Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Liliana.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16615, komentáře < 7 dní: 306, komentářů celkem: 427764, adminů: 60, uživatelů: 5242  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 102 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Mikim
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116141638
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Argument Jiřího Krupy o motivech ´zpatologizovat charismatismus´ je zcestný
Vloženo Úterý, 06. listopad 2007 @ 23:20:10 CET Vložil: bolek

Charismatici poslal jah

Argument Jiřího Krupy o motivech ´zpatologizovat charismatismus´ je zcestný

Diskuse nad první částí publikace Skrytá tvář charismatismu - I. Manipulace v charismatickém hnutí ukázala, že proti tomuto dílu vedou diskreditační kampaň pouze tři osoby: Historicky první předseda KMS Oldřich Kadlec, charismatický pseudoprorok Jiří Krupa a obhájce charismatismu z AC Petr Vlček. Jejich diskreditační kampaň je založená na několika málo argumentech, které neustále opakují.

Jedním z argumentů je tvrzení, že motivy autorů publikace Skrytá tvář charismatismu jsou "zpatologizovat charismatismus". Tento argument je asi nejlépe vyjádřen Jiřím Krupou v článku Manipulace necharismatiků:

Zdá se mi, že zde vlastně zaznívá nejen jakási kritika učení, ale přímo "zpatologizování" charismatismu. Prostě "charismatismus" je defacto špatný a je třeba se ho stranit, popřípadě jej opustit. Není mi ale jasné, kolik lidí zde káže opuštění charismatických církví napřímo a kdo prostě jen varuje "charismatiky" před  extrémy. Domnívám se, že absolutní kritika povětšinou zaznívá od lidí, kteří opustili "charismatické kruhy" a jejich aktivity defakto vedou k následování jejich příkladu.


Jiří Krupa zde očividně zaměňuje následek za příčinu a snaží se autorům publikace vtisknout image manipulátorů, kteří úmyslně a skrytě připravovali destrukci bezchybného charismatismu.

Analogicky se při této argumentaci musí vybavit padesátá léta a proces s Miladou Horákovou, divizním generálem Heliodorem Píkou a dalšími obětmi politických procesů padesátých let.

Ano, oběti systému se zde spekulativně přisuzuje podlý záměr.

Nemluví se o příčině, ale sdělení následku příčiny veřejnosti je považováno za "zločin", záměrně plánovanou záškodnickou akci s úmyslem "zpatologizovat charismatismus".

Svědectví samotné vypráví o otřesných prožitcích obětí. Přitom to, co oběti prožili, už samo o sobě, jako holý fakt, je obžalobou systému. Že tento systém není v pořádku, neboť produkuje oběti.

A pokud oběti při svém svědectví hledají i příčiny, proč je tento systém špatný, pak to nelze nazvat manipulací, ale poctivým hledáním a nalézáním závad celého systému.

Je třeba hodnotit jako děsivý fakt skutečnost, že se vůbec něco takového v systému stalo, že něco takového oběti v charismatismu prožili, že z takových důvodů museli charismatické kruhy opustit. Tato děsivá fakta jsou obžalobou charismatismu už a právě svojí podstatou.

To že o nich slyšíme není manipulace. To že se dozvídáme, co oběti prožili, není nečistý motiv "zpatologizovat charismatismus".

Děsivá fakta zůstanou děsivými fakty, i když o nich oběti mlčí. A když o nich mluví, pak to z jejich strany nejsou nečisté motivy ani manipulace, ale svědectví.

Manipulace vychází z úst prokurátora Urválka, když veřejně dělá z obětí zločince a odsuzuje je ke ztrátě cti a duchovní svobody.


Podobná témata

Charismatici

"Argument Jiřího Krupy o motivech ´zpatologizovat charismatismus´ je zcestný" | Přihlásit/Vytvořit účet | 20 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Argument Jiřího Krupy o motivech ´zpatologizovat charismatismus´ je zcestný (Skóre: 1)
Vložil: tk v Úterý, 06. listopad 2007 @ 23:55:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Brilantní argumentace! Pro mě je děsivý i fakt, co všechno ti tři z té publikace tady udělali! Místo vážné diskuse nad těmi děsivými fakty, tak stále to samé dokola: podepsat, kdo je František, je to nýmand, systém neexistuje, máte nečistý motivy... atd. :-(Re: Argument Jiřího Krupy o motivech ´zpatologizovat charismatismus´ je zcestný (Skóre: 1)
Vložil: Farel v Úterý, 06. listopad 2007 @ 23:57:46 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zajímavé na tom je, že již dopředu prozřetelně vidí třídní nepřátele, ačkoli zatím publikoval jen Ajsí. nesvědčí to o něčem? Tolik povyku a přitom platí, že v ústech dvou tří...............................................................Re: Argument Jiřího Krupy o motivech ´zpatoligizovat charismatismus´ je zcestný (Skóre: 1)
Vložil: jirikrupa v Úterý, 06. listopad 2007 @ 23:41:04 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.joelnet.cz
Hele čteš vůbec ty diskuze?

Asi milionkrát jsem psal, že to mohl prožít, že je mi to líto co prožil a nepovažuji ho za úmyslného pomlouvače charismatického hnutí.

PO tisící říkám, že odmítám to, co z toho činí za závěry. A jako příklad jsme uvedl několik jeho tvrzení, kdy říká, že onen systém, který předkládáte, něco učí. A přitom uvádím fakta, že jejich učení je jiné. Je to tedy jiný systém než popisujete.Máte v tom trochu guláš.

Jsi jako člověk, který nadává, že křesťanství připravilo světu tolik válek a obětí a zla a vyvozuje z toho, že křesťanství je špatné. Nezajímá ho, to, k čemu opakovaně volám.

Definujte, o kom mluvíte! Když to uděláte, pak lze lépe dokázat, které co učí! Lze nalézt lépe skutečné nauky a věci. Lze to lépe poznat. To odmítáte a nechcete. A tak jako člověk, který odmítá, že není jakési "obecné křesťanství", ale jsou různé typy a různé druhy jednání uvnitř "křesťanství". Tak i vy odmítate přijmout fakt, že není tak lehce negativní "obecný charismatismus", ale je zde nějaká diferenciace.

Padla třeba dvě slova: Ultracharismatismus ...i zdravý a biblický charismatismus

Já Vám přicházím říct jako člověk, který protikřesťanskému člověku řekne, hele je dobré jádro´. A něco vůbec není křesťanství, co se za něj považuje, tak i Vám proticharismatickým lidem říkám - hele, je zdravé jádro věci a něco, co považujete za charismatismus, jím není. Je to třeba jeho nějaká nezdravá forma s věcmi, které nejsou biblické. Já tvrdím a obhajuji biblický charismatismus.A tomu křivdíte!

Uznáte vnitřní diferenciaci a její nutnost, nebo ne? Já si troufnu říct, že jesliže je toto pravda, co říkáte v 80% charismatických sborů v ČR, pak se skoro to vaše dá říct a můžete říct, charismatismus v ČR je nakažen a škodlivý, ale stejně i tak tu zůstanou miliony dalších charismatiků po světě a ovšech tvrdíte ty vaše závěry.

Pochop to konečně co říkám a nevkládej do toho, co neříkám. Nebo to děláš schválně?
Stránka vygenerována za: 0.38 sekundy