Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 515 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116486478
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Příčiny vstupu do destruktivního kultu
Vloženo Pátek, 19. říjen 2001 @ 19:24:39 CEST Vložil: Tomas

Sebeobrana poslal tcernik

Příčiny vstupu do destruktivního kultu Otázka: "Jak je možné, že se člověk rozhodne vstoupit do sekty či se přidá k uctívání nějakého kultu?", je velice složitá…. A. Zneužití přirozených potřeb člověka Následující tabulka zahrnuje stručný přehled nejdůležitějších potřeb člověka a možností sekt, které nabízí k jejich alespoň zdánlivému naplnění.
© CPoNS Potřeba Nabídka 1

někam patřit (společenství, parta, kolektiv)
přátelsví, dokonalé vztahy
2 být přijímán jako osobnost (prosadit se) lichocení, obdiv (love bombing) 3 ulehčit v odpovědnosti za své rozhodování jasné vedení, šablony - stačí plnit 4 altruismu (pomoci druhým) službu, podíl na záchraně světa 5 založit kvalitní rodinu zaručené recepty na dokonalou rodinu 6 poznávat, vědět víc, vzdělávat se studium, kurzy, meditace, vyšší vědomí 7 zdravého života
(životospráva, ekologie, drogy, AIDS)
zásady života v souladu s přírodou 8 touha po moci možnost růstu v hierarchii sekty 9
ovlivnit osud ve svůj vlastní prospěch
metody, techniky, principy jeho ovládání
10
orientace v nepoznaném - magickém, mystickém, záhady
možnost prožít, porozumět a ovládat je 11 zasloužit si své spasení úkoly, úkony (plněním - zdánlivá jistota) 12 nalézt smysl života (mít pro co žít) konkrétní a konečné naplnění této potřeby 13 zbavit se stereotypu, nespokojenost s konzumem
zvláštní, alternativní životní styl B. Zneužití momentální situace člověka 1. akutních - osobní, rodinné či společenské tragédie, nemoci, živelné pohromy, smrt blízkého člověka, rozvod, změny zaměstnání, bydliště, školy - koleje (tato cesta je velice nebezpečná díky odloučení ze známého prostředí, kde všechny vazby usychají a člověk potřebuje navázat nové, rodiče a jeho blízcí nemohou pozorovat změny v jeho chování. Někdy je to otázka pouze dnů. 2. chronických - komplexů, osamocenosti, dlouhodobé nemoci, únavy a vyčerpání, stresu, znechucení z jiných oblastí života (nevydařené manželství, zaměstnání, tradiční církve,…), disfunkční rodina - touha po péči (společenství sekty jako náhradní rodina), jako alternativa k životu beze smyslu či nespokojenosti s konzumní společností dnešní doby. C. Zneužití náboženskosti člověka Náboženskosti - tohoto přirozeného sklonu člověka dokáží sekty velice dobře využít - navázat na něj a předložit svůj model, který vede k psychické závislosti na této skupině a neschopnosti další reflexe plnosti života a dalšího hledání pravdy. Socialistická éra naší země navíc způsobila vyprahlost a dezinformovanost v duchovních hodnotách lidí. Nabubřelý ateismus není vítězstvím ve smyslu prevence, ale spíše možnou příčinou vstupu do sekty, neboť jisté jevy dnes předkládané nelze vysvětlit čistě materialisticky. Jak říká Dr. Prokop Remeš, sekty "parazitují na přirozené náboženskosti člověka". D. Zneužití sugestibility člověka Sugestibilita - přirozená vlastnost lidské psychiky, reagovat na vnější podněty a přejímat je bez nutnosti kritického hodnocení (Její intenzita je individuální a je relativně snadno ovlivnitelná vnějšími faktory). 1. Možnosti ovlivňování jedince
Obsah lidského vědomí může být zkreslen z různých důvodů. Naše úsudky a názory modifikují především emoce. Ke zkreslení skutečnosti (úsudku, názoru, obsahu věci) může dojít díky naši osobní angažovaností v určité věci, předsudky vůči něčemu či někomu, hysterií, momentální náladou či zdravotním stavem, okolnostmi, vyvolanou atmosférou, apod. To je přirozené a do určité míry i nutné, zejména pro udržení integrity jedince. Stejně tak sugestivita patří mezi normální lidské vlastosti, i když je u každého různě silná.

Sugestibility člověka se však dá také zneužít právě k psychické manipulaci. Záměrnou sugescí lze docílit, aby objekt tohoto působení přejal některé duševní děje, zvláště emoce a názory (které jsou hlavním motivačním nástrojem k našemu jednání a směřování naší vůle), a to přímo bez vlastní kritiky nebo jiného duševního zpracování. K vlastnímu názoru docházíme pomocí důkazů a vlastních vjemů, přesvědčujeme se logickou úvahou (často též pod vlivem emocí), kdežto sugescí přejímáme cizí názory bez vlastní intelektové činnosti, tedy pouze slepou vírou. Techniky manipulátorů mohou mít až hypnotický vliv.

Intenzita sugesce je ovlivněna několika faktory. Osobnostmi obou stran (sugerujícího a přijímajícíjho) a nejrůznějšími faktory vnějšími. Vliv přenosu je sugestivnější, je-li podán pěknými duchaplnými frázemi, nenutícími k přemýšlení, vtipnými přirovnáními, důvěryhodnou osobou, ze které čiší silné vlastní přesvědčení o věci, kterou předkládá a navíc jej dokáže podepřít emočně strhujícím řečnickým přednesem. Jsme-li totiž o věci přesvědčeni emočně, jsme náchylni přejmout za správná i fakta, která jsou pod touto emocí vyslovena. Velmi důležité (podporující) je i vlastní přesvědčení a očekávání. Sugesci napomůže, pokud člověk sám očekává určitý účinek nebo vliv.

Sugestivita se zesílí při celkovém zeslabení organismu, jako v únavě, nemoci, po alkoholovém opojení apod. Podobný vliv má i časté opakování (slov, manter, písní, tónů,…). Dále také informace podávané stále jen v jednom určitém názorovém směru, s omezením nebo vyloučením možnosti konfrontace s jinými pohledy, neboť vlastní rozumová úvaha a kritické myšlení jsou hlavními zbraněmi proti nežádoucí sugesci.
Všechna tato emoční hnutí omezují kritiku, podporují víru, očekávání, naději a určité přesvědčení a tím zesilují sugestivní přesvědčivost. 2. Možnosti ovlivňování skupiny (dynamika davu)
Pokud je společnou myšlenkou či zájmem spojeno více lidí (skupina) zesiluje se u těchto lidí jejich sugestibilita a to především ve smyslu oné společné myšlenky, která je jim předkládána. Mezi účastníky takovéto skupiny nastává změna v myšlení, zvláště ve směru zvýšení sugestivnosti, nastupuje davové myšlení, řídící se zákony davové psychologie. Při ní se uplatňují spíše primitivní společné sklony a instinkty, a naopak se tlumí individuální diferencované vlastnosti, získané výchovou a vzděláním. Vystupuje více primitivní emotivita bez vlivu intelektových složek, kdežto sebeovládání, smysl pro odpovědnost, altruistické sklony, přijaté zásady, společenské způsoby i zkušenosti z vědeckých poznatků ztrácejí svůj vliv na myšlení a jednání. Společné skupinové smýšlení nabývá převahy nad individuálním, slábnou individuální vlastnosti jednotlivé osobnosti a její charakteristické rysy. Dochází k jednání spíše zkratkovitému a impulzivnímu, než k jednání po zralé úvaze. Projevy davové sugesce jsou spíše jednoduché než složité a promyšlené. Úvaha i jednání jednotlivce je usměrněno podle společné myšlenky, zvláště pokud je silně emočně nabitá. Sebemenší podnět vnesený do takového kolektivu se může velice rychle rozšířit sugestivní cestou na všechny účastníky, nabude nad nimi značného vlivu, spojí všechny v organický celek a způsobí, že budou společně myslet a jednat.

Tento přenos je možný také proto, že davovému hnutí podléhají i ti, kteří by jednotlivě měli dostatek autokritiky k ovládnutí se. Davovému hnutí se vede lépe v těžkých dobách, za války, hladu, katastrof nebo vůbec v dobách nejistoty, jako za revoluce nebo politické či náboženské nestability i pronásledování. To stmelí skupinu ještě k větší jednotě i výkonu.

V jazyku řečníka nebude tak důležitý obsah jako forma projevu. Právě ta uchvátí spíše svou sugestivní silou, než logicky přesné důkazy. Ty totiž svádějí k přemýšlení a ke kritice, což zeslabuje až zcela maří sugestivní vliv, kdežto neurčité fráze nám ponechávají možnost doplnit si jej podle vsugerované nálady. Sugesce ve skupině většinou zesiluje účinek prvků popsaných v části o sugesci jednotlivce. DOVĚTEK
V zásadě se dá říci, že příslušníci sekt při svém náboru postupují jako zkušení obchodníci. Nabízejí přesně to co člověk potřebuje, po čem v hloubi duše touží, o co má zájem, co je podle něj výhodné a častokrát i zdánlivě všeobecně prospěšné. Jednoduchá cesta životem však bývá pouhou náhražkou skutečného, plnohodnotného života ve svobodě. Detailní informace získáte na adreseCPoNS - Centrum pro prevenci v oblasti náboženských sekt.Nejkomplexnější informace a služby o této problematice v českém jazyce na webu. Obecné psychologicko-sociologické studie, profily jednotlivých skupin, on-line diskuze, e-mailová poradna, chat. Stránky jsou denně aktualizovány.
Copyright © 1998 CPoNS

"Příčiny vstupu do destruktivního kultu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy