Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a dnes je Státní svátek - Mistr Jan Hus.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16175, komentáře < 7 dní: 199, komentářů celkem: 396045, adminů: 60, uživatelů: 5075  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 223 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

rosmano
ivanp
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
108556849
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Řeč vaše budiž dobrá k vzdělání užitečnému.
Vloženo Středa, 18. listopad 2009 @ 21:27:19 CET Vložil: Stepan

Zamyšlení poslal leonet

Efezkým 4,29: Žádná řeč mrzutá nevycházej z úst vašich, ale jestli jaká dobrá k vzdělání užitečnému, aby dala milost posluchačům.

Apoštol Pavel důrazně varuje v tomto listu věřící, aby se vyhýbali marným řečem, neboť pro takové věci přichází hněv Boží na syny nepoddané.
Před několika týdny mi přišel email od jednoho milého, do té doby mě neznámého bratra v Kristu. Tento bratr se mi svěřil, že je tady na Granosalis nějak mrtvo.  Musím se svěřit, že jsem již uvažoval, zda tady pokračovat, neboť během krátké doby mé srdce zmrtvělo ze zdejších mrzutých řečí. Během těch dvou měsíců, kdy tady přispívám svými články a komentáři, jsem se žel také nechal strhnout zdejším duchem.
Neustálé půtky o slova, učení, zákon i jeho přívlastky jsou na denním pořádku. Když jsem se někde zmínil, že jsme spasení bezpodmínečnou milostí Boží skrze vyznání ústy Pána Ježíše Krista a uvěříme-li srdcem svým, že jej Bůh vzkřísil z mrtvých, ihned se objevili zastánci různých učení, která podmiňuji milost Boží dodržováním nějakých dalších podmínek. Nebo zpochybňujících jistotu odpuštění hříchů skrze vylití krve Krista Ježíše Pána našeho. Jehož Bůh vydal jako oběť slitování za hříchy naše, a netoliko naše, ale i celého světa. A skrze něho s sebou smířil všecko, v pokoj uváděje skrze krev kříže jeho, buď ty na zemi, buď ty na nebi. O němž řekl Jan Křtitel: Beránek Boží, který snímá hřích světa. O němž napsal pisatel listu Židům: Ale toho Ježíše vidíme pro utrpení smrti slávou a cti korunovaného, aby z milosti Boží za všecky okusil smrti.
Kdybychom byli schopni shody na tomto základu, můžeme se začít zabývat tím, jak mají znovuzrození věřící žít dál. Jen se všichni podívejte, jaké varování napsal  apoštol Pavel Timoteovi, vlastnímu synu u víře. 1 Tim. 1,1 až 11. Cituji jen část: …Cílem toho nařízení je láska ze srdce čistého, a svědomí dobrého a z víry neošemetné. Od čeho někteří jako od cíle pobloudili, uchýlili se k marným řečem. Chtějí být učiteli zákona a nerozumějí, ani co mluví, ani co zastávají. Víme pak, že dobrý je zákon, když by ho kdo náležitě užíval. Toto znaje, že spravedlivému není uložen zákon, ale nepravým a nepoddaným, bezbožným a hříšníkům, …podle slavného evangelium blahoslaveného Boha…
A tak musím říci, že ten bratr, o kterém jsem se již zmínil na počátku, potěšil mého ducha a srdce. Čehož důsledkem je i tento článek a nabídka společného hledání těch věci, které nás spojují, a ne rozdělují.


Podobná témata

Zamyšlení

"Řeč vaše budiž dobrá k vzdělání užitečnému." | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Řeč vaše budiž dobrá k vzdělání užitečnému. (Skóre: 1)
Vložil: ssns (summasapientianihilscire@gmail.com) v Čtvrtek, 19. listopad 2009 @ 00:24:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když jsem se někde zmínil, že jsme spasení bezpodmínečnou milostí Boží skrze vyznání ústy Pána Ježíše Krista a uvěříme-li srdcem svým, že jej Bůh vzkřísil z mrtvých,

Nevím, kde jsi o tom debatoval, ale kdybych tam byl, zřejmě bych nesouhlasil. Pokud je pro spásu nutné splnit nějaké podmínky (uvěřit a vyznat), jak pak můžeš mluvit o bezpodmínečné milosti? Zcela nechtěně jsi tak ukázal to, co jsem upozornil v posledním článku. Normálně bych pokračoval v otázce spásy, předurčení a snad i její univerzálnosti, ale tím bych podle tebe hledal to, co nás rozděluje. Nevím, co ti tam kdo psal, ale ten člověk se s tebou podělil o své pochopení a prožívání víry, které z kontextu tohoto tvého článku považuješ taky za hledání toho, co nás rozděluje. Toto je diskuzní server, kam chodí hodně lidí a někteří jsou registrovanými uživateli. Jak si představuješ to hledání společného? My jsme jako křesťané reálně názorově rozděleni. V opozici vůči většině tady si myslím, že je to tak normální a správné - a navíc to tak bylo i v raném období církve. Ignorování toho, co nás rozděluje, by v praxi znamenalo tabuizovat prakticky všechny otázky víry a naprostý konec všech debat.

Každý z nás (mě nevyjímaje) tu sem tam napíše nějaké blbosti, chová se necitlivě, špatně formuluje, dotkne se druhých. To je normální - ženu miluju a taky ze mě občas vypadne pitomost, za kterou bych si pak radši nafackoval. Ale duch GS je podle mě dobrý a my bychom si měli vážit obrovské svobody slova, kterou tu admini poskytují. Nezapomínej, že když si tu lidé vjedou do vlasů, je to kvůli věcem, které považují za podstatné z hlediska Evangelia. A podívej se, jak ostře se v takových případech vyjadřoval sám Kristus a po něm apoštolé. Člověk může po zralé úvaze dospět k závěru, že ke klidu přispěje tak, že se k některým tématům nebude pokud možno vůbec vyjadřovat. Sám jsem to udělal a klid mám, ale řeknu ti bez obalu, že vím, že je to krok zbabělý a v podstatě projev tolerance a ne lásky, byť své motivy bych neoznačil za zcela špatné. Ale on byl Petr taky veden dobrými motivy (láskou k příteli a učiteli) a přesto ho ten přítel a učitel nazval Satanem.

Mimochodem, už tvůj první článek je vymezením se (hledáním rozdílů), o čemž nepřímo svědčí např. komentáře katolíků pod ním.Re: Řeč vaše budiž dobrá k vzdělání užitečnému. (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Čtvrtek, 19. listopad 2009 @ 07:26:25 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jestli Vašemu bratru připadá tenhle server mrtvý tak může navštívit kterýkoliv jiný. Tenhle má tu zvláštnost že tu jen málo nepřátel Boha vystupuje otevřeně. Má to svou logiku. Rozhodně nestojí o to být stmelujícím a ekumenickým prvkem pro křesťany různých destinací a poskytovat jim možnost aby je honili jako zajíce společně. Vnější ohrožení má vždycky stmelující účinek. Z jistých důvodů se odmítají hlásit i k některé konkrétní destinaci o které nemají ani páru a neznají základní reálie. Její členové by na to rychle přišli a vysmáli by se jim. Snaží se to obcházet tím že se hlásí buď k hodně málo známým a nepočetným destinacím nebo k těm které o sobě tvrdí že nemají vůbec žádnou oficiální strukturu. Podobně ti kteří chtějí prudit budhisty obvykle předstírají že patří k Sektě zen, jejíž členové se tak sami nazývají a popírají všechny zásady všech cest budhismu. Přinejmenším u nás v Čechách.
Pokud bratr touží po oživení v podobě tvrdé konfrontace tak stačí zabrousit kamkoliv jinam a zmínit se o Bohu. Jestli stojí o to podebatovat s dobrými a mírnými lidmi nebo společně s nimi okopat kousek Boží vinice a udělat pár dobrých skutků nebo se společně pomodlit tak si je musí najít v reálu. Nebo navštěvovat server s uzavřenou společností. Vzhledem k počtu ateistů v našem státě a jeho politickému přístupu k náboženství si u nás na veřejném serveru o Bohu v klidu nepopovídá. Před čaem jsem poznal zajímavý ekumenický manželský pár. Mladá paní je pravoslavná a pán svědek Jehovův. Skvělí lidé se kterými je radost mluvit.
Nedejte se odradit tím že Vás svět nechválí. Našeho Pána také nechválili a často ani ti kteří s Ním chodili a viděli zázraky které dělal. I v manželství je lepší včasná a konstruktivní hádka než aby to v sobě lidé pokrytecky dusili, hráli si na svatoušky a pak jednou vzali do ruky sekeru................... Pokud máme spolu žít v Kristu a v Duchu tak bychom se měli navzájem poznat. Byl bych rád kdyby o sobě byli členové tradičních evangelických destinací o něco sdílnější a pochlubili se tím co považují za dobré. Třeba nějakými dobrými modlitbami, příběhy z jejich života. Kdysi jsem četl knížky od pana Šolochova a zaujalo mne to jak se pravoslavní kozáci modlili před jídlem a děkovali za ně. Prostí a negramotní lidé, v čase revolučního běsnění  a jak nás mohou snadno zahanbit.
Re: Řeč vaše budiž dobrá k vzdělání užitečnému. (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Čtvrtek, 19. listopad 2009 @ 09:48:35 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ahoj.

  Řekl bych, že tohle je dost důležité uvědomění pro zdravou mysl. GS mám rád pro jeho svobodu a celkem vysokou úroveň některých diskutujících. Nevýhoda je ta, že těch diskutujících, kteří mají slušnou úroveň (jak jazyka, tak obsahu samotného), je málo. I když - možná je to výhoda, není potřeba tolik času na přečtení hodnotných příspěvků.

  Pro čtení jsem si stanovil pravidla - příspěvky s nulovou informační hodnotou nečtu - proč taky? U některých diskutujícíh to jsou všechny příspěvky, tím se čtení zkrátí, těch pár štěkálků, kteří mají příspěvky ve stylu "h**no Majere, h**no máš!" si nevšímám ;-). Nečtu ani příspěvky lidí, kteří tématu zjevně nerozumí, mají nula nebo minimum znalostí, nejsou pro mne přínosem.

  Pak tu jsou příspěvky ideologické, kdy v má rámci daného systému člověk "napumpováno" do hlavy selektivní dávku propagandistických informací patřičně upravených pro potřeby daného systému. Takové příspěvky mne zajímají ze studijních důvodů, hodně vypovídají o těch systémech samotných, o jejich směřování.

  No, a zbylých 10% je docela užitečných i jinak :-)

Re: Řeč vaše budiž dobrá k vzdělání užitečnému. (Skóre: 1)
Vložil: Genuine v Čtvrtek, 19. listopad 2009 @ 14:38:27 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Taky nemůžu říct že by mě zrovna těšilo když někdo odporuje mým názorům, a dokonce když odporuje nezdvořile. A pokud dojde na osobní urážky, tak mě to vysloveně .... hmmmm.... zarmucuje. :-)

Na druhou stranu ale je zásadní si uvědomit, že urážky od kohokoli kdo nemá ani tu nejmenší moc mě umlčet, tak nějak nebolí. Nebo alespoň bolí mnohem méně. A nebrání mi to psát další příspěvky. Uvědomme si, že být to ve shromáždění, jeden z těch kdo se neshodnou, by dříve nebo později dostal lekci o autoritě o níž se nediskutuje. Výsledkem by byla dlouholetá hořkost a ještě větší zatvrzelost. A tím by také skončila výměna názorů jednou provždy. Díky tomu že tady nikdo nikoho nemůže vyloučit, umlčet, ani nijak jinak pronásledovat, sice na jedné straně máme trochu drsnější kulturu komunikace, ale na druhé straně komunikace běží dál i přes takové překážky, které by ji v reálném světě zastavily.

A to je podle mně geniální přínos celého GS, ačkoli jsem si vědom, že když mě někdo z diskutujících nazve kupříkladu zvráceným služebníkem satanovým jako včera, tak k tomu měl možná opravdový důvod, nebo si prostě dělá srandu a řehtá se za klávesnicí stejně hlasitě jako já když na některé osobní útoky odpovídám, nebo je to prostě magor. A sledovat bez jakéhokoli rizika další myšlenkové pochody lidí, kteří by mě v reálném světě nejraději upálili za kacířství, to je přinejmenším strrrrašně zajímavé.
Stránka vygenerována za: 0.22 sekundy