Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a dnes je Státní svátek - Mistr Jan Hus.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16175, komentáře < 7 dní: 199, komentářů celkem: 396045, adminů: 60, uživatelů: 5075  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 224 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

rosmano
ivanp
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
108556834
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Pravidla dialogu
Vloženo Pátek, 26. září 2008 @ 10:53:57 CEST Vložil: Bolek

Etika poslal oko

Nikdy nezapomínejme na slušnost.


Jelikož mnozí z účastníků diskusí zde občas nerespektují ani základní pravidla dialogu, dovolil bych si některé připomnět.


1.) Tvůj oponent není nepřítelem, ale partnerem při hledání pravdy. Cílem vaší diskuse je dopátrat se pravdy, nikoliv intelektuální soutěž. Účast v dialogu předpokládá trojí úctu: k pravdě, ke druhému a k sobě samotnému. 

2.) Snaž se porozumět svému oponentu. Nepochopíš-li správně názor oponenta, nemůžeš jeho tvrzení ani vyvrátit ani uznat. Zformuluj si sám jeho námitky, aby bylo jasné, jak jsi pochopil jeho tvrzení. 

3.) Tvrzení bez věcných důkazů nevydávej za argument. V takovém případě jde pouze o tvoje mínění a oponent mu nemusí přiznat váhu argumentu. 

4.) Neutíkej od tématu, buď věcný. Nevyhýbej se nepříjemným otázkám nebo argumentům tím, že svedeš diskusi jinam. Nezabíhej do zbytečných podrobností. 

5.) Nesnaž se mít za každou cenu poslední slovo. Množství slov nenahradí chybějící argument. Umlčet oponenta nelze ani vyvrácením jeho argumentů, ani popřením jeho myšlenek. 

6.) Nesnižuj důstojnost oponenta. Kdo napadá oponenta, anebo zesměšňuje, či uráží, ztrácí morální právo účastnit se dialogu. 

7.) Nezapomínej, že dialog vyžaduje kázeň. Nakonec rozumem, nikoliv emocemi formulujeme svá tvrzení a své úsudky. Kdo není schopen své city a vášně ovládnout a kdo není schopen srozumitelně a klidně vyjádřit svůj názor, nemůže vést věcný a rozumný dialog. 

8.) Nezaměňuj dialog s monologem. Všichni účastníci mají stejné právo se vyjádřit. Ohleduplnost k oponentům lze vyjádřit věcností a stručností.   

Snažím se v dialogu přehlížet drobná pochybení proti slušnosti, občas se stane, že nám někomu něco „ujede“, ale všechno má svou míru. Nemohu do nekonečna přehlížet výpady typu: „Oko, prečo klameš“? nebo :“Vy katolickí luhári“! a pod. S takovým člověkem prostě přestanu diskutovat. To ať se na mě nikdo nezlobí, ale jen proto, že mám odlišné vidění světa, neznamená, že někoho obelhávám. Uráží mě to. 

Pokud jako křesťané nedokážeme vést dialog ve slušnosti, darmo mařit čas. Na druhé straně by bylo škoda neumět nalézt společnou řeč. Mě osobně alespoň názory druhých obohacují, rozšiřují obzory a nutí zodpovídat otázky. A to je dobře.

Podobná témata

Etika

"Pravidla dialogu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 28 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Pravidla dialogu (Skóre: 1)
Vložil: magor v Pátek, 26. září 2008 @ 20:03:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
prisuché, ako bez šťavy by bol život bez konfrontácií. Ja ich mám rád. Treba dávať a aj vedieť dostávať. Kto nevie dostávať vymýšla podobné pravidlá. Slušne to áno, ale.....Re: Pravidla dialogu (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Pátek, 26. září 2008 @ 20:46:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)


Oko píšeš:

///Nakonec rozumem, nikoliv emocemi formulujeme svá tvrzení a své úsudky. Kdo není schopen své city a vášně ovládnout a kdo není schopen srozumitelně a klidně vyjádřit svůj názor, nemůže vést věcný a rozumný dialog.///

Podle řeckého originálu, Pán Ježíš mluvil s velkou vášní a vkládal do slov své emoce - ať již lásku nebo hněv či přísnost nebo horlivost pro Boží Dům, která Ho pohlcovala. Právě proto se všichni divili (děsili se, byli ohromeni, užasli), s jakou autoritou mluví. Podle použitého řeckého slova, je zaujal spíše způsob Jeho přednesu, než jeho obsah.

Ty nabízíš jen rozumovou, akademickou, suchou diskuzi.Re: Pravidla dialogu (Skóre: 1)
Vložil: katusa v Sobota, 27. září 2008 @ 18:05:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Oko, ty nauzaj chceš len diskutovať, viesť filozofické úvahy a dokazovať svoju pravdu, ktorá je od biblickej na hony ďaleko. Napokon sám priznávaš vo svojich komentároch, že Biblia pre teba nieje konečnou autoritou, ale často používaš citáty z nej na obhajobu neobhájiteľného, tak ako sa to tebe čoby katolíkovi hodí. Tak teda o čom vlastne chceš diskutovať, aj tak máš svoju pravdu a často si sám neodpustíš mať posledné slovo. Najlepšie bude ak budeš viesť dialog sám so sebou. Pripomínaš mi toho diablovho obhájcu z rovnomenného am.filmu, ktorý úspešne obhajoval zločincov až napokon zistil, že preto sa mu darilo, lebo jeho otcom bol sám diabol. Veľmi výstižné! katusa  Re: Pravidla dialogu (Skóre: 1)
Vložil: oko v Neděle, 28. září 2008 @ 11:06:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
„Kto tebe správne vykladá Bibliu?“
Na to není tak těžká odpověď. Nositelem pravdy evangelia je Kristova církev, vedená Duchem svatým. Tedy ano, papež a biskupové jsou oprávněni vykládat smysl Písma a dělají to tak už 2000 let.
Já si o sobě nemyslím, že jsem nějakým expertem na výklad Bible, ale pokud názory některých z vás nekolidují s mojí osobní zkušeností života s Bohem, tak protestuji. Ne proto, abych exceloval jak jsem skvělý, ale proto, abych dotyčného varoval, že cíl jeho cesty leží jinde, než kam on směřuje. Respektuji přitom svobodu jeho volby, že mě bude ignorovat.   Znovuzrození znamená narodit se znovu z vody a Ducha. Jsou to dvě věci. Tou první je křest, tou druhou intenzivní osobní vztah s Bohem, upřímná snaha o hledání a naplňování jeho vůle. Jen takovýmto znovuzrozením se člověk stává nejen matrikovým, ale skutečně živým křesťanem.  …“ ako kanibali jete ježišovo maso a pijete jeho krv ako okultní mayovia a aztékovia. Či snáď to nie je pravda?...“   Ne, to opravdu není pravda. Nejíme maso a nepijeme krev, přijímáme Ježíše celého do svého srdce ve způsobách chleba a vína. To sám Ježíš o nich prohlásil, že jsou jeho skutečným tělem a krví (Mt 26,26-27). A já mu věřím.   To by musel být kanibalem i apoštol Pavel, kterému bylo také jasné, že tento chléb je Pánovým tělem. (1.Kor 11,27-29)  A proto, kdokoli by jedl tento chléb a pil Pánův kalich nehodně, bude vinen tělem a krví Pána. Ať tedy člověk prověří sám sebe a takto ať jí z toho chleba a pije z toho kalichu. Neboť kdo jí a pije nehodně, jí a pije sám sobě odsouzení, jelikož nerozsuzuje Pánovo tělo.Re: Pravidla dialogu (Skóre: 1)
Vložil: katusa v Neděle, 28. září 2008 @ 13:22:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Oko, si úplne vedľa ako som predpokladala, nevieš čo je znovuzrodenie, ani to nemožeš vedieť definovať, z pochopiteľných dovodov, lebo si znovuzrodenie nikdy neprežil. Ale čo nebolo, može prísť, to sa nevylučuje. Uprimne ti to želám. Tak teda: znovuzrodenie sa deje tak, že človek na tom nemá nijakú zásluhu, ani nič neovplyvní. Boh vykoná na srdci človeka "obriezku", Duchom Svatým sa dotkne srdca a človek dostáva vieru, je to dar milosti, až potom na potvrdenie svojej viery sa pokrstí. Znovuzrodenie je premenená myseľ, zmenené srdce, nové srdce-masité. Nepomože ti udržiavať vzťah s Bohom bez takého znovuzrodenia, iba ak vzťah z falošným bohom, falošným kristom. katusaRe: Pravidla dialogu (Skóre: 1)
Vložil: katusa v Neděle, 28. září 2008 @ 13:35:19 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ubezpečujem ťa, Oko, že apoštol Pavol vedel a veril, že je to len symbolické jedenie a pitie tak, ako ja.Tak ako všetci znovuzrodení kresťania. A tak isto všetci znovuzrodení kresťania vedia, že všetci katolíci jedia a pijú nehodne, a preto si jedia a pijú odsúdenie. Jeho telo je pravdivý pokrm (Slovo Božie-Slovo sa stalo telom), Jeho krv pravdivý nápoj (Duch Svätý-voda života).katusaRe: Pravidla dialogu (Skóre: 1)
Vložil: demagog (quokam@seznam.cz) v Úterý, 30. září 2008 @ 18:10:06 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/
Vyznavam, ze se do techto pravidel casto nevejdu...
Teda, nevejdu se do nich nikdy...

Spise projde velbloud uchem jehly nez Granosalak temito pravidly "-)Re: Pravidla dialogu (Skóre: 1)
Vložil: Libby v Středa, 01. říjen 2008 @ 14:43:35 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jakapak pravidla si vymyslet? Nasim pravidlem je ve vsem konani nas Pan, ve kterem jsme spolu s nim zemreli a spolu byli vzkriseni k novemu zivotu. A to ne, abychom ho napodobovali, ale Jim zili. A i v techto diskusich udrzujeme spolecenstvi mezi sebou, abychom v hledani Jeho, se priblizovali predevsim Jemu, ale i sami sobe, podle Jeho vule.Stránka vygenerována za: 0.26 sekundy