Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 240, komentářů celkem: 429556, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 544 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

ivanp
rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116480672
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Bible – kni***** plná rozporů? Úžasná zaslíbení
Vloženo Neděle, 03. březen 2013 @ 19:53:34 CET Vložil: Olda

O Bibli poslal unshaken

Slunce stálo v polovině nebes a nepospíchalo k západu po celý den (Jozue 10:13). Jinde čteme: A on vrátil stín na stupních, po nichž sestoupil, na stupních Achazových, o deset stupňů nazpět (2. Královská 20:11). Jak těmto textům Písma máme uvěřit, když lidské poznání po celou dobu jeho existence takové děje, při nichž by se Země zastavila nebo najednou rotovala v protisměru, nezaznamenalo. Ani nás ve snu nenapadne, že bychom v nějaký příští den takové změny rotace zeměkoule očekávali.


Neboť lidské poznání je založeno na pozorování. Racionální myšlení nám říká, že když jsme poznali přírodní zákonitosti, mezi něž patří i rotace Země kolem slunce a vůbec i další vesmírné zákonitosti, že se takové děje jen tak bez příčiny nemohou změnit. A protože se nezměnily po tisíce let pozorování, oprávněně předpokládáme, že se nebudou měnit ani v letech dalších a dokonce, že se neměnily ani v miliónech let předchozích.

Cože jsme to poznali pozorováním? Odpověď zní: Přírodní zákonitosti. Jinak řečeno, poznali jsme zákony Boží.

Když jsme se takto navrátili k Božím zákonům, tak mezi ty nejzákladnější patří princip kauzality, což je učený výraz pro skutečnost, že každá příčina vyvolá následek. Tedy síla působící na Zemi ji uvede do pohybu. Příčinou je síla, následkem je pohyb zeměkoule. Pokud bychom chtěli vyvolat zpětnou rotaci Země, musela by být příčinou pěkně velká síla opačného směru. A protože Písmo praví, že za dnů Jozueho a Chizkijáše se rotace Země odchýlila od Božích zákonů z příčiny zákonodárcovy, tedy Boha, tak musíme dospět k těmto závěrům: Buď Bohu věříme, že to udělat mohl a věříme i Jeho Slovu zapsanému v Písmu, nebo tyto biblické zprávy považujeme za nemožné nesmysly, které pro zdůraznění svého významu nebo pro posílení víry ve všemocného Boha zapsali lidé. Teď se nám však takové snahy horlivých pisatelů jeví jako kontraproduktivní, neboť Boží neměnné zákony jsme dopodrobna prokoukli.

Opět se vraťme k otázce, zda věříme Bohu. V minulých článcích o rozporech v Bibli (1, 2, 3, 4) jsme si o tom něco řekli. A došli přísně racionálním myšlením k závěru, že pokud Bohu věříme, musíme jako základ přijmout i Jeho vyjádření dané nám v Písmu. A to včetně skutečností, že v něm nalezneme rozpory. Jako tento rozpor: Bůh ustanovil zákony, tedy i přírodní zákony, které nám říkají, že Země se točí s pravidelností kolem své osy. A říkají též, že pokud by se Země zastavila nebo dokonce začala otáčet nazpět, že tato příčina vyvolá nezměrné následky. V Bibli však žádné drastické následky popsány nejsou.

Princip, že příčina má vždy následek, platí také u jiných Božích zákonů. Například: Spácháš-li hřích, zemřeš. Vstoupíš-li do zavřených dveří, nejspíš si na hlavě uděláš bouli. Zestručním to: Zákony Boží platily a platí stále, včetně principu kauzality.

Jak to tedy vlastně je? Čteme přece, že Země se najednou zastavila, dokonce obrátila svou rotaci a mělo to vliv pouze na stín. To se stalo. Spácháš-li hřích nezemřeš, pokud přijmeš milost. To se stalo a stále děje. A Ježíš vstoupil zavřenými dveřmi do místnosti. Najednou tady principy kauzality neplatí.

Všimněme si nesmírně důležitých poznatků, které přemýšlením nalezneme v Písmu:

Na jedné straně Bůh vyhlásil zákony jejichž dodržování přísně vyžaduje. Dokonce zaúkoloval živly, aby stále vykonávaly jím uloženou práci. Klenba aby oddělovala vody od vod (do určité doby), zeleň aby se zelenala, světla aby svítila, živočichové aby se hemžili, a tak dále. Na druhé straně sám Stvořitel tyto zákony porušil a porušuje, aby to některým lidem vyhovovalo. A z Písma je zjevné, že tak činil v zájmu svého lidu.

Můžeme z toho odvodit další důležitý princip:

Bůh dal zákony proto, aby je svou vůlí měnil pro svůj lid a ty nezměněné aby dal jako projev a jistotu svého řádu.
Jinak řečeno, zákonictví změnil a mění svou vůlí na potřeby lidí. Řečeno ještě přesněji – zákonictví měnil, mění a změní na potřeby stvoření.

Nejsou to úžasná zaslíbení, když nebudou platit zákony?
Bude platit úžasná svoboda od zákonů a tedy i od zákonictví. Dnes můžeme ochutnat alespoň závdavek neplatnosti ke smrti vedoucích zákonů.

Když tak o tom člověk přemýšlí, tak co by si vybral: Aby Bible byla racionálně zákonická a racionálně logická a v souladu se všemi pozorovatelnými zákony? A přísně dodržovala princip kauzality? Nebo naopak aby byla v rozporu s racionálním myšlením, zato plná milostivé Boží vůle k Jeho lidu. Zkusme přemýšlet, zda opravdu chceme obdržet bouli, když porušíme zákon, nebo zemřít, když se zákonům protivíme, tedy když nedodržujeme zřetelně danou Boží vůli.

Neboť naše nejvyšší poznání musí vždy vyústit v závěr: Jistotou je jen jeden princip kauzality. Ten praví, že absolutní a nekonečnou příčinou je Bůh (jak podobně řekl kdysi Giordano Bruno, podle některých heretik spravedlivě upálený za zneuctění Krista). A kde je příčina, tam je i následek: Milost bez zákonictví nebo smrt se zákonem.


Pokud jsi nás doposud, náš Bože, svou milostí neobdařil, prosím učiň tak. Nechť se stane Tvá vůle, byť ji většinou nechápeme. A stále se pozastavujeme nad místy Tvého slova v Písmu, když je nemůžeme sladit s naším racionálním uvažováním. A nechápeme, že Ty jsi nám vždy ochoten přispěchat ku pomoci a své zákony obrátit v náš prospěch. A tento Tvůj záměr jsi dal zapsat, aby se prolínal celým Písmem a my ho měli neustále na očích. Amen.


Poznámka: Popsané jevy ve změně polohy slunce a posun stínu v protisměru lze také objasnit změnou lomu světla. Na podstatě článku to však nic nezmění.

"Bible – knihovna plná rozporů? Úžasná zaslíbení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Bible – kni***** plná rozporů? Úžasná zaslíbení (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Neděle, 03. březen 2013 @ 21:13:16 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Ag 2:6-9 Neboť toto praví Hospodin zástupů: Ještě jednou zakrátko zatřesu nebem i zemí, mořem i souší. Zatřesu všemi národy, přijde to, po čem touží všechny národy, a naplním tento dům slávou, praví Hospodin zástupů. Mně patří stříbro, mně patří zlato, je výrok Hospodina zástupů. Větší bude budoucí sláva tohoto domu nežli první, praví Hospodin zástupů; na tomto místě způsobím pokoj, je výrok Hospodina zástupů. 

Žd 12:26-29 Jeho hlas tehdy zatřásl zemí, a nyní zaslíbil řka: ‚Já ještě jednou zatřesu‘ nejenom ‚zemí‘, ale i ‚nebem‘. Ono ‚ještě jednou‘ ukazuje na proměnu těch věcí, jimiž lze otřást, neboť jsou učiněné, aby zůstaly ty věci, jež jsou neotřesitelné. Projevujme proto vděčnost, že přijímáme neotřesitelné království, a s ní přinášejme Bohu jemu příjemnou službu s uctivostí a bázní. Neboť náš Bůh je oheň stravující.



Re: Bible – kni***** plná rozporů? Úžasná zaslíbení (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 04. březen 2013 @ 06:53:58 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Unshaken.

Bůh jako transcendentní bytost není součástí Stvoření - ale není také mimo Stvoření, není Stvořením nijak omezován. V průběhu dějin Stvoření zasahuje do Stvoření zcela svobodně podle vlastní vůle.




..."Slunce stálo v polovině nebes a nepospíchalo k západu po celý den (Jozue 10:13). Jinde čteme: A on vrátil stín na stupních, po nichž sestoupil, na stupních Achazových, o deset stupňů nazpět (2. Královská 20:11). "...


Popsaný úkaz lze však vysvětlit i docela přirozeně:

Představ si, že zemi právě v  okamžiku západu slunce míjel dostatečně velký asteorid, vycházející od slunce směrem na východ. Zatímco slunce již zmizelo za obzorem, sluneční světlo se odráželo od tohoto asteroidu podobně, jako od měsíce v úplňku a  (podle pozemského pozorovatele) toto "slunce" se nyní pohybovalo od západu k východu. Je to zajisté těžko dokazatelná teorie, ale její pravděpodobnost kosmického původu byla potvrzena podle stejného svědectví i doprovodným rojem meteoritů - deštěm kamenů, které padaly z nebe a které pobily více nepřátel, než Jozuovi bojovníci za celý den.



Re: Bible – kni***** plná rozporů? Úžasná zaslíbení (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 04. březen 2013 @ 08:06:20 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když dokázal Bůh stvořit v šesti dnech vesmír se všemi souvislostmi kterým říkáme zákony a kvůli kterým děláme sami sobě takové problémy a dát život našim prarodičům tak proč by nemohl na chvíli podržet Slunce nebo Zemi, nebo pošoupnout nazpátek ? Věřím že ani ruku  natahovat nemusel, leda že by chtěl. Stačilo pomyslet.

To že může Všemohoucí Bůh všechno mi připadá jako jedna z nejlogičtějších samozřejmostí.




Stránka vygenerována za: 0.18 sekundy