Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ivan.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 16170, komentáře < 7 dní: 192, komentářů celkem: 395676, adminů: 60, uživatelů: 5071  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 51 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
108396291
přístupů od 17. 10. 2001

Historie: Bludy Mistra Jana – citáty z jeho spisu O církvi
Vloženo Středa, 12. červenec 2017 @ 19:18:24 CEST Vložil: Tomas

Kritika bludů poslal Nepřihlášený

O Mistrovi J. Husovi jsme toho viděli a slyšeli v poslední době dost, málokdo se však obtěžoval citovat něco z jeho spisu O církvi. Přitom je zřejmé, že na to člověk nemusí být doktorem teologie, aby pochopil, oč se tu jedná.

Tak na str. 24 spisu O Církvi  pojednává o předurčení některých lidí ke spáse: „ .. svatá církev obecná je jedna jediná, a ta je souhrnem všech předurčených od prvního spravedlivého včetně až k tomu poslednímu, který má být jednou spasen. ... „ To však znamená, že ten kdo není předurčen, se může  snažit sebevíc a žít ctnostným životem, ale má prostě smůlu, protože není předurčen. A toto není nějaký Mistrův okamžitý nápad, protože na str. 24 je tato myšlenka uvedena 3x a na str. 28 dvakrát.
Náš Mistr Jan se často dovolává Krista, ten však nehlásal revoltu proti světské moci, proti Pilátovi neřekl ani slovo, i když Židé očekávali, že Mesiáš je musí zbavit nadvlády Římanů. A když se ho ptali, zda je správné platit daně okupantům, řekl: „Odevzdejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu.“
Ani proti moci duchovní nehlásal revoltu:
2 „Na stolici Mojžíšově zasedli zákoníci a farizeové. 3 Proto čiňte a zachovávejte všechno, co vám řeknou; ale podle jejich skutků nejednejte: neboť oni mluví a nečiní. 4 Svazují těžká břemena a nakládají je lidem na ramena, ale sami se jich nechtějí dotknout ani prstem. (Matouš 23)   Přitom farizeje a zákoníky kritizoval sice tvrdě, ale nikdy neřekl, že by měli být zbaveni úřadu nebo dokonce, že je Hospodin už sesadil z úřadu. Zato Mistr Jan píše na str. 210: ""Běda tedy dnešním duchovním i světským knížatům, kteří sami si vedou rozmařile, takže dávají špatný příklad poddaným a nenapravují poddané, anebo napravují-li, činí to z lakomství. Takové Hospodin zcela nepochybně sesadil z úřadu.“
A na str. 97: “ Proto se mají opravdoví ctitelé Kristovi, ..., postavit na odpor každé předstírané moci, která je násilím nebo lstí dychtí odvrátit od napodobování Krista. Odporem proti této moci zajisté neodporujeme Božímu nařízení, nýbrž zneužívání moci....“ Takže tedy, jak nás učí Mistr Jan: „Pravdy každému přejte.“ Pramen: Mistr Jan Hus, O církvi, Nakl. Čsl. Akademie věd, Praha 1965


"Bludy Mistra Jana – citáty z jeho spisu O církvi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 23 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Bludy Mistra Jana – citáty z jeho spisu O církvi (Skóre: 1)
Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Sobota, 15. červenec 2017 @ 17:47:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/
Ti, co tehdy sedeli na stolici Mojzisove, nebyli ucednici Kristovi ani soucast Jeho Cirkve. Takze zde se nejedna o poslusnost autorite duchovni, ale v podstate o poslusnost autorite svetske, stejne, jak o ni pise Apostol Pavel v lsitu Rimanum. Krestane totiz nejsou pod Mojzisovym Zakonem, ale jejich Zakonem je Kristus. Pro "mesianske" Zidy je tedy (resp by mel byt) Mojzisuv zakonik v podstate svetskym zakonikem, ne zakonikem duchovnim.

A predurceni je soucast biblicke zvesti a je otazkou vykladu, jak tuto soucast pochopime a uchopime. Vyklad mistra Jana je, obdobne jako Kalvinuv, jeden z moznych, ale osobne se k nim neklonim. Biblicke preudrceni osobne chapu jako predurceni celych skupin, ne jednotlivcu, u kterych se jedna spise o pozvani k ukolu. Ale to je na jinou diskuzi.Re: Bludy Mistra Jana – citáty z jeho spisu O církvi (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Čtvrtek, 13. červenec 2017 @ 21:49:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Ve jménu jediného Boha a to Svatého Ducha. Vyzývám tu špínu nesvatou z Vatikánu. Uděláme hranici z ohně. Ať celý svět vidí kdo má pravdu. Vyzývám antikrista Vatikánského pro přechod skrz živý oheň. Vy kteří se té špíně světa klaníte.......vyřídtě  mu moji výzvu !!!! Já držitel bílého kaménku vyzývam toho nesvatého na zkoušku skrz oheň.Re: Bludy Mistra Jana – citáty z jeho spisu O církvi (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Středa, 12. červenec 2017 @ 20:04:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Autor článku, v článku nepřímo přirovnává fariseje k řkc hodnostářům. Jan Hus kázal proti řk vůdcům, kteří sloiva Krista zneuživali, prodávali boží odpuštění, kupčili se spásou. Zmatený autor článku konfrontuje Krista, který "prý" kázal abychom fariseje poslouchali s tím, že Hus kázal abychom řk antikristy neposlouchali. To jsou argumenty ala divoké prase.
Dle Krista prý máme poslouchat fariseje, máme poslouchat řk antikristy, nic nenamítat a jednat podle jejich skutků. Poslouchat plemeno hadí? Tak to ani náhodiu! Poslušností jsme zavázaní výhradně a jenom Kristu, a nikomu jinému. Řk pomatenci si často pletou poslušnost která náleží jenom a výhradně Bohu, a poslušnoat vůči našim nadřízeným. Pokud po nás nadřízení (páni) chtějí něco, co porušuje naši poslušnost a přįslušnost ke Kristu, nejsme poviní je uposlechnout, ba co víc,nesmíme je uposlechnout. Mezi řk je hodně rozšířený jev, kdy se poslušnost k nadřízeným účelově zaměňuje za poslušnost k Bohu. A z této záměny tento sračkovitý článek vycházī.Re: Bludy Mistra Jana – citáty z jeho spisu O církvi (Skóre: 1)
Vložil: martino v Středa, 12. červenec 2017 @ 20:18:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hus je uzavřená kapitola a ŘKC nebude nikdy rehabilitován. Naopak mnohem slavnější a duchovně vyzrálejší Savanarola může být jednou kanonizován. Jak je to možné? Koncil přijal ve svých závěrečných dokumentech usnesení, že Hus je zatvrzelý kacíř, což následně nový papež Martin V. podepsal, takže je to trvale platné. Komu na Husovi záleží, může se za něj pomodlit. Kecy, Kecy, Kecy (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Středa, 12. červenec 2017 @ 20:22:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tohle nejsou žádné bludy!

Nikdo nemůže přijít k Pánu, není-li mu to dáno od Otce. (J 6,65) Ještě jednou pro méně chápavé. Není-li dáno, může cokoliv......., ale tím to končí.

"Co je císařovo císaři a co je Boží Bohu" rádi citují totalitáři všech barev tvarů i věrovyznání. Akorát, že císařem byl tehdy Zikmund, který se Husovi zaručil za volný odchod. Takže kdybychom začali tím, že co je císařovo (tj. vynutit na tehdejších mocných Husův bezpečný návrat), tak bychom ani nemuseli pokračovat.
Když slyším "Co je císařovo císaři a co je Boží Bohu", tak to většinou znamená, přeloženo z pozice mluvčího asi, že "Bůh je vysoko, císař daleko a největší klacek tady mám já - mluvčí!"

Je zajímavé, jak autor cituje zakoníky a farizeje na stolici Mojžíšově. Viděl vůbec někdy někdo z nás stolici Mojžíšovu? V tehdejší době se v synagoze taková stolice skutečně vyskytovala, archeologicky doloženo. Ale dnes ji v synagoze nenajdete a ani jinde v Písmu se o ní nemluví. Tedy se jednalo o konkrétní artefakt v konkrétní době. Navíc tehdy stál Chrám v Jeruzalémě. Dnes nestojí a ani za Husa nestál. Jestli by tehdy měli zákoníci a farizeové jakoukoliv moc, vyplývající z Chrámu, tak dnes (50 let po osvobození Jeruzaléma!!) mají akorát pádný důvod předstírat neviditelnost.
Podle autora by snad měli Petr i Jan poslušně přestat kázat o Ježíši ?! (Sk 4) Aby se náhodou neprotivili proti stávajícímu řádu (který od té doby nevydržel ani 1 generaci, ale podle autora je to asi posvátná kráva)
Že když umí autor nepřihlášený tak hezky citovat Matouše, že se nepodívá třeba do Ez 34,2

Takže Pravdy každému přejte.Re: Bludy Mistra Jana – citáty z jeho spisu O církvi (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Úterý, 01. srpen 2017 @ 09:45:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

N cituje
svatá církev obecná je jedna jediná, a ta je souhrnem všech předurčených od prvního spravedlivého včetně až k tomu poslednímu, který má být jednou spasen. ... „

R
Tak to vyplývá z Bible a Jan Hus to správně vyjádřil. Člověk ve svém hříšném stavu se nazachrání sám.


N
To však znamená, že ten kdo není předurčen, se může  snažit sebevíc a žít ctnostným životem, ale má prostě smůlu, protože není předurčen.

R
Tak to není. Člověk je svém padlém stavu v nepřátelství s Bohem a ani ho nenapadne snažit se opravdu obrátit ke Kristu.Stránka vygenerována za: 0.22 sekundy