husajn je dost chytrý na to, aby se poučil z války v perském zálivu, sám neútočil a využil až záminky k použití chemických zbraní, kterou mu USA svojí agresí poskytnou.

Z těchto i jiných důvodů se v odpovědi na otázku, zda vojenské svržení Husajnova režimu za tu cenu, kterou to přinese, stojí, s panem Bushem neshodneme. To, že mi záleží na životech nějakých Iráčanů, je už moje slabost (i když musím přiznat, že si nejsem jist, zda je pro ně lepší žít pod Saddámem, nebo nežít vůbec). Honza Klusáček


"Válka? Ale za jakou cenu?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.11 sekundy