Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Darina.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16513, komentáře < 7 dní: 336, komentářů celkem: 420385, adminů: 60, uživatelů: 5209  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 288 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
114709810
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Poslední soud - mýtus nebo skutečnost?
Vloženo Neděle, 17. červenec 2016 @ 12:24:11 CEST Vložil: Tomas

Zkušenosti poslal unshaken

V poslední době hledám prameny poznání o posledním soudu. Nebo o onom dni, či Hospodinově dni popsaném v Bibli. Židovská apokalyptika vznikla v posledních dvou stoletích před n.l. proto, že vyvolený lid již přestal věřit, že Hospodin zakročí. Bůh jednal, tedy spíše nejednal, choval se jako ten deistický, který jen natáhl hodinky. Proto v apokalyptice, jak v Danieli, tak v pseudoepigrafech Henocha a Ezdráše a v jedné apokryfní knize, namísto Boha vystupuje preexistentní dokonalý člověk, nebo "syn člověka", kteří dají věci do pořádku namísto nečinného Boha.


Tak to prostě bylo, jiné  doklady o příchodu posledního soudu, pokud pomineme pohanské představy, nenalezneme.


Kde je spravedlnost

Je to ale nespravedlivé, aby zlo zůstalo nepotrestáno a dobro skončilo bez odměny. Přitom v každém člověku je podvědomě zakotvena touha po spravedlnosti, která nakonec zvítězí, a jestli ne v tomto životě, tak v eschatologické budoucnosti.

Věříme v to také? Když ano, tak proč? Kde je jistota?

Ježíš učitel

Ježíš z Nazareta byl člověk, který se vědomě ztotožnil se starozákonními pseudopegrafními  a apokryfními postavami. Sám se označoval za "Syna člověka", který přijde a dá vše do pořádku. Soud sám vykoná. Učil nás, jak to má vypadat v tom Božím království, jehož bude vládcem. Jeho učení je jasné a pochopitelné, přísné, odsuzující do světa pláče a skřípění zubů i odměňující postavením v Božím království. Ve svém učení ukázal cestu, jak se takové království vytváří - odpouštěním, milosrdenstvím, ale také pokáním a zbavením se nesprávného jednání. Určil cestu plačících, žíznících po spravedlnosti, milujících své nepřátele a své bližní. I v tomto světě, kde uskutečnění téhle vize končí jen pohledem na utrpení kříže, pokud nechceme být následovníky zla a hříchu a jednat jako jejich nositeli.

Jak si ale máme být jisti, že tato Cesta není zase jen lidská představa, byť utěšující?

Důkazy

Kdo jiný na tu otázku může odpovědět, než Bůh sám. Čteme sice, že se z nebe ozval hlas svědčící něco o milovaném synu. Všichni synové Boží jsou milovanými, a je jich mnoho, za syny Boží byli považování, a to i u pohanů, všichni účastníci toho jakého božího kultu.

Odpověď přichází přímo od Boha. Seslal a sesílá svého Ducha, který vstoupil jak do Ježíše samotného, tak do každého, kdo ho chce přijmout. Duch je potvrzením, že Bůh sám to myslí vážně a nespí nikde na obláčku, ale prolomil spojení nebe se zemí.

Na křesťanském serveru snad není nutné popisovat, jak Boží Duch působí v tomto světě. Bůh není jen hodinářem, jedná a koná každou denní i noční dobu. Konal na Ježíši, po Jeho smrti se nám Duchem otevřely oči a víme, co je to být účastníkem Božího království, jak se v něm chovat a co máme konat.

Tady není o čem diskutovat. Věda vyžaduje důkazy a my je máme a dozvídáme se o nich dnes a denně.

Zachránění a zavržení

Abych to zestručnil, použiji vyjádření z etiky: Zvířata charakterizuje jejich zvířeckost. Například psa jeho psovitost, žížalu žížalovistost. Je to prostě jejich přirozenost, zvíře nikdy nepřekročí hranice jemu dané morálky. Pes se vždy chová jako pes, žížala jako žížala. Zvířata jsou tedy morálně dokonalá.

A co člověk? Kdyby byl alespoň jako to morálně dokonalé zvíře, choval by se vždy lidsky. Jenže člověk se morálně nechová, často se chová jako nemorální zrůda. My ale víme, jak se má chovat člověk. Lidsky a pokud nám to nic neříká, tak jako obraz Boží. Možná je preexistentní dokonalý člověk mýtus. Naprosto to nevadí. Neboť člověk má být obrazem Božím a vzor takového člověka nám byl předán.

Nikdo nemá výmluvu. Nezáleží zda věřím nebo nevěřím v Boha, zda znám učení Ježíše z Nazareta, nebo zda jsem v nějaké církvi. Stačí, abych byl člověkem, jehož přirozenou morálkou je lidskost.

Když existuje rozlišení mezi zrůdami a člověkem, musí je někdo od sebe oddělit. Kdy? Na soudu. Kdo bude rozdělovat? Soudce nejvyšší.


"Poslední soud - mýtus nebo skutečnost?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 52 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Poslední soud - mýtus nebo skutečnost? (Skóre: 1)
Vložil: Studentbible v Pondělí, 18. červenec 2016 @ 22:42:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hledáš prameny poznání? 
Ty hledáš?

Tak hledej...
Pro pozorovatelníka (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Pondělí, 18. červenec 2016 @ 18:06:24 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Proč se stále a sveřepě bráníš uznat, že lidské postoje, které v sobě máš a zarytě hájíš, nejsou z tebe samotného, ale jejich původ je v Bohu?

Lidskost nenalezneš v genech, tedy v informacích a hmotné konstrukci člověka. Můžeš však sledovat vývoj jejího poznání. Dokonce si můžeš Ježíše Krista představit jako toho, kterého Bůh potvrdil jako vzor, když již byl naštvaný tím, jak Ho židé zdeformovali a zdegenerovali podle svého obrazu. A máš hned vysvětlení, proč starozákonní Bůh není správně vykreslen, když na základě příběhů vyvoleného lidu si tento lid neustále vytvářel představy o Bohu podle svých představ. Nejspíš zejména proto, že vyvolenost považoval za nadřazenost.

To nic nemění na skutečnosti, že je možné Ježíšovým pohledem najít ve Starém zákoně poučení, jak se člověk má nebo naopak nemá chovat.

Také jsi uvedl, že Ježíš kázal humanismus, což mohlo být pod řeckým vlivem. Zde je nejlépe si něco o řeckém humanismu přečíst. Začít třeba od Platóna, který otroky považoval za bezcenné věci. O ženách nemluvě. Navíc - humanismus je pouze část Ježíšova učení, která bez další nadstavby - Boha samotného - nemůže existovat a není sám o sobě realizovatelný. Viz lidské dějiny.

Pokud chceš najít zdroje humanismu lepší než v řecké filosofii, zamiř do Číny doby Konfucia. Ale i tam je oproti Ježíšově učení spousta rozdílů, nemluvě o tom, že Konfuciovo učení bylo založeno na loajalitě k vládcům.Re: Poslední soud - mýtus nebo skutečnost? (Skóre: 1)
Vložil: pozorovatelnik v Neděle, 17. červenec 2016 @ 16:25:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Na křesťanském serveru snad není nutné popisovat, jak Boží Duch působí v tomto světě. Bůh není jen hodinářem, jedná a koná každou denní i noční dobu. Konal na Ježíši, po Jeho smrti se nám Duchem otevřely oči a víme, co je to být účastníkem Božího království, jak se v něm chovat a co máme konat.

Tady není o čem diskutovat. Věda vyžaduje důkazy a my je máme a dozvídáme se o nich dnes a denně.


Jako o čem máte důkazy? O Bohovi? 

Jenže člověk se morálně nechová, často se chová jako nemorální zrůda.

No a kdy se tak chová? Když má hlavu poplantanou nějakou ideologií, náboženstvím. Jako ten střelec v Orlandu, jako ten s kamionem v Nice. 

My ale víme, jak se má chovat člověk. Lidsky a pokud nám to nic neříká, tak jako obraz Boží. Možná je preexistentní dokonalý člověk mýtus. Naprosto to nevadí. Neboť člověk má být obrazem Božím a vzor takového člověka nám byl předán.

Takže se mám začít chovat jako Hospodin? Mám začít topil lidi, házet po nich hořící balvany síry, vyhrožovat jim smrtí, vybízet ke genocidám, dělat nachytávky na své blízké, stavět proti sobě, šmírovat po ložnicích, chodit jako zloděj v noci, dělat přepadovky, zabraňovat, aby se mohli lidi svobodně vyjadřovat, nutit všechny k jednotě, poslušnosti, dělat žárlivé scény, vynucoval si úctu, intrikovat, mluvit v metaforách a neurčitostech? 

Opravdu se mám chovat jako Hospodin? On mi má být vzorem? Mám postupovat jako On? 

Já mám obavu, co obavu, mám jistotu, že když se budu chovat jako Hospodin a On bude mým vzorem, tak skončím ve vězení. Když se začnu chovat jako Hospodin, tak mě opustí všichni moji blízcí a dostanu se před soud. 

unshakene - je mi líto. Zkus nějakou lepší literární postavu postavit jako vzor než je biblický Bůh. Třebas Vinnetou a Old Shaterhand. Nebo Hrabě monte Christo, alias Edmont Dantes. Nebo Robinson. To mi přijdou jako mnohem morálnější, lepší postavy než ti vaši vrtkaví psychotičtí bohové...Re: Poslední soud - mýtus nebo skutečnost? (Skóre: 1)
Vložil: hirali (hirali@seznam.cz) v Neděle, 17. červenec 2016 @ 19:18:07 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
A co kniha Odhaleni Jezise Krista o te jsi slysel tam je vse. Je to posledni kniha Bible a doplnuje sr s knihou Daniel dokonale. Tam najdes vse potrebne i poslednim soudu i o nove zemi.Re: Poslední soud - mýtus nebo skutečnost? (Skóre: 1)
Vložil: tele v Neděle, 17. červenec 2016 @ 19:33:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Díky, unshakene, za tento tvůj článek. Rozumíme snad podobně.Re: Poslední soud - mýtus nebo skutečnost? (Skóre: 1)
Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Neděle, 17. červenec 2016 @ 21:49:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Zvířata stvořil Bůh podle svého druhu, ale člověka stvořil takříkajíc podle Jeho druhu, tj. ke svému obrazu podle své podoby. Dalo by se tedy říci, že člověk je stvoření božského druhu, protože byl stvořen k tomu, aby vyjadřoval Boha. Nejlepším příkladem je právě Pán Ježíš Kristus - Bůh, který se stal člověkem: úplný Bůh a dokonalý člověk.
Takového člověka chtěl mít Bůh od počátku, ale člověk padl a místo boholidského druhu tu  máme tzv. lidstvo. Pán Ježíš je nazván apoštolem Pavlem posledním Adamem. Adam se stal při svém stvoření živou duší, poslední Adam se stal Duchem oživujícím (1K 15:45). Bůh je Duch a chce přebývat v člověku, v duchu člověka a stát se jedno s člověkem, aby byl skrze člověka vyjádřen. Pán Ježíš byl takovým člověkem, lépe řečeno Bohočlověkem - člověkem, který měl božskou i lidskou přirozenost, člověkem, který žil svůj lidský život skrze božský život - viz Jan 6:57
Ve vzkříšení se stal Pán Ježíš také Prvorozeným bratrem mezi mnoha bratry, Božími syny, kteří mají stejně jako On dvě přirozenosti, mající jedením Jeho žít skrze Něho Jeho životem, poněvadž Kristus je náš život (Ko 3:4).
No, a s tímto životem, který je nejvyšším životem, se pojí také nejvyšší morálka - Bůh je svatý a dokonalý a apoštol Pavel se svými spolupracovníky zvěstoval Krista a napomínali každého člověka, aby vyučujíce každého člověka ve vší moudrosti postavili dokonalého v Kristu. 
Písmo na několika místech zjevuje, že Bůh chce, abychom byli jako On - svatí. dokonalí, milosrdní. Svatost, dokonalost a milosrdenství jsou božské atributy-charakteristické vlastnosti, které mají být podle Boží vůle vyjádřeny skrze člověka. Způsobem, jak tato přikázání zachovat, je stát se Bohem v životě a přirozenosti, nikoliv však v Jeho Božství. Je jen jeden člověk, v Němž přebývá plnost Božství tělesně - Pán Ježíš Kristus. My jsme Jeho Tělo, plnost Toho, Kdo naplňuje všechno ve všem, kdo je všemi a ve všech věřících v Krista, kteří byli hříšníky, ale nyní se stali Božími syny a občany Božího království. Podle Bible je to tajemství. Kristus je tajemstvím Boha a církev je tajemstvím Krista. Přichází den, kdy toto tajemství bude zjeveno všem lidem. Pro některé z nich však bude příliš pozdě. Pro mrtvé, kteří za svého života v těle nepřijali Pána Ježíše Krista jako svého Spasitele a Pána bude také pozdě, ale budou mít naději, že jejich jména budou zapsána v knize života, jestliže např. prokázali milosrdenství, neboť milosrdenství přemáhá soud.
Poslední soud proběhne před velikým bílým trůnem, před nímž stanou jen mrtví. My, věřící v Krista, jsme přešli ze smrti do života a na tento soud nepřijdeme, protože jsme živí Bohu. Stránka vygenerována za: 0.40 sekundy