Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 241, komentářů celkem: 429557, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 538 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

ivanp
rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116480789
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Právník Hradu: Restituce? Nebezpečné jak Lisabon
Vloženo Neděle, 23. září 2012 @ 17:41:23 CEST Vložil: Stepan

Církevní restituce poslal Nepřihlášený

Církevní restituce mohou pro ČR znamenat podobné nebezpečí jako Lisabonská smlouva, zní z Hradu.


Z okruhu pracovníků hradní kanceláře přichází varování před tím, že nekvalitně vytvořený zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi může být ve skutečnosti pohromou.

Podle informací serveru Prvnizpravy.cz celá záležitost souvisí s podobnými obavami, jaké působila například Lisabonská smlouva a do ní začleněná Charta práv EU, jejíž výjimku z platnosti tehdy prezident Václav Klaus vyjednal. Hrozilo totiž, že by smlouvou došlo k prolomení Benešových dekretů a že by potomci odsunutých sudetských Němců mohli úspěšně zažádat o své bývalé majetky těmito dekrety zkonfiskované.

Podobné nebezpečí v sobě ale obsahuje i nynější zákon o majetkovém vyrování s církvemi a náboženskými společnostmi.

Tvrdí to advokát, vysokoškolský učitel práva a poradce prezidenta Václava Klause Jaroslav Kuba. A podle informací redakce Prvnizpravy.cz není ve svém názoru na restituce na Hradě osamocen.

Kuba vládní návrh zákona (sněmovní tisk č. 580) kritizuje. Vadí mu jednak jeho až neobyčejně velká vstřícnost tvůrců zákona k restituentům, když jim umožňuje celkem bez velké námahy zažádat o majetek, na který si činí nárok, ještě více ale to, že se z něj může stát - bude-li schválen - nebezpečný precedens.

Má-li restituent (v tomto případě církev) zájem o vydání například zemědělské nemovitosti, písemně vyzve tzv. povinnou osobu a s odkazem na majetkovou křivdu (musí připojit listinné důkazy), přičemž "tato skutečnost se má za prokázanou, není-li prokázán opak".

"Povinné osobě tak nezbyde, než aby s ní uzavřela písemnou dohodu o vydání zemědělské nemovitosti do tří měsíců ode dne doručení výzvy," vysvětluje Kuba pro Prvnizpravy.cz.

Jiní kritici zákona upozorňují, že tak může dojít k vydání i těch pozemků, u kterých je nárok církví sporný.

Tam, kde stát majetek z různého důvodu vydat nemůže, přichází na řadu finančí náhrada. A zde vidí Kuba další potíž.

V ustanovení § 1 se podle něj sice halasně zdůrazňuje, že zákon upravuje zmírnění některých majetkových křivd, které byly spáchány komunistickým režimem "v období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990".

Avšak § 16 ve spojení s § 15 říká něco jiného, tvrdí Kuba.

"Nejenže prolamuje zmíněnou časovou hranici, ale mezi 17 právnických osob (v rozporu se zásadou, že restituovat mohou jen fyzické osoby) z peněz českých daňových poplatníků vyplatí řadu miliard za věci konfiskované na základě dekretů prezidenta republiky z roku 1945," vysvětluje poradce prezidenta, který hlavu státu zastupoval například před Ústavním soudem ve věci Lisabonské smlouvy.

Jmenovitě jde o dekret č. 12/1945 Sb. (o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa) a dále dekret prezidenta republiky č. 108/1945 Sb. (o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy).

Jinými slovy, dochází k prolomení dosavadní restituční hranice, což může mít nedozírné následky, protože s podobnými žádnostmi o navrácení majetku konfiskovaného před rokem 1948 mohou nyní vystoupit i další skupiny, které se cítí poškozeny - například sudetští Němci.

Kuba proto už vyzval nejvyššího státního zástupce, aby jeho úřad prověřil, zda se předkladatelé vládního návrhu zákona nedopustili zločinu podle platného trestního zákona.

Prezident Václav Klaus už dříve řekl, že u vládního návrhu na církevní restituce vidí "řadu otazníků" a klade si otázku, zda zvolený princip je koncepčně správný.

Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku. Norma je nyní v Senátu, předpokládá se její zamítnutí a vrácení do Sněmovny.


Podobná témata

Církevní restituce

"Právník Hradu: Restituce? Nebezpečné jak Lisabon" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Právník Hradu: Restituce? Nebezpečné jak Lisabon (Skóre: 1)
Vložil: JMK v Neděle, 23. září 2012 @ 18:43:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokud je církev z Boha, brány pekelné ji nepřemohou. Připadá mi, že se tu na těchto stránkách nedělá poslední dobou nic jiného, než že se plaší kvůli majetkovému narovnání. Není to tak trochu nedostatek víry a důvěry v Boží prozřetelnost? Já se nebojím a netrápím se tím, jak na mě jako na katolíka budou nevěřící pohlížet. Ten majetek něčí byl a měl by se mu vrátit. A jen kvůli tomu, že se to zrovna nenosí a že mi to nenahání bodíky popularity, jen kvůli tomu nebudu souhlasit s krádeží a rezignací na nápravu škod. Tady se možná můžete plácat po zádech, jací jste hrdinové, že s vyrovnáním nesouhlasíte a kdesi cosi a jak má být církev chudá a tak. Já vám to neberu.



Re: Právník Hradu: Restituce? Nebezpečné jak Lisabon (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 24. září 2012 @ 09:34:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jsem rád že patříme k Evropské unii, že padly hranice mezi národy a že máme k sobě mnohem blíž, což je vidět zejména v náboženské oblasti. Bůh nebyl nikdy omezen nějakými hranicemi a Církev také ne. Zajímalo by mne proč se vlastně pan prezident a někteří jiní lidé tolik bojí toho že by mohl někdo napravit křivdy způsobené vládou prezidenta Beneše, která udělala  většinu toho co se neprávem připisuje komunistům ?  A jak je možné že kdykoliv něco zdražují tak pokaždé tvrdí jak strašlivě je to mrzí a bolí a že za to může Evropská unie ? Když je možné se legálně vyhnout takhle závažné věci ?



Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy