Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Horymír.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 16615, komentáře < 7 dní: 281, komentářů celkem: 427885, adminů: 60, uživatelů: 5243  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 89 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116161336
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Ten dávný had.
Vloženo Sobota, 24. listopad 2007 @ 22:07:48 CET Vložil: bolek

Zamyšlení poslal nematemne

Prosil bych fundamentalisty o vysvětlení následujícího. Nejprve by mne zajímal váš názor, kdo to vlastně byl ten dávný had.

Zj.12,9 "A veliký drak, ten dávný had, zvány ďábel a satan, který sváděl celý svět, byl svržen na zem."

Jan zde mluví o hadu který musel byt jíž známy dříve, píše "ten dávný had", proto usuzuji, že se jedná o hada, který svedl Evu v ráji a spojuje ho s ďáblem, satanem. Pokud se mnou nesouhlasíte, o kterého hada se to vlastně jedná? Pokud souhlasíte, prosil bych o vysvětlení následujícího. Jelikož zde je vidět spojitost mezi satanem a hadem, že se jedná o jednu a tu samou bytost, lze nahradit v Gen.3 kap. slovo had slovem satan.

Proto se ptám, když někde v polích potkám hada, potkal jsem satana? A který druh hada je vlastně ten satan? A neměl by být ten dávný had, ten satan někde jinde než na zemi, když Jan píše, že bude svržen? Kdo to tedy je co se nám to plazi bez nohou na zemi? Že by jíž byl svržen satan na zem a je to on kdo se nám to plazi po polích?
A pokud se nedobereme žádného výsledku, myslíte si skutečně, že had, tím, že se plazi po zemi, je v nějaké nevyhodě, řečeno biblický proklet vůči jiným zvířatům? A myslíte si, že žere prach? (Gen3,14) A co provedly takové ještěrky, nebo třeba krtci, oni nežerou prach? A co Gen3,15 "mezi tebe (hada) a ženu položím nepřátelství, i mezi símě tvé a símě její". Znám ženy, které nemají nic proti hadům, spíš se bojí pavouku a myši, vzešly tyto ženy z Evy, je to její símě anebo to je úplně jiný živočišný druh? A co muži, kteří se bojí hadu a nemají rádi hady, jsou to zmuštěle ženy?
A pokud mi na toto vše řeknete "je to jen obraz", co pak zpráva o stvoření, nebo potopa, zajisté je to též jen obraz, představa dávného pisatele, že? A pokud ne, kdo urči, toto je obraz, toto je realita? Vy sami? Podle toho jak se vám to hodí?


Podobná témata

Zamyšlení

"Ten dávný had." | Přihlásit/Vytvořit účet | 19 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Ten dávný had. (Skóre: 1)
Vložil: Jirka v Sobota, 24. listopad 2007 @ 23:07:17 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Přijímám hozenou rukavici, i když (ač fundamentalista) se za biblického experta nepovažuji a doufám, že mě někdo opraví a doplní.

> Jan zde mluví o hadu který musel byt jíž známy dříve, píše "ten dávný had", proto usuzuji, že se jedná o hada, který svedl Evu v ráji a spojuje ho s ďáblem,
>satanem.

jj

> Pokud se mnou nesouhlasíte, o kterého hada se to vlastně jedná? Pokud souhlasíte, prosil bych o vysvětlení následujícího. Jelikož zde je vidět spojitost
> mezi satanem a hadem, že se jedná o jednu a tu samou bytost, lze nahradit v Gen.3 kap. slovo had slovem satan.
Nahradit bych neřekl. V tomto případě bych bral hada jako konkrétní stělesnění ďábla, který na sebe průběžně bere nejrůznější podoby. Mnohem častěji než jako had se vyskytuje třeba převlečen za dobrého přítele ;-(

>Proto se ptám, když někde v polích potkám hada, potkal jsem satana? A který druh hada je vlastně ten satan? A neměl by být ten dávný had,
> ten satan někde jinde než na zemi, když Jan píše, že bude svržen? Kdo to tedy je co se nám to plazi bez nohou na zemi? Že by jíž byl svržen satan na zem a
>je to on kdo se nám to plazi po polích?

Nevím, původního hada jsem neviděl a detaily mne až tolik nezajímají, ale chápu Tvůj přístup k Bibli, taky jsem tak uvažoval než mne Bůh oslovil osobně. Pro to rozumování jsem kdysi dospěl k této myšlence: vštěpuje se nám, jak hadi vznikli v podstatě z dinosaurů a současná evoluční biologie v podstatě tvrdí (nebo na gymplu před lety nám tvrdili), že had je zjednodušeně řečeno velmi specializovaný dinosaur. Tomu koneckonců odpovídá i tradiční představa draka. Takže si dovedu představit vysoce inteligentního dinosaura svádějícího Evu k hříchu, silně nahněteného Hospodina, který nechá dinosaury zatrest vychcípat a nechá z nich jen hady (kteří mají rudimentární končetiny co si tak pamatuju) a kteří se musí rýt "držkou v zemi" místo původní elegantní chůze (třeba i po dvou). Tím odpovídám i na Tvou otázku stran prokletí. Jinak bych řekl, že je celkem rozdíl mezi doma chovanou užovkou (trochu přeháním) a zmijí, kterou potkáš na louce. Nevím, kolik žen by řeklo svému dítěti: hele zmije, běž si jí opatrně prohlédnout a pohladit jí ocásek ;-). Jinak písmo by se nemělo ohybat tak jak se hodí, ale vykládat Duchem Svatým. To je věc, která ti zatím, zdá se, chybí a proto řešíš takovéhle - s prominutím - ptákoviny. Taky jsem je řešil a proto si to dovoluji říct. Docela mi na to (právě v době přerodu) pomohl jeden dotaz starších ve víře: "A je to důležité k spasení ?". Pro Tvoji víru i budoucnost je potřeba, aby ses svěřil Bohu a dával pozor na ďábla, který přichází v rozličných podobách. Ať budeš dělat cokoliv, on Tě najde. A nepředstavuj si ho jako hada, draka, chlapíka s kopytem. Ďábel opravdu přichází nepozorovaně, a na rozdíl od klasického pohledu to není s řinčením řetězů jako na Mikuláše, ale pěkně potichu a tváří se při tom jako anděl (což ve skutečnosti kdysi i býval) ...
Tak pozor na něj, nejenom na poli ;-)

Ať se Ti Pán dá poznat
   Jirka
Re: Ten dávný had. (Skóre: 1)
Vložil: Legulda v Neděle, 25. listopad 2007 @ 14:15:21 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jako fundamentalista věřím takhle:

Tím dávným hadem je určitě myšlen satan, padlý anděl. V ráji prostě satan zneužil tvora, kterého dnes známe jako hada a skrze něho svedl Evu do hříchu. Takže když potkám v lese hada tak jsem potkal zvíře hada a ne satana. Jaký druh potkáš v lese nebo v polích to nevím, v Bibli se tohle neřeší, není to důležité. Jan viděl několik zjevení, které byly nadčasové; bylo to od Boha a Bůh není omezený prostorem nebo časem. Satan byl svržen na počátku po svém hříchu na zem a ještě bude svržen jednou a to přímo do pekla. Nevím jak had vypadal v ráji, zda s křídli nebo měl nohy, to opravdu nevím, ale tím že má žrát prach, tím je myšleno, že se bude celý plazit po zemi, přesně jak se plazí.

A co Gen3,15 "mezi tebe (hada) a ženu položím nepřátelství, i mezi símě tvé a símě její". Já znám jednu ženu Marii která porodila Ježíše který srazil satanovi hlavu. Gen 3:15 vypovídá o vítězství Krista nad satanem a hříchem - protoevangelium!

Jako fundamentalista říkám, že Bible se má brát doslovně s přihlédnutím na kontext. Ježíš říká já jsem cesta... já jsem dveře... a já si určitě nemyslím, že když jdu po polňačce za domem, že jdu po Ježíšovi, ale vím, že on je cesta za Bohem. Tím že máme doma 12 dveří, tak nemáme doma 12 Ježíšů, ale pouze skrze Ježíše máme přístup k Bohu!!

Takže takhle stručně.

Radim
Re: Ten dávný had. (Skóre: 1)
Vložil: Marek2 v Neděle, 25. listopad 2007 @ 15:20:47 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pravděpodobně by se mohlo jednat o kobru královskou.Stránka vygenerována za: 0.28 sekundy