Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Darja.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 15942, komentáře < 7 dní: 515, komentářů celkem: 379351, adminů: 60, uživatelů: 4950  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 59 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Na okraj doby covidové
·Slovensko pøed Velikonocemi otevírá kostely k „individuální duchovní péèi“
·Marek Krajèí: Tiekli mi slzy, nepodporili ma ani moji vlastní
·Sèítání lidu 2021 - Informace pro èleny a pøátele baptistického hnutí
·Sèítání lidu 2021 - informace generálního sekretáøe Ekumenické rady církví
·SCEAV: Podpoøte svou církev ve sèítání lidu
·Tøeboòská výzva
·Ekumenická rada církví se pøipojuje k minutì ticha za obìti pandemie
·Film vìnovaný životu J. A. Komenského
·Slovenský ministr zdravotnictví baptista Marek Krajèí konèí kvùli koalièní krizi

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
104225087
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Jsme schopni správně posuzovat aneb špinavý Béďa
Vloženo Úterý, 13. říjen 2015 @ 11:50:32 CEST Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal Frantisek100

Mám vzpomínku z mého dětství na člověka, na kterého si dnes nikdo nevzpomene v dobrém a ani ve zlem. Jakoby nežil, neexistoval. A pokud existoval, jaký smysl měl jeho život ? Byl jsem malý pětiletý kluk a světu dospělých jsem moc nerozuměl a ani se mi ten svět nelíbil. Taková přetvářka a krutost je v tomto světě. Béďovi mohlo být tak čtyřicet roků. Bydlel v obecním domě s námi v přízemí a stejně jako my obýval jednu jedinou místnost. Bez vody a WC. Ten byl na dvoře. Dveře jeho bytu se nacházely proti našim dveřím. Nikdo jiný už tam nebydlel. Béďa se nikdy neoženil, možná ani nezamiloval, chodil stále v montérkách, které ani nevím kdy  a jak a kde si pral.  Také se dříve léčil  na psychiatrii. Nevnímal jsem nějaký zápach z jeho nečistoty. Vnímal jsem, že je to člověk. Později jsem vnímal i jeho trápení.Jednoho dne mně malému klukovi udělal takovou radost, na kterou se nezapomíná. Vracel se z dopolední směny ve fabrice, kde pracoval jako pomocný dělník, a  pravou rukou nesl  a pak táhl malou tříkolku. „ Tu máš, je tvoje“, zvolal  a já nemohl uvěřit, že ta krásná tříkolka mi říká pane. Byla totiž i v něčem zvláštní, že takovou nikdo v okolí neměl. Asi nějaká samovýroba svařená ze silných trubek, bez brzdy a zvonku, ale pro mne s nádhernými koly. Trochu rezavá , možná namaštěná olejem. Béďa si mne získal  a já ho začal mít rád. A tak jsem sledoval jako dítě trochu více, jak žije. Párkrát se oblékl do čistých šatů  a už to nebyl ten špitaný Béďa, jak ho lidé pojmenovali. Proč se tak oblekl? Jak jsme tehdy zpozoroval, dovtípil jsem se , že se vydal za nějakou neznámou paní do vzdáleného města. Nevím, jak se  s ní seznámil. Možná na inzerát. Pak přijel a přivezl mi krabici bonbonů a mamince dal pytel hrachu, zda by nám všem neuvařila hrachovou kaši. Jednou se bohužel  vrátil s monoklem a strašně smutný.  Rodičům vysvětloval, co se mu přihodilo a moc plakal. Bylo mne ho líto. Jako dítě jsem těmto  problémů dospělých nerozuměl, ale pochopil, že mu tu bolest  a trápení  udělal někdo, kdo měl o tu  paní také zájem  a použil proti němu síly. Pak už jsem nikdy neviděl Béďu jinak než ve špinavých montérkách. Vím, že nevěděl nic o Bohu  ani o Pánu Ježíši a jeho lásce. Duc***** asi nevnímal, nemodlil se… V mládí se léčil na nervy a maminka mu asi ve dvaceti zemřela. Mně však udělal několikrát radost,.

     Také vzpomínám i na to, jak mne vezl asi 12 km do okresního města na svém kole,. Seděl jsem celou cestu na štangli, kterou maminka omotala kabátem a na něm jsem seděl. Pořádně mne z toho vše bolelo, ale byl to zážitek. V okresním městě jsme koupili vánočku, kterou jsem asi nedržel moc dobře a tak mi za jízdy ve městě upadla. Než jsem stačil pro ni doběhnout, převálcovalo její jednu třetinu kolo osobního auta. Smáli jsme se tomu a domů jsme dovezli prazvláštní vánočku. Když mně bylo sedm roků, přestěhovali jsme se a já už Béďu viděl jen málokdy. Málem bych na něho zapomněl, ale nějak to nejde. Je mi líto, že nepoznal Boha, že měl takový zpackaný život, že byl možná i duševně nemocný…, že …


Když jsem ve shromáždění slyšel kazatele, jak arogantně  a s jistotou  jediné pravdy prohlašuje: „Každý má a měl možnost poznat Boha a Ježíše..“ tak se mi mezi tou spoustou lidí mimo jiné vybaví i ten špinavý Béďa. A je mi ho hrozně líto. Říkám si, jaké o měl možnosti?  Jak málo stačilo, abych já nikdy neuvěřil a totálně na Boha zanevřel? Má ten hrdý kazatel, vlastník pravdy, opravdu pravdu ?


Béďa zanikl, byl a není. Čeká to každého z nás. Ale Bůh o  nás přece ví. Náš život je v jeho knihách. Jsme schopni správně posuzovat?


 Příběh je podle pravdy  a můj!!!"Jsme schopni správně posuzovat aneb špinavý Béďa" | Přihlásit/Vytvořit účet | 6 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jsme schopni správně posuzovat aneb špinavý Béďa (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Čtvrtek, 15. říjen 2015 @ 22:11:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Příběhy Františka o Kristu chodícím po zemi v různých podobách jsou dojemné a plné lásky. Kéž každý má takové smýšlení!Re: Jsme schopni správně posuzovat aneb špinavý Béďa (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Úterý, 13. říjen 2015 @ 21:50:20 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Franto důležité je, že Bůh přece znal Béďu. A to, že ti dal koloběžku bylo od něho hezké, a taky na tom vidíš, že i ve tvé nuzotě na Tebe Bůh nezapomněl a poslal ti ku tvé radosti toho nejméně potřebného. Bůh ho použil. Nemyslíš, že právě tím vykonal Béďa boží vůli? Podle čeho soudíš, že nepoznal Boha. Podle toho, že třeba nechodil do sborů a kostelů. To přece není důležité, důležité je, zda slyšíme boží hlas a konáme boží vůli. A taková darovaná koloběžka nuznému chlapci, je přece mnohem víc než tisíc návštěv kostela, kde si lidé na jednu hodinu v týdnu na křesťany pouze hrají. Béďa se nehrál na nic. Byl jaký byl.

No, to jak dostal Béďa někde u paničky přes držku mne rozesmálo. Tak jak jsi ho popsal, byl Béďa vlastně starý mládenec a ti mají většinou zálusk na vdané paničky. Nějaká vdaná hodná paní se nad asi slitovala, podala mu něco k jídlu a už se ho nezbavila. Svobodná děva o starého usmoleného mládence nezavadí ani pohledem, a staří mládenci mají k mladých holkám vztah velmi platonický a jsou k ním proto plaší a ostýchaví. Staří mládenci jsou jako toulavý psi, k nikomu nepatří a když mu hodíš kost, už se ho nezbavíš. Tak to prostě je. Moc bych za to nedal, že Béďa pálil za vdanou paničkou, co mu občas dala najíst za nějakou protislužbu, a pak až se kolem paničky už moc ochomítal, tak dostal od pana paničkového přes za vyučenou. Ale kdoví jak to bylo, v životě starých mládenců to tak však chodí.

 Jako dítě jsi to všechno vnímal jinak, a měl jsi přece svou vlastní koloběžku..Re: Jsme schopni správně posuzovat aneb špinavý Béďa (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Úterý, 13. říjen 2015 @ 12:32:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
a já už Béďu viděl jen málokdy. ....... Je mi líto, že nepoznal Boha
.....

„Každý má a měl možnost poznat Boha a Ježíše..“ tak se mi mezi tou spoustou lidí mimo jiné vybaví i ten špinavý Béďa. Říkám si, jaké o měl možnosti?

Nevíme. Kdo ví? Třeba měl a třeba poznal.....Stránka vygenerována za: 0.42 sekundy