Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 418 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116463615
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: ZAVINILO EKOLOGICKOU KRIZI  KŘESŤANSTVÍ ?
Vloženo Pátek, 26. duben 2002 @ 11:46:38 CEST Vložil: Bolek

Společnost poslal Nepřihlášený

ZAVINILO EKOLOGICKOU KRIZI  KŘESŤANSTVÍ ?

OBSAH
 

 Literatura
 Altner, G.: Ökologische Theologie. Kreuz Verlag, Stuttgart 1989
 Bible. Ekumenický překlad. Ekumenická rada církví, Praha 1989
 Drewermann, E.: Der tödliche Fortschritt. Von der Zerstörung  der Erde und des Menschen im Erbe des Christentums. Herder,  Freiburg - Basel - Wien, 1991
 Filozofický časopis, roč. 39, 1991, č. 6 (monotematické číslo  věnované ekologickým problémům)
 Kohák, E.: Člověk, dobro a zlo. Ježek, Praha 1993
 Küng, H.: Světový étos. Archa, Zlín 1992
 Lévinas, E.: Etika a nekonečno. OIKOYMENH, Praha 1994
 Librová, H.: Pestří a zelení. Veronica - Duha, Brno 1994
 Sheldrake, R.:Tao přírody. Gardenia, Bratislava 1994
 Thiele, J.: Die mystische Liebe zur Erde. Kreuz Verlag,  Stuttgart 1989
 
  Úvod

Tato publikace si neklade za cíl říci něco nového, ale  spíše shrnout to, co bylo řečeno. Nepřináší originální  myšlenkovou konstrukci, která by snesla měřítka vědeckosti.  Chce být praktickou pomůckou, která na několika ukázkách  představí stav diskuse vedené na dané téma, předvede užívaný  styl myšlení a způsob argumenatce a tak poskytne základní  orientaci v problematice. Tato publikace chce především  inspirovat k dalšímu studiu odborné literatury a k další práci  nad pedagogickým zužitkováním tohoto zajímavého tématu.

Slovo ekologie přísně vzato označuje vědu o životním  prostředí. Běžně se však toto slovo používá také jako označení  pro životní prostředí samo, pro přírodu jako takovou, ale také  i jako označení pro rozmanité snahy o záchranu životního  prostředí, jeho zachování či o zmírnění jeho poškozování. Zde  budeme toto slovo používat většinou v jeho běžném smyslu.

Ekologické strategie by se daly zhruba rozdělit do tří  typů. Jeden hledá technické a technologické prostředky k  nápravě ekologických škod, jejich minimalizaci, ev. k takovému  kulturnímu a civilizačnímu způsobu života, který by životní  prostředí poškozoval co nejméně. Další typ hledá politické,  legislativní, národohospodářské a další podobné nástroje, které  by pomohly odvrátit ekologické krize. A konečně jsou i takové  teorie, které říkají, že neblahé zásahy člověka a jeho  civilizace do přírody se dají změnit jedině změnou smýšlení  člověka, proměnou jeho životních hodnot, představ, zásad,  návyků - čili hledají kořeny ekologické krize za pomoci  filozofického tázání v jedinci a v lidské kultuře.

Nás zde bude zajímat posledně jmenovaný typ. V praxi se  ovšem téměř vždy všechny typy ekologických strategií prolínají  a zájemně doplňují, i když - jak je na první pohled zřejmé -  svými východisky a závěry si často zásadně odporují.

Filozofický přístup k ekologické problematice se v  posledních třiceti letech natolik prohloubil, že dal vzniknout  zcela novým speciálním teoretickým oborům, jako je např.  ekosofie, ekologie osobnosti, hlubinná ekologie, humánní  ekologie apod. Svědčí to o plodnosti tohoto přístupu. Hledání  oné osudné výhybky v dějinách, na níž se lidstvo, ev. určitá  lidská kultura, vydalo směrem panského pokořování přírody,  soustředilo pozornost také na křesťanství jako na určitý ideový  kulturotvorný prvek, který mohl mít vliv na vztah konkrétní  historické kultury k přírodě.

Zavinilo ekologickou krizi křesťanství? Tuto otázku si  nepoložili jen evropští filozofové. Jako jedni z prvních si ji  uvědomili právě mimoevropští křesťanští teologové.

Na sklonku 60. let 20. století začala být v  intelektuálních kruzích ekologická problematika určitým módním  heslem. I mnozí mladí křesťané, křesťanští intelektuálové a  mladí teologové v atmosféře doznívajících mládežnických revolt  pocítili naléhavost ekologické problematiky a přesunuli  potenciál své společenské angažovanosti z politické do  ekologické oblasti. V té době v mnoha zemích 3. světa, zejména  ve Střední a Jižní Americe a v Africe, křesťanství prodělávalo  mohutný sociální a politický kvas. Dostávalo se do čela  společenských mas nově si uvědomujících svou národní  nezávislost a svůj sociální a ekonomický charakter.  Intelektuální reflexí těchto složitých a výbušných nálad v  tradičně křesťanských rozvojových zemích byla tzv. teologie  osvobození nebo později politická teologie. Na přelomu 60. a  70.let docházelo k intenzivním kontaktům mezi teology 3. světa  s jejich tzv. black theology - "černou teologií" a radikálními  euroamerickými teology. Teologové z 3. světa se inspirovali  liberálními a levicovými osvobozeneckými a sociálně kritickými  teoriemi, které ovšem už v té době v Evropě a v USA vycházely z  módy. Naproti tomu euroameričtí teologové se pokoušeli do zemí  3. světa "exportovat" svou novou módní ekologickou tematiku. A  tehdy právě narazili na argument, který se mohl zrodit jedině v  zemích, kde vedle křesťanství je také ještě živé nějaké  původní náboženství, nebo kde je zřetelně patrný rozdíl mezi z  Evropy importovanou a křesťanstvím inkulturovanou civilizací a  původní domorodou kulturou a civilizací ovlivněnou obvykle  nějakým tzv. přírodním náboženstvím. Ze zemí 3. světa se začaly  ozývat hlasy: Jaké poškozování životního prostředí? Vždyť to  jste zavedli práce vy, bílí kolonialisté, později kapitalisté,  svým průmyslem, obchodem, svým městským konzumním způsobem  života, který jste k nám pod pláštíkem křesťanské misie  přinesli.

Tehdy si evropští intelektuálové, teologové i filozofové  začali klást otázky: Zavinilo ekologickou krizi křesťanství?  Jak je tomu vlastně s naší euroamerickou kulturou, jejímž  jedním kořenem je židovskokřesťanská tradice? Do jaké míry je  spjatá kapitalistická, průmyslová společnost se svým  křesťanským myšlenkovým a mravním pozadím?

Tyto otázky a problémy ve svém nápadném vyhrocení mezi  prvním a třetím světem takto trvají dodnes. Amerika a Evropa se  chlubí tím, že přechází ze stádia průmyslové společnosti do  stádia informační společnosti. Méně se ovšem už říká, že to  bylo umožněno exportem ekologicky škodlivého průmyslu do  rozvojových zemí. V rozvojových zemích dnes skutečně dochází k  nejtěžšímu poškozování životního prostředí, o to těžšímu, že  tam jde o skutečně původní nedotčené životní prostředí. Málokdo  si ovšem uvědomuje, že je to vesměs způsobeno ekonomickýmn  tlakem, který na tyto země vykonává náš konzumní způsob života.  Z rozvojových zemí jsme si udělali surovinové základny, zdroje  levné pracovní síly, odbytiště našich vlastních nekvalitních  produktů, vojenská cvičiště a rekreační centra. To, že vlády  těchto zemí nakonec samy dobrovolně drancují své přírodní  zdroje, provozují monokulturní zemědělství (banánové a kávové  republiky), záměrně udržují své obyvatelstvo v sociální,  intelektuální a kulturní bídě, aby byl dostatek levných  pracovních sil - to je důsledek našeho ekonomického tlaku. Ten,  kdo dnes poukazuje na nebezpečí hrozící deštným pralesům,  zvířecím rezervacím, mořím, ozónové vrstvě atd., by si měl  uvědomit, že je třeba rozšířit tento záběr i o kritiku celého  světového hospodářského řádu, rozložení politických sil a  kulturního potenciálu planety a především o kritiku způsobu  života ve vyspělých zemích. Toho se ovšem málokdo odváží z  obavy, aby se nedostal do příliš okrajové části ideologického  či politického spektra. Proto také ekologičtí aktivisté v  zemích třetího světa většinou nesou úděl disidentů, protože  jsou pronásledováni pod záminkou politického extremismu.

Problém tedy trvá a s ním i naléhavost otázky po povaze  naší kultury a civilizace, jejího způsobu života, jejího  smýšlení i mravního cítění - a zejména po příčinách a zdrojích  právě této povahy.

Ohrožení životního prostředí je problém, který nás trápí v  přítomnosti a který se bude ještě naléhavěji ozývat v  budoucnosti. Přesto se při zamýšlení nad tímto problémem musíme  obrátit i do minulosti, abychom našli onu výhybku, na níž jsme  se vydali špatným směrem, abychom si alespoň zástupně,  symbolicky prošli ony sporné úseky cesty a pokusili se provést  nápravu především v našich myslích a srdcích, odkud vychází  motivace ke změně jednání.

Archaický člověk a jeho vztah k přírodě

Archaický (nebo starověký či předvěký) člověk, jeho svět a  jeho způsob života je důležitým horizontem a kontextem pro  hledání naší nynější lidské a kulturní identity. Zvláště v  poslední době se ukazuje, že starobylost, časový odstup, není  důvodem pro odsunutí tohoto tématu do oblasti muzeální  antikvity. Historické proměny naší éry, zejména zlom moderny a  nástup postmoderny, ukazují, že naše novější historické epochy  trvají relativně velmi krátkou dobu ve srovnání s dobou trvání  prehistorických ér. Dále se ukazuje a vědecky potvrzuje to, co  sice běžně víme, ale málo a neradi si to uvědomujeme - že  člověk je do značné míry bytost přírodní, že má společný základ  s živočichy a že paměť (nebo chceme-li - setrvačnost) přírody  způsobuje, že navzdory relativně rychlým evolučním proměnám v  nás zůstává značná část přírodní výbavy velmi stálá,  nezměněná. Uvědomujeme si to např. v současném znovu docenění  pudové a instinktivní složky v lidském jednání, cítění a  smýšlení, tak jak to prokazují psychologové, psychoanalytici,  etologové, genetici nebo sociobiologové. Ale projevuje se to i  ve znovuoživení tzv. nového primitivismu. Jsme konfrontováni s  rozsáhlými kulturními relikty prehistorických epoch uprostřed  naší moderní (postmoderní) společnosti - a to nejen v podobě  pronikání přírodních národů a domovských kultur do prostoru  rozvinutých civilizací, ale i v průlomu archaických  společenských a kulturních mechanismů uvnitř naší vlastní  společnosti. S překvapením zjišťujeme, že archaický člověk,  jeho obraz světa, jeho způsob života (včetně vztahu k přírodě),  žije mezi námi, žije v nás.

Tážeme-li se po vztahu archaického člověka k přírodě,  tážeme se možná špatně. On si totiž něco takového, co my dnes  myslíme pod pojmem příroda, vůbec neuvědomoval. Historici,  kulturní antropologové nebo religionisté hovoří o tom, že  archaický člověk žil natolik ponořen do svého přírodního  prostředí,že se z něj nebyl schopen mentálně vymanit a zaujmout  postoj nestranného pozorovatele. Tato schopnost vymaňovat se z  přírody se pomalu a dlouho rodila a je právě jedním z hlavních  poznávacích znaků našeho lidství a naší kultury. Studium  historických pramenů stejně jako studium současných  žijících tzv. přírodních národů nás přesvědčuje o tom, že pro  současného člověka je velmi těžké pochopit myšlení, svět a  způsob života oněch lidí (právě tak jako pro ně je těžké  pochopit nás), ba dokonce že je to svým způsobem i nemožné,  protože k sobě vzájemně přistupujeme se zcela odlišnými  paradigmatickými východisky. Tyto zásadní odlišnosti východisek  nejsou převoditelné ani na sebe navzájem ani na nějakého  společného jmenovatele. Toho si musíme být vědomi, když se  nyní odvážíme určitých zjednodušujících charakteristik  archaického člověka a jeho vztahu k přírodě.

Archaickému způsobu myšlení někdy také říkáme  magicko-mýtické. Z principů tohoto myšlení vycházejí  světonázorové soustavy, které označujeme vždy podle určitého  výrazného prvku jako animismus, dynamismus, totemismus,  démonismus, šamanismus apod. Teprve mnohem později, až v  historických epochách, na tomto myšlenkovém základě vyrůstají  soustavy starověkých náboženství. Protože však základy  magicko-mýtického myšlení vězí hluboko v kulturní kolektivní  paměti lidstva a tím vlastně i hluboko ve struktuře naší  individuální psychiky, prosvítají jejich půdorysy i skrze  pozdější soustavy velkých světových náboženství a dokonce i  skrze kulturní a společenské útvary moderní sekulární  (zesvětštělé, odnáboženštělé) společnosti - i když v  sublimované podobě.

V magicko-mýtickém obrazu světa a s ním souvisejícím  systému hodnot, životních strategií, praktik jednání a  mechanismů chování je vyjádřena těsná propojenost člověka s  přírodou v množství mytologických představ, metafor, symbolů a  archetypů. Proto někdy říkáme této archaické formě myšlení, ev.  světonázorové soustavě přírodní náboženství.

Myslíme-li přírodou zemi, pak bývá obvykle znázorňována  postavou Velké Matky nebo nějakou bohyní či prostě jen  komplexem femininních symbolů. Spojení se zemí bylo výrazněji  zdůrazněno u pastevců (což byli v podstatě usedlí lovci) a  zvláště později u zemědělců. Lovci a nomádi, kteří nepřilnuli  tolik ke konkrétní krajině, více zdůrazňovali spíše  abstraktnější principy - zvláště nebe, oblohu jako symbol  nadřazeného horizontu. Vyšší princip jim zastupovala postava  hrdiny, válečníka, později transformovaná do představy osobního  boha, a nebo prostě komplex maskulinních symbolů. Oba dva  mytologické okruhy se ovšem doplňovaly a prolínaly a nebo si  konkurovaly podle toho, jak se v daném místě a v dané kultuře  setkávaly oba typy lidského společenství a způsobu života.

Tolik co se týče reflexe přírody (země a nebe) jako celku.  V praxi ovšem archaický člověk využíval svých znalostí a  zkušeností s přírodou ve velmi konkrétních způsobech chování,  které byly jistě zčásti racionální a vědomé, ale zčásti  rituální, tedy magické, a to znamená, že byly spíše dílem  kolektivního vědomí než individuální racionality. Archaický  člověk díky tisíciletým zkušenostem uměl využívat mnohé (pro  nás dnes už zapomenuté nebo dosud neznámé či vědecky  neprokázané) přírodní i psychické síly a jejich zákonitosti a  vzájemné vazby. Magie je soustava ritualizovaných úkonů  vycházejících z přesvědčení, že za složitými přírodními ději je  na nějaké skryté, odvrácené straně skutečnosti poměrně  jednoduchý mechanismus jejich řízení a že je možno  prostřednictvím znalosti tohoto tajného mechanismu zasahovat do  přírodního dění. Tyto znalosti a schopnosti soustřeďovali  mágové, kouzelníci, čarodějové, šamani apod., kteří pak těmito  svými "nadpřirozenými" schopnostmi sloužili celku lidské  pospolitosti jako (jak bychom dnes řekli) terapeuti, učitelé,  technologové. Důležité je, že pro archaického člověka  existovalo velmi těsné, mnohočetné a složité propojení mezi  člověkem a přírodou, ale i mezi přírodou a duchovním (božským)  světem, který je za (nad) přírodou, ale také mezi lidským  nitrem (vnitřním duchovním, duševním světem) a přírodou  (vnějším světem). Toto propojení není ovšem vnímáno jako  ideální, harmonické. Šťastná idylka totální identifikace  člověka s přírodou byla narušena, došlo k rozdělení  (individuaci). Přesto ale mezi oběma sférami existuje ještě  možnost vzájemné komunikace a vzájemného ovlivňování a dochází  k pokusům o dílčí nebo dočasné znovusjednocování. Pro  archaického člověka má kosmos, celek světa, dvě stránky: živou  a neživou skutečnost, nebo jinak řečeno oblast biologických  (tělesných) a spirituálních (duchovních) bytostí. Člověk však  záhadně nepatří ani jedné této oblasti, ale může se k oběma  připojovat.

Zákonitosti archaického magicko-mýtického myšlení působí,  že člověk používá mimořádně bohatou zásobu přírodních obrazů, s  jejichž pomocí jednak poznává (chápe, uchopuje) svět a  vyjadřuje své vnitřní stavy a dorozumívá se s ostatními lidmi a  jednak s jejich pomocí vytváří vnitřní mentální modely, které  mu umožňují uspořádat své životní zkušenosti. Přírodní obrazy,  metafory, symboly a archetypy v archaickém vědomí představují  velmi těsné, intimní spojení člověka s přírodou.

Tyto zákonitosti se projevovaly i v magické  praxi. Jednotlivé rituály, což jsou ustálené vzorce magického  jednání, ale i celé kulty, což jsou složitější soustavy rituálů  zaměřené už k poněkud transcendentním veličinám, se většinou  zaměřují právě na přírodu, její síly, zákonitosti, na konkrétní  věci a tvory. Ale příroda není vlastním cílem magického  jednání. Člověk se skrze přírodu jen zaměřuje, aby dosáhl dál a  výš - za ni a nad ni. Ale toto intenzivní zabývání se přírodou  je právě to, co označujeme jako úctu k přírodě u našich dávných  předků nebo tzv. přírodních národů. Archaický člověk ovšem  neuctíval přírodu v našem slova smyslu. To jen my máme  přinejmenším od dob Rousseauových tendenci tzv. primitivy nebo  přírodní lidi idealizovat. Naše představa rousseauovského  ušlechtilého divocha, který je "ekologický", protože se  nejdříve pomodlí k duchu stromu a pak teprve strom porazí,  protože když uloví zvíře, poprosí je za odpuštění za to, že je  zabíjí - tato naše představa je poněkud naivní. Archaický  člověk měl vůči přírodě vztah úcty i bázně, pokoušel se magicky  manipulovat s duchovním pozadím přírody, ale přitom současně  se učil racionálně technicky zvládat přírodní síly - ale  ekologické cítění v našem slova smyslu neměl. Ale je pravda ,  že způsob života archaického člověka byl vůči přírodě  šetrnější.

I když pro mnohé současné ekologické nadšence by bylo asi  překvapením, kdyby se dozvěděli, jak velké ekologické škody  napáchalo lidstvo už ve starověku a v prehistorických epochách.  Už pastevci a lovci způsobily přírodě značné a nanapravitelné  škody, např. vyhubením určitých druhů zvěře, zásahy do  potravních řetězců, spásáním pastvin, na nichž po té, co  dobytek ještě zašlape kopyty zbytky trav, už nikdy nic neroste.  Tyto škody byly sice místně omezené, ale jejich důsledky často  trvají dodnes, např. v podobě mnohých pouští. Usedlé  zemědělství znamenalo rozsáhlé odlesňování krajiny, zásah do  genofondu šlechtěním určitých druhů rostlin a zvířat.  Metalurgie znamenala sice revoluci v mentálním a kulturním  vývoji, ale současně také narušení krajiny a ovzduší. Rozmach  lidské mentální a kulturní evoluce souvisel se vznikem měst a  zárodků států, tedy s kumulací lidí na určitých územích a s  nutností organizovat a řídit společenský život. Stavby měst,  zavlažovacích nebo odvodňovacích vodních děl ovšem znamenaly i  neblahé zásahy do přírody.

Je ovšem možno říci, že i toto všechno patří do přírodního  řádu. Příroda si totiž dovede ubližovat i sama, často víc než  člověk. Jsou známa četná kataklyzmata, který způsobila větší  ekologické katastrofy, než jaké kdy člověk mohl napáchat: pády  meteoritů či komet, výbuchy sopek, zemětřesení apod. způsobily  v minulosti už několikrát totální planetární zkázu. Výbuch  jediné sopky dovede dostat do ovzduší tolik popele a škodlivých  plynů jako celý dosavadní průmysl za 300 let. Pád komety může  mít účinek jako výbuch všech současných atomových zbraní a mít  za následek příchod doby ledové a vyhynutí většiny druhů  rostlin a zvířat.

Je možno se dokonce tázat, zda současná biosféra není už  právě "vředem" či "plísní" na planetě, protože např. vznik vody  či kyslíku byl výsledkem určitého "porušení pravidel"  dosavadního geologického vývoje planety.

Proto je možno říci, že svým způsobem celá naše lidská  kultura, tedy přehoupnutí se biologické revoluce na  antropologickou, je čímsi, co stojí proti duchu, logice  přírodního vývoje, přírodní harmonie. Vývoj lidské kultury  projevující se rozvojem měst a městského způsobu života směřuje  k dalšímu vymaňování člověka z celku přírody i z jednotlivých  těsných vazeb na přírodní prostředí a zákonitosti. Člověk se  naučil přírodu si podmaňovat a současně si vytvářet umělý svět,  v němž by se mohl obejít bez přírody. Přesto ale po celou dobu  tohoto historického vývoje velkých starověkých, středověkých a  novověkých kultur přežívá archaické myšlení v hlubokých  strukturách psychiky člověka a ovšem také ve venkovském způsobu  života a jeho tzv. lidové kultuře.
Biblický člověk a jeho vztah k přírodě

Bible je tvořena dvěma soubory spisů, Starým a Novým  zákonem, které jsou sbírkami rozmanitých písemností  pocházejících z různých dob. I když si bible nárokuje posvátnou  autoritu, protože pro věřící lidi hraje roli zprostředkovatele  Božího slova a svědectví o Božím jednání s lidmi, nemůžeme ji z  tohoto našeho hlediska pokládat za objektivní a jednoznačný  historický dokument. Takovým dokumentem ovšem není naprostá  většina starověkých písemných pramenů. Zdrojem historického  poučení se starověká literatura může stát teprve tehdy, když je  podrobena kritickému bádání a ustavičné odborné interpretaci.  Ani tehdy ovšem nezmizí určitá nejednoznačnost biblického  svědectví o starověku, ba právě vyvstává její rozpornost.

Můžeme tedy velmi zjednodušeně říct, že bible dokumentuje  rozpory mezi Boží vůlí a vůlí lidskou, že zaznamenává  historické posuny jak v Božím jednání s lidmi, tak v lidské  odpovědi na ně, zkrátka zaznamenává rozdíly mezi ideály a  realitou, mezi cílovými představami a praktickým pokulháváním  na cestě. Proto je třeba připravit se na to, že z Bible je  možno při použití různých interpretačních klíčů vyčíst často  zcela protichůdné závěry. Čistě mechanickým argumentováním  pomocí biblických citátů vytržených z kontextu lze prakticky  dokázat cokoliv. Naštěstí je toto bohatství biblického  vykladačství, jak judaistické, tak křesťanské, vcelku přístupné  v celé své šíři i běžnému laickému zájemci, takže každý, ať  věřící nebo nevěřící, má možnost vybrat si svůj způsob čerpání  ze studnice biblické moudrosti.

Naše otázka po vztahu Boha, Božího slova a biblického  člověka k přírodě bude lépe zodpověditelná, položíme-li si ji  zvlášť nad Starým a nad Novým zákonem.

Při trošce snahy bychom nalezli ve Starém zákoně přímo  "ekologické" texty. Např. v Žalmech je často Bůh oslavován  prostřednictvím krásy a velkoleposti přírody. Bůh je veleben  jako Stvořitel svým stvořením (Ž 147; Ž 148). Pozoruhodný je  Žalm 104, který jde v oslavě Boha až na hranice panteismu.  Tento žalm je ovšem hebrejským přepracováním staroegyptského  hymnu na boha slunce připisovaného faraonu Achnatonovi. V Písni  písní, sbírce staroizraelské milostné poezie, je přítomna i  přírodní lyrika (Pís 2,11-14). Prorok Abakuk kritizuje svévolné  zabíjení zvířat (Abk 2,17), Izajáš zase kácení stromů (Iz  14,8). Mnoho mytologického materiálu, četné symboly v  pozůstatcích mýtů i v rituální praxi přešly do judaismu z  okolního kulturního a náboženského prostředí, i když se tomu  Židé bránili. Tak by se dalo např. hovořit o symbolice  židovského sedmiramenného svícnu, který může představovat  Slunce, Měsíc a planety, o davidovské šesticípé hvězdě, která  je symbolem plodnosti (vzájemného proniknutí ženského a  mužského trojúhleníku). Pozoruhodná jsou i líčení představ  ráje, budoucí harmonie celého stvoření, která ukazují na  hlubokou spřízněnost všeho živého.

Ale přestože starozákonnímu lidu nebyla příroda lhostejná,  nedá se popřít, že Starý zákon je výrazem velmi zvláštního  náboženství, v němž je poprvé v lidských dějinách člověk  radikálně vytržen ze svého přírodního prostředí a kde je ostře  kritizováno mytologické zbožšťování přírody. (Jisté náznaky  takového nadřazení člověka přírodě najdeme jen ve staroegyptské  literatuře, a to spíše filozofické než náboženské, a ovšem i ve  starořecké filozofické literatuře, ale opět jen u velmi málo  myslitelů.) Židovské náboženství ze strachu před stálým  upadáním do mytického světonázoru extrémně zdůrazňuje, že  jediným prostorem, v němž se projevuje Boží vůle, jsou lidské  dějiny. Židovský výlučný monoteismus zdůrazňuje absolutní  mocenský nárok Boha, a proto je - opět ojediněle v celých  dosavadních dějinách - Bůh viděn jako stvořitel celku světa,  jako totální pán nad celou přírodou. V mytologiích ostatních  národů a kultur nedošlo k takové reflexi celku přírody.  Jednotlivá božstva jsou tam pouze reprezentanty určitých  přírodních sil, ale žádný bůh není odpovědný za vznik a řízení  celku. Starozákonní teocentrismus vede tedy ve svém důsledku k  výraznému antropocentrismu. I ta nepříliš četná místa Starého  zákona, kde je přírodě, jejím silám a tvorům věnována nějaká  pozornost, vztahují přírodu výlučně k Bohu z antropocentrického  hlediska. I když bychom z útržků starozákonních textů mohli  rekonstruovat poměrně ucelený systém ochrany přírody, zvláště  zvířat, který v židovském společenství více či méně fungoval,  nepůjde v žádném případě o ochranu přírody jakožto přírody,  nýbrž o ochranu přírody kvůli člověku. Starozákonní ekologická  etika je ryze antropocentrická.

Někteří vysvětlují tento postoj Starého zákona  tzv.eremiálním (pouštním) charakterem judaismu. Pouštní nomádi  obdivují noční oblohu plnou hvězd, ale nemají proč obdivovat  zemi. Proto je ve Starém zákoně relativně málo přírodní lyriky  ve srovnání s tzv. hyletickými (lesními) kulturami žijícími  usedle v původně zalesněné krajině kolem Středozemního moře.

Biblický, konkrétně starozákonní, antropocentrismus je  jedním z nejdůležitějších zdrojů současného panského postoje  člověka vůči přírodě. V tomto smyslu je biblický výrok "Ploďte  a množte se a naplňte zemi. Podmaňte si ji a panujte nad  mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nade vším živým, co se  na zemi hýbe." (Gn 1,28) shrnutím toho, co vidí biblické  myšlení jako hlavní program lidského dějinného procesu na zemi.  Starozákonní pověření člověka k panování nad přírodou může  někdo vzít doslova, jiný je může interpretovat jako pouhou  reflexi tehdejšího lidského sebevědomí. Někteří zase raději  zdůrazňují tu část zprávy o stvoření světa, která pověřuje  člověka, aby byl správcem, "pastýřem" stvoření: "Hospodin Bůh  postavil člověka do zahrady v Edenu, aby ji obdělával a  střežil." (Gn 2,15). V každém případě však Starý zákon odnímá  přírodě její důstojnost a hodnotu. Jen okrajově přežívají ve  Starém zákoně některé pozůstatky mytologických představ a nebo  překryté vrstvy tradic, kde je ještě možno rozpoznat něco z  původní zakoušené jednoty člověka a přírody. Ale tato  starozákonní místa jsou posunuta buď do estetické roviny (např.  v Žalmech) nebo do roviny negativní teologie (nevyslovovaných,  zamlčených tvrzení).

Dalším starozákonním zdrojem ponížení přírody před  člověkem je židovské pojetí času. Dějiny jsou dějinami Božího  jednání s člověkem a se světem. Mají svou vývojovou křivku,  která není uzavřená jako v případě orientálního nebo  starořeckého cyklického pojetí času, ale lineární. Na jejím  počátku je stvoření, pak následuje pád člověka, ale další  průběh už je vzestupný, řízený Božím spásným (záchranným)  zasahováním. Jediným dějištěm náboženství jsou tedy lidské  dějiny, oblast sociální, politická, etická, ale nikoliv  příroda, která dál zůstává v zajetí svého lhostejného  cyklického času. Pomocí biblických metafor řečeno: na počátku  byla zahrada (ráj), ale na konci bude město (Jeruzalém, resp.  nový Jeruzalém, nová země a nové nebe, jak říká poslední kniha  Nového zákona Zjevení Janovo).

V Novém zákoně se najde ještě méně "ekologických" textů  než ve Starém. Nový zákon vznikal v určité dějinné a kulturní  situaci. Nábožensky i světonázorově vychází z pozdního  židovství, ale ocitá se už v kontextu helenistické,  řecko-římské kultury. Teologicky poctivě uvažující křesťané  chápou zvěst Nového zákona jako náboženskou pravdu, která  neaspiruje na to mít odpověď na všechny otázky a řešení všech  problémů. Kdo si pro sebe nárokuje právo interpretovat  novozákonní texty jako sdělení s absolutní platností, dopouští  se tzv. doketického bludu, to znamená, že nebere vážně Kristovo  lidství ani lidskou stránku Božího slova. Proto je zapotřebí i  výpovědi Nového zákona odborně zkoumat a stále je  interpretovat.

Nový zákon vyjadřuje přesvědčení prvních křesťanů, že Bůh  skrze Ježíše Krista zachraňuje nejen všechny lidi, ale celý  svět: "Neboť v Kristu Bůh usmířil svět se sebou." (2K 5,19). Ba  dokonce že Kristus je skrytým smyslem celého stvoření a dějin  spásy: "On je ... prvorozený všeho stvoření, neboť v něm bylo  stvořeno všechno na nebi i na zemi..." (Ko 1,15). Podle toho by  se mohlo zdát, že křesťanství vtahuje do svého zorného úhlu i  přírodu: "Celé tvorstvo toužebně vyhlíží a čeká, kdy se zjeví  sláva Božích synů." (Ř 8,19). Ale podobné výroky jsou v Novém  zákoně poměrně ojedinělé a pozdější křesťanství nepokračovalo v  tomto smyslu s náboženskou akceptací přírody. Spíše naopak.  Starý zákon postavil výrazně do středu pozornosti člověka a  odcizil tak člověka přírodě. Starý zákon se však ještě  zaměřoval na člověka v jeho společenském a dějinném rozměru.  Nový zákon jde dál. Zaměřuje svůj antropocentrismus výhradně na  individuální úděl člověka, na jeho osobní spásu. Zdůraznění  absolutní hodnoty individua, persony (osoby, osobnosti) je sice  největším přínosem křesťanství lidským dějinám, ale současně se  toto metafyzické přesvědčení bohužel stalo v pozdějších  dějinách přírodně-filozofickou teorií o nadřazenosti Boha i  člověka nad přírodou. Člověk se cítil být skrze Krista nejen  středem, ale přímo vrcholem celého vesmíru. Vidíme to například  na zvláštní pozornosti, jakou věnuje Nový zákon nemocem a  osobnímu utrpení člověka. Spása je pak představována jako  vysvobození právě z těchto přírodních daností. Toto  nepřátelství mezi přírodou a člověkem se dá sice vysvětlit  poukazem na to, že to byl právě lidský hřích, co poškodilo  původní harmonii člověka a přírody. Tuto ránu však zacelila  Kristova oběť, a proto od této chvíle už by měl člověk  (křesťan) žít s ostatním stvořením jako partner nebo dokonce  opět jako pastýř. V praxi se ovšem tento postoj v křesťanství  neujal. Katolický teolog Eugen Drewermann to říká velmi  radikálně: "Pouštní náboženství Starého zákona, povznesené v  podobě křesťanství na zvěst celosvětové církve, ve skutečnosti  obrátilo celý svět v poušť." Měli bychom možná upřesnit: nemůže  za to Bůh, ani Kristus, ani Nový zákon, ale pozdější křesťanské  interpretace vlastních náboženskýcvh tradic.

V poslední době provádějí  někteří křesťanští teologové,  povzbuzení "ekologickou citlivostí", zcela novou interpretaci  Bible a zvláště Nového zákona. Ukazuje se, že u Ježíše je možno  najít pozoruhodné stopy soucitu s přírodou. Ježíš působil sice  převážně ve městech, ale znal venkovský, zemědělský způsob  života a v jeho kázáních a podobenstvích se objevují přírodní  metafory a obrazy. Bible sama tedy není vůči přírodě až tak  dalece macešská, jako byli středověcí a novověcí křesťané.

Středověký člověk a jeho vztah k přírodě

Křesťanství má sice svůj původ ve starověkém Orientu, ale  jeho historická a kulturní podoba se utvořila ve středověku a  na prahu novověku. V této době se křesťanství utkávalo s  konkurující řeckou a římskou filozofií, helenistickým  náboženským synkretismem a orientální gnózí a i když nakonec  zvítězilo, přejalo bezděčně řadu rysů svých protivníků.  Křesťanství se stalo ideovým tmelem rodící se Evropy a jeho  antropocentrismus a historický optimismus se stal podnětem pro  obrovský rozmach touhy nového člověka po panování a dobývání.

Už neolotický člověk, jakmile se naučil zpracovávat železo  a stavět lodě, viděl v okolní přírodě jen zásobárnu surovin.  Začal odlesňovat rozsáhlá území, která se postupně proměňovala  v poušť. Začal budovat města, která se stávala zdrojem  ekologických krizí pro široké okolí. Tento vývoj probíhal ve  všech kulturních oblastech světa. Ale nikde nemělo drancování  přírody tak drastický dopad jako ve Středomoří, a to už od dob  starých Římanů. Středověké křesťanství tuto osídlovací a  rabovací politiku ještě posílilo, a to právě svou  demytologizací přírody a svým antropocentrismem.

Na obranu středověkého člověka je ovšem třeba říci, že ani  on, stejně jako starověký člověk, nemohl mít "ekologické  cítění", protože přírodu jako takovou fakticky neviděl. Žil v  příliš těsné blízkosti, než aby mohl získat potřebný myšlenkový  odstup a nadhled. Přírodu v tom smyslu, jak ji chápeme my dnes,  objevil až novověk.

Středověké křesťanství se tedy prezentovalo misionáři,  kteří přicházeli do panenské krajiny, káceli posvátné háje  pohanů a brali domorodému obyvatelstvu jeho víru v čarovné  studánky a horské skřítky. Devastace krajiny snad nedosáhla tak  katastrofálních rozměrů jako v 19 a 20. století, ale  křesťanství už tehdy skutečně zbavilo přírodu jejích práv. Svět  zde najednou byl jen pro člověka. Scholastičtí teologové ve  svých zdánlivě neškodných akademických disputacích spekulují o  tom, že zvířata nemají duši, že mají krk uzpůsobený pro jho a  že smyslem jejich existence a fakticky i štěstím je, když mohou  člověku posloužit za potravu. Tím byla příroda už ve středověku  vydána napospas novodobé vědě a moderní technice.

Středověk má ale dvě dosti odlišné podoby, jakoby dva  různé světy. Musíme rozlišovat vysokou kulturu vzdělanců a  městského obyvatelstva a nízkou kulturu širokých vrstev  obyvatelstva na venkově. Vzdělanci a obyvatelé měst se skutečně  v myšlení i životě vzdalovali přírodě v duchu křesťanského  antropocentrismu. Ale venkovské obyvatelstvo žilo dál prakticky  jako ve starověku v těsném sepjetí s přírodou. Lidový  středověký katolicismus dělal pragmatické kompromisy s původním  pohanským náboženstvím a řadu mytologických představ a  magických praktik vtělil do své praxe náboženského života. V  tomto prostředí boj teologů s mytologizovanou přírodou neměl  mnoho šancí. Ve značně pověrčivém lidovém katolicismu tak  přežívala až do 19. a 20. století ona starobylá podoba  přírodního náboženství, kterou jsme dnes ochotni pokládat za  "ekologickou".

Zato reformace na prahu novověku jako typicky městské  hnutí výrazně ztratila zájem o přírodu a celý svět a zaměřila  se výhradně na lidské nitro, spásu jedince a individuální  etiku. Katolicismus nikdy neodepsal přírodu tak docela. Jednak  proto, že teologicky zdůrazňuje, že na spáse musí člověk  spolupracovat, a to nejen hlavou a srdcem, ale taky rukama,  tělesně. A jednak proto, že katolicismus si uchoval smysl pro  umění. Protestantismus umění zavrhl, protože umění pracuje s  hmotou, přírodou a vnáší ji do kostela, do sakrálního prostoru.  Protestantismus přenechal přírodu přírodovědcům a technikům. V  tom šel ruku v ruce s katolickými scholastickými teology.  Jedině tak je možno říci, že křesťanství nejdříve vyrabovalo  přírodu duchovně a moderní sekularizovaný (odnáboženštěný)  člověk ji pak vyraboval materiálně.

Přesto ve středověku existovaly dvě výjimky, co se týče  vztahu k přírodě: gnóze a mystika.

Gnóze je jednak nábožensko-filozofický myšlenkový směr a  jednak určité společenství podobně smýšlejících lidí. Rozšířila  se ve 2. století n. l. po celém Středomoří, kde navázala na  některé starší tradice, jako pytagorejismus, egyptské a řecké  mysterijní kulty, a stala se tak součástí helenistické kultury.  Co do formy jde o myšlení ezoterické, hermetické, tedy tajné,  určené jen úzkému kroužku zasvěcených. Obsahem gnóze je poznání  dosahované mimosmyslovými a mimoracionálními cestami. Gnóze je  svým způsobem jedním ze skladebných prvků všech náboženství.  Proto hraje roli jakéhosi mostu mezi náboženstvími. To bylo  ovšem důvodem, proč byla důsledně pronásledována křesťanstvím,  které si zakládá na své výlučnosti. Podstatou gnóze je dosažení  bezprostředního sebeprožitku v okamžiku nalezení harmonie mezi  lidským duchem a okolním světem. Gnóze tak evropskou tradici  přivádí do myšlenkového spříznění s Indií a Čínou. Svět,  příroda, kosmos není pro gnostiky protějškem člověka, ale spíše  symbolickým výrazem skrytých duchovních skutečností. Proto  požívá až posvátné úcty. Příroda není sice zbožštěna, ale není  taky podceněna.

V průběhu středověku se gnostické myšlenkové postupy  ustavičně prolínaly s novoplatonismem a dávaly vznikat různým  formám panteistické mystiky. Gnóze spolu s novoplatonismem  inspirovala nejen křesťanské mystiky, ale i různá ezoterická či  hermetická hnutí a společenství, která se však ve středověku  musela skrývat.Inspirovala ale i reformní a kacířská hnutí,  která představují pokus o alternativní křesťanství. V závěru  středověku tato skrytá hnutí vystupují v některých zemích  Evropy stále častěji na světlo veřejné pozornosti, až dají  konečně vzniknout renesanční alchymii, magii, astrologii.  Nejviditelnější částí tohoto myšlenkového a světonázorového  hnutí je renesanční medicína. V čase protireformace byla tato  hnutí sice opět vytěsněna na okraj, ale zanedlouho se jejich  vliv projeví znovu v rodící se renesanční přírodovědě.

Je zajímavé, že tyto gnostické a novoplatónské inspirace  se vcelku nerušeně uplatnily ve východním křesťanství. Východní  patristika tak má povědomí o teologické hodnotě lásky ke  stvoření. Východní otcové si tak na rozdíl od západních  scholastiků neuzavřeli cestu k odkazům pozdně antické  přírodovědy a dokázali ji i dále rozvíjet. Ve východním  křesťanství se vžil větší respekt vůči stvoření a jistá touha  po poznávání tajemství přírody

Středověká mystika nemá nic společného se současnou módní  zálibou v tajemstvích, záhadách a obskurních naukách. Jde o  zvláštní podobu zbožnosti, jakou nacházíme téměř ve všech  náboženstvích. Křesťanská mystická zbožnost v době vrcholícího  středověku byla zřejmě reakcí na přehnaný racionalismus  scholastického teologického myšlení. Byla to vzpoura srdce  proti přebujelému rozumu. Filozofie - láska k moudrosti - se  rodí z úžasu. Filozofie pracuje s pojmy, rozumovými  kategoriemi. Snaží se pochopit, to znamená uchopit, zmocnit se,  ovládat. Proto zastavuje procesy, štěpí svět na části a vše  zpředmětňuje. Mystika naproti tomu se rodí z touhy po důvěrné  blízkosti, po spolubytí. Mystika nechce dělit svět, ale sdílet  svět. Mystika neanalyzuje, ale sympatizuje. Mystika nechce  vlastnit a ovládat, ale chce splynout, rozplynout se v původní  harmonické jednotě. Filozof jde cestou myšlení. Mystik cestou  intuice, snu a vize. Mystika je erotikou náboženství.

V raném středověku byla křesťanská mystika spíše  kontemplativní, dnes bychom řekli psychologická. V pozdním  středověku se objevila i mystika přírodní. Její náznaky jsou  patrné už u Hildegardy z Bingenu, jeptišky a léčitelky, v 11.  století.Její vizionářské spisy jsou plné pozoruhodných  přírodních metafor a obrazů opírajících se o dobrá pozorování  přírody. Svatá Hildegarda možná právě jako žena dovede soucítit  se slabými a opovrhovanými, a proto si všímá květin, krajiny,  přírodních jevů a vtahuje je do svých teologických teorií i do  praktické zbožnosti.

Nejtypičtějším představitelem mystické lásky k přírodě  však je svatý František z Assisi (1182 - 1226). František  zakouší Boha ve všem, v přírodě, v živých i neživých věcech.  Káže ptákům a rybám, píše ódy na květiny, Slunce a Měsíc,  zastává se vlků, ale i Smrti, jíž říká sestřička. Každá věc  může mystika přivést k podstatnému. Mystika ale není nějaké  ezoterické poznání přístupné jen zasvěceným. Mystická láska k  zemi, přírodě, kosmu je cit všeobjímající sympatie. Není to jen  zkušenost, která naplňuje člověka štěstím. Je to i prožitek  hrůzy z toho, když člověk vidí, jak se jeho hýčkané já navěky  rozpouští v nekonečném moři světla. Podstatou mystické lásky k  přírodě je odevzdání se celku, jednotě.

Tento rys zbožnosti není v křesťanství běžný. Je typický  spíše pro přírodní náboženství nebo taoismus. Proto taky byl  František a všichni podobní mystikové vždy v podezření z  panteismu.Naštěstí však František a jeho následovníci vždycky  přesvědčovali církev i svět o přednostech svého typu zbožnosti.  Přírodní mystika se totiž spojuje s neobyčejnou  sociálně-etickou aktivitou, soucitem s malými a slabými.  Františkáni se stali výrazně charitativním řádem. Ale  františkánští teologové už záhy po Františkově smrti začali  filozoficky reflektovat svou typickou mystickou zkušenost,  zejména metafory světla (mystickou iluminaci - osvícení), a  přivedlo je to kupodivu až k fyzikálním pokusům s optikou.  Mystická láska k přírodě přiměla františkánské scholastiky v  Oxfordu až k nominalistickým důrazům na jednotliviny a odtud  byl už jen krok k užití empirické badatelské metody, která pak  dala vzniknout přírodním vědám.

"Ekologický" odkaz myšlení a zbožnosti Hildegardy z  Bingenu. Františka z Assisi, Mistra Echarta a dalších mystiků  spolu s inspirací pocházející ze skrytých gnostických proudů  zřejmě sytil pozdější romantické básníky a vědce (například J.  W. Goetha), ale i filozofy (např. F. Schellinga) a nebo  originální a kontroverzní myslitele typu Rudolfa Steinera,  zakladatele antroposofie. Zcela v duchu františkánské mystiky  rozvíjí svou ekologickou etiku úcty k životu Albert  Schweitzer, protestantský teolog, lékař a humanista. Ke stejným  závěrům, i když z poněkud jiných východisek, dospívá Pierre  Teilhard de Chardin, katolický kněz a paleontolog, ve své době  zneuznaný, dnes ale velmi vážený všemi ekologickými aktivisty.

Křesťanství a novověká filozofie a věda.

Filozofií běžně myslíme nauku, která se na rozdíl od  teologie obejde bez představy Boha.Navzdory tomu většina  filozofů v téměř celých dějinách filozofie s pojmem Boha  pracovala. Rozdíl je v tom, že židovskokřesťanská teologická  tradice si představuje Boha antropomorfně, tedy hovoří o něm  pomocí personálních a interpersonálních (relačních, vztahových)  kategorií. Filozofové hovoří o Bohu v metafyzických  ontologických kategoriích, často za pomoci metafor převzatých z  matematiky, geometrie a fyziky. Ateističtí filozofové byli v  dějinách spíše výjimkou. Teprve až v 19. století se filozofie  ustavila spíše jako disciplina, která přenechává myšlení o Bohu  teologům. Ale zhruba od počátku novověku se filozofické myšlení  o Bohu natolik zvěcnilo, že Bůh se stal pouhým předmětem  (objektem) myšlenkového zkoumání, stejným jako jiné předměty  fyzikálního světa. Tomuto názoru se říkalo například deismus.  Deisté používali hypotézu Boha pouze k vyplnění mezer ve  vědeckém obrazu světa. Boha pokládali nanejvýš za stvořitele  světa ("hodináře" kosmického mechanismu), ale jinak podle nich  Bůh nemá v kosmu a v lidském životě žádné místo (kdosi ironicky  poznamenal, že v moderní době se Bůh stal nezaměstnaným a  bezdomovcem).Odtud už pak byl jen krůček k formulaci  filozofického ateismu, který přišel ke slovu až v 19. století,  i když měl své předchůdce už ve starověku.

Tak je možno vysvětlit, že dva tak rozdílné přístupy, jako  je židovskokřesťanská teologie a novověká filozofie, dospěly ke  zdánlivě stejnému závěru: nápadnému zdůraznění člověka jako  středu a míry všech věcí. Židovskokřesťanské myšlení se sice  vztahuje k Bohu, ale člověk se stává středem a průsečíkem všeho  kosmického dění. Proto mluvíme o židovskokřesťanském nebo  biblickém antropocentrismu. Novověké, a zvláště pak moderní  filozofické myšlení pak už člověka pokládá za jedinou míru  všech věcí, neboť člověk je podle ní jedinou bytostí ve  vesmíru, která má subjektivitu. Mluvíme proto o ateistickém  humanismu. Antropocentrismus a humanismus mohou být synonyma, i  když znamenají odlišné světonázorové, hodnotové a etické  systémy.Jejich dopad na vztah člověka k přírodě je však stejný.

Středověké křesťanství připravilo novověké filozofii a  vědě půdu: demytologizovalo přírodu a absolutizovalo lidskou  subjektivitu a racionalitu. Od renesance si tak člověk - až  dosud poslušný služebník Boží - začal uvědomovat sebe sama jako  svobodnou a nezávislou bytost a začal také svět zkoumat bez  ohledu na církevní autority a dogmata. Ale sotva to učinil,  začalo být zřejmé, že jeho role ve světě bude pak směšně malá,  a vůbec ne centrální. Giordano Bruno, který to tušil, mohl být  za to ještě církví upálen. Ale Koperníkův a Galileův  heliocentrický model světa už byl ranou, která podťala  křesťanský světový názor zcela. Teologie se sice pokoušela toto  svržení člověka s jeho antropocentrického trůnu, které provedla  přírodověda, ignorovat. Ještě v 19. století se snažila  oddiskutovat Darwinovu evoluční teorii. A dodnes mnozí křesťané  bojují proti psychoanalýze, etologii či sociobiologii a jejich  představě, že nejen naše tělo, ale i duše se vyvinula ze  zvířete. Teologie těžko nesla zhroucení představy o Božím  řízení světa a přírody. Těžko si zvykala na to, že příroda tady  není jen kvůli člověku a jeho dějinám spásy, ale že je poslušna  svých zákonů, které neberou ohled na lidské zájmy. Zdá se, že  praktickým důsledkem tohoto teologického zápasu o křesťanský  antropocentrismus je technika. Přírodověda nás, novověké lidi,  přesvědčila, že jsme jen nepatrnou částí celku vesmíru.  Křesťanství nám však vštípilo velmi sugestivní představu, že  člověk má v přírodě absolutní přednost. A tak protože nás  přírodověda sesadila s trůnu, proměnili jsme ji ve své  subjektivní pýše na mocenský nástroj, s nímž bychom mohli znovu  nastolit své panství nad přírodou. Ztechnizovaná věda se stala  nástrojem pokoření přírody.

Slavným důkazem tohoto obratu v myšlení i praxi je 5.  kapitola Descartovy Rozpravy o metodě. Descartes zde tvrí, že  mezi zvířetem a strojem není žádný rozdíl. Zvířata nemají ani  city, ani rozum. Jsou to jen dokonalé automaty. Novověk vsadil  na mechanistické paradigma (myšlení podle vzoru, modelu  stroje). Zatímco starověk a středověk užíval animistické  paradigma (myšlení podle modelu duše, nitra, života). Spinoza  pak už tvrdí, že zvířata nemají dokonce ani počitky a afekty.  To rozdělilo poslední vazby mezi člověkem a přírodou. Představy  přírodních národů byly posměšně označeny za animismus,  totemismus, který se stal synonymem primitivismu a barbarství.  Člověk se začal učit potlačovat své city, to znamená přírodu,  zvíře v sobě. Učil se jednat jen podle rozumu a hlediska  užitečnosti. Hegel zavrcholí toto panování člověka a jeho vůle  k moci nad přírodou slovy: "Věc nemá účel sama v sobě, nýbrž  jej dostává z mé vůle." Příroda patří člověku jako věc.

V novověkých dějinách filozofie a vědy nalezneme jistě i  myslitele, kterří připravovali půdu pro současný ekologický  přístup k přírodě. Ti však zpravidla nenacházeli svou inspiraci  v křesťanství, ale spíše v romanticky idealizovaném starověku a  středověku a nebo v Orientě.

Závěr - shrnutí.

Zavinilo ekologickou krizi křesťanství?

Do značné míry ano. I když nebylo samo. Udělal to už  judaismus, na němž křesťanství staví. A také řecká filozofie,  kterou křesťanství částečně využilo.

Ještě přesněji řečeno nezavinilo ekologickou krizi  křesťanství jako takové, ale křesťané, kteří v určitých  dějinných etapách vývoje západní kultury svým jednostranným  pochopením a výkladem vlastních základů křesťanství přírodu  podcenili, zbavili ji práv a vydali ji napospas modernímu  odnáboženštěnému člověku a jeho vědě a technice. Křesťané tedy  nejsou přímými pachateli, ale spíše spoluviníky.

Navzdory tomu se ale mnozí křesťané (ale i Židé) k tomuto  "antiekologickému" postoji hrdě hlásí. Například Emanuel  Lévinas, židovský filozof a teolog. Nebo zejména menší  protestantské církve, které nápadně zdůrazňují niternou  zbožnost a očekávají apokalyptický konec světa. Tyto církevní  kruhy otevřeně prohlašují, že nepřebírají odpovědnost za tento  svět, jeho dějiny, politiku, natož pak za přírodu.

Na druhé straně však v křesťanství (ale i v judaismu) vždy  existovaly tradice a proudy, které chápaly a vykládaly své  vlastní náboženské zdroje jinak. Neponižují přírodu před  člověkem, ale naopak jí svěřují i jistou teologickou hodnotu.  Jde například o směry zdůrazňující Boží stvoření  (kreacionismus), Boží vtělení do světa v člověku Ježíši  Nazaretském (inkarnacionismus), jde o mystickou orientaci  zbožnosti nebo naopak o orientaci na eschatologické (poslední,  cílové) dovršení stvoření v harmonické plnosti. Tito křesťané  bývají podezíráni, že zabředají zpět do starého pohanství, nebo  že koketují s mimokřesťanskými náboženskými tradicemi, zejména  orientálními.Zato si ale dobře rozumějí se všemi ekologickými  aktivisty.

Mnozí křesťanští teologové si na sklonku 20. století  uvědomují podíl viny křesťanství na arogantním postoji  moderního člověka vůči přírodě a pokoušejí se tento dluh  splatit tím, že nabízejí novou interpretaci některých  biblických textů a křesťanských tradic, z níž vyplývá morální  povinnost křesťana přírodu chránit. V roce 1979 vyšla první  kniha nazvaná přímo Ekologická teologie (Liedke, G.: Im Bauche  des Fisches. Ökologische Theologie. Kreuz Verlag, Stuttgart  1979).Od té doby vyšlo podobných titulů na tisíce. Ekologie se  stala přirozenou součástí úvah mnohých teologů. Mluví se  dokonce o "greening church", zelenající se církvi. O tento typ  ekologicky probuzeného křesťanského svědomí mají zájem zejména  hlubinní ekologové, protože ti se domnívají, že cesta k nápravě  životního prostředí nevede jen přes technická, vnější opatření,  ale právě přes změnu lidského nitra, odkud vycházejí přírodě  nepřátelské postoje.

Ve skutečnosti se však zatím jen málo křesťanů opravdu  prakticky podílí na ekologických aktivitách. Do budoucna bude  hodně záležet na tom, zda se křesťané budou ochotni podílet na  ekologických projektech i s nenáboženskými aktivisty, a nebo  dokonce i s přívrženci jiných náboženství.Výzvy k takovému  ekologickému ekumenismu už byly vysloveny (viz například Hans  Küng nebo Rupert Sheldrake).
 
Vladimír Šiler

"ZAVINILO EKOLOGICKOU KRIZI  KŘESŤANSTVÍ ?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.33 sekundy