Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 423 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116471312
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Pro mládež je Hus významnější osobností než Ježíš
Vloženo Neděle, 06. červenec 2003 @ 07:44:51 CEST Vložil: Stepan

Společnost poslal ales

 Pro mládež je Hus významnější osobností než Ježíš
Téměř polovina mladých lidí v České republice (49 procent) věří v posmrtný život, odmítá jej 31 procent. Avšak 14,3 procenta jej pojímá jako reinkarnaci, zatímco k myšlence posledního soudu a vzkříšení se přiklání jen 10 procent.

Stejně překvapivá je v této zemi s křesťanskými kořeny i skutečnost, že do první desítky třiceti mládeží nejvýše hodnocených současných i historických duchovních osobností se mezi postavy spojené s křesťanstvím vklínil Buddha jako zakladatel buddhismu a 14. dalajlama jako jeho současný představitel. Na prvním místě se umístil Jan Hus. S malým odstupem následuje Ježíš, s výrazně větším pak Jan Pavel II., Mojžíš, dalajlama, apoštol Pavel, Buddha, kardinál Vlk, Tomáš Akvinský, Martin Luther. Nejméně cenění jsou zakladatelé dvou významných světových sekt - scientolog L. R. Hubbard (29.) a reverend Moon (30. místo).
„Zjištění, že Jan Hus má v české společnosti přednost před Ježíšem, bylo snad poněkud šokující," říká sociolog Petr Sak, autor prvního rozsáhlého průzkumu o spiritualitě české mládeže, podpořeného grantem Ministerstva školství ČR. „Musíme však vidět, že Hus již v Čechách není pouhou historickou osobností, ale určitou duchovní ideou, symbolem české svébytnosti - a jako symbol se svým důrazem na pravdu promítá i do hodnocení politického života. V průzkumu, který v terénu dělala tazatelská síť firmy INSOMA, odpovídalo 1007 respondentů, z toho 695 mezi 15 - 30 roky. A právě mladí do 23 let dávali Husovi přednost, pak se postavení jeho a Ježíšovo vyrovnávalo a lidé po třicítce mírně preferovali Ježíše."

Něco, co přesahuje
Jen 20,5 procenta mladých lidí se prohlásilo za vyslovené ateisty - materialisty. Ke klasickému deismu charakterizovanému osobním bohem, který stvořil svět a dále do něj zasahuje, se hlásí čtrnáct procent; šest procent mladých vyznává boha, který stvořil svět a jeho zákony, ale dále do něj nezasahuje. Sedm procent se přiklání k duchovní podstatě světa, boha chápou jako nejvyšší princip, nikoli však osobně. Zajímavá je nejsilnější kategorie (41,4 procenta), kterou Petr Sak označuje jako světonázorově schizofrenní: patří do ní lidé, kteří se sice považují za ateisty, ale věří v existenci jevů materialisticky nevysvětlitelných. Připomeňme údaje ze začátku tohoto článku: jelikož posmrtný život odmítá jen 31 procent, znamená to, že v něj věří i část těchto „schizofrenních ateistů".

Tolerance a intolerance
„Jan Pavel II. a dalajlama jsou svým způsobem mediální hvězdy," říká Petr Sak, „což vysvětluje i jejich umístění v tabulce nejznámějších duchovních osobností. Média však ovlivňují spiritualitu i v širším měřítku." Agentura INSOMA zkoumá postoj k církvím, sektám, náboženským a duchovním směrům již od roku 1992 . Právě tehdy - v letech 1992 a 1993 - kulminoval pod vlivem médií zájem o transpersonální psychologii, new age či jógu. Od té doby u prvních dvou poměrně strmě klesá, ovšem pokles přízně zaznamenávají všechny duchovní směry. Nejmírnější je u katolické církve a církví protestantských a u buddhismu. Ten sice prakticky neoslovuje starší generace, ale mezi mládeží získává, stejně jako jóga či taoismus, nové a nové příznivce. Třebaže tedy i mezi mládeží má nadále nejsilnější pozici katolická církev (pouze třetina dotázaných se domnívá, že má ve společnosti příliš mnoho vlivu, 60 procent je s mírou jejího vlivu spokojeno), zdá se, že spiritualita alespoň části mladých se posouvá od organizované a formalizované náboženské organizace k niterné spiritualitě, která je pro orientální filozofie a náboženství příznačná.
Buddhisté jsou také nejtolerantnější k ostatním církvím a náboženským směrům, naprosto odmítají pouze scientologii a satanismus. Pro mnoho Čechů, kteří se s nepochopením dívají na náboženský aspekt sporů v bývalé Jugoslávii a na jiné masakry pořádané pod náboženským hávem, stojí za zamyšlení výsledky průzkumu zkoumajícího vzájemnou toleranci. I když Petr Sak upozorňuje, že interpretace získaných dat je velmi složitá, z výzkumu vyplynuly tyto závěry: Židé jsou odmítaví vůči katolíkům a ti mají vůči židům poměrně negativní postoj. Židé, katolíci i protestanti nejsou jiným náboženstvím příliš nakloněni. Protestanti jsou tolerantnější vůči židům než vůči katolíkům. Satanisté odmítají vše ostatní. Z velkých světových náboženství je v českých zemích nejméně známý a populární islám. Buddhismus je výrazně snášenlivější vůči křesťanství a judaismu než tato náboženství vůči němu. Vysokou tolerancí buddhismu vysvětluje Sak i jeho rostoucí popularitu mezi mládeží: „Buddhisté nikdy nevedli náboženské války, nehorlili proti jiným náboženstvím ani se navzájem neobviňovali z úchylkářství."

Což neznamená, že v zemích Koruny české nahradí Ježíše Buddha. Pro českou katolickou církev může být satisfakcí umístění papeže Jana Pavla II. či kardinála Vlka v tabulce duchovních osobností, naproti tomu určitým varováním skutečnost, že pouze 10 procent mladých volá po restitucích církevního majetku, zatímco 46 procent je považuje za zbytečné.

Alena Slezáková


" Pro mládež je Hus významnější osobností než Ježíš" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy