Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Darja.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 15942, komentáře < 7 dní: 515, komentářů celkem: 379351, adminů: 60, uživatelů: 4950  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 61 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Na okraj doby covidové
·Slovensko pøed Velikonocemi otevírá kostely k „individuální duchovní péèi“
·Marek Krajèí: Tiekli mi slzy, nepodporili ma ani moji vlastní
·Sèítání lidu 2021 - Informace pro èleny a pøátele baptistického hnutí
·Sèítání lidu 2021 - informace generálního sekretáøe Ekumenické rady církví
·SCEAV: Podpoøte svou církev ve sèítání lidu
·Tøeboòská výzva
·Ekumenická rada církví se pøipojuje k minutì ticha za obìti pandemie
·Film vìnovaný životu J. A. Komenského
·Slovenský ministr zdravotnictví baptista Marek Krajèí konèí kvùli koalièní krizi

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
104225048
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Bůh je všudypřítomný
Vloženo Neděle, 20. prosinec 2015 @ 09:02:12 CET Vložil: Tomas

Dotazy čtenářů poslal cizinec

  Stále dokola mezi některými věřícími slyším nebo čtu tuhle větu: "Bůh je všudypřítomný". I já jsem jí dříve opakoval, i když jsem tušil, že na té větě není něco v pořádku. 

  Na začátku křesťanského života jsem často slýchal jinou podobnou větu: Bůh přebývá na chvalách svého lidu. Vzal jsem to jako fakt, do doby, když jsem se začal zajímat na zdroj téhle informace. Často jsem totiž zažil chvály a Bůh na nich nepřebýval, i když se lidi tak moc snažili. Někdo si tu informaci vymyslel. Všudypřítomný Bůh měl na chvalách svého lidu áčko.


  V článku "Psychologické aspekty křesťanské víry" uvádí autor: 

"Ovšem když budu poctivý, musím popsat i negativní důsledky křesťanské víry na psychiku člověka. Změny v psychice člověka přicházejí s vědomím, že jsem od nynějška sledován. Bůh jako skrytá kamera." a na dotaz po zdroji takové změny myšlení uvedl "Tak Bůh je podle učení křesťanů všudypřítomný. A nejvíce času tráví pozorováním lidí v ložnicích".

  Máte v křesťanství podobné vnímání, rozumíte tomu stejně, tedy že Bůh je všudypřítomný a jste sledováni, že Bůh je jako skrytá kamera? Že je opravdu všude?

  Jste toho názoru, že Bůh je všudypřítomný? Pokud ano, můžete uvést zdroj té informace, případně napsat, jak prakticky tomuto heslu rozumíte?


"Bůh je všudypřítomný" | Přihlásit/Vytvořit účet | 160 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: oko v Neděle, 20. prosinec 2015 @ 10:01:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bůh je transcendentním duchem.
Není tedy vázán na žádné místo v prostoru, ale svobodně proniká a zasahuje, kdekoli to uzná za vhodné. Bůh stojí mimo prostor a čas, přesto není prostorem ani časem nijak omezován, naopak jím svobodně prostupuje.

Bůh je tedy z tohoto pohledu nejenom všudypřítomným, ale také vševědoucím. Nic před ním nelze utajit či skrýt.

Z jiného pohledu tvora a jeho vnímání Boha ovšem Bůh může zůstávat ve skrytosti (jako by tam nebyl) a to z různých důvodů: např. při různých životních zkouškách, kdy se člověku zdá, že Bůh jeho modlitby neslyší a nic nekoná.
Také o pekle říkáme, že utrpení v něm plyne hlavně z toho, že v něm není Bůh, že je to prostředí naprosté absence lásky.


Ohledně tvé zmínky o ložnici.

V křesťanském manželství by ložnice určitě neměla být místem absence lásky, místem, kde se Bůh neprojevuje.
Právě naopak, křesťanští manželé se vydávají jeden druhému v Boží lásce a toto manželské objetí je posvěcuje. Bůh je přítomen. Bůh je zdrojem veškeré lásky, i lásky manželské. Vztahy mezi křesťanskými manželi a Bohem mají podobu trojúhelníku - čím jsou jednotliví manželé blíže Bohu, tím jsou blíže i sami k sobě navzájem.Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Neděle, 20. prosinec 2015 @ 10:47:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pre mňa je Boh ako láskaví Otec, ktorý pozoruje a dohliada na svoje dieťa počas celého dňa... to že ma stále sleduje mi dodáva silu, stabilitu, lásku a desím sa toho, že by na čas odo mňa odvrátil svoju tvár...

pre niekoho môže byť Boh podobný dozorcovi vo väzení, ktorý celý deň sleduje svojho väzňa, trestá každú jeho chybu a nemá v sebe štipku lásky a milosrdenstva...

ktorý je tvoj prípad ?.. a prečo..?
Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: Bylina (k.bylina@seznam.cz) v Neděle, 20. prosinec 2015 @ 10:51:25 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ty výroky o všudypřítomnosti Boha jsou odvozeny z Bible. Např. Žalm 139, 1-12 , nebo Žalm 33,13-15.
Ovšem přisuzovat mu šmírování mohou jen lidé, kteří ho neznají a nechápou, že i takt, diskrétnost a slušnost pramení z Boha.

O tom, že Bůh přebývá ve chvalách svého lidu je také psáno v jednom Žalmu,ale nenašel jsem v kterém.
To, jak tuto výpověď Písma uchopili charizmatické kruhy, svědčí o tom, že ve své tělesnosti nechápou, že zpíváním písniček nelze stáhnout Boha na zem.
Skutečným zdrojem chvály v níž je přítomen Bůh, je srdce naplněné Duchem svatým, který nám zjevuje Boží slávu.Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Neděle, 20. prosinec 2015 @ 12:53:08 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Bůh je Duch a jako takový je naprosto neomezený a neomezitelný a svým Slovem stvořil všechno, co je - viditelné i neviditelné, takže je svým způsobem přítomen ve všem stvořeném. Na ostatní nejasnosti odpověděl např. Karel. Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Neděle, 20. prosinec 2015 @ 15:39:16 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tady jde zřejmě o to, že ti přítomnost Božího ducha vadí. Podle zkušenosti vím, že vadí jen tehdy, koná-li člověk něco v rozporu s láskou k Bohu a bližnímu. Já jsem docela spokojen s tím, že když si ulevím slovy "to ale vůl", že se posléze ve mně něco ozve a říká mi, že bych měl žádat o odpuštění. Takže děkuji Bohu, že svého Ducha sesílá nejen na mně, ale na všechny, dokonce i na bezvěrce nebo všemuvěřící pohany. Byť Ducha nazývají jako svědomí.

Pokud se chceš zbavit svědomí, tak jsou na to celé školy a duchovní cvičení.Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: Vacant v Neděle, 20. prosinec 2015 @ 17:37:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jak víš že na nich nepřebýval ?Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: Karels v Neděle, 20. prosinec 2015 @ 18:24:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Námitce rozumím, asi cítím něco podobného.

Na druhou stranu vynálezcem sexu je Bůh, počítám, že je sice přítomný, když jsi na toaletě, ve sprše, když vaříš oběd, když jsi se svojí ženou, ale v těch chvílích tj. intimních chvílích zřejmě nesleduje tvůj výkon... :-) (my máme naše smysly a myšlení otupené hříchem, které je navíc umocněné generačním zatížením - předchozí generace nebyly lepší, tudíž se nám to, co je svaté a čisté zdá být převrácené a naopak)

Na druhou stranu asi rozumím, o čem je řeč.

V jistých chvílích tohle vědomí může být člověku na obtíž, ale vem si, kdyby nastalo pronásledování, nebo se náhodou dostaneš do nějaké prekérní situace, kdy tě budou ohrožovat na životě a pak ti vědomí toho, že o tobě Bůh ví, přijde určitě vhod.... :-)


Nezlobte se, že s tím začínám, ono je to jaksi delikátní.. myslíte si, že některé praktiky by křesťané neměli mezi sebou v manželství provozovat? Třeba orální sex nebo anální sex? (myslím mezi manželi) Nebo kdyby byl někdo zatížený na BSDM..., je to hřích nebo není? Víte, znám křesťany, které už vůbec zmínky o těchto věcech, které jsem právě napsal, strašlivě pohorší, jiná a opačná reakce od nevěřících je taková, že jsme 100 let před opicema a souložíme jenom kvůli dětem... (potom se ale díky orálnímu sexu šíří papilomavirus - což je pro někoho důkaz, že je to zvrácenost...)

Jednou kazatel musel rozsuzovat, nějaký vztah, kdy ti dva sice před svatbou nesouložili, ale ona jej uspokojovala ústy (orální sex)

Pokud mi nikdo na tohle neodpoví, nebudu se zlobit.... (je mi to taky trochu trapné tohle téma otvírat) A jestli se někdo urazí, tak mi to promiňte...Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: Kjubik (forrest.gump.junior@gmail.com) v Neděle, 20. prosinec 2015 @ 19:23:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pane Cizinče můžete být konkretní: Stále dokola mezi některými věřícími slyším nebo čtu tuhle větu: "Bůh je všudypřítomný". I já jsem jí dříve opakoval, i když jsem tušil, že na té větě není něco v pořádku.
Co na té vetě není v pořádku?Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: Krispus (ryba@iol.cz) v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 07:52:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
BOŽÍ VŠUDYPŘÍTOMNOST   „ Kam odejdu před tvým duchem, kam uprchnu před tvou tváří? Zamířím-li k nebi, jsi tam, a když si ustelu v podsvětí, také tam budeš. I kdybych vzlétl na křídlech jitřní záře, chtěl přebývat při nejzazším moři,  tvoje ruka mě tam doprovodí, tvá pravice se mě chopí.  Kdybych řekl: Snad mě přikryje tma, i noc kolem mne se stane světlem.  Žádná tma pro tebe není temná: noc jako den svítí, temnota je jako světlo.  Tys to byl, kdo utvořil mé ledví, v životě mé matky jsi mě utkal.  Tobě vzdávám chválu za činy, jež budí bázeň: podivuhodně jsem utvořen, obdivuhodné jsou tvé skutky, toho jsem si plně vědom. Tobě nezůstala skryta jediná z mých kostí, když jsem byl v skrytosti tvořen a hněten v nejhlubších útrobách země“ (Ž 139:7-15)   Osvícenci, humanisté, ale i někteří křesťané, tuto "globální přítomnost Boha" neberou, je jim směšná a nemožná. Pro člověka přitěžující okolnost.    Parafrází Ž 139 může být zoufalý výkřik deroucí se z nitra duše :  ALESPOŇ TROCHU TMY !     j e n ž e ……   Bůh je všudypřítomný. Protože je Stvořitelem reality, nemůže být nikým nebo něčím omezený. V křesťanství neznamená, že „ ta židle“ , „ to zvíře“, „ ten člověk „ je Bohem. Bůh je schopen být mezi námi a v nás (Duchem svatým) a současně být s anděly někde ve vesmíru. Tomu se říká, že Bůh je transcendentní.  Je to schopnost stvoření přesahovat a současně se stvořením být ve vztahu. Představme si heterogenní systém složený ze samostatných, více či méně vybavených subjektů (bakterií, řas, věcí, rostlin, zvířat, andělů, lidí apod.). Bůh se ve své všudypřítomnosti „proplétá“ okolo těchto subjektů S některými subjekty chce mít vztah a vstoupit „dovnitř “, do vztahu. Je to s „korunou stvoření“, člověkem   Jeho všudypřítomnost je principem života. Kdyby nebyl přítomen ve stvoření, nic by nefungovalo. U andělů a lidí stvořil schopnost být s Ním ve vztahu. Může Bůh vstoupit do tvého života? Ano, ale nemusí! Na čem záleží? Na vůli jedince. Bůh je přítomen v životě každého člověka jako někdo, kdo miluje a milovaný to ani nemusí tušit   Záleží jen na něm, zda vpustí Boha do svého srdce, aby tam „dělal svou práci“.   Bůh nenastartoval ohromný stroj VESMÍR proto, aby ho nechal svému osudu, tak jak vykládají osvícenci v deismu. „Deismus – svět jako hodinový stroj“  v křesťanství neplatí. Podle deistů ( ale i později podle existencionalistů)  děje a události vytváří autonomní člověk a záleží jen na něm, kam to se světem „dotáhne“.  Přitom Bůh je přítomný ve svém stvoření a chce dát to nejlepší každému stvořenému subjektu. Některým subjektům stvoření předal obrovský díl autonomie, která byla zneužita. Satan nalhává lidem pod pláštíkem svobody, že si mají dělat, co chtějí oni. Přitom opět lže. Ani on si nemůže dělat, co chce. Je pod kontrolou Boží svrchovanosti a může jen to, co mu suverénní Bůh dovolí.   Příklady z Písem o Boží všudypřítomnosti, která je vždy spojena s vševědoucností   A) Byl přítomný, když Achan ukrýval kořist ve svém stanu Joz.7.11 " ...řekl Hospodin Jozue ….nebo jsou i vzali (synové Izraelští) z věcí proklatých , k tomu i ukradli ,také i sklamali, nad to i odložili mezi nádobí svá".   Toto je příznačné. Věřící by někdy „ rádi trochu tmy“ a jakoby zapomněli na to kdo je Bůh. Všechno vidí a všechno ví. Oni si vzali  ……   a) věci proklaté byly zasvěceny někomu jinému než pravému Bohu a jako takové měli být úplně zničené ohněm nebo mečem (byly nečisté). Achan si je ponechal. Na co? Jak je nebezpečné nezničit ohněm (Duchem sv.) a/nebo mečem (pravdou Božího slova) něco, co je nečisté, co narušuje vztah s Bohem.      b)  ukradli – přivlastním si něco, co mi nepatří, na co nemám právo   c)  i zklamali – tím, že nezachovali kultickou čistotu a kradli, došlo k narušení vztahu s Bohem   d)  nad to i odložili mezi svá nádobí – dnes bychom řekli „nevyznali hřích“   B) Elizeus  „byl při tom“, když Gézi ( jeho služebník) chtěl profitovat z darů Námanových za uzdravení 2 Kr.5.26 " ....Zdaliž mé srdce nebylo při tom, když obrátil se muž z vozu svého vstříc tobě? ..." Proč si Gézi nedal pozor ?  Bůh u toho byl a zjevil do Elizeovi.     Důsledky Boží všudypřítomnosti   1. V celém Písmu vidíme, že se nám Bůh představuje jako všudypřítomný. Máme si být vědomi toho, že On nás vidí vždy! ON ale také zaslibuje, že tam kde budou dva nebo tři sejití v Jeho jménu, že bude uprostřed nich Mt 18.20   2. Zákaz napodobování Boha ve druhém přikázání pramení právě z toho, že Bůh je všudypřítomný. Sk 17.24  "Bůh ten, kterýž stvořil svět i všecko, což je na něm, ten jsa Pánem nebe i země ,nebydlí v chrámích rukou udělaných " . Vždyť i potom, kdy Šalamoun postavil chrám, v modlitbě  říká " ...Aj, nebesa, nýbrž nebesa nebes tě neobsahují, mnohem méně dům tento ,kterýž jsem vystavěl" 1Kr.8.27.   3. Boha nelze lokalizovat na nějaká místa, omezit, protože je všudypřítomný - žena Samařanka pokládá Ježíšovi ušlechtilou otázku J 4.20 " Otcové naši na této hoře modlívali se, a vy pravíte, že v Jeruzalémě jest místo, kdež náleží se modliti " .Samařanka jakoby toho měla "dost", protože Pán Ježíš jí odkryl skryté věci ( to že měla předtím pět mužů ) a tím poznala, že má co do činění s Bohem  Na první pohled to vypadá, že nemá úmysl se před Bohem skrývat  Její otázka v oblasti" lokalizace " Boží přítomnosti byla úhybným manévrem . Člověk má snahu stanovit místa na kterém Bůh je a místa na kterých Bůh jakoby není. Aby nemusel řešit otázku : Co s Ním ?   4. Míra poznané Boží přítomnosti je  různá. Podle vztahu jaký s Ním navážeme. ON je nám nablízku nezávisle na nás podle své suverénní vůle. ON má permanentní zájem, abychom Ho poznávali  5 Moj.30.10 - 15   5.Ve světě Boha není možné se ukrýt. Z Boží přítomnosti nelze uniknout  „Běda těm, kteříž hluboko před Hospodinem skrývají radu, jejichž každý skutek  děje  se v temnostech a říkají : Kdo nás vidí ? A kdo nás šetří ? „ Iz.29.15 . Jak naivní bylo skrývání se Adamovo, jak směšně působil Jonáš ,když chtěl před Bohem utéci. A co říci o našich pokusech ,kdy utíkáme od Boha svou neposlušností .Na Adama, Jonáše jsme schopni ukazovat prstem a plameně o jejich pochybení kázat, ale ti samí z nás se prohřešují neposlušností minimálně podobnou, když naše skutky neodpovídají našemu postavení synů Božích .   6. Bohu je  možné trvale důvěřovat. Bůh je přítomný i za těch nejsmutnějších okolností ,kdy těžké okolnosti života triumfují. Ž 56.8-9 " O mém vyhnanství ( utíkání)  si vedeš záznam, ukládej si do měchu mé slzy. Což je ve svých záznamech nemáš ? " Jistě že má a jednou se dovíme proč. I přes tyto okolnosti je Bůh všudypřítomný . Bohu je možné se svěřit za každé okolnosti Iz.43.2,3a " Když půjdeš přes vody, s tebou budu , pakli přes řeky ,nepřikvačí tě, půjdeš- li přes oheň, nespálíš se ,aniž plamen chytí se tebe. Nebo já Hospodin Bůh tvůj Svatý Izraelský jsem spasitel tvůj. Dal jsem výplatu za tebe ...."Re: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: tele v Pondělí, 21. prosinec 2015 @ 11:32:51 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Také mám dotaz, Toníku.

A kde všude není Bůh přítomný? Kde, v čem a při čem všem není Bůh přítomen? Nějakou konkrétní odpověď či situaci?


TeleRe: Bůh je všudypřítomný (Skóre: 1)
Vložil: timg v Úterý, 22. prosinec 2015 @ 18:18:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
 --- Bůh je všudypřítomný ----

Ano,  je .

A tak   i  "vševidoucí." ( pro případ názvu dalšího článku)Stránka vygenerována za: 1.83 sekundy