Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 15949, komentáře < 7 dní: 313, komentářů celkem: 380020, adminů: 60, uživatelů: 4956  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 59 návštěvník(ů)
a 5 uživatel(ů) online:

rosmano
cizinec
Myslivec
Dzehenuti
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Prezident Jižních baptistù zveøejnil na Facebooku fotografii ze svého oèkování
·Beth Moore se omluvila za podporu teologie komplementarismu
·Nový zákon s poznámkami - pøeložil Petr Pavlíèek
·Poprvé v historii se hlásí k náboženské pøíslušnosti ménì než polovina Amerièann
·Kvùli pandemii se loni v katolické církvi konalo o ètvrtinu ménì køtù
·Velikonoèní sèítání lidu
·Informace z jednání Výkonné výboru BJB dne 17. bøezna 2021
·Prosba Sboru BJB v Praze - Církev XXI. století
·Televizní bohoslužba Bratrské jednoty baptistù 18.4.2021 na ÈT2
·Diáø za èasù korony

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
104433179
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi
Vloženo Úterý, 06. říjen 2015 @ 11:42:21 CEST Vložil: Tomas

Služba bližním poslal Nepřihlášený

Nabil Costa, zástupce Evropské baptistické federace pro Blízký východ

Když se historikové ohlédnou zpět za rokem 2015, bude pravděpodobně připomínán jako rok, ve kterém byl dopad války v Sýrii také pocítěn v Evropě.

Evropané začínají potkávat statisíce obětí hrůzného konfliktu v Sýrii a Iráku na svém vlastním území. Chápu obavy, které mnoho Evropanů z přílivu uprchlíků má. Změní vaši kulturu a způsob života? Vezmou vám vaše domovy, práci nebo sociální výhody? Co když jsou někteří z nich ekonomičtí přistěhovalci? Nemůže vstřícnost ohrozit národní bezpečnost? Nemůže být také v ohrožení náboženská svoboda?

Chápu tyto obavy. Za čtyři roky v mé rodné zemi, Libanonu, jsme čelili těmto obavám, žili těmito zkušenostmi a stále se potýkáme s těmito otázkami. Čtvrtina naší populace jsou nyní syrští uprchlíci. Vynakládáme úsilí na to, aby měli zajištěné jídlo, ubytování a děti výuku. Vyskytují se také bezpečnostní problémy s islámskými fundamentalisty, kteří se snaží prosadit v severním Libanonu.

Zpočátku se křesťané v Libanonu báli pomáhat prchajícím Syřanům. Historie plná svárů mezi oběma národy zavdala příčinu k nepřátelství. Báli jsme se pomáhat muslimům. Brzy jsme si uvědomili, že většina uprchlíků jsou nevinní lidé, kteří žili v míru a nemají nic společného s konfliktem. Blízký východ zaplatil vysokou cenu za bitvy našich vládců. Vládcové bojují a lidé na to doplácejí.

Jako křesťané jsme nemohli uhýbat pohledem před utrpením druhých. Nemohli jsme následovat Ježíše a ignorovat kritickou situaci zoufalých uprchlíků. Překonali jsme však naše obavy a sdíleli lásku Kristovu praktickými kroky jako třeba zajišťováním potravin, ložního prádla, teplých příbytků a škol pro děti. Nebylo to snadné, ale Bůh zhatil bariéry mezi komunitami, a povzbudil obojí, křesťany a muslimy, aby nahlíželi jeden na druhého v soucitnějším světle. Nepolevili jsme v tom, kdo jsme nebo v co věříme. Stojíme na hodnotách, které nás učil Ježíš v podobenství o milosrdném Samaritánovi (Lukáš 10,25-37). Byl to náročný úkol, ale také přinesl obrovské požehnání.

Minulý týden jsem v Německu potkal pár syrských uprchlíků, kteří pracovali nedaleko Dortmundu a posílali peníze domů svým blízkým v Libanonu, Jordánsku a Turecku. Pověděli mi o obtížných cestách, které podnikli, aby se sem dostali, a také o bídném a nelidském zacházení, které na cestách zakusili. Vřelost a podporu, jaké se jim dostalo v Německu, na mě zapůsobily. Mnozí otevřeli své domovy, nabízejí potraviny a další pomoc. Důstojnost a lidská práva jsou respektována bez ohledu na národní původ.

Odpověď Německa a několika dalších zemí na uprchlickou krizi je dobrou lekcí zbytku Evropy. Dověděl jsem se, že v německé ústavě stojí, že „důstojnost člověka je nedotknutelná.“ To je převedeno do zákonů a uskutečňováno státní správou a úřady. Vstřícný duch a respektování lidské důstojnosti je něco, co Syřané a Iráčané nezažili ve svých vlastních zemích.

Měl jsem možnost podělit se s poselstvím o nedělních bohoslužbách, hovořit s uprchlíky i s Němci. Nikoho jsem nezaslechl mluvit: „Nechceme je, jsou to teroristé. Ať se vrátí do svých zemí.“ Byl jsem dojat, když jsem viděl vliv křesťanských hodnot mezi Němci, třebaže mnozí již víru aktivně nepraktikují. V Evropě jsou německý soucit a závazek k lidským právům příkladné. Když přijdou uprchlíci, dostane se jim celkově spravedlivého zacházení.

Je smutné, že země Blízkého východu a severní Afriky neučinili žádný vstřícný krok směrem k uprchlíkům, aby přišli a zůstali. Ze stejného důvodu uprchlíci nechtějí jít do žádné země ve svém regionu. Proč není žádné pozvání a žádná touha jít do tohoto regionu? Jedná se o náročné dilema pro 300 milionů Arabů a pro jejich vládce na Blízkém východě a v severní Africe. Uprchlíci, kteří přicházejí do Evropy, jsou v zoufalé situaci, a přicházejí do zemí postavených na tradičních křesťanských hodnotách. Jak se zachovají evropští křesťané? Někteří mohou namítnout: „Máme sami dost problémů. Musíme nejprve hledět na naši vlast a její obyvatele.“ Křesťané takto nemohou mluvit, aniž by se zároveň otočili zády ke své víře a Bibli.

Potřebujeme novou vizi milovat a pomáhat uprchlíkům. Nyní je čas uplatnit své praktické křesťanství. Musíme ukázat, že Kristus je zde pro všechny tím, že budeme sdílet Boží lásku, zásobovat potravinami chudé a podávat pomocnou ruku těm, kteří trpí, ať jsou to Syřané, Iráčané, Němci, Francouzi nebo Srbové. Fanatismus, nenávist a zabíjení není naším způsobem života. Nebude to snadné a je třeba počítat se spoustu politických narážek a útoků. Na Blízkém východě máme naprosto jinou výchovu než v Evropě. Někteří z nás byli vychováni nenávidět Západ a západní tradice. Bude to vyžadovat vzdělání a trpělivost na všech stranách, aby muslimové, křesťané a lidé jiné víry, nebo bez vyznání, mohli žít společně.

Možná budeme čelit nepřátelství. Ale Ježíš měl soucitné srdce pro chudé. Nyní je čas ukázat své soucitné srdce. To neznamená dělat kompromisy ohledně vlastních hodnot nebo tradic. Měli bychom zachovat naše hodnoty, zákony, tradiční víru i kulturní systémy. Uprchlíci by měli respektovat tyto hodnoty. Ne, že se jim nyní dostává pomoci, měnit zvyky národa na své vlastní. Pokud se jim nelíbí nové domovy a neváží si jich, mohou se svobodně vrátit do svých starých příbytků.

Pokud uprchlíci v Evropě zůstanou, věřím, že do 10 nebo 20 let vyroste na kontinentě nová generace, která přijme kulturu míru. Kulturu, která nebude charakterizována mstou a nenávistí, ale taková, která umožní žít v míru se všemi náboženstvími.

Způsob, jakým Evropa a církev zareagují na krizi uprchlíků, ovlivní nejen dnešek, ale také bude mít vliv na muslimy v Evropě a Blízkém východě v budoucnu. Je čas pro evropské křesťany, aby měli vizi, aby stáli za tím, co nás učí Kristus a ukazovali jeho lásku všem, kteří ji potřebují. Těm křesťanům v Evropě, kteří se již zapojili do pomoci uprchlíkům, děkuji. Ty, kteří se dosud nezapojili, vyzývám, aby tak učinili.

Dějiny budou pamětné těch křesťanů, kteří měli novou vizi a podnikli zásadní obrat v uplatňování Ježíšova slova k milování bližního svého, ne jenom, že o lásce k bližnímu hovořili.

Buďte milosrdnými Samaritány, které uprchlíci zoufale potřebují. Je to výzva, která ale také přinese požehnání.

Nabil Costa je ředitelem Libanonské baptistické společnosti, působí ve správní radě britské Baptistické misijní společnosti a je tajemníkem Sdružení evangelikálních škol v Libanonu. Je také členem výkonného výboru Evropské baptistické federace.


Tento článek, přeložen Lydií Kucovou, byl prvně (17.9.2015) publikován EthicsDaily.com. Přeloženo se svolením EthicsDaily.com.

Zdroj: Baptistický sbor na Topolce"Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Úterý, 06. říjen 2015 @ 15:35:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je to zvláštní. Na jedné straně má onen kazatel pravdu. Měli bychom umět nabídnout pomocnou ruku lidem v nouzi. Jenže kdy jsou lidé v nouzi? A co strach o vlastní bezpečí? Na jedné straně jsme slyšeli, že muslimské bratrstvo si dalo za cíl v roce 2015  dobít Evropu. Jak? Prostě se sem dostat. Kdyby šli se zbraněmi, budeme se bránit. Když jsou jako uprchlíci, dokonce je vítáme. Je mi líto žen, které v ruce drží batole, jsou zahalené do  muslimského obleku a na slovo poslouchají  svého muže. Třeba skutečně hledají domov, práci, mír… Pak vidíme spousty mladých mužů, které připomínají armádu zatím bez zbraní. Když je třeba, chovají se agresivně. Dejte nám, máme právo… žádné prosím, prosím. Slyšíme o znásilňování žen a na internetu můžeme najít informace, které jsou strašné a bohužel pravdivé. Ne každý muslim je násilnický, ale víme, co bude z jejich potomků? Stačí podívat se na situaci v jižní Francii. A co mešity a jejich víra s uplatňováním jejich zákonů? Můžeme to trpět ve své zemi?  Ano, je tu strach. Možná potká Evropu trest jako Izraelce v době Babylona. Trest za naši malou víru. Muslim se modlí pětkrát, kolikrát se modlí křesťané? Slyšíme v našich médiích něco o Pánu Ježíši a o Bohu? Zbožnili jsme asi sami sebe.Re: Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi (Skóre: 1)
Vložil: JirkaB v Úterý, 06. říjen 2015 @ 20:53:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
p.Nabil Costra velmi dobře hovoří, ovšem lidsky, filozoficky a humanisticky, ne podle Pravdy. Jeho uvažování je z člověka.
cituji:
Pokud uprchlíci v Evropě zůstanou, věřím, že do 10 nebo 20 let vyroste na kontinentě nová generace, která přijme kulturu míru. Kulturu, která nebude charakterizována mstou a nenávistí, ale taková, která umožní žít v míru se všemi náboženstvími.
Středem jeho myšlení je člověk, jde o humanistu myslícího si, že lze na zemi vybudovat mír a spravedlnost pomocí lidské síly a dobrého chování a vzorů a.... Pokud platí slova našeho Pána, tak na zemi nebude nikdy existovat pravý pokoj, pravý klid a mír, tedy dokud se nevrátí. Křesťané byli pronásledování, jsou pronásledováni, budou pronásledováni. Tak mluví Pán. Pokoj na světě, který baptistický kazatel vidí, může být nábožný mír, bude to falešný pokoj, kdy pravý křesťan bude označen za vraha, lháře, nesnášenlivce, ...kdežto všichni "hodní" lidé budou spolu žít v klidu a náboženské toleranci. Jediní lidé co bucou pronásledováni budou učedníci Páně. Tak si představuji budoucí věci a tento kazatel takto popisuje budoucnost. Má pravdu, jednou taková budoucnost bude, ale žádný služebník Páně se na falešném pokoji nebude podílet.
Jaké je vaše poznání o tomto jeho "proroctví"? Já si myslím, že jde o falešné proroctví a falešnou naději, takový mír na zemi nikdy nebude (aby byl pozitivní jak jej vnímá citovaný kazatel) JirkaRe: Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Úterý, 06. říjen 2015 @ 22:59:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Velmi
Myslivec

Zbraní proti nám se láska stala,
aby láska jako děvka dala.
Aby bez pravdy láska ke zlu mlčela,
a trčela uvězněná v nelibosti,
sloužící ke zlu, mocným ke radosti.

Skutky dobra povinné,
a kol srdce had se ovine!
Z toho prý se nové lidstvo vyvine?!

Milovati budem z musu,
v oknech cenzurovaného autobusu,
tupé hlavy, lidské želvy,
na čele označené kódem šelmy!

Nebe navždy sbohem,
mrzí mne to- velmi.
Lepší je v prachu ležet,
nežli v pravdě stát.
Lepší na kříži mrtvý být,
nežli pod ním v pravdě stát.
Re: Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi (Skóre: 1)
Vložil: Momonka (Tinidril@seznam.cz) v Úterý, 06. říjen 2015 @ 23:37:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jenže potíž je v tom, že "uprchlíci" o milosrdné Samaritány nestojí. A dávají to patřičně najevo. Stačí si pustit videa na youtube. Je to jako nájezd Vandalů na starý Řím. Konec evropské kultury je za dveřmi. Půda pro nástup Antikrista-pseudospasitele je připravena.Re: Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Středa, 07. říjen 2015 @ 08:37:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Libanon byla krásná země, dokud neudělal tu pitopomst, že v 70 letech přijala houfy uprchlíků z Jordánska, co po nezdařilém státním převratu (Černé září) utíkaly, až našli někoho dostatečně neprozíravého, kdo by si byl ochoten nasidit veš do kožichu. Výsledkem byly desetiletí občanské války a totální rozvrat. A ty miliony rodilých Libanonců, co museli prchat z vlastní země bychom neměli opomenout.

A jak je natom Nabíl Costa? Je původním Libanoncem? Anebo jedním z těch, co vrazili nůž do zad zemi, co jim ukázala vlídnou tvář, případně jejich potomkem?
Re: Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi (Skóre: 1)
Vložil: rudinec v Středa, 07. říjen 2015 @ 09:30:07 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nabil Costa je ředitelem Libanonské baptistické společnosti, působí ve správní radě britské Baptistické misijní společnosti a je tajemníkem Sdružení evangelikálních škol v Libanonu. Je také členem výkonného výboru Evropské baptistické federace.

Nobil Costa je predovšetkým rotschildov satanisticky poskok a fanaticky budovateľ  NWO 
a pritom sa skrýva po zásterkou kresťanstva.

Re: Baptista z Libanonu křesťanům v Evropě o uprchlické krizi (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Středa, 07. říjen 2015 @ 21:56:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Článek je dojemný a obsahuje mnoho pravd, platných pro každého křesťana kdekoliv na světě. Problém je však jinde: Spočívá ve víře autora, jak v článku sám přiznává (citace):

"Pokud uprchlíci v Evropě zůstanou, věřím, že do 10 nebo 20 let vyroste na kontinentě nová generace, která přijme kulturu míru. Kulturu, která nebude charakterizována mstou a nenávistí, ale taková, která umožní žít v míru se všemi náboženstvími."

Jeho víra se bohužel nezakládá na skutečnosti a realita je úplně jiná. Němci se sice připravují, že budou muset migranty převychovat. Jenže ve Francii, Švédsku, Norsku, Finsku Holandsku a v dalších zemích se to dodnes nepodařilo  tak se museli smířit s tím, že mají ghetta násilníků, nepracujících a nepřizpůsobivých.

http://blog.aktualne.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=25745Stránka vygenerována za: 0.29 sekundy