Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ludvík.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16195, komentáře < 7 dní: 242, komentářů celkem: 397343, adminů: 60, uživatelů: 5077  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 64 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

martino
rosmano
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
109102840
přístupů od 17. 10. 2001

Podobenství: Jak je to vlastně s tím tonoucím děckem?
Vloženo Pátek, 11. červenec 2003 @ 10:53:39 CEST Vložil: Stepan

Zamyšlení poslal dafina

  Jak je to vlastně s tím tonoucím děckem? Dva mniši jsou krajem a vtom spatří tonoucí dítě. Novic se už vrhá do vln, ale opat ho silou svých paží i své autority strhne zpět. Novic je hluboce zmaten. Dítě utone. Až na smrtelném loži opat řekne: "Víš hochu, jsem jasnovidný. To děcko mělo zločineckou duši. Kdybych ho býval nechal dospět, býval by z něj určitě vyrostl vrah."

Starý profesor jazyků Kulíšek rád chytal studenty do pasti pověstného Kulíškova smrťáku. Kdybych nebyl býval býval, nebyl by ses býval hýbal, zněl česky. Zhluboka se nadechněte a rychle to řekněte cizím jazykem. Kulíškův smrťák, toto co by bývalo, kdyby..., dovednost myslet v minulém kondicionálu, to je záludná past v naší mysli. Kdyby si ji lidstvo nebylo bývalo osvojilo, bývalo by se mu možná líp. Znám jednu dost drastickou psychohříčku. Lidé při ní zhusta pláčou, tlučou se do hlavy a chvějí se jak suché jehličí.Sedněte si na obyčejnou židli, přikurtujte se třeba tkaničkama od bot a pevně zavřete oči. Představte si, že jste ve stroji času. Smíte se vrátit na jedno místo v minulosti a nějaký svůj čin opravit. Něco vzít zpět, něco udělat jinak. Pak obraťte kurz a opět přistaňte v přítomné chvíli. Kdo jste? Jste úplně jiný člověk, majitel nějakého úchvatně jiného osudu? Ach běda, ne! Jste přesně tam, kde prve. Minulý kondicionál je švindl! Šťasten, kdo jeho iluzi vůbec nepotřebuje. Zvířata Kulíškův smrťák nemučí. Dobře tuší, že žádný stroj času neexistuje. Moucha se netrápí bláhovým sněním, na který květ by si bývala sedla, kdyby si bývala nesedla do klihu. Toho se dopouštíme jen my. Jdeme životem jako horníci neznámou slojí, kahan svítí sotva na tři kroky, šátráme tmou od nepodložených domněnek k neodhadnutelným cílům, a přitom bolestně víme, že jsme mohli žít, kdyby... Výčitky svědomí, zklamání, plané sny, pozdní lítost, to jsou děti jediného slova. Kdyby dělá člověka člověkem. I mladší mnich se po čase stal jasnovidným. Pohlédl dlouhým tunelem paměti a spatřil, že opat nelhal, z tonoucího děcka by opravdu vyrostl vrah. Zabil by jednoho nezralého spratka, jenž - nejsa včas zavražděn - se pak stal diktátorem a už rozpoutal válku, která zničí milióny lidí. "Kdybych byl býval pro to dítě skočil, byl bych býval předešel té hrůze!", vzdychl mnich a dál už nedomyslel, protože jedna bludná bomba právě proměnila klášter v hluk a dým. Daniela Fischerová


"Jak je to vlastně s tím tonoucím děckem?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jak je to vlastně s tím tonoucím děckem? (Skóre: 1)
Vložil: ma v Pátek, 11. červenec 2003 @ 15:31:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hezký příběh. Časopis INTERNET 1/97 otiskl rozhovor s D.Fischerovou. Zaujala mě tato její ukázka:
"Základ všech rad pro život je velmi jendoduchý: ať děláš co děláš, ber na vědomí, že se ti to dříve nebo později vrátí. Tady si pomohu možná nejpůvabnější a přitom nejpřesnější metaforou. Není z mé hlavy, slyšela jsem ji od buddhistického mnicha Ottamy. Představte si, že máte starou bytnou, chromou, hluchou a trochu potrhlou. Říká se jí bába karma. A ta bába vám vaří. Ven už nechodí, to chodíte vy. Lovíte, sbíráte, nakupujete nebo kradete v obchodním domě, prostě denně donesete tašku plnou zásob. Bábě je úplně jedno, co byste chtěl jíst. Vaří podle svého a zná nepřeberné spousty receptů. Má v kuchyni obrovský mrazák. Velmi zručně kombinuje suroviny: dá vám k večeři něco, co jste ulovil dnes večer, a k tomu třeba něco, co leží na mrazáku celé věky a vy už ani nepamatujete, že jste to vůbec někdy přinesl. Ale nejíte nic, co jste nepřinesl. Nic vám nepodstrčí. Jenom se nesmíte divit, když donesete shnilou rybu, dřív nebo později najdete shnilou rybu. A ještě něco: z toho bytu není kam utéct, dokud ten mrazák nevyjíte do posledního drobečku. A ta úplně nezbytná "kapička štěstí": třeba je to drobná karmická splátka - dividenda z činu, který už nepamatujete. A najednou na nás bába mrkne a do kapsy nám strčí pytlík pralinek."

Snad nikomu nebude vadit, že příběh mluví o karmě... Je to vyprávění buddhistického mnicha.Re: Jak je to vlastně s tím tonoucím děckem? (Skóre: 1)
Vložil: Pisnicka v Pátek, 11. červenec 2003 @ 21:30:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
moc hezký, ma... vlastně oboje..Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy