Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Helena.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16195, komentáře < 7 dní: 264, komentářů celkem: 397297, adminů: 60, uživatelů: 5077  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 144 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Lolik
rosmano
gregorios777

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
109087405
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: “Jdi mi z cesty, Satane!” Úvaha na téma Nežít sobě.
Vloženo Neděle, 24. duben 2005 @ 13:50:47 CEST Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal Pavelko

Asi každý dobře víme, co znamená “žít sobě”. Vidíme to kolem sebe každý den. Není to těžké, je to trend, je to řeka se silným proudem. Na malých dětech je dobře poznat, že “žít sobě” se nemusíme učit, máme to vrozené. Atmosféra na ulici, ve škole, v práci a často i doma, tedy téměř všude ve společnosti, tento zřejmý sklon k sobectví jenom umocňuje. Je to vyjetá kolej, je to zakořeněný myšlenkový postoj. Je to normální.

Opačný postoj – nežít sobě – má nějaký smysl o tom vůbec uvažovat? Určitě má, protože Pavel argumentuje shodně s Ježíšem: “… a za všechny zemřel proto, aby ti, kteří jsou naživu, nežili už sami sobě, nýbrž tomu, kdo za ně zemřel.” – 2.Kor 5,15. Co ale znamená nežít sobě? Pokud z nás nadšení z přelomu března a dubna ještě zcela nevyprchalo, možná nám úvaha na toto téma vrátí část té potřebné motivace. Sledujme chvíli Ježíše v jedné z těch mnoha situací, v níž nám před oči staví vzor. Nekáže, nevyčítá. V tu chvíli se snaží kázat někdo jiný. Ježíš pouze chrání sám sebe, resp. zájmy svého Otce. Situace velmi dobře zapamatovatelná, nabitá emocemi. Pomalu přichází závěr “dne”, v němž naplno svítí Ježíšovo světlo, blíží se “noc, kdy nikdo nebude moci pracovat”. – Jan 9,4 Ježíš považuje za nutné na tuto prudkou změnu okolností své apoštoly upozornit. Sledujme záznam v Matoušovi 16. kapitole: “Od té doby začal Ježíš ukazovat svým učedníkům, že musí jít do Jeruzaléma a mnoho trpět …, být zabit, třetího dne vzkříšen.” Sůl do očí jeho učedníkům, zejména impulzivnímu Petrovi. Bere si svého Mistra stranou. Co je to za nesmysl? Proč něco takového říkáš? To se ti prostě nemůže stát! Ty jsi přece Mesiáš! Řecký text doslova říká: “začal mu dávat kázání”. Z toho lze usoudit jednak délku Petrovi promluvy a jednak (možná) stupňující intenzitu jeho slov. Nic divného. Trend, řeka se silným proudem, vyjetá kolej, zakořeněný myšlenkový postoj. Ježíš ovšem vykořeňuje a vykolejuje. “Jdi mi z cesty, Satane!” Ztěží si můžeme představit ostřejší reakci na takové přece laskavé Petrovo usměrňování. Petr už sice Ježíše viděl pěkně rozčileného, když před nějakým časem vyhazoval penězoměnce z chrámového nádvoří. Ale proti tomu, co mu dal Ježíš pocítit nyní, to nebylo nic. Tenkrát se to se netýkalo Petra. Ale teď ano, a naplno. Jeho, Ježíšova nejhorlivějšího ctitele, Pán nazývá Satanem – odpůrcem, protivníkem, nepřítelem. A dodává: “Tvé smýšlení není z Boha, ale z člověka.” – Mat 16,21-23. Proč o tom mluvíme? Protože následující Ježíšovo poučení úzce souvisí s tím, jaký je i náš myšlenkový postoj. Ježíš vysvětluje: “Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne.” – Mat. 16,24. Zapři sám sebe (EP, Žilka, PNS, Sýkora), Zřekni se sám sebe (Petrů), řecky aparuhsasqw doslova “naprosto popři sebe sama”. Nechci se stát příliš moudrým a nyní zde vysvětlovat svůj názor na to, co to zamená. Něco si o tom pochopitelně myslím. Ale rád si přečtu vaše názory, milí čtenáři. Jaký je váš názor? Co znamená dnes “naprosto popřít sám sebe”? Není to nepodstatná otázka. Ježíš nás přesvědčuje, že správná odpověď na ni souvisí s naším životem či smrtí. Podle toho, jak odpovídáme a zejména jak činíme, budeme dřív nebo později souzeni Kristovou rukou. – Mat. 16,15-17


"“Jdi mi z cesty, Satane!” Úvaha na téma Nežít sobě." | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: “Jdi mi z cesty, Satane!” Úvaha na téma Nežít sobě. (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Neděle, 24. duben 2005 @ 21:30:56 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mně skoro připadá, že se to trošku pere s tím, že jsme zemřeli starému životu atd.

Pro mě osobně je to dost těžké, ten starý člověk se občas ozve. Modlím se, abych nebyl v takové zkoušce, ve které bych neobstál.

KarelsRe: “Jdi mi z cesty, Satane!” Úvaha na téma Nežít sobě. (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Neděle, 24. duben 2005 @ 21:33:31 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Možná k tomu napomůže náš nový životní styl, modlitba a studium Bible. Což úplně není přirozené starému životu.

To by nám mohlo napomáhat odolávat pokušením. Samozřejmě také vedení Duchem svatým.

KarelsRe: “Jdi mi z cesty, Satane!” Úvaha na téma Nežít sobě. (Skóre: 1)
Vložil: McMartyn v Pondělí, 25. duben 2005 @ 12:57:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím,že vysvětlení tohoto verše není složité.....znamená to zřeknutí se toho starého člověka,který je v nás.Horší je to s jeho uskutečňováním.Každý den se ve mně ozývá ten starý člověk,který říká JÁ a ne TY,který má zálibu sám v sobě,který je líný,sobecký,zlostný,nespravedlivý,žádostivý,který není schopný se pokořit,ale oplácí urážku za urážku a zlo za zlo, který říká - vykašli se na ostatní a mysli sám na sebe.
Někdy je to těžké a tento člověk ve mně vítězí.Jak napsal Pavel :

"Vím totiž, že ve mně, to jest v mé lidské přirozenosti, nepřebývá dobro. Chtít dobro, to dokážu, ale vykonat už ne.Vždyť nečiním dobro, které chci, nýbrž zlo, které nechci."

Ve své nejvnitřnější bytosti s radostí souhlasím se zákonem Božím;
když však mám jednat, pozoruji, že jiný zákon vede boj proti zákonu, kterému se podřizuje má mysl, a činí mě zajatcem zákona hříchu, kterému se podřizují mé údy.
Jak ubohý jsem to člověk! Kdo mě vysvobodí z tohoto těla smrti?
Jedině Bohu buď dík skrze Ježíše Krista, Pána našeho! - A tak tentýž já sloužím svou myslí zákonu Božímu, ale svým jednáním zákonu hříchu."

Častokrát čtu tuto 7.kapitolu listu Římanům a jenom kroutím hlavou jaká je to pravda pravdoucí.Ptám se sám sebe - co to je ve mně za zlo,kde se to ve mně bere.......?
Sami nic nezmůžeme,musíme nechat Krista,aby nás začal měnit a umrtvovat toho starého člověka.Každý den k němu přicházet a říkat mu o svých starostech,radostech a o svých hříších.Prosit Ho, aby nás učil každý den vzít svůj kříž a následovat Ho.Aby nás učil zřeknout se sama sebe a poslouchat Jeho hlas.Aby nás učil nechodit v těle,ale v duchu.Prosit Ho,aby nás naplňoval sebou samým aby ten starý člověk neměl ani trochu místa.Prosit Ho,aby se nám zjevoval skrze evangelium a mít Ho neustále za svůj vzor.

A neustále volat : Pane buď milostiv mne hříšnému!Jak ubohý jsem to člověk! Kdo mě vysvobodí z tohoto těla smrti?Jedině Bohu buď dík skrze Ježíše Krista, Pána našeho!Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy