Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Bohumil.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 12, článků celkem: 16227, komentáře < 7 dní: 443, komentářů celkem: 399357, adminů: 60, uživatelů: 5085  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 22 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

gregorios777
cizinec

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
109611606
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Pravdivost Bible
Vloženo Úterý, 05. březen 2019 @ 10:34:09 CET Vložil: Tomas

O Bibli poslal karels

Bible je soubor starověkých textů, které křesťanství a zčásti i judaismus považují za posvátné a inspirované Bohem. Proto se nazývá také Písmo svaté (latinsky Scriptura sacra nebo Scriptura sancta) nebo krátce jen Písmo.

1. Pravdivost Písma je pro mě zaručena tím, že příběhy, o kterých se tam vypráví, se dějí dodnes a mohu do nich vstupovat. To je pravdivost vnitřní. Otázka vnější, to jest historické pravdivosti Písma je velmi složitá od místa k místu. Ale to mně Bibli neproblematizuje, protože mám osobně vyzkoušeno, že její vnitřní pravdivost platí. 
2. U většiny knih Starého zákona nemůžeme s jistotou tvrdit, kdy byly sepslány, ale to nijak neproblematizuje jejich hodnotu.
3. Rozdíl mezi evangelisty spočívá především v tom, že jednotlivá evangelia měla různé adresáty. Matouš byl psán pro křesťany z židů, Lukáš pro křesťany z pohanů.

— Jan Heller
(Jan Heller byl český religionista, biblista, protestantský teolog, vysokoškolský pedagog a překladatel z hebrejštiny a foiničtiny.)


Veritatem quam Deus nostrae salutis Litteris Sacris consignari voluit. 
Pravda, kterou chtěl mít Bůh zaznamenanou v Písmě svatém pro naši spásu.

A znamená to, že knihy Písma (tj. Bible) se všemi svými částmi, protože jsou inspirovány Duchem svatým, a jejich autorem je tedy Bůh, zamýšlejí sdělit pravdu, nakolik je ve vztahu k naší spáse, což je skutečně cíl, kvůli němuž se Bůh zjevuje.

Papežská biblická komise. Inspirace a pravda Písma svatého: slovo, které pochází od Boha a mluví o Bohu pro spásu světa. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2015.
(Papežská biblická komise je komise pracující v Římské kurii, která je součástí Kongregace pro nauku víry, jejímž úkolem je rozvoj a dohled nad biblickými studii.)


Naučili jsme se hned na začátku Tóry, tj. v knize Genesis, jak by měly být přečteny faktické informace obsažené v této biblické knize. Pokud se informace ve vyprávěních shodují s obecným cílem Písma, neexistuje žádný důvod, proč by neměly být přijímány jako daná fakta. Avšak pokud ne, musí být přijaty „cum grano salis“ a tedy s určitou mírou nadsázky, totiž jako realita upravená a vymodelovaná dávnými hagiografy vedoucímu k jedinému cíli – k pedagogickému záměru.

— Yehuda T. Radday
(Yehuda T. Radday is Emeritus Professor of Jewish Studies at the Technion-Israel Institute of Technology, Haifa, Israel)

"Pravdivost Bible" | Přihlásit/Vytvořit účet | 270 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Pravdivost Bible (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Úterý, 05. březen 2019 @ 17:37:29 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Již nadpis, který obsahuje slovo "pravdivost", neumožňuje dát správnou odpověď. Je těžké vůbec definovat pravdu; obvykle - a také vyloženě chybně - se říká, že pravda je shoda se skutečností. Což lze zpochybnit již tím, že zjištění skutečnosti podléhá vnímání, a vnímání člověka je podřízeno smyslům. I když použijeme k ověření skutečnosti přístroje, tak nám mohou předat jen výsledky, které nikdy neobsáhnou celou skutečnost. A dokonce jen takové, které jsme jim dali do technické konstrukce.

Pravda je to, co vnímáme za pravdu. Kdo se seznámil s Bohem, kdo zná pravdu Ježíše, ten nikdy jiné vnímání pravdy nepřijme. Z vnějšího pohledu je to život v bublině - ale tak nádherný, že je těžké ho opustit.

Když vezmeme jednotlivé historické texty Bible, tak lze snadno zjistit, že byly upraveny a vymyšleny pro teologickou potřebu. Teologickou potřebu vymysleli lidé. Co na tom? Kdo vnímá, že cílem života je zase život, ale život v dokonalé věčnosti, tomu je úplně jedno, zda za účelem takového zjištění jsou nám jako dětem předkládány pohádky.

To pochopil i nepřihlášený, jemuž ale  třeba stačí pohádka o Červené Karkulce.Re: Pravdivost Bible (Skóre: 1)
Vložil: Melissokomos (Melissokomos@volny.cz) v Středa, 06. březen 2019 @ 03:58:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vnitřní i vnější pravdivost se ověřuje různýni metodami. Vnitřní pravdivost lze ověřovat (ne ověřit jednou provždy, to je rezignace na pravdivost!) životní zkušeností, to jest vždy subjektivně. Vnější pravdivost lze ověřovat například srovnávací metodou, kriteria srovnávání však budou zase záviset na subjektivitě. Vnitřní a vnější pravdy mohou být "zdánlivě" v protikladu. To vnímavého (pravdivého) člověka vede k přehodnocování a tříbení těchto pravd. Nelze vše postavit jen na vnější nebo jen na vnitřní pravdě, je zapotřebí zápas a souhra obou. Obecně pravdivost se ověřování nebojí. Dokud je v člověku nepravdivost, pak se ověřování vyhýbá, informační zdroje filtruje atd... Pak ovšem nema smysl o vnitřní či vnější pravdivosti vůbec hovořit.Re: Pravdivost Bible (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 06. březen 2019 @ 07:46:00 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ahoj.

  Díky za příspěvek. 

  Bibli rozumím jako pravdivému písmu, a to jak vnějšně, tak vnitřně. 

  Neznamená to pro mne, že všechna konstatování kohokoliv v bibli jsou pravdivá - vždy je potřeba alespoň znát kontext, rozumět tomu, co žili ti lidé, nebo lépe žít to, co žili ti lidé (žít/zažít to, co je v písmu je nejlepší způsob porozumění textu). V písmu je zaznamenané mnoho událostí, které jsou uvedené jako holá fakta, popis nejsou následně morálně hodnocené co je "správně" a "co správně není".

  K pravdivosti výroků uvádím klasický příklad slepého člověka, který byl uzdraven. Při výslechu uvedl větu [obohu.cz]: "Víme, že hříšníky Bůh neslyší; kdo je však zbožný a činí jeho vůli, toho slyší."

  Je pravdivé to, že k té události došlo - odpovídají tomu reálie, způsob přemýšlení stejný, jako v realitě náboženství. Náboženští lidé opravdu často uvažují ve stylu "pokud se stane zázrak, je to potvrzení člověka". Odpovídá realitě, že to "věděli" (měli takové přesvědčení - možná ze své zkušenosti :-) a odpovídá realitě i argumentace takovým lidem v tomto duchu. A odpovídá i agresivní reakce.

  Samotný výrok "Bůh hříšníky neslyší" je ale nepravdivý (minimálně v této své obecné podobě), k čemuž jsem napsal článek, kde jsem téma podrobně rozepsal [cizinec.com].

  ToníkRe: Pravdivost Bible (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Středa, 06. březen 2019 @ 09:22:44 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pravdivost Bible? Většina fanatických věřících člověku, který její pravdivost  zpochybní, vás označí za nevěrce , kacíře atd. Ale proč má člověk rozum? V řadě míst Bible  a hlavně ve SZ jsou údaje stejné jako z pověstí  a báchorek. Údaje, které si i odporují.Takže člověku nezbývá než je brát  s rezervou  a nikoliv doslova. Vraždí se tu , rabuje, páchá zlo za zlem  a nikomu nevadí, že toto nařizuje ten, který v Ježíši učí něco jiného. Tady je úplné schizma. Na mne SZ působí jako dobře účelově sepsaná kniha, aby duchovně i politicky vyhovovala židům. Nakonec je napsaná v 5. století před naším letopočtem v době, kdy se židé vrátili ze zajetí a chtějí posílit náboženské podvědomí národa o jeho výjimečnosti. Jistě je v ní i mnoho cenného, ale varujícího. Každá pověst má i určitý etický význam a dá se vysvětlit různě. Vážím si Bible, ale beru ji jako knihu, v níž hovoří hlavně sám hříšný člověk a občas do toho pronikne i to, co je opravdu z jiného světa, od skutečného Boha. Je to bohužel i nejvíc zneužívaná kniha pro potřeby válek  a páchání zla. Ale, že to takto vnímám, nemusí znamenat, že jsem nevěřící a stavím se proti Bohu?? Děsím se fanatismu, který bohužel z této knihy po celé dějiny vycházel  a vychází dodnes. Stačí vytrhnout pár veršů z kontextu a dát jim význam, který chceme. Bible zdůrazňuje existenci Boha, ale takovému poznání se dostaneme i jiným způsobem. Kolik lidí vydávajíc se za křesťany odradilo mnohé lidi  od Boha???!!! Právě svým fanatismem a učením své sekty či církve. Hezký den všem.  Stránka vygenerována za: 1.15 sekundy