Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 224, komentářů celkem: 429671, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 269 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116532508
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí!
Vloženo Pondělí, 19. březen 2007 @ 12:55:58 CET Vložil: bolek

Ekumenismus poslal Karels

Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí!

Svoboda slova, kterou nám vydobyl svojí obětí Pán Ježíš Kristus nám umožňuje například publikovat své názory a pohledy na Svaté texty Bible. Někteří ze čtenářů Grano Salis vědí, jak jsem odmítal soustavně ono protestantské pravidlo sola scriptura.Bratři a sestry, vážení přátelé, vyslechněte mne, v následné diskuzi se můžete vyjádřit k závěrům, které jsem v článku učinil.„Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí!“, tak jsem nazval svůj článek. Proč jsem najednou učinil tak velký obrat? Copak jsem to nebyl já, který jsem pořád do něčeho „ryl“, kterému se pořád něco nelíbilo. Důležité je, než začnete sledovat tok mých myšlenek, vysvětlit, jak chápu ono sola scriptura.

Pro většinu z nás, vážení čtenáři Grano Salis, je pravidlo sola scriptura neutuchající snaha objevit ve Svatých textech Bible ten nejpřesnější výklad, to nejpřesnější vysvětlení. Takto pochopené sola scriptura vede pak k usilovnému studiu biblických textů, to určitě chápete.

Je tento názor oprávněný tj. sola scriptura jako hledání toho nejsprávnějšího vysvětlení biblického textu?


Já osobně jsem si myslel také. Snad to byl i jeden z důvodů, proč jsem začal se studiem hebrejštiny, abych se tak dobral autentického poselství biblických textů. Má však podobná logika, podobné uvažování své opodstatnění? Já si myslím, že ne! V poslední době jsem opět o sola scriptura mohl přemýšlet. Po odpovědích v diskuzi od uživatele Grano Salis katolíka, nebo pastýře jsem došel v souvislosti se sola scriptura k následujícímu závěru.Nejdříve se vás zeptám, bratři a sestry; „Co je obsahem Svatých textů Bible, o čem, nebo o kom biblické texty vypovídají?" Zodpovím za vás: Svaté texty Bible vypovídají o Ježíši Kristu.

 Jenom pro příklad, jeden verš z biblických textů, které mé konstatování potvrdí. „Zkoumáte Písma a myslíte si, že v nich máte věčný život; a Písma svědčí o mně.“ (Jan 5:39)Nyní se navrátíme k myšlence o sola scriptura. Pokud má platit sola scriptura a Ježíš samotný je základním poselstvím nejenom Starého, ale i Nového zákona, k jakému závěru tedy dojdeme?

Sola scriptura je výpovědí o Ježíši Kristu.

Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi.“ (Genesis 1:1) „A dodal: Již se vyplnila. Já jsem Alfa i Omega, počátek i konec...“ (Zjevení 21:6) Ježíš Kristus jako počátek. „Hospodin pravil: Cos to učinil! Slyš, prolitá krev tvého bratra křičí ke mně ze země.“ (Genesis 4:10) Ábel jako předobraz Ježíše a jeho nevinné smrti.David – předobraz Ježíše Krista; Šalamoun, Mojžíš, oběti v chrámě – to jsou ve své podstatě výpovědi o Ježíši Kristu. Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí! Nikoliv mnoho výkladů, respektive hledání správného a jediného výkladu biblických textů, nýbrž cílem Svatých textů Bible je živý vzkříšený Ježíš Kristus! Pokud vysvětluji něco z hebrejštiny, přidám řečtinu, dále třebas aramejštinu, latinu a já nevím, kdoví jaké další jazyky, tak stejně můj výklad musí skončit u základního poselství Bible a tímto poselstvím je vzkříšený Ježíš Kristus!

Čím víc my protestanté lpíme na textech – scriptura, tím více lpíme na osobním vztahu s Pánem Bohem, s Ježíšem Kristem. Sola scriptura musí a nachází své naplnění v Ježíši Kristu, nebo spíš je to On, Ježíš, který je esenciálním poselstvím biblických textů. Abych nebyl obviněn z nepravověrnosti, Ježíš Kristus, je cestou, prostředníkem k Bohu Otci. Pán Ježíš jako oběť, jako zákonodárce, jako Bůh, jako člověk, jako hlava těla (církve), jako mudrc, jako citlivý muž, jako tvrdý muž, jako divotvůrce, jako uzdravovatel, jako prorok – mám ještě pokračovat?

Bible není o nás, o lidech, biblické texty jsou výpovědí o Pánu Bohu, o Ježíši Kristu. Co se při závěrech, které jste spolu se mnou mohli sledovat změní? Ve vztahu ke katolíkům, může být naopak sola scriptura paradoxně východiskem při našich vzájemných rozhovorech, sdílíme s nimi přeci téhož Krista – a to nemůže popřít ani nějaký zapšklý protikatolický čtenář Grano Salis.

Při pečlivém studiu to nebude už hledání přesného výkladu, ale poměřování nauk dílem živého Boha, vzkříšeného Ježíše Krista. Například je psáno: „Avšak zhřeší-li kdo, máme u Otce přímluvce, Ježíše Krista spravedlivého.“ (1 Jan 2:1) Všechno a všichni, kteří by se snad chtěli „natlačit“ do role přímluvce, ubírají ze slávy Ježíši Kristu! Mám na mysli modlitební prosby sourozenců katolíků o přímluvu svatých – vidím to jako závažné pochybení v katolické věrouce. V otázce eucharistie mi tolik nevadí, že v tomto katolická věrouka vidí proměnu eucharistie v tělo a krev (což je neprokazatelné, a tohle učení je vlastně otázkou víry).

Daleko větší problém vidím v tomto: „Pak vzal i kalich, vzdal díky a podal jim ho se slovy: Pijte z něho všichni.“ (Matouš 26:27) Pokud Pán Ježíš píše o všech, nemá katolická církev „nárok“ určovat podmínky, při kterých se já jako protestant rozhodnu přijímat eucharistii při katolické liturgii! Církev, katolická církev v tomto případě povážlivě balancuje, když se staví na úroveň vydavatele tohoto přikázání, Ježíše Krista, což ji ovšem nepřísluší! Navíc, právě ve vztahu k eucharistii vidím upřímnost našich katolických sourozenců pro tzv. ekumenu, ale článek neměl za cíl hodnotit katolickou věrouku.

Zamyslete se prosím, čtenáři Grano Salis, nad mým závěrem, že sola scriptura není hledáním přesné nauky, ale končí u živého Boha Ježíše Krista. Při takovém pochopení můžeme jakoukoliv křesťanskou nauku poměřovat výkupním dílem Pána Ježíše, ale stejně tak na něm, na Ježíši Kristu, prostřednictvím Ježíše Krista můžeme začít usilovat o případnou jednotu mezi různými konfesemi, včetně našich katolických spoluvěřících.„Milost našeho Pána Ježíše Krista a láska Boží a přítomnost Ducha svatého buď se všemi námi.“ (2 Korintským 13:13)


Podobná témata

Ekumenismus

"Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí!" | Přihlásit/Vytvořit účet | 18 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí! (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Pondělí, 19. březen 2007 @ 13:42:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Právě z těchto důvodů, bych ekumenické snahy nezaměřoval na jiná náboženství --- judaismus, islám, buddhismus --- protože tam Ježíše Krista nemají (jako Boha).





Sola scriptura - ve 21. století (Skóre: 1)
Vložil: daggie (http://dagg.blog.cz) v Pondělí, 19. březen 2007 @ 14:24:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Tak, tak - přesně tak, Karle.
Jak píše evangelista Jan v 1. kapitole,16. a 17. verš: 
"Z jeho plnosti jsme byli obdarováni my všichni milostí za milostí. Neboť Zákon byl dán skrze Mojžíše, milost a pravda se stala skrze Ježíše Krista."
Pravda se nám zjevila ve slově evangelia, které jsme četli. Milost Kristovu jsme přijali, když jsme četli toto slovo a uvěřili mu. Tak nás tomu vyučili v Duchu svatém pisatelé NZ - apoštolé Pavel, Jan, Jakub, Petr etc. A tak se nám pokusili sdělit tuto znovu objevenou pravdu reformátoři a jimi ovlivnění autoři - Luther, Kalvín, Chelčický, Kierkegaard, Barth etc.
Řekl bych, že není v církvi vyššího zjevení o Kristu než to, které nám předali pisatelé NZ v evangeliu a myslím, že bude dobře, když se tohoto pohledu budeme i v 21. století držet.
..nicht wahr?



Re: Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí! (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Pondělí, 19. březen 2007 @ 16:25:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Prečo znovu,,objavujete Ameriku,,?

V Cirkvi boj o sola scriptura prebiehal niekoľko storočí. Zavŕšením tohto boja bola reformácia, ktorá definitívne vyriešila problém autority Písma svätého. Divím sa ako niekto v 21 storočí môže mať s tým problém. Nehľadajme ,,Ameriku,, ona už bola objavená, dokázaná, v praxi dosvedčená. Téma  sola scriptura sa objavuje na Grane niekoľkokrát do mesiaca a efekt žiadny. 

Mám dobrú radu pre tých, ktorí nemajú celkom jasno v otázke sola scriptura. Začni študovať dobové dokumenty z čias reformácie, tak pochopíš mnohé súvislosti. Vrelo odporúčam Symbolické knihy, Augsgurské vyznanie, Formula svornosti. Mne najviac pomohlo štúdium Symbolických kníh od M. Luthera.

ivanp



Re: Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí! (Skóre: 1)
Vložil: Gojim v Pondělí, 19. březen 2007 @ 16:58:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Drahy Karel

Dobry clanok az na ten Kamen, ktori stavitelia zavrhli a ktori sa stal zakladnym, uholnym  kamenom ... a totiz Biblicky Jezis Kristus.

Katolicky kristus a Biblicky Kristus su dve uplne odlisne bytosti. Katolicky kristus uz delegoval vsetku svoju Bozsku slavu katolickej  marii, kralovne vesmiru. V katechizme a katolickej dogmatike nenajdes jednu jeho bozsku vlastnost, ktora by nepresla na katolicku mariu. A nieje sa comu cudovat, ved cielom satana bolo vzdy sa pripodobnit Bohu a posadit na Bozi tron.

Izaiáš 14:14  Vystúpim na výšiny oblakov, podobný budem Najvyššiemu...

Boh varoval svoj lud, ze v poslednych casoch budu mnohi tvrdit ze su Kristus. Je to uplne normalne, iba nechapem preco silou mocou chces nas vsetkych spajat zrovna s katolickym kristom ..... Ved "svojho" Krista maju aj Jehovisti aj Mormoni ... Preco sa doporucujes zjednocovat prave s tym katolickym ...?

Karel, mozes mi napisat co Ti pre Boha brani stat sa katolikom a naplno prezit mysteriu katolickej liturgie a konecne prijat tu vytuzenu katolicku eucharistiu?  














Re: Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí! (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Pondělí, 19. březen 2007 @ 18:23:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
"nějaký zapšklý protikatolický čtenář Grano Salis" - chtěl jsem rovnou napsat pastýř, ale rozmyslel jsem si to... :)))



Souhlas ... (Skóre: 1)
Vložil: Jirka v Pondělí, 19. březen 2007 @ 18:52:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Na téma sola scriptura jsem před časem diskutoval přes SZ s Iankou ... Pro mne Sola Scriptura znamená v podstatě to, že pokud je jakákoliv tradice/učení v rozporu s Písmem vykládaným Duchem Kristovým (čili ano, s ohledem na Ježíše Vzkříšeného), pak má prioritu Písmo. Protože Písmo bez Krista není Písmem ...



Re: Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí! (Skóre: 1)
Vložil: demagog (quokam@seznam.cz) v Pondělí, 19. březen 2007 @ 20:28:48 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/
Bud zdrav Karle, mam obdobny postoj.
Mej se pekne a zustavej v Bozi Pomoci.
VM.



STRUČNÁ OBHAJOBA PRINCIPU SOLA SCRIPTURA (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Úterý, 26. únor 2008 @ 19:54:35 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)


STRUČNÁ OBHAJOBA PRINCIPU SOLA SCRIPTURA


„Pokud chceme někoho svést ze správné cesty, tak mu nejprve seberme kompas.“

Co v článku najdete
  1. Co princip Sola Scriptura neznamená.
  2. Co princip Sola Scriptura naopak znamená
  3. Důsledky opuštění principu Sola Scriptura.
  4. Proč se na pricip Sola Scriptura útočí?
  5. Poznámky k dění na GS ve vztahu k Sola Scriptura.
         


1. Co princip Sola Scriptura neznamená

Sola Sriptura, tedy pouze Písmo (Bible), neznamená, že bychom snad nemohli číst s užitkem jiné knihy než Bibli. Neznamená ani odmítnutí jakékoliv tradice v našich církvích, která není v Bibli zmíněna. Neznamená ani to, že co není zmíněno v Bibli by se snad nesmělo činit. Asi žádný soudný člověk nepochybuje, že apoštolové, kteří používali při misijních cestách lodě, by jistě neměli nic proti používání letadel.



2. Co princip Sola Scriptura naopak znamená

Znamená, že věříme, že Bible je Slovo Boží a že si Pán Bůh dovedl zařídit, abychom tuto úžasnou Knihu mohli držet v rukou. Samozřejmě se tak stalo skrze mnoho „druhotných příčin“ a Pán Bůh si použil řadu lidí k sepsání jednotlivých knih Bible a k sestavení Kánonu. Věříme, že ve světle Bible je třeba posuzovat a poměřovat vše ostatní. Například církevní tradice vůbec nevadí a naopak může být často užitečná. Jsou-li v ní však prvky, které odporují Bibli, nesmíme zaváhat ani na okamžik a musíme je odstranit. Princip Sola Scriptura uplatňujeme i pro posuzování koncilních dokumentů nebo výroků papežů. Cokoliv v nich odporuje Bibli, je třeba odmítnout a už vůbec se to nemůže prohlašovat za inspirovamé Duchem Svatým. Bůh si přece nemůže odporovat.


Princip Sola Scriptura by tedy mohl být definován takto:
Bible je jediným měřítkem, podle kterého poznáváme pravost nebo nepravost všeho ostatního. Podobně jako falešné bankovky poznáme pečlivým porovnáním s bankovkou pravou.



3. Důsledky opuštění principu Sola Scriptura.

Předně je třeba zdůraznit, že platnost principu Sola Scriptura se těžko dokazuje. Je to naopak výchozí předpoklad, tedy axiom, z kterého se vychází a na kterém se staví. Je tedy otázkou víry, zda tento princip přijímáme či nikoliv. Ale tak je to i s existencí Boha a se vzkříšením Ježíše Krista. Buďto věříme v Boží existenci, nebo věříme v Boží neexistenci.

Když zmíněný princip opustíme, najednou ztratíme pevnou půdu nohama. Ztratíme Skálu Božího Slova a ta je nahrazena bahnem lidských výmyslů, v kterých se pak topíme. Vše se najednou zrelativizuje. Jeden se třeba prohlasí za proroka a řekne: „Mě Duch Svaty zjevil to a to“. Další řekne: „Ke mě do pokoje přišel Ježíš a ukázal mi že máme dělat tamhleto.“ Jiný křičí: „Panna Maria ve Fatimě říká, abychom se víc modlili růženec – to světu pomůže.“ A ještě jiný povída: „Medjugorská panenka Maria vzkazuje, že máme činit za prvé to, za druhé ono a nazapomínat na tamto.“ Někdo jiný řekne: „Papež povídal, že máme více číst katechismus a ....“ Znamý TV evangelista nám vypráví, že ho Duch Svatý tahal za rukáv atd. atd.

Zkrátka opuštění principu Sola Scriptura vede k tomu, že se ocitneme v chaosu polopravd lží a pověr. Nikdo si už nemůže být jistý, čemu se dá vlastně věřit. Do křesťanství se začíná vlévat pohanství a blíží se náběh na synkretismus. Nepřipomíná Vám to, přátelé, současnou situaci?

Když se však podíváme do dějin křesťanství, vidíme jak moudré je pevně se držet Bible. Kdykoliv se od ní Církev vzdalovala, propadala se do temnot a vzdalovala se tím samozřejmě i Bohu. Jedině Bible pak ukazovala, jak moc se Cíkev Bohu vzdálila, a proto bylo vlastnictví Bible ve srozumitelném jazyze stíháno a považováno za velmi nebezpečné. Naopak oživení Církve bylo spojeno s návratem k Božímu Slovu.



4. Proč se na pricip Sola Scriptura útočí?

Tento princip vždy byl, je a až do příchodu Pána Ježíše Krista bude terčem útoků. Je to logické a není to překvapivé. Pokud chceme někoho svést ze správné cesty, tak mu nejprve seberme kompas. Od nepřátel Božího Slova je chytré, že postupují plíživě, krůček po krůčku. Nejprve položí lidskou tradici na roveň Bibli, a pak ji pozvolna Bibli nadřazují. Jak se protibiblická tradice rozrůstá, tak kráčí dále a dále od Boha a postupně si vytváří svoje učení a svůj systém. Pak se vytvoří „učitelský úřad,“ který umožní interpretaci Bible ve „světle,“ tedy vlastně ve tmě lidských výmyslů. Když se lidské mozky naprogramují nejprve poučkami vhodného katechizmu odvozenými z „učitelského úřadu,“ tak už pak často ani četba Bible nepředstavuje pro systém příliš velké ohrožení. Systém se časem může tvářit navenek i docela vlídně, nicméně jakýkoliv pokus o návrat na skálu Božího Slova je nemilosrdně likvidován

Celý čánek: STRUČNÁ OBHAJOBA PRINCIPU SOLA SCRIPTURA







KDO JE Z BOHA, SLYŠÍ JEHO SLOVA. OBHAJOBA PRINCIPU SOLA SRIPTURA II. (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Úterý, 26. únor 2008 @ 19:57:11 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)


KDO JE Z BOHA, SLYŠÍ JEHO SLOVA.  OBHAJOBA PRINCIPU SOLA SRIPTURA II.


Jan 10:27 (NBK)

„Mé ovce slyší můj hlas a já je znám a následují mě.“


Obsah článku:

Úvod


I. Vnitřní svědectví o pravosti Bible

1. Naplněná proroctví

2. Ježíšův respekt k Písmu

3. Aplikace principu Sola Sriptura v Beroji

4. Věrohodnost Nového Zákona

5. Další vnitřní svědectví o pravosti Bible


II. Kdo je z Boha, ten slyší Jeho Slova

Závěr



Úvod

K článku nazvanému „STRUČNÁ OBHAJOBA PRINCIPU SOLA SCRIPTURA,“ (link: http://www.granosalis.cz/article.php?sid=4436 ) přišla jedna zajímavá otázka typická pro naše římsko-katolické přátele (pravděpodobně z nějaké instruktážní apologetické příručky). Ta otázka zněla ve smyslu: „Kde je v Bibli psáno Sola Scriptura?“  Nutno připustit, že je to docela elegantní chyták. Ocitáme se totiž v podobné situaci, jako bychom měli dokázat že, 1+1=2, což je docela nesnadné. Autor té otázky zřejmě nečetl článek příliš pozorně, protože v článku jsem uváděl, že princip Sola Sriptura, je výchozím předpokladem, tedy axiomem, na kterém se dále staví. Tomuto předpokladu buďto věříme nebo ne. Podobně jako věříme nebo nevěříme v existenci Boha. Přesto je dobré nezapomínat na fakt, že ačkoliv v Bibli nikde přímo napsáno Sola Scriptura nenajdeme, svědčí sama Bible jasně o své pravosti. Navíc o její pravosti svědčí sám její Autor, totiž Bůh.



Nejprve se tedy podívejme, jak svědčí Bible sama o sobě.



I. Vnitřní svědectví o pravosti Bible

1. Naplněná proroctví
V Bibli existuje celá řada proroctví, která se už naplnila. Mnoho z nich se vztahuje přímo k Ježíši Kristu. O těch snad ani netřeba na GS hovořit. Zmiňme tedy jen jako příklad proroctví z Izajáše o perském králi Kýrovi. Je to úžasně podrobné proroctví, které obsahuje i jméno krále Kýra a vzniklo mnohem dříve, než se tento král narodil. Taková jednoznačná a detailní naplněná proroctví jsou trnem v oku liberálům. V minulém století byly v liberálních kruzích v módě hypotézy, že proroctví byla napsána později (když už se události v nich popsané staly). Po nálezu kumránských svitků s velmi starými opisy Izajáše se však od těchto hypotéz začalo ustupovat. Současně už nejsou tak populární ani názory, že Izajášů bylo několik. Výše zmíněný příklad krásně ilustruje nejen pravdivost Bible, ale i fakt, že Bůh je vševědoucí i v tom smyslu, že zná do detailů celý průběh historie. Jak se krásně říká v angličtině: „History is His story.“


2. Ježíšův respekt k Písmu

Když Ježíš Kristus chodil skoro už před dvěma tisíci let po této Zemi byl Písmem vlastně dnešní Starý Zákon. Ježíš o Písmu mluvil s velkým respektem. Citáty s Písma bojoval se satanem v době pokušení a citáty z Písma používal jako argumenty při teologických diskusích. Citoval z Tóry, Proroků i z Žalmů. Dobře si byl vědom, že Písmo svědčí o Něm. Když Jan Křtitel z vězení posílal vzkaz k Ježíšovi, s dotazem, zda je ten Mesiáš, Ježíš mu odpověděl citací poroctví z Izajáše, které se na Něj vztahovalo.

3. Aplikace principu Sola Sriptura v Beroji

Bible pozitivně hodnotí horlivost Židů v Beroji. Když jim bylo zvěstováno Evangelium, pečlivě je zkoumali ve světle Písma (tehdy SZ). Nepatřili mezi naivky, které spolknou kdejaké atraktivně se tvářící učení i s navijákem. Když tedy zjistili, že Evangelium je v souladu s Písmem, mohla stát jejich víra na opravdu
pevném základě.

4. Věrohodnost Nového Zákona

Ve své druhé NZ epištole řadí apoštol Petr Pavlovy listy mezi Písma. Další ve vztahu i k NZ viz část II.

5. Další vnitřní svědectví o pravosti Bible
V Bibli najdeme dokonce místa, kde se o Bohu hovoří jako o Slovu a naopak o Slovu jako o Bohu. To má své důsledky. Slovo Boží není mrtvá litera – je živé. A neúcta a neláska Bpžímu slovu znamená neúctu a nelásku k samotnému Bohu. Napdení autority Božího Slova pak znamená napadení autority samotného Boha. V Bibli také najdeme svědectví o tom, k čemu je Písmo dobré – jakýsi návod k použití. Je také konstatováno, že Písmo je Bohem vydechnuté. Zde uvedená svědectví samozřejmě nejsou vyčerpávající a čtenáře tohoto článku jistě napadne celá řada dalších míst v Bibli potvrzující autenticitu Bible samotné.




II. Kdo je z Boha, ten slyší Jeho Slova

Podobně jako pes zná hlas svého pána, znají Boží děti hlas Boží. Jednoduše poznají, když čtou Bibli, že to nejsou obyčejná lidská slova, jako nacházíme v jiných knihách. Poznají řeč pravého Boha – Boha Bible.
Pán Ježíš říká:


Jan 10:27 (NBK)

„Mé ovce slyší můj hlas a já je znám a následují mě.“

Tento poslední argument je velmi pádný, ale má omezenou platnost. Není to argument úplně pro všechny. Je to totiž argument pro všechny ovce, nikoliv však pro kozly. Ovce totiž slyší Ježíšův hlas a věří Jeho Slovům. Jenže ne všichni slyší s vírou Jeho Slova. Proč? Protože nejsou všichni z jeho ovcí. Ježíš říká:


Jan 10:26 (NBK)

„Vy ale nevěříte, protože nejste z mých ovcí, jak jsem Vám řekl.“



Závěr

Važme si Bible.
Co bychom bez ní věděli o Bohu? Vždyť Bůh je schopen existence mimo čas prostor a hmotu. Tomu jistě věří všichni, kdo nejsou pantheisté. My však jsme naopak uzavřeni v čase, prostoru a hmotě. Jsme tedy naprosto odkázání na Boží sebezjevení. A Bůh se nám dal poznat v Bibli. Samozřejmě, že máme volbu Bibli ignorovat. Můžeme si pak vytvořit, namísto pravého Boha Bible, jen příjemného bůžka vlastních představ a nakonec být i s ním uvrženi do ohnivého jezera. Pokud však hledáme spásu, pamatujme, že ji nalezneme pouze u pravého Boha – Boha Bible.


KDO JE Z BOHA, SLYŠÍ JEHO SLOVA. OBHAJOBA PRINCIPU SOLA SRIPTURA II.



Odkaz na související článek:

Pojďme mluvit o PŘEDURČENÍ! Je to důležité biblické učení! Odkazy ke studiu. P1










Re: Martin Luther se nemýlil, sola scriptura platí! (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Středa, 27. únor 2008 @ 00:13:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Otázka na reformovaného: netapetuješ zase různé diskuse stejnými články? Čirou náhodou?

Olin 



Stránka vygenerována za: 0.27 sekundy