Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Drahoslav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16086, komentáře < 7 dní: 205, komentářů celkem: 389931, adminů: 60, uživatelů: 5030  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 105 návštěvník(ů)
a 6 uživatel(ů) online:

martino
rosmano
Frantisek100
Willy
ivanp
gregorios777

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
·Seznam vypuštìných novozákonních veršù v Pøekladu Nového svìta
·Pastoral brothers – kde konèí vtipnost?
·Ekumenická rada církví si zvolila nové pøedsednictvo na pøíští dva roky
·Rozbuška a další mutace covidu-19
·Významný køesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálù k oèkování
·Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti oèkování
·5 pilíøù konzervativního evangelikálního kalvinismu nesluèitelných s láskou
·Skrytì
·Pastoral Brothers

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
106909692
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Připojte se k Chartě proti dětskému kuřáctví
Vloženo Sobota, 12. duben 2003 @ 20:47:58 CEST Vložil: Bolek

Služba bližním poslal Martin Škapík

Připojte se k Chartě proti dětskému kuřáctví Na nonprofitním internetovém serveru www.nekurte.cz, který je zaměřen výhradně proti dětskému kouření (naprosto souhlasí se svobodnou volbou dospělého kouřit) a auditorován odbornými lékaři vznikla Charta proti dětskému kuřáctví, kterou zde můžete podepisovat.   Pro Vaši informaci přikládám text a velmi Vás prosím o pozornost

CHARTA PROTI DĚTSKÉMU KUŘÁCTVÍ


1) Prohlášení - body 1. až 5.
2) Návrh řešení - body 1. až 7.
3) Závěrečná výzva

1) Jsme znepokojeni neúnosnou situací, kdy v naší společnosti, ač od roku 1950 je jednoznačně prokázána zhoubnost této drogy, kouří 50% dětí a mládeže mezi 15 až 18 rokem věku, přičemž s tímto návykem započnou v průměru ve 12 letech. Cigareta je také největším paradoxem naší historie. Užívána dle návodu, způsobí úmrtí každého druhého svého spotřebitele a každému znehodnotí sociální a zdravotní situaci, i přesto je cigareta nadále nejúspěšnějším spotřebním výrobkem v naší historii.

2) Vzhledem k obrovskému rozsahu této civilizaci ohrožující pandemie, která má každoročně jen skrze přímé zdravotní poškození na svědomí 4 900 000 obětí a toto číslo má expandovat již za pár let při neřešení věci na 10 000 000 obětí, jsme znepokojeni naprostým minimem účinných, efektivních opatření na ochranu dětí, skrze které je přitom droga do společnosti instalována, neboť dospělý, vyzrálý člověk, téměř kouřit nezačíná a naopak až 90% dospělých kuřáků přehodnotilo svůj postoj ke své závislosti na negativní, což je také důkazem, že v dětství není možno učinit kvalifikované a svobodné rozhodnutí pro příklon ke kouření!

3) Denně se na světě vykouří asi 14 000 000 000 cigaret, tedy dvě a půl cigarety na obyvatele planety a zatímco zkoumáme každé byť jen potenciální ohrožení lidského zdraví a věnujeme mu mediálně mnoho pozornosti, o důsledcích kouření jsou mezi lidmi jen minimální informace. Přičemž právě informace jsou nesmírně účinnou prevencí této nemoci. Dochází k fatálnímu přesahu vlivu tabakizmu do státoprávních systémů, kultury i sportu mnoha zemí. Mnohde je dokonce tabákový průmysl ve společné kapitole s potravinářským, či dokonce bývá dotován jako „zemědělská“ plodina, a to ač výnos z tabákového hektaru je až 20 x vyšší, než u jiných rostlin. Ve státech EU je tabák dotován miliardou Euro ročně!

4) Kouření je do společnosti prokazatelně instalováno právě skrze její nejzranitelnější prvek, děti. Využívá se jejich touhy napodobovat vzory, přirovnat se k dospělým, což za absence efektivní výuky proti tomuto smrtelnému nebezpečí a ekonomické censuře objektivních informací, vede v současné době k masivnímu nárůstu dětských kuřáků, zejména kuřaček - dívek u kterých je také zvýšený nárůst rakoviny, zejména rakoviny plic, kde dochází i ke snížení věkové hranice nástupu choroby (MUDr. Jiří Votruba 1 LF UK). V propagandě kouření se využívá zejména filmový průmysl a to nikoliv jako součást společenské reflexe, ale zjevnou strategií. Zde v anglické mutaci informace: http://smokefreemovies.ucsf.edu/index.html . Dále se zneužívá fotografií známých osobností v tištěných médiích, která jsou často v přímých i nepřímých vazbách kapitálovými zdroji tabákového průmyslu sponzorována, či dokonce provozována. Tedy nevznikají jen obrovské zdravotní a národohospodářské škody, ale je fakticky zabržděna politická i umělecká soutěž, neboť kapitálové zdroje tabákového průmyslu si jednoznačně mohou dovolit zmrtvovat společenský i kulturní růst, neboť není zde žádná účinná ochrana trhu proti mediálnímu, politickému, kulturnímu a společenskému vlivu tabákového průmyslu.

5) Děti a nejen mladí lidé situaci podceňují, neboť o tabákových drogách a jejich nebezpečnosti nejsou informováni. Dospělí jsou nervózní, neboť nejvíce kouření zasáhlo oblast sdělovacích prostředků, čímž způsobuje často celospolečenské napětí a inklinaci k negativnímu zpravodajství, neboť pro nereflexi této drogy je zapotřebí atmosféry strachu. Je totiž velmi nevěrohodné a rozporuplné, když sdělovací prostředky naprosto minimálně, či vůbec nereflektují zjevné nebezpečí civilizace č. 1.

Vyrovnávání se s kouřením bude podle mnoha odborníků znamenat skutečnou renesanci, ale pokud nepřišlo spolu se zjištěním, že cigareta je 50 násobný karcinogen, potom to znamená buď úmyslnou a nebo nevědomostní sabotáž základní reflexe lidské existence, tedy zdraví, života jednotlivce i společnosti. Předkládáme návrhy na velmi jednoduchá a účinná řešení této nemoci a prosíme Vás, abyste zvážili jejich zapracování i Váš postoj k pandemii dětského kuřáctví.


Návrhy řešení:

Vzhledem k tomu, že jsme padesát let od doby, kdy se prokázala a od té doby mnohonásobně zdravotní závadnost a smrtelnost kouření, po studiu mnoha odborných i laických materiálů předkládáme tyto body:

1) Vzhledem k rozsahu pandemie uzákonění povinnosti veřejnoprávních médií, aby o kuřáctví a důsledcích pandemie kouření nezávisle informovala minimálně v rozsahu 2 hodin měsíčně a to až do doby pominutí tohoto katastrofálního ohrožení nejen dětí.

2) Vzhledem k tomu, že kouření se do společnosti instalovalo v době, kdy ještě nebyla známost o jeho genocidních účincích, je v mnoha systémech zakomponováno do státosprávy spolu s potravinami. Doporučujeme oddělit tabákový průmysl od kapitoly potravinářství, stejně jako od protismyslných dotací, neboť se nejedná o standardní zemědělskou plodinu, ale o pěstování smrtící drogy. Požadujeme doplnění cigaretového kouře na český seznam kancerogenních látek (například dle monografie International Agency for Cancer Research 2002), kde doposud nejsou, ačkoliv jsou cigaretový kouř je mnohonásobným kancerogen.

3) Za nutné považujeme zákaz prodeje tabáku souběžně s potravinami, kde dětem a mladým asociuje zdravotní nezávadnost. Vyčlenění cigaret ze skupiny potravin a ze spotřebního koše (zde nesmyslně navyšují inflaci a působí opět jako autorita spotřeby). Tabákové výrobky budou jistě kuřáci potřebovat ještě mnoho desítek let, ale kupovat by si je měli zásadně ve specializovaných prodejnách, kde by také byla možnost reklamy jednotlivých značek.

4) V každé krabičce s tabákovým výrobkem musí být přesný návod k jeho použití a oznámení o všech známých škodách, které působí na zdraví, včetně fotodokumentace. Doporučujeme zákonnou povinnost o umístění osvětového plakátu s jasnými, stručnými informacemi a fotodokumentaci o známých negativních účincích kouření na lidský organismus. Kuřáci často nemají skutečné povědomí o tom, co svému zdraví způsobují a jsou zároveň nejčastěji nemocnými ve společnosti, tedy takto by museli téma reflektovat a mnoho by jistě kouření přehodnotilo na nemoc a snažilo se jí též zbavit. 5) Ve školství musí být už pro nejmenší děti zavedena v nejvhodnějším předmětu informace o kouření, jeho historii i následcích.


6) Je nutno zakázat tabákovému průmyslu jakýkoliv sponzoring a využívat proti jeho agresivním skrytým i otevřeným reklamním praktikám účinně již stávající státní legislativy, neboť ve většině případů už dnes je tabákové podnikání vůči nezletilcům nelegální. Je nutno zakázat kouření před věkem plnoletosti a efektivně tento zákaz vymáhat, kupříkladu postihem rodičů, škol, restauračních zařízení, klubů. V této souvislosti, vzhledem k tomu, že nejčastější iniciací dětského kuřáctví je film, doporučujeme před každým filmovým představením v kině, či televizi uveřejnit krátký šot s informací o důsledcích kouření a o tom, že je možné, že film bude cigaretu podbízet. Je tak činěno až u 87% filmů velkých distribučních společností, viz odkaz v bodě 4 této petice. 7) Zákaz dětského kouření, efektivně vymahatelný. Děti nemohou ve svém věku, kdy začínají kouřit nejčastěji kolem dvanácti let, se svobodně rozhodnout pro tuto drogu. Nemohou ani znát veškeré její důsledky, či účinně vzdorovat desetiletí propracovávaným strategiím tabákového průmyslu, který právě skrze děti a mládež nemoc kouření do společnosti instaluje. Jejich rodiče také nedostávají potřebné informace a navíc musí pracovat každý ve svém oboru, tedy nemají efektivní šanci jen výchovou přemoci propagandu tabákového průmyslu, navíc ochrana před tabákovými výrobky musí být kontinuální souvislá. Kouření musí být ze zákona zakázáno až do věku plnoletosti, kdy se stává legální drogou. Nyní je stav neúnosný, kdy děti a mladiství sice nemohou cigarety dle dikce zákona zakoupit, ale užívat tuto drogu legálně mohou. Jedná se o záměr tabákového průmyslu, nesmyslně podporovaný sloganem, že zakázané ovoce nejlépe chutná. Toto je jen matení veřejnosti, neboť právě zákaz dětského kuřáctví je prvním předpokladem ukončení pandemie. Lze efektivně uplatňovat ve školách autoritou vyučujících a vedení škol, ale i na veřejnosti autoritou policie a městské policie. Zákaz dětského kouření navíc sníží i počet dospělých kuřáků, neboť po letech kouření dochází k paradoxní situaci, kdy dospělí často argumentují tím, že kouří i děti a tedy to zase tak škodit nemůže, neboť by to stát nepřipustil! Prosíme o jednoznačný zákonný zákaz kouření dětí a mladistvých do věku plnoletosti!

Závěrečná výzva:

Naprosto jednoznačně distancujeme tuto chartu od jakéhokoliv boje proti kuřákům. Naopak je prosíme o spolupráci, neboť většina z nich začala kouřit jako děti, právě kvůli výše uvedeným věcem. Dospělí volí ze svobodné volby a jistě mají mít dostatek své drogy i přístupu k ní. Pomožte nám prosím efektivně ochránit děti. Prosíme zejména školské rady, učitele, ale i novináře a osoby veřejně činné, rodiče, aby tento text, pokud jej shledají potřebným, rozšiřovali po společnosti, abychom tak přispěli k ukončení této nemoci, která zabila více lidí, než všechny válečné konflikty světa dohromady.

Způsob podpisu: Prosíme všechny, rodiče, kuřáky, nekuřáky, odborníky i laky, aby, pokud souhlasí s našimi požadavky připojili buď emailem na adresu nekurte@seznam.cz svůj podpis, nebo velmi jednoduše přímo na internetu http://www.nekurte.cz , vložením (tlačítko vložit nový příspěvek) jména a příjmení, popřípadě povolání a textem souhlasím s Chartou proti dětskému kuřáctví.

Veškeré statistické a odborné údaje této petice jsou mnoho násobně verfikovány a ověřeny.

Za iniciativu, my níže podepsaní:

Martin Škapík, nezávislý analytik a novinář :
vydavatel internetového serveru proti dětskému kuřáctví
www.nekurte.cz , nekurte@seznam.cz


"Připojte se k Chartě proti dětskému kuřáctví" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy