Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Doubravka.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 16938, komentáře < 7 dní: 172, komentářů celkem: 446989, adminů: 60, uživatelů: 5283  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 215 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Tomas

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
124673508
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Vánoční zamyšlení.
Vloženo Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 10:10:23 CET Vložil: Tomas

Grano Salis poslal oko

My, lidé moderní doby, žijeme často v nepravdivé iluzi, že jsme chytřejší a informovanější, než předchozí generace před staletími či tisíciletími.


A v oblasti vědeckých znalostí či technologií, které máme dneska k dispozici, je to samozřejmě pravda.

Jenže život lidský není jenom věda či technologie. 
Když totiž technologie předbíhají samotnou morální vyspělost lidí, kteří ji používají, je to lidstvu jen a jen na škodu. Poněvadž technologie lidem umožňují činit nejenom dobro, ale také třeba i páchat zločiny v daleko větším rozsahu.
Čím více nás pohlcují moderní technologie, tím méně nám pak zbývá prostoru a času pro náš správný duchovní rozvoj.



Všichni lidé bez rozdílu ve všech generacích jsme citliví a vnímaví pro krásu
Ať už je to krása přírody, krása západu slunce či krása ženy, hudba, socha či obraz. Krása nás nutí zastavit se v našem pachtění, hněte naše srdce i mysl, vyvolává v srdci touhu po dobru. Všichni lidé jsme ve své podstatě pořád stejní; jak dneska, tak před sto lety, tak před tisíci roky. Máme obdobné sny, obdobné touhy - činíme v životě obdobné omyly a chybná rozhodnutí ..
.

Lišíme se tedy ve své vyspělosti nikoli posloupností v čase, ale lišíme se jen mírou obdarování, které není z nás - není naší zásluhou. A lišíme se také tím, jak účelně s těmito našimi  "hřivnami" hospodaříme.

Vždyť které dílo dnešních umělců je srovnatelné s vlámským a holandským malířstvím sedmnáctého století, s Leonardovou "Monou Lisou", s Michelangovou "Pietou", či s jeho  "Davidem", oč jsou dnešní sochy snad krásnější, než sochy starořeckých sochařů? A vynikají snad hudební skladby dnešních autorů nad Smetanou, Čajkovským, Dvořákem, Bachem či Mozartem?

Zde žádný vývoj v čase skutečně nevidím - spíš naopak -  jenom úpadek, degeneraci.
 Nikdo přece nedokáže dát jiným to, co sám v sobě nemá ...



Podmínkou vzniku každého uměleckého díla, podmínkou vzniku čehokoli krásného, je inspirace osobnosti člověka. Duch svatý zde dává inspiraci, člověk pak ochotně spolupracuje, zapojí svá obdarování (talent)  - a vznikne nadčasová krása (umělecké dílo), schopná oslovovat lidská srdce všech generací a měnit je k lepšímu.


Málokdo z nás si ale uvědomuje, že kterákoli krása ve stvoření. co nás oslovuje, je jenom slabým odrazem krásy samotného Stvořitele!

Má - li tedy kdo z nás např. dar tvořit hudbu a vnímat její krásu - právě tehdy, v tom okamžiku zažívání čehosi tak krásného - právě tehdy bývá Bohu nejblíže!
Je - li tedy pro nás přirozené milovat krásu, je to pro nás moc dobrým důvodem milovat i samotného Boha - tu krásu největší.

(1 Kor 2,9 ...)
Ale jak je napsáno: ‚Co oko nevidělo a ucho neslyšelo a na lidské srdce nevstoupilo, to Bůh připravil těm, kdo ho milují.‘  Nám to Bůh zjevil skrze svého Ducha; neboť Duch zkoumá všechno, i Boží hlubiny. 
Vždyť kdo z lidí ví, co je v člověku, než duch člověka, který je v něm? 
Tak ani Boží věci nezná nikdo, jen Duch Boží. A my jsme nepřijali ducha světa, ale Ducha, který je z Boha, abychom věděli, co nám Bůh daroval. O tom také mluvíme — ne však slovy, kterým vyučuje lidská moudrost, ale těmi, jimž vyučuje Duch svatý; duchovní věci vysvětlujeme duchovními slovy. ...  



Velkou mírou obdarování vynikali i někteří starověcí géniové
A to i v církvi, v duchovních oblastech, kdy bylo zapotřebí uchovat a zdůvodnit čistotu křesťanské víry. Jedním z těchto takto obdarovaných byl nepochybně i svatý biskup Augustin..


Abys nemyslel na něco všedního (jak jsi zvyklý myslet), když slyšíš: Bůh bylo Slovo. Ať vystoupí nyní kterýkoliv nevěřící Arián a řekne, že Slovo Boží bylo stvořeno!
Jak je možno, aby Slovo Boží bylo stvořeno, když Bůh skrze to Slovo všechno stvořil?

Bylo - li i samo Boží Slovo stvořeno, skrze které jiné slovo bylo stvořeno?
Tvrdíš - li, že skrze jiné slovo bylo ono Slovo stvořeno, nazývám já právě toto druhé Slovo jediným Synem Božím.  
Nechceš - li však mluvit o jiném slovu, musíš uznat, že nebylo stvořeno to, skrze co stvořeno je všechno. Neboť nemohlo být stvořeno skrze sebe samo to, skrze co stvořeno je všechno.
Věř tedy evangelistovi. Ty pak Hospodine, smiluj se nad námi!....


Já osobně nemohu přijmout scénář, že mě spasil od hříchů pouze člověk (jakkoli moc od Boha obdarovaný), kterého jsem já osobně ani nepoznal a poznat nemohl (protože žil na zemi před dvěma tisíci roky).
Věřím v Božího Syna, který se zrodil z Otce před všemi věky, který mocí Ducha svatého přijal tělo z Marie Panny a stal se člověkem ...
Mě zachránil od smrti ve hříchu Bůh, který se stal člověkem!


(2 Kor 5,18)
A to všechno je z Boha, který nás smířil sám se sebou skrze Krista a dal nám službu smíření.

(1 J 4,10)
Láska tkví v tomto: ne, že my jsme milovali Boha, ale to on miloval nás a on poslal svého Syna jako smírnou oběť za naše hříchy.


(Ez 16,62)
Já tedy ustanovím svou smlouvu s tebou a poznáš, že já jsem Hospodin,  aby ses rozpomenula a styděla ses a už sis kvůli své ostudě nedovolila otevřít ústa, až se s tebou usmířím za všechno, co jsi spáchala, je výrok Panovníka Hospodina.   


A Boží slovo musí platit!

"Vánoční zamyšlení." | Přihlásit/Vytvořit účet | 32 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Vánoční zamyšlení. (Skóre: 1)
Vložil: Syntezator v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 10:55:21 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
My, lidé moderní doby, žijeme často v nepravdivé iluzi, že jsme chytřejší a informovanější, než předchozí generace před staletími či tisíciletími. A v oblasti vědeckých znalostí či technologií, které máme dneska k dispozici, je to samozřejmě pravda.  Jenže život lidský není jenom věda či technologie. Když totiž technologie předbíhají samotnou morální vyspělost lidí, kteří ji používají, je to lidstvu jen a jen na škodu. Poněvadž technologie lidem umožňují činit nejenom dobro, ale také třeba i páchat zločiny v daleko větším rozsahu. Čím více nás pohlcují moderní technologie, tím méně nám pak zbývá prostoru a času pro náš správný duchovní rozvoj.


Máme více znalostí, než generace před námi. A je mezi námi více géniů, než v generacích před námi. Před dvěma tisíci let bylo na této planetě 180 mil. lidí, před tisícem let 280 mil. lidí. Takže pokud máme 30 - 50  x více obyvatel, máme i 30 - 50 x více géniů. A současně se vědění kumuluje. 


Všichni lidé bez rozdílu ve všech generacích jsme citliví a vnímaví pro krásu. 
Ať už je to krása přírody, krása západu slunce či krása ženy, hudba, socha či obraz. Krása nás nutí zastavit se v našem pachtění, hněte naše srdce i mysl, vyvolává v srdci touhu po dobru. Všichni lidé jsme ve své podstatě pořád stejní; jak dneska, tak před sto lety, tak před tisíci roky. Máme obdobné sny, obdobné touhy - činíme v životě obdobné omyly a chybná rozhodnutí ..

Krása, dobro jsou subjektivní vjemy. Mění se v čase, mění se geograficky v různých kulturách. Krása a dobro jsou de facto esoterické pojmy. Nic stálého. Můžeme ale něco změřit. Někdy. Třeba úspěšnost nějaké fotky. Podle počtu kliknutí, shlédnutí. Někdy to o něčem vypovídá, někdy ne. Já znám třeba průměrného klavíristu, co má hodně odběratelů, a pak znám velmi talentovaného klavíristu, ten má málo odběratelů, takže ani známost není kritériem. Čili se to spíše měřit nedá. Krása, dobro jsou fakt spíše jen naše vnitřní iluze. 



Re: Vánoční zamyšlení. (Skóre: 1)
Vložil: Milka v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 13:03:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
oko
Toto je opravdu jen tvůj osobní názor: 
Vždyť které dílo dnešních umělců je srovnatelné s vlámským a holandským malířstvím sedmnáctého století, s Leonardovou "Monou Lisou", s Michelangovou "Pietou", či s jeho  "Davidem", oč jsou dnešní sochy snad krásnější, než sochy starořeckých sochařů? A vynikají snad hudební skladby dnešních autorů nad Smetanou, Čajkovským, Dvořákem, Bachem či Mozartem?

Zde žádný vývoj v čase skutečně nevidím - spíš naopak -  jenom úpadek, degeneraci


Viděla jsem mnoho v mých očích zajímavějších a na mě působících jako "krásnější". Předčily to co ty vyjmenováváš. 
Co se týká tvorby v malířství, musí se brát ohledy na dobu vzniku, požadavky společnosti, postavení umělce, technické možnosti (Leonardo určitě se nikdy nesetkal s akvarelem...např.) 
Už jsi třeba viděl jak vypadaly sochy v antice? : zde odkaz: 
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/bily-mramor-je-jen-pohadka-archeologove-na-vystave-ukazuji-ze-anticke-sochy-hyrily-barvami-18399





Re: Vánoční zamyšlení. (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 07:01:16 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/

Všichni lidé bez rozdílu ve všech generacích jsme citliví a vnímaví pro krásu
Ať už je to krása přírody, krása západu slunce či krása ženy, hudba, socha či obraz. Krása nás nutí zastavit se v našem pachtění, hněte naše srdce i mysl, vyvolává v srdci touhu po dobru. 

  Já vím, Stando, ... ty vaše pocity, zážitky, .... psal jsi o tom mockrát, snažil ses vaši situaci mockrát přehodit na druhé či všechny ... 

  Tohle už jsem ti psal taky mockrát, Stando - ne, nejsou lidi stejní. Jsou lidi, co je nezajímá hudba, nebo sochy, nebo obrazy. Jsou dokonce lidi, co je nezajímá krása ženy a dokonce ani krása západu slunce. Zaujme je třeba výroba brzdových destiček někde v dílně v Indii, uprostřed nepořádku, špíny a prachu, nebo hrabání bagru a západ slunce jim tak moc neříká.

  Navíc, i když někoho dojme krása západu slunce - slunce zajde a je noc. A ten člověk je stejný, jako před západem. Západ slunce pomine stejně, jako pocit z něj.

  To, důležité, co určuje člověka, je uvnitř něj. To, co je venku, na co se člověk kouká, to je vždycky slabší.


  Možná by pomohlo, kdybys napsal, v čem konkrétně tebe krása změnila k lepšímu?


  K podstatě článku: Povídačky, spekulace, rozumování, naparování a povyšování nějakého člověka ve starověku nad Ariány je stejný duch, jako dnes. Stejně tak to není moudrost, jako to nebyla tenkrát.

  Toník



Re: Vánoční zamyšlení. (Skóre: 1)
Vložil: rosmano v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 11:26:26 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Ať vystoupí nyní kterýkoliv nevěřící Arián ... /

Ten Augustín též musel být dobrý mišuge, když pyšně prohlašoval, že Ariáni jsou nevěřící.. :-). Ale chápu, bylo to zcela v souladu s nově vzniklou duchovní totalitou od roku 380 AD vydáním Tesalonského dekretu a rozhodnutím o Trojici na koncilu v Konstantinopoli 381 AD.




Já osobně nemohu přijmout scénář, že mě spasil od hříchů pouze člověk (jakkoli moc od Boha obdarovaný) /


Hmm, to je škoda Stando, že nemůžeš přijmout Evangelium, jak nám ho předává Písmo.

1Tm 2:4:   který (Bůh) chce, aby byli všichni lidé zachráněni a přišli k poznání pravdy. 5 Je totiž jeden Bůh, jeden je také prostředník mezi Bohem a lidmi, člověk Kristus Ježíš6 který (ten člověk Kristus Ježíš) dal sám sebe jako výkupné za všechny, jako svědectví ve svůj čas. 7 K tomu jsem byl ustanoven hlasatelem a apoštolem — mluvím pravdu v Kristu, nelžu —, učitelem národů ve víře a v pravdě. 

Ř 5:15:  Avšak s darem milosti tomu není tak jako s proviněním. Jestliže proviněním jednoho člověka mnozí zemřeli, mnohem více se na mnohé rozhojnila Boží milost a dar spravedlnosti v milosti toho jednoho člověka, Ježíše Krista.

Ř 5:18:   A tak tedy: jako skrze provinění jednoho člověka přišlo na všechny lidi odsouzení, tak i skrze spravedlivý čin jednoho člověka přišlo na všechny lidi ospravedlnění k životu.






Stránka vygenerována za: 0.32 sekundy