Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Drahoslav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16086, komentáře < 7 dní: 203, komentářů celkem: 389929, adminů: 60, uživatelů: 5030  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 104 návštěvník(ů)
a 7 uživatel(ů) online:

martino
rosmano
Frantisek100
Dzehenuti
Willy
ivanp
gregorios777

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
·Seznam vypuštìných novozákonních veršù v Pøekladu Nového svìta
·Pastoral brothers – kde konèí vtipnost?
·Ekumenická rada církví si zvolila nové pøedsednictvo na pøíští dva roky
·Rozbuška a další mutace covidu-19
·Významný køesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálù k oèkování
·Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti oèkování
·5 pilíøù konzervativního evangelikálního kalvinismu nesluèitelných s láskou
·Skrytì
·Pastoral Brothers

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
106909603
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Jak pracovala nezávislá vyšetřovací komise v JB
Vloženo Čtvrtek, 01. srpen 2002 @ 12:53:45 CEST Vložil: Stepan

Charismatici poslal Ochranovský

    Jak pracovala nezávislá vyšetřovací komise v JB K očištění libereckého sboru JB a Ewalda Ruckého rozhodl synod JB ustanovit Nezávislou vyšetřovací komisi. Ta byla posléze jmenována a počala pracovat ještě v roce 1998. Na synodě 99 pak prezentovala výsledky své práce v obsáhlém mnohastránkovém elaborátu. Jeho výtah prezentoval Život víry a s řadou zjednodušených závěrů této práce se můžeme setkat v korespondenci vztahující se k rozdělení JB. Komise, jejíž někteří členové během svého vystoupení na synodu otevřeně vyjadřovali Velké stránce sympatie, konstatovala, že obvinění libereckého sboru JB a Ewalda Ruckého se nepotvrdila. Otázkou zůstává, jaké byly okolnosti, za nichž pracovala. Jako účastník letošního synodu v Nové Pace a očitý svědek tamních událostí chci upřesnit působení tzv. nezávislé vyšetřovací komise:
1) mnozí z lidí postižených libereckým systémem jí vůbec nedůvěřovali a odmítli se s ní sejít. Agresivní styl, který v té době Liberec provozoval, probouzel obavy z osobních persekucí. Za výpověď před biskupy Unitas Fratrum na podzim 1998 byla sestra, která předtím z libereckého sboru odešla, opuštěna členy své rodiny, nadšenými přívrženci libereckého působení. Jiní komisi pokládali za závislou. Tak se stalo, že komise nakonec sestavila zprávu převážně na základě výpovědi příznivců libereckého sboru JB a Ewalda Ruckého .
2) můj přítel br. Kašák, který se s komisí naopak sešel, dospěl k názoru, že komise registruje jen to, co chce sama slyšet. Z jeho vstupů ve zprávě nebylo nic.
3) členové komise byli všichni procharismaticky orientování, s. Horáčková je členkou sboru J. Plevy, br. Svoboda přednáší na škole libereckým sborem spravované , což zakládá konflikt zájmů. Br. Dörfl je členem sboru KS.
4) jak to s nezávislostí komise bylo, ukázal výrok br. Chutného z Církve bratrské:"Promiň Ewalde, jestli v té mé zprávě není všecko, co bys tam chtěl mít".
5) ve zprávě jsou zjevné nepravdy. Jestliže např. v části s. Horáčkové se tvrdí , že v Liberci se nikdy nevymítali démoni, je to nepravda, na niž jsem na synodu poukázal a vyzval liberecké , aby aspoň nezapírali sami sebe. Rozumějte: já neříkám, že vymítání je dobré nebo špatné. Toto není ani primární teologický spor v Jednotě ! Primární problém je v tom, že liberečtí bratři masívně vyučovali vymítání a masivně praktikovali vymítání, ale bez uzardění naslouchali zprávě, která to popírá. -Ve zprávě se říká, že místo toho byla vykonávána tzv. osvobozovací modlitba. To je ale hra se slovy - jednalo se o velmi nátlakové a brutální vymítání , vím to z vlastní pastorační zkušenosti, sloužil jsem kdysi sestře, která se po vymítání psychicky zhroutila a znám i jinou sestru, která byla při exorcismu přidržována na zemi, bylo jí klečeno na loktech a když naříkala, pokládali to vymítači za první úspěch - démon se ozývá!
6) poslední dosud nezmíněný člen komise br. Heryán ve svém mimořádném projevu na synodu jednoznačně kladný pohled na liberecký sbor a Velkou stránku částečně zpochybnil. Je znám i jeho pozdější dopis psaný po vlně výpovědí udělených Plevovou úzkou radou, kde zaujímá značný odstup k dříve obhajovanému směru.

Jiří Kouba září 1999


"Jak pracovala nezávislá vyšetřovací komise v JB" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.11 sekundy