Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 405 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116463921
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Evoluce náboženství
Vloženo Středa, 17. březen 2010 @ 16:16:43 CET Vložil: Stepan

Historie poslal op

     Náboženství je specifický společenský jev, který se vyvíjí spolu s lidskou společností. Studujeme-li blíže etologii našich nejbližších zvířecích předků, tj. šimpanzů, i v jejich chování můžeme pozorovat některé náznaky ritualismu, tedy jakéhosi přednáboženského projevu. Postupnou transformací antropoida (lidoopa) v pithecantropa (opočlověka) docházelo kromě jiných vývojovch složek i k vývoji tohoto ritualismu, který se u pithecantropů již nápadně začíná podobat náboženství. O tom svědčí dochované pravěké jeskynní malby. Člověka od nejranějších stádií jeho vývoje uchvacuje okolní příroda. A tak, jako postupně začíná vládnout svým rozumem, předpokládá, že i okolní příroda je ovládána jakýmsi vyšším rozumem. A to jsme již na počátku vlastního náboženství.


     Zdali na úsvitu lidských dějin došlo k nějakému přímému zjevení Boha člověku, nevíme. I kdyby tomu tak bylo, svědectví o tomto zjevení by se nám stěží mohlo dochovat. Podle mého názoru však není podstatné, zda toto pranáboženství, některými teology označované jako urreligio, bylo ovlivněno přímým božím zjevením či nikoli. Domnívám se, že spíše nikoli. Příroda sama totiž svým uspořádáním a svými projevy v našich prapředcích vzbuzovala posvátnou úctu. A jelikož na ní byli existenčně plně závislí a předpokládali, že je řízena vyšším rozumem, snažili se nějakým způsobem tento vyšší rozum svým rozumem uchopit a naklonit si jej. Tak vlastně příroda sama informovala první lidi o Bohu.

      Lze jen těžko říci, zda první lidé byli monotheisty či polytheisty. Podle mého názoru však spor o tom je nemístný. Každý pantheon, ať slovanský, germánský, keltský, řecký, římský etc. má totiž hierarchickou strukturu a jednomu z Bohů vždy přiznává prvenství před ostatními. Ilustrujme si to například velmi zjednodušeně na slovanském pantheonu. 

     Nejvyšším Bohem Slovanů byl Bůh slunce a světla Svarog. Jeho manželkou byla Bohyně krásy a lásky Lada. Oproti svému choti tato Bohyně žila však pouze od jara do podzimu. Jejich synem byl Bůh Dažbog. Kromě toho můžeme jmenovat řadu dalších Bohů. Těsně po Bohu Svarogovi byl nejmocnějším Bohem Perun, Bůh ohně a války. Nezastupitelné místo měl Bůh úrody a plodnosti Veles. Dodnes je známá Bohyně chladu a smrti Morana, která na podzim a v zimě vládne místo Bohyně Lady. S příchodem jara se koná obřad, kdy se ze slámy vytvoří postava, která se oblékne do šatů a na krk se jí pověsí náhrdelník z hlemýždích ulit. Poté se za rituálního zpěvu vynáší ze vsi k nejbyližšímu potoku. Tam se vysvlákne z šatů, kamenuje, nakonec zapálí a vhodí do potoka. Při zpáteční cestě se vzdává chvála veliké Bohyni Ladě a stavějí se k její poctě tzv. májky. Bohyně Lada se zobrazuje s červeným vajíčkem jakožto symbolem plodnosti. Tam mají původ naše velikonoční kraslice. Slovanský svátek Bohyně Lady, který se jakožto svátek jara a plodnosti slavil kolem jarní rovnodennosti, byl později pokřesťanštěn, nicméně symbolika slovanského náboženství v něm žije dále.

      Slovanské náboženství, byť se nám z něj mnoho nezachovalo, bylo zřejmě na stejné úrovni jako ostatní tzv. přírodní náboženství. Třebaže bylo násilně potlačeno v důsledku necitlivé postcyrilometodějšké christianizace, přesto stále zůstává živé v některých svých rituálech, které bývají omylem připisovány křesťanství. Je úžasné, že ani po více než tisíci letech neupadlo úplně v zapomění. Je velmi chvályhodné, že v posledních letech dochází k jeho částečné renesanci. 

     Proto se v úctě ke starým Slovanům a k jejich náboženství pomodleme: 

Veliký Svarogu, náš nejvyšší Bože, jež dáváš svítit životodárnému slunci, buď sluncem našeho života!
Čarokrásná Bohyně Lado, naplň nás svou láskou a duchovní krásou!
Mocný Bože Perune, ochraňuj nás od války a všeho zla!
Štědrý Bože Velesi, popřej nám bohatou úrodu a vše potřebné k našemu životu!
Všechny slovanské Bohyně a všichni slovanští Bohové, zachovejte nás ve zdraví, štěstí a radosti!
Buď Vám sláva, sláva, sláva!        

Podobná témata

Historie

"Evoluce náboženství" | Přihlásit/Vytvořit účet | 38 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: Marobud v Středa, 17. březen 2010 @ 16:44:58 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Popravdě řečeno se slovanským náboženstvím je to komplikované: Slovanský "pantheon" vznikl až v reakci na setkání s křesťanstvím a s jeho kulturou, předtím byly ty kulty takové rozplizlé. Naštěstí nejsem slovan ale křesťan.



Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: nula v Středa, 17. březen 2010 @ 17:47:53 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
--Naštěstí nejsem slovan ale křesťan.--

To je jakoby Turek žijící v Německu,řekl -naštěstí nejsem germán ale muslim:-)



Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: Legulda v Středa, 17. březen 2010 @ 19:41:10 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Na tomto článku je pravdivé to, že určité prvky pohanských praktik můžeme vidět v křesťanství; proto ti z nás, ktetří se chtějí přiblížit pravému Bohu, ne pohanskému bůžku, měli by ze svých životů tyto pohanské tradice odstranit. 
Pohanských bohů jsou spousty - ve formě pohádek, bájí, dřevěných sošek apod. Ovšem náš Bůh je jeden a narozdíl od pohanských bohů je živý! Před uctíváním a modlením se k těmto bohům - modlám - nás Bůh Hospodin varuje: nebudeš mít jiného boha mimo mě!! Není žádný evoluční vývoj Boha, bohů a neexistuje takový Bůh který je obsažen ve všech náboženstvích, takový univerzální Bůh, ve kterého věří křestané i muslimové popř. i svobodní zednáři. Křestanská víra je jedinečná v tom, že je o vztahu s právě s tímto jediným pravým Bohem který za nás položil v lidském těle svůj život. Samozřejmě, že i Židé věří v toho samotného Boha, ale nemají o něm tak velké poznání.

Moje reakce je pro mnohé určitě netolerantní a nejde spolu s dnešním synkretickým smýšlením. Ope, považuješ se za věřícího křesťana a mnozí se tady na GS s tebou bratříčkují. Já ale říkám, že tohle není ani v nejměnším biblický postoj znovuzrozeného člověka, tj. člověka který poznal Pána Ježíše a má Ducha svatého. Ope, ty nejsi ve skutečnosti křesťan, nemáš Ducha Kristova a nemůžeš být tedy Božím dítětem. Tvá víra je prostě zcestná, nesmyslná, prostě bludná. Prostě ti to říkám, je to tak a prosím, zamysli se nad tím, čemu věříš a čemu by jsi věřit měl.

Radim



Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Středa, 17. březen 2010 @ 21:02:54 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý bratře,

O tom svědčí dochované pravěké jeskynní malby.

dovolil bych si vám doporučit jeden velmi zajímavý článek z NewScientist (odkaz). Netýká se sice přímo náboženství, ale rozhodně ho považuji za velmi zajímavý.

Jinak se k vaší modlitbě připojit nemohu, neboť se modlím výhradně k Bohu, o kterém informuje Bible. Jakkoli jsem při vědomí své omezenosti a neznalosti ochoten připustit, že má smysl debatovat, není-li i prastará cesta slovanů i novodobá cesta novoslovanů, kteří stejně jako ostatní navrátilci k původním náboženstvím (germánské, keltské ...) vaří pro naprostý nedostatek pramenů z vody, vlastně jinou cestou ke stejnému cíli, vím komu jsem uvěřil a Ten si mě nárokuje celého. Jak jistě víte, shoduji se s vámi v otázce univerzální spásy, leč ta je podle mého názoru a přesvědčení možná jen díky, skrze a v Kristu, což dříve či později pozná každý a každé koleno pak před ním poklekne a každý člověk vyzná, že On je pán. Věřím-li tedy, že Bůh se sebou usmířil (usmíří) celý svět právě v Kristu, považuji za nemístné obracet se k někomu jinému, byť Radegast má zejména po obědě své kouzlo. Připadal bych si jako člověk, který uprostřed cesty na dovolenou vystoupí z nového auta a přesedne na osla či koně, čímž si cestu náramně prodlouží a pravděpodobně též zkomplikuje a ztíží.

Jinak máte samozřejmě pravdu, že nemálo pohanského získalo pokřesťanštěním nový smysl. Zejména se to pak týká vašeho "oblíbeného" katolicismu, což ovšem katolíkům nijak nevyčítám.



Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: rudinec v Čtvrtek, 18. březen 2010 @ 09:15:29 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Evolúcia náboženstva i evolúcia ako taká je podvod nad každý podvod.

Keby sme Adama a Evu nahradili nejakými antropoidnými mrzákmi,tak by nám v Biblii vznikla taká diera,ktorú by už
nedokázal nikto zaplátať.

Rodokmeň P.J.Krista siaha až po Adama.
Adam s Evou verili v skutočného živého Boha.

Jeden spisovateľ povedal: Jedna z najväčších civilizačných pohrôm je učený hlupák.

op, mal by si sa nad týmto výrokom poriadne zamyslieť.



Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: baraba (vavicek@seznam.cz) v Čtvrtek, 18. březen 2010 @ 09:27:54 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
A kdepak se nám, přátelé, asi vzalo přejmenování Boha na HOSPODIN? Jaký je původ a význam tohoto jména?



Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Čtvrtek, 18. březen 2010 @ 14:02:07 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Staří slované nežili moc organizovaným životem. Nestavěli velká města, neuměli číst a psát, nedělali umělecká díla. Jejich náčelníci měli autoritu úměrnou své pěsti. V blízkém okolí absolutní, jinde ne. Většina obyvatelstva uctívala stromy a kameny ve svém okolí a bydlela v zemljankách které byly natolik mokré že se pod podlahou držely užovky kterým se někteří klaněli. Neexistoval centrální stát ani vláda a v důsledku toho ani centrální kulty. I Perun jako pán hromu je pravděpodobně později převzatý ze severu nebo dokonce od Římanů. Na vašem místě bych raději děkoval hromosvodu že Vás nepřišel navštívit a nechal si změřit odpor zemnící desky nebo tyčí. Většina slovanských božstev je výmyslem falešných romantiků, obrozenců a hnutí new age. Moc rádi by něco obnovili ale díky Bohu není co. Krom toho nejsme jen potomci slovanů ale i germánů, keltů, židů a mnoha jiných národů a zejména dvou doložených mužů a jedné ženy. Naši praotcové jsou Adam a Noe a pramátí Eva. Manželky Sema, Chama a Jafeta  nebyly dcery Noemových. Spravedlivé slovany si Ježíš vyzvednul z Abrahamova lůna a odvedl do Nebe.

To že by našimi předky měli být zrovna šimpanzi netvrdí ani ti kteří věří na evoluci. Jestli jsou Vám jejich rituály blízké a povědomé tak je to spíš otázka psychiky než genetiky. Naše genetická stavba těla se víc podobá praseti než opici. Zvláštní je že nikdo nepropaguje svůj údajný prasečí původ.

Krásnou pohádku si vyprávějí slovani na Balkáně. O tom jak Bůh zavolal jejich předky a snažil se je přemluvit aby nepili rakii. Ukázal jim prase a osla a ti oba křičeli že je to jed který pálí. Strejcové se podrbali za ušima a řekli že mezi oslem, prasetem a člověkem je přeci jen rozdíl. Tehdy Bůh ustanovil že ten kdo bude pít hodně kořalky se napříště začne podobat oslu nebo praseti a nakonec oběma dohromady.




Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Čtvrtek, 18. březen 2010 @ 15:52:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Drahý bratře Ope,

napsal jste: Zdali na úsvitu lidských dějin došlo k nějakému přímému zjevení Boha člověku, nevíme. I kdyby tomu tak bylo, svědectví o tomto zjevení by se nám stěží mohlo dochovat.

Nějak mi to nesedí. Bůh je všemohoucí a nejmocnější, je třeba mu přiznat jeho MOC a slávu. Jestli je napsáno, že se lidem zjevil, tak mu můžeme věřit, jinak snižujete jeho MOC a stavíte svou BEZmoc nad jeho MOC.

Správně byste měl napsat:
Zda-li na úsvitu lidských dějin došlo k nějakému přímému zjevení Boha člověku, drahý bratr Op neví.





Re: Evoluce náboženství (Skóre: 1)
Vložil: baraba (vavicek@seznam.cz) v Úterý, 23. březen 2010 @ 09:57:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
pohledmež do panteonu židovsko-křestanského

Gen2....budete jako bohové...
Ex4...budeš mu za Boha...
Psalm82,,,,Bůh stojí uprostřed bohů,,,
Zach12...Dům Davidův podobný bohům,,,
Jan10...bohové jste...
Zj12...na nebi žena...



Stránka vygenerována za: 0.27 sekundy