Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 231, komentářů celkem: 429547, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 432 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116466959
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Kdy za nás zemřel Kristus na kříži?
Vloženo Čtvrtek, 28. březen 2002 @ 18:05:08 CET Vložil: Bolek

Historie poslal katolik

Kdy za nás zemřel Kristus na kříži?

Pavel Rafael Konzbul   Evangelista Jan nám podává zprávu: „Byl den přípravy před svátky velikonočními, kolem poledne. Pilát židům řekl: „Hle váš král!“ Oni se dali do křiku: „Pryč s ním, pryč s ním, ukřižuj ho!“ ... Tu jim ho vydal, aby byl ukřižován, a oni se Ježíše chopili. Nesl svůj kříž a vyšel z města na místo zvané Lebka, hebrejsky Golgota. Tam ho ukřižovali ... .“(Jan 19, 14-18) Evangelista Marek popisuje poslední okamžiky Ježíšova pozemského života slovy: „O třetí hodině zvolal Ježíš mocným hlasem: Eloi, Eloi, lama sabachtáni?, což přeloženo znamená: Bože můj, Bože můj, proč jsi mne opustil? (Mk 15,34) Potom Ježíš na kříži skonal. Totéž potvrzují další dva evangelisté. Můžeme tedy s jistotou říci, že Ježíš zemřel na kříži kolem třetí hodiny odpoledne v pátek o velikonocích, přesněji v pátek na židovské velikonoce.

Tyto svátky Velké noci - pesach (přejití) byly vyvoleným národem slaveny každoročně a začínají v předvečer 15. dne židovského měsíce nisanu a trvají sedm dní. Židé si při nich připomínali a připomínají jednak to, že Bůh „přešel“ izraelské domy, než udeřil na egyptské prvorozené (Ex 12, 23-27) a dále také oběť pasechového beránka před východem Izraelitů z Egypta (Ex 12, 3). Hlavním názvem velikonoc byl ovšem „svátek nekvašených chlebů“ zdůrazňující to, že podstatný je předpis jíst macesy tj. nekvašené chleby, které jsou rovněž symbolem spěšného odchodu z Egypta, kdy židé ve spěchu pekli „nevykynuté placky“.

Vzhledem k tomu, že veliká noc tj. 14. den měsíce nisanu, tedy den jarního úplňku, připadal na pátek v letech Pilátova úřadu pouze v roce 30 nebo 33 po narození Krista, lze tak datum Ježíšovy smrti přiřadit v našem kalendáři buď na 7. dubna roku 30 a nebo 4. dubna roku 33 po Kr. Jako základ pro různé slavnosti je většinou bráno druhé datum, protože rok 33 je tradičně v církevních dějinách považován za rok Kristova ukřižování.

Pravděpodobnější je ovšem datum první. Klíč k tomu je třeba hledat v tzv. našem letopočtu. Jak je známo, po dobu trvání Římské říše se události datovaly ab Urbe conditia (a.U.c) - od založení Říma. Když se Římská říše rozpadla, navrhl jeden římský mnich jménem Diviš (Dionysius) reformu kalendáře s tím, že se budou události datovat od Kristova vtělení, což bylo v krátké době přijato. Opat Diviš při výpočtech postupoval takto: od předpokládaného roku Ježíšova ukřižování tj. 786 a.U.c. odečetl Ježíšův věk v době ukřižování tj. 33 let, který nelze biblicky podložit a je spíše věcí tradice a takto získaný rok tj. 754 a.U.c. prohlásil za rok 1 našeho letopočtu. Z řady dějinných souvislostí dnes ovšem historikové a biblisté soudí, že Ježíšovo narození se událo v letech 4 až 6 před naším letopočtem.

Na zdánlivý rozpor můžeme také narazit i pokud jde o hodinu Kristovy smrti, zvláště když budeme číst některé starší překlady evangelií. Tehdy je třeba si uvědomit, že židé dělili den na dvanáct hodin a začínali jej počítat od východu slunce do západu, takže v poledne tj. v našich 12 hodin byla v Jeruzalémě hodina šestá, v polovině mezi ránem a polednem byla hodina třetí a v polovině mezi polednem a večerem hodina devátá. Tyto hodiny tj. první, třetí, šestá a devátá se také z chrámu ohlašovaly troubením, což se dělalo s ohledem na oběti a služby v chrámu. Vzhledem k tomuto dennímu rytmu ohlašovanému zvukem chrámových trub se tak i počítání času pro běžného izraelitu zjednodušovalo. V tomto duchu pak lze správně pochopit i slova evangelisty Marka, v překladu bible z konce minulého století, kde se píše: „A v hodinu devátou zvolal Ježíš hlasem velikým: Eloi! Eloi! Lamma sabakthani? ... “ (Mk 15,34) - smrt Ježíše Krista je tak určena na hodinu devátou tj. pro nás na hodinu třetí odpoledne.

Pro křesťany není ovšem ani tak důležité, kdy přesně Kristus na kříži zemřel, ale spíše to, že jako Boží Syn zemřel za nás za všechny. Koncil v Quierzy formuloval r. 853 tuto pravdu naší víry takto: „Není, nebyl a nebude žádný člověk, pro něhož by nebyl Kristus trpěl.“ Toto velké a pro lidstvo nejdůležitější tajemství je v Písmu označováno pojmy usmíření, vykoupení, pokání, výkupné a pod. V tragedii Kristovy smrti se tak naplňuje náš vlastní život a dějiny celého lidstva. Velikonoční svátky jsou pro nás výzvou, abychom se zastavili a ponořili do toho, co nám odhaluje Kristova smrt. Zamysleli se nad tím, zda se Kristův život a smrt staly pro nás opravdu vzorem a podnětem pro náš život.


"Kdy za nás zemřel Kristus na kříži?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy