Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 424 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116474054
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Jak se vypořádat s kritikou učení
Vloženo Pondělí, 18. říjen 2004 @ 15:41:51 CEST Vložil: Bolek

Sebeobrana poslal Pastýř

Po přečtení několika článků s podobnou tématikou a hlavně z vlastní zkušenosti, nabízím postup, jak se vypořádat s kritikou učení. Podotýkám, že vždy je třeba napadat ne argumenty, ale osobu kritika. Nabízím zde několik bodů, jak se v daném případě zachovat: 1. Nazvi kritiku neláskou. 2. Nazvi kritiku odsuzováním těch, jejichž ideje jsou kritizovány a zacituj verše o "nesouzení".

3. Označ takové počínání jako rozbíjení jednoty. 4. Použij verše, které mluví o hříchu, nikoliv o učení, nejlépe Mt 18,15nn, a řekni, že kritika musí být nejprve mezi čtyřma očima, pak se svědkem a nakonec před církví (rozuměj církví kritizovaného autora), neboť ta ho jistě podrží. Tím se vyhneš obsahu kritiky a postavíš ji do nelegitimní role. 5. Napadni motivy kritika (vnitřní zranění, léčení komplexů, exhibicionismus...) 6. Napadni osobu kritika silnými, expresivními výrazy (lhář, falešný bratr, trouba, drbna, rozumbrada...) 7. Zpochybni jeho kvalifikaci (nevzdělaný, intelektuálský, konzervativní, liberál, fundamentalista, radikál, starý, mladý... vždy dle potřeby) 8. Zeptej se kritika, zda kritizovanou věc sám dělá, a pakliže ne, zpochybni jeho kvalifikaci ke kritice. Např.: kolikrát jste již pořádal daný kurz, který kritizujete?, kolikrát jste se již smál z Ducha, že to kritizujete...? 9. Otevřeně a komplexně zpochybni vše jako celek a nazvi to spekulací, chimérou, spikleneckou teorií atd. 10. Podsuň kritikovi to, co nikdy neřekl a okázale to vyvrať. 11. Pokud najdeš v kritice jakoukoliv marginální nepřesnost, okamžitě ji nafoukni, dokola ji opakuj, např. "Jestliže pan xy je schopen takovéhoto prohlášení, jak by bylo možné, aby měl pravdu v tomto...." (čím více ironie, tím lépe. Uvědom si přitom, že každý chybujeme a že chybu najdeš vždy. Čiň to však opatrně, abys ostatní na kritiku neupozornil. Nikdy totiž nesmí dojít k diskusi o skutečné podstatě věci!) 12. Pokud chybu nenajdeš, označ kritiku rovnou za lež a snaž se vzbudit dojem, že máš protiargumenty, které jsou nad slunce jasné, a proto je ani nemá cenu předložit. 13. Označ všechna fakta za vytrhaná z kontextu. 14. Jestliže kritika obsahuje citáty konkrétních lidí, nazvi to jejich urážkou a podsouvání jim zlých motivů. 15. Jestliže kritika neobsahuje citáty konkrétních lidí, řekni, že je bez důkazů a že by je kritika musela obsahovat. Pakliže se v ní později objeví, postupuj podle bodu 14. 16. Pakliže se dostaneš do úzkých, uznej nějakou marginální věc a okázale a opakovaně z ní čiň pokání, aniž by ses dotkl samotného principu kritiky. 17. Jestliže ani to není možné, řekni, že kritizovaná věc je z Boha a veškerou odpovědnost přenes na něho a řekni, že kritik kritizuje Boha, příp. se rouhá Duchu svatému. 18. Napadni už samu skutečnost, že si někdo kritiku může přečíst (např. nevěřící) neboť dané učení se může jen veřejně šířit, ale nikdy ne veřejně kritizovat. 19. Řekni, že největší odborník je ten, kdo danou věc provozuje a dovolej se jeho svědectví (adventismu adventista, liberalismu liberál, evangelikalismu evangelikál, charismatismu chharismatik...). Ten kritiku samozřejmě -jako největší odborník na dané téma - odmítne a vše bude vypadat velmi kvalifikovaně. V dané situaci je vždy dobré jednotlivé body kombinovat, tak dosáhnete synergismu a budete působit alespoň na čas věrohodně. Pastýř


"Jak se vypořádat s kritikou učení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 4 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jak se vypořádat s kritikou učení (Skóre: 1)
Vložil: xvejvodam (xvejvodam@seznam.cz) v Pondělí, 18. říjen 2004 @ 21:41:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://mocneevangelium.webzdarma.cz
20. Selže li vše ostatní, začni vykřikovat, že kritik má tzv. kritického ducha, což je přece ten nejhorší druh démonické posedlosti, který narušuje ty naše krásné vztahy v našich (jinak) dokonalých sborech.



Re: Jak se vypořádat s kritikou učení (Skóre: 1)
Vložil: Gepa v Úterý, 19. říjen 2004 @ 22:10:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když vidím, kdo to poslal. Tak dobré je taky napadat jazykové znalosti soka, viď Pastýři.



Pěkné (Skóre: 1)
Vložil: jarda2005 v Čtvrtek, 11. srpen 2005 @ 10:02:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Skoro by si člověk řekl, že nemá říkat raději nic. Ale jde jen o pravidla diskuze, nějaké učení se jen kritikou nezboří. Toho důkazem je katolická církev. Vždy, když byl problém - jazyk, bohatství apod. našli se v ní lidé, kteří šli tou dobrou cestou, a nemuseli kvůli tomu založit novou církev. Když se Pavel přel s Petrem a Jakubem co s ne-židy, jaká přikázání na ně vložit - nebo jim snad vytvořit jiné společenství - tak se rozhodli velmi dobře - upravit své dosavadní učení a zvyklosti. (Petrovo distancování se pohano-křesťanů, neb je "hlavně" Židem). Proto také v katolické církvi je tolik řádů, pokud neničíte církev, můžete žít podle svého poznání a potřeb (chudoba, čistota, poslušnost).



Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy