Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Maxim.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16456, komentáře < 7 dní: 285, komentářů celkem: 416493, adminů: 60, uživatelů: 5181  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 55 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

brusle7
Tomas
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
113026262
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Uzdravení
Vloženo Úterý, 30. červen 2009 @ 10:56:36 CEST Vložil: Stepan

Svědectví poslal cizinec

   Když přešla minulý týden doba temna a tůje skončily dýmem velikým, byl jsem docela rád, že někdo nezavolal hasiče. Po čase ničení nastala nová doba - budování. Rozhlédl jsem se po zahradě, všude samé sucho. Zajímavé - suchá zahrada na soutoku dvou řek. Rozhodl jsem se natáhnout po zahradě zavlažování a když už budu kopat, tak i elektriku. pro takovou věc bychom se už později asi neodhodlali.
 
  Velká zahrada má jednu velkou nevýhodu -  všeho je hodně, i práce. Přijel bagr a podle plánu vyhrabal hlavní páteřní rozvod, z něj pak na strany odbočky a po pár hodinách odjel. Čekal jsem, že do večera dohrábnu zbytek a položím hadice a spojky a zkusím to natlakovat. To jsem si dal!
 
  Pátý den jsem dodělával poslední rozvody, v zemi byly všechny ty hadice, kabely a husí krky, přijel bagr a většinu zahrady srovnal. Rozhlédl jsem se po kraji a připadalo mi, že to vypadá hůř, než když byla celá zahrada rozkopaná. A to mi z děr už mi zbýval jen hlavní rozvod okolo domu a studny.


*****
 
  Marcel je zvláštní člověk ryzího srdce. Objevil se v době, kdy už jsem měl vší té práce dost a modlil jsem se k Bohu o pomoc. Přijel z Ostravska, kde ho Bůh vytáhnul z drog, alkoholu, podivných vztahů a kamarádů. Jednoho dne ho zastavil a řekl mu: "Jeď do Poděbrad, tady bys zemřel".
 
  Marcel poslechl, ale nesehnal obživu a tak se po pár dnech vrátil na Moravu. Tam už ale viděl věci v jiné realitě, tak co nejrychleji prchnul zpátky do Poděbrad. A modlil se za práci jako život. A tak se naše modlitby v nebi potkaly.
 
  Bodrý Ostravak se spoustou síly, kterou nabral po deseti letech v dolech se na zahradě docela hodil. Jeho těžkost byla v tom, že kromě stodeseti kilo živé váhy, která se k práci a životu hodí, nabral v dolech taky pár kilo mrtvé váhy, kamení, které se mu usadilo v plicích a to se k životu moc nehodí.
 
  Nedivil jsem se, že se dostal až kam se dostal - rok běhání po doktorech, spousta vyšetření, odběrů a diagnóza se slovy, která nahánějí strach. A jak mají proroci v bílých pláštích ve zvyku předpovídat budoucnost, řekli mu: "Vaše nemoc je neléčitelná a nevyléčitelná, pane Kavol." A tak si Marcel vyřizoval plný invalidní důchod a rentu. Což mu samozřejmě nechtěli dát.
 
*****
 
  Dneska Marcel zase nepřišel do práce a napsal jen krátkou SMSku. Práce jsem měl nad hlavu, tak jsem mu zavolal. Situace byla jednoduchá - když klesne tlak a trochu poprchá, nemůže vůbec dýchat. Ležel doma a sotva žil.
 
  Byl už večer, práce bylo víc, než jsem čekal. Dodělával jsem ten zbytek hadic před domem, přemýšlel jsem, jestli mám dotáhnout ještě pár metrů hadice ke sloupu nebo ne a za chvíli měl přijít bagr, protože druhý den se bude stavět lešení. Cítil jsem už hodně únavu, ale tohle jsem přece "musel dodělat".
 
  Řežu poslední hadici nožem, moc mi to nejde a tak jsem na to přitlačil.
 
  Najednou to šlo až moc dobře a nůž mi zajel ostrou špičkou do nohy těsně nad kolenem. Mrsknul jsem nůž na zem.
 
  Prohlížím si tu díru, teče z ní krev, naštěstí to není moc, Bohu díky, že jsem netrefil nějakou žílu nebo tepnu. Podíval jsem se na nůž a udělalo se mi trošku šoufl z dálky, do jaké sahají zbytky krevní plazmy na špinavé střence... Zkouším hýbat prsty na nohou a jsem rád, že ani nervy to nebyly.
 
  "Mazej s tím hned k doktorovi!" říká mi citlivě manželka, když to vidí. Copak teď můžu k doktorovi? Za chvíli přijede bagr! Vymačkal jsem do vany krve co šlo - vždyť od toho je, aby tu ránu vyčistila, opláchnul vodou a vydesinfikoval, přelepil kouskem bolestpásky a šel ven dodělat co zbývalo.
 
  Venku jsem přikazoval té noze aby se uzdravila ve jménu Ježíš, žehnal jí, co se do ní vešlo, ale nějak jí to nebylo platné a poslouchat taky nechtěla. S vypětím sil jsem zaházel zbytek hadic.
 
*****
 
  Večer se bolest ještě dala vydržet, ale v noci už jsem nemohl moc spát. Když mě ráno Marcel probudil zvonkem, postavil jsem na kafe a pak už jsem jen cítil, jak se mi podlamují nohy. Prásknul jsem sebou do kuchyně na dlažbu, ale Boží mocí to nebylo, protože jsem spadnul na záda. Jen těžce jsem se držel při vědomí, ta noha fakt bolela a jen chladná dlažba mi pomáhala vnímat svět okolo.
 
  Ještě si pomatuju, jak jsem Marcelovi říkal, o co jde. Marcel na mě jen nekoukal, ale protože je muž činu, položil na mě ruce a modlil se za uzdravení. Zvláštní, říkal jsem si, když se za uzdravení druhého s vírou modlí nevyléčitelně nemocný člověk.
 
  Za chvíli bolest trochu přešla a mohl jsem se postavit na nohy. Sedli jsme si ke snídani, pak jsem šel ukázat Marcelovi práci (už po svých) a večer jsem si pak vzpoměl, že mě ráno bolela noha. Vzpomínám, jak jsem nahmatával přes kalhoty, kde to bylo a divil jsem se, že to nemůžu najít.
 
  Ten Bůh mě fakt uzdravil, nebo co.
 
*****
 
  Ten večer jel Marcel na shromáždění do sousedního města. Je to takové křesťanské shromáždění, docela obyčejná akce, kdy si pár lidí, co přijalo Boží moc k záchraně každému kdo věří, řeklo, že tu moc budou předávat dalším. A protože nejsou troškaři objíždí s Božím evangeliem sto měst.
 
  Každý ten večer v každém městě chválí Boha, káží evangelium, modlí se za nemocné, vyhání démony jak jimto Ježíš přikázal. Ta jejich shromáždění znám a taky vím, že v tom sousedním městě byl před dvěma lety uzdraven z "nevyléčitelné" nemoci malý synovec Mariana. Dodnes mi ho ukazují, když k nim přijdu domů do církve: Hele, tohle je ten kluk, jak měl umřít a byl tenkrát v Kolíně uzdraven!.
 
  Marcel druhý den ráno přijel celý nadšený a tvrdil mi: "Včera jsem byl uzdraven! Úplně jasně!" A vyprávěl jak to bylo úžasný. Já jsem takový trošku skeptik, tak jsem ho jen poslouchal.
 
*****
 
  Domů do Ostravy se netěšil. Čekalo ho nějaké vyšetření, kterého se bál. Chlap jako hora a třese se před tím, že mu někdo uštípne kousek plic. No, taky bych se třás... Navíc ta vyšetření jsou stále dokola a dokola, už toho měl opravdu dost.
 
  Po pár dnech mi přišla SMSka. Marcel vyšetření neustál a tak nemohli odebrat vzorek plic, musí na Ostravsku zůstat déle. Další týden už se odběr povedl.
 
  Marcel přijel úplně nadšený. V odebraných vzorcích se v laboratoři hrabali, seč měli síly, ale to, co bylo vidět na rentgenu, zjištěno rozbory krve a dalšími vyšetřeními, nemohli v těch vzorcích plic najít! Navíc, když se Marcel s vděčností modlil k Bohu a děkoval za uzdravení, byl pokřtěn Duchem svatým.
 
  Já to křesťanství docela miluju.
 
*****
 
  Marcel měl další telefonát z nemocnice. Maratón vyšetření nekončí. Bílí proroci se nesmířili s tím, že jejich proroctví bylo špatné a že jim z kudly utekl člověk. Marcel v průběhu telefonátu zbledl. Dověděl se, že musí podstoupit další vyšetření, že budou další vzorek plic odebírat skrz žebra.
 
  Seděli jsme u kafe a vyprávěl mi, jak byl vlastně uzdraven. Stál tam na shromáždění a věděl, že bude uzdraven, když půjde k Bohu. Ale taky věděl, že když bude uzdraven a doktoři tu nemoc nenajdou, přide o rentu, invalidní důchod i odškodnění z dolů. Peněz bratru něco přes milion v naší tvrdé měně.
 
  Šel se dopředu modlit, ale dobře věděl, že uzdravení nechce. Ještě když tam stál, pralo se v jeho hlavě hodně věcí. V tu chvíli si vzpoměl, jak den předtím ležel na posteli a sotva sípal.
 
  A tak nakonec v srdci udělal rozhodnutí: Chci být zdravý, i kdybych měl přijít o všechny ty peníze. A modlil se k Bohu. Šlehnul sebou na zem, tentokrát ne bolestí jako já. Když ležel na zemi, vnímal, jak mu někdo nafukuje plíce jakoby pumpou. Nafouknul je tolik, jako už dlouho nemohly být nafouknuté.
 
  Když se z té země po chvíli sbíral, věděl, že plíce jsou zdravé. nedokázal vyjádřit jak, ale věděl to.
 
*****
 
  Venku se honí temné mraky a poprchává, občas slejvák.
 
  A Marcel na zahradě rozbíjí betony palicí a vozí je na kolečku k základům domu.

Podobná témata

Svědectví

"Uzdravení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 351 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Čtvrtek, 02. červenec 2009 @ 09:39:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jo. to je fakt moc dobrý, sláva Pánu. Možná k tomu později něco napíšu.
Třešeň už nám obráží. A dole je konečně ke koupi ten statek. Se těším, kdo to koupí.
Na různá drobná zranění přikládám modlitbu dřív než fáč.Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Čtvrtek, 02. červenec 2009 @ 09:40:00 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jo. to je fakt moc dobrý, sláva Pánu. Možná k tomu později něco napíšu.
Třešeň už nám obráží. A dole je konečně ke koupi ten statek. Se těším, kdo to koupí.
Na různá drobná zranění přikládám modlitbu dřív než fáč.Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Čtvrtek, 02. červenec 2009 @ 17:39:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Přesně tak, lékář léčí a Bůh uzdravuje. Bůh naše tělo stvořil a umí ho opravit. On má MOC nad každou naší NE MOCÍ.
Skutky 3,16  ....moc Ježíšova mu dala sílu a zdraví - a víra, kterou jméno Ježíšovo v něm vzbudilo, úplně ho uzdravila před vašima očima.
Nemusíme se bát Bohu důvěřovat, On má Moc nad každou naší BEZ MOCÍ. Abrahám věřil, kde už z pohledu lidského nebyla vůbec žádná naděje....Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Pátek, 03. červenec 2009 @ 19:20:50 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Ahoj Toníku,

ono je to tak, že na takový článek se dá napsat akorát CHVÁLA PÁNU! Amen. Pán je prostě úžasný! Tož tak.

willyRe: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: Hany87 v Sobota, 04. červenec 2009 @ 10:49:33 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dekuji za hezky clanek.
Je to jeden z mala clanku co se tady na GS da cist a clovek odchazi s klidem. Cloveka to povzbudi a ma nad cim premyslet. Vetsina clanku je tu jako zakopova valka ktera nic nezmeni. A nejhorsi clanky jsou ty ktere si hraji s polopravdami a zbytek si domysly k obrazu svemu :(
No skoda ze jsem k uzdravovani a dalsim podobnym vecem skepticky. Jsem jak neverici Tomas :). Tento muj postoj plyne asi z toho ze ziju v zapadni kulture a k tomu studuju fyziku a taky jsem neduverivy :)
Prosim Pana abych tento svuj skepticismus prolomil ale zaroven neulitl nekam mimo.Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: oko v Sobota, 04. červenec 2009 @ 14:10:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nemám proti článku žádné podstatné výhrady. Je to subjektivně podáno, ale potvrzuje to i mé subjektivní životní zkušenosti.  Snad jen bez toho plácání na zem. A bez vyhánění démonů... Život s Bohem je podivuhodný.

..."v každém městě chválí Boha, káží evangelium, modlí se za nemocné, vyhání démony jak jimto Ježíš přikázal."...

Chválit Boha, kázat evangelium, modlit se za nemocné - pod to všechno se mohu směle podepsat, to je naprosto správně. Pán Ježíš však přikázal vyhánět démony jen vybraným osobám, které tímto zvláště pověřil. V žádném případě to nedělal kdekdo. Pokud ano, dopadl jako synové Skévy:
(Sk 19,15-16)
Zlý duch jim však odpověděl: "Ježíše znám a o Pavlovi vím, ale kdo jste vy?" Ten člověk, ve kterém byl zlý duch, se tedy na ně vrhl, přemohl je a zmocnil se jich, takže utekli z toho domu nazí a zranění.

Jde o to, že k takovému jednání je potřeba víra, jaká se jen tak nevidí. Víra, vyrostlá do mohutného stromu modlitbou a postem.

Většina lidí ani nerozliší mezi posedlostí a nemocí. Vyhánějí zlého, kde není, nebo naopak, pokud je, tak jsou mu k smíchu, protože nemají meč Ducha.Ještě poznámka:
Někteří jsme nereagovali dříve, protože na té zahradě makáme taky.Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 07. červenec 2009 @ 19:33:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Modlitba a půst jsou prostředky růstu víry každého křesťana.
Ne nadarmo Pán Ježíš přirovnal víru k semeni hořčičného stromu, které je ze začátku nepatrné, ale vyroste do mohutného stromu a ptáci hnízdí v jeho větvích.
Kdo znevažuje modlitbu a půst, sám o sobě vydává svědectví, co je to za "křesťana".

(Mt 17,15-21)
"Pane, smiluj se nad mým synem. Je to náměsíčník a těžce tím trpí, protože často padá do ohně a častokrát do vody.
Přivedl jsem ho ke tvým učedníkům, ale nemohli ho uzdravit."
Ale Ježíš na to odpověděl: "Ó, nevěřící a zvrácené pokolení, jak dlouho budu s vámi? Jak dlouho vás budu snášet? Přiveďte mi ho sem."
Ježíš pak tomu démonovi pohrozil a on vyšel a chlapec byl v tu chvíli uzdraven.
Potom k Ježíši přistoupili učedníci a v soukromí se ho zeptali: "Proč jsme ho my nemohli vyhnat?"
Ježíš jim řekl: "Kvůli své nevíře. Amen, říkám vám, když budete mít víru jako hořčičné zrnko, řeknete této hoře: 'Přejdi odsud tam,' a ona přejde a nic pro vás nebude nemožné.
Ale tento druh démonů nevychází jinak než skrze modlitbu a půst."


Dát život Kristu je jen začátek, vyklíčení semínka. Víra musí vyrůst. Takový křesťan ještě není připraven vymítat zlé duchy. V některých kruzích je to veliká móda, samé "uzdravování" a "vymítání". Chcete žít ve lži? Co si to namlouváte!   Vkládáte ruce, ale ve skutečnosti se nic neděje, je to jen divadlo. Přání bývá otcem myšlenky. Ale tak polacinu to nejde!
Jako ten, kdo má poprvé v životě na nohou brusle a chtěl by hned skočit trojitý aksl, či odpíchnutý ritbergr!

Jestliže má někdo (s odpuštěním) zaražené prdy a píchá ho u srdce, to se to uzdravuje z infarktu! Ale uzdravil jste někdo člověka, kterého lékaři už odepsali, který měl třeba rakovinový nádor jak pěst a prokazatelně podle rentgenu jeden den nádor byl a druhý už ne? Kéž byste měli takovou víru!
Písmo nám říká, jak takového člověka poznáme, kdo z vás se v tom vidí? Snadno se ve svatém nadšení "mluví v jazycích", snadno se "vymítá", protože se to nedá lehko rozlišit. Ale co ty jednodušší věci, podle kterých se pozná opravdová víra? Kdo z vás vypije jed a neublíží mu to? Koho z vás už poslechla hora a přesunula se?

(Mk 16,17-18)
Ty, kdo uvěří, pak budou provázet tato znamení: v mém jménu budou vymítat démony, budou mluvit v nových jazycích,
budou brát hady, a kdyby vypili něco jedovatého, nijak jim to neublíží; budou vkládat ruce na nemocné a bude jim dobře."

(Sk 28,3-5)
Když pak Pavel nasbíral spoustu roští a přikládal na oheň, zakousla se mu do ruky zmije, která unikala před teplem.
Když domorodci uviděli toho hada viset od jeho ruky, říkali jedni druhým: "Tento člověk je určitě vrah! Ačkoli se zachránil z moře, Spravedlnost mu nedovolila žít."
On ale setřásl hada do ohně a nic zlého se mu nestalo .


Takto se v životě projevuje opravdová víra, víra vyrostlá jako hořčičný strom. Nevíte, o čem mluvíte, sami jste karikaturou takové víry a posmíváte se tomu. Myslíte, je ji lze získat bez námahy a utrpení?

(2. Kor  11,24-27)
Od Židů jsem pětkrát dostal čtyřicet ran bez jedné.
Třikrát jsem byl zbit holemi, jednou jsem byl kamenován, třikrát jsem ztroskotal, strávil jsem noc a den v moři.
Často na cestách, v nebezpečích na řekách, v nebezpečích od lupičů, v nebezpečích od vlastního národa, v nebezpečích od pohanů, v nebezpečích ve městě, v nebezpečích na poušti, v nebezpečích na moři, v nebezpečích mezi falešnými bratry;
v námaze a únavě, často v bděních, o hladu a žízni, často v postech, v chladu a nahotě.
Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: Irena v Pátek, 10. červenec 2009 @ 19:50:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

Díky za to svědectví, Cizinče. Byla jsem na dovolené, proto reaguju až dnes. Je skvělé, co dělá Bůh pro ty, kdo Mu věří. Pro ty, kterým je Jeho slovo zákonem. Pro  ty, kteří věří víc Slovu, než tomu, co vidí, nebo než tomu, co řekne lékařská věda. Jen víc takových Marianů! A víc podobných svědectví! I když vždycky se najde někdo, kdo tomu, že Bůh uzdravuje, nebude věřit, ani kdyby to viděl na vlastní oči (např. moje sestra, pro ni je to náhoda). Ale to je jedno, Bůh je stále stejný, ať se to komu líbí, nebo ne. Uzdravoval před 2000 lety, dělá to i dnes. Jen Mu VĚŘIT!

Irena
Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 13. červenec 2009 @ 12:22:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Toníku, můžete oba dva (i s Irenou) vkládat ruce na nemocné, pokud se totiž počítáte mezi starší. U těch se předpokládá, že jejich víra už není jen klíček, který snadno uschne.
Ovšem novopečený křesťan takovým klíčkem je. Když se pořád odvoláváš na Písmo, tak ho dodržuj a nepřevracej. Srovnej svůj výrok a co o tom říká Písmo:
..."Co se takhle vrátit k jádru věci? K tomu, že křesťané (všichni Kristovci, učedníci Ježíše) se podle příkazu Ježíše modlí za nemocné a vkládají na ně ruce a ti jsou uzdraveni"...

(Jk 5,13-15)
Snáší někdo z vás útrapy? Ať se modlí. Je někdo dobré mysli? Ať zpívá chvály.

Je někdo z vás nemocný? Ať zavolá starší sboru a ať se za něj modlí a pomažou ho olejem v Pánově jménu.
Modlitba víry uzdraví nemocného, Pán ho pozdvihne, a jestliže se dopustil hříchů, bude mu odpuštěno.


Tady vidíš, co přesně o tom říká Písmo,a jaké zmaty propaguješ ty. Modlit se za nemocné mají všichni, ale vkládat ruce jen starší církve.
Drž se Písma a nebudou spory.Re: Uzdravení (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 20. červenec 2009 @ 15:27:23 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ještě se sluší jedno doplnění.

  Dnes byl Marcel na posledním vyšetření. Měl jít na zákrok, kde mu měli operativně odebírat vzorek plic mezi žebry. Je jasné, že se mu tam nechtělo a tak se modlil, aby tam nemusel jít.

  Když přišel do nemocnice, bylo všechno už vyřízené. Lékaři přezkoumali výsledky minulých vyšetření, kde nebyly památky po nemoci. Zjistili, že subjektivní potíže nemoci jsou také pryč. Tak prohlásili Marcela za zdravého.

  Tenhle týden by měl přinést zdravotní dokumentaci. Jsem zvědav, jestli tam bude lékařská poznámka, která je moje nejoblíbenější:

  ŠPATNÁ DIAGNÓZA.

  :-)Duch=pneuma, Duše=psyché, Tělo=sarx ? (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Pátek, 31. červenec 2009 @ 00:22:43 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Řk kněz Ladislav Simajchl kdysi psal, že Michelangelo byl významný architekt, sochař, malíř....proto to byl velký duch. Mozart byl významná hudebník, a proto to byl také velký duch.

U svého bicyklu mám také PNEUMAtiku, uvnitř duši a v ní stlačený vzduch.

A nakonec Vlasta Redl:....teče Bečva teče korytem......Valmezští do ní házejí duše a těla od traktoru. (pro zajímavost, slovo traktor pochází z řeckého tracho=tahat)

A závěrem: Sám ten Duch svědčí spolu s naším duchem, že jsme děti Boží. Řím 8,16
Zkuste si v konkordanci zadat výraz "duchem" !Stránka vygenerována za: 1.96 sekundy