Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 244, komentářů celkem: 429560, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 538 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Ivanp
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116483027
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Ekumenismus Miloslava kardinála Vlka
Vloženo Úterý, 11. květen 2010 @ 13:40:58 CEST Vložil: Stepan

Ekumenismus poslal poutnick


Kardinál Vlk se ujal vedení pražské arcidiecéze a úlohy českého primase Katolické církve v  porevoluční době. Ekumenismus mu v době nástupu do úřadu nebyl něčím novým. Ekumenické kontakty pěstoval ještě v době totality, kdy v Jižních Čechách vykonával svou kněžskou službu. Spolupracoval i s jinými církvemi a zúčastňoval se diakonických a pastoračních kurzů, které mívaly příchuť poloilegálních akcí.

Členové jiných křesťanských církví rádi vzpomínají na jeho neformálnost a srdečnost, se kterou se s nimi setkával. Je možné, že právě jeho ekumenická otevřenost byla jedním z důvodů, proč mu v roce 1978 byl totalitní mocí odebrán státní souhlas k duchovenskému působení.

Připomínám tuto minulost proto, aby bylo možné pochopit, proč po jeho jmenování do arcibiskupského úřadu v roce 1991, pro něj ekumenismus nebyl neznámou oblastí. Kardinál Vlk se tehdy stal zároveň předsedou biskupské konference a tím i reprezentantem katolictví pro ostatní křesťanské církve a náboženské společnosti. Od roku 1993 jsem jako představitel jedné z evangelických církví mohl sledovat kardinálovo ekumenické působení. Není pochyb o tom, že dokumenty 2. Vatikánského koncilu tehdy došly svého naplnění a arcibiskup přistupoval k představitelům jiných církví bez předsudků, s úctou a respektem. Ekumenismus kardinála Vlka ale nevyrůstal jen z dokumentů, jako je např. koncilní dekret o ekumenismu Unitatis redintegratio, který silně podtrhuje obnovu církve, obrácení srdce, společnou modlitbu křesťanů, ekumenické vzdělání a mezicírkevní spolupráci na poli sociální služby. K hlubšímu pochopení kardinálova ekumenismu je třeba zmínit také jemu blízkou spiritualitu hnutí focolare, které pod silným duchovním vlivem Chiary Lubichové překonávalo různé letité a historické mezicírkevní bariéry a otvíralo dveře nové spolupráci. Jedním motorem ke spolupráci bývá odborné studium ekumenismu a druhým zdrojem je duchovní ekumenismus, o kterém rád hovoří a píše předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů – kardinál Walter Kasper. Duchovní ekumenismus často předchází vyjasnění otázek dogmatických a historických. Je to Kristovo evangelium, pod jehož silou dochází k zábleskům jednoty mezi duchovními bratry a sestrami z dosud rozdělených eklesiálních útvarů. 


Rád vzpomínám na novoroční ekumenické bohoslužby, kdy nás kardinál Vlk opakovaně vítal v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, jako bychom přišli domů. Často podtrhoval, že katedrála je symbolem ještě nerozdělené církve.


Málokdo si dovede představit pracovní vypětí a stresy, kterým jsou často vystaveni představitelé církví. Kardinál Vlk měl ale seřazeny své priority tak, že ekumenismus u něj nebyl na posledním místě. Porevoluční doba přinášela církvím stále nové a nové výzvy. Svou práci rozvíjela Ekumenická rada církví a ukázalo se, že státní instituce nebudou jednat s každou církví zvlášť, že je třeba dohodnout se na společných stanoviscích a společných postupech. Několikrát se ve spolupráci mezi Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí něco zadřelo. Někdy došlo k určitému nedorozumění z nedostatku informovanosti. Kardinál Vlk v takových chvílích nelitoval čas a okamžitě přijel třeba do kanceláře Ekumenické rady církví a byl ochoten jednat. Mnohé projekty, včetně kaplanských služeb v armádě a ve věznicích se tak podařilo ekumenicky spojit a uvést do života
 K ekumenickým setkáním ale nedocházelo, jen když jsme potřebovali něco důležitého projednat (např. s Českým rozhlasem, nebo s Ministerstvem kultury). Pro mě se ta nejvzácnější ekumenická setkání konala v dobách Aliančního týdne modliteb a Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Kdo se zajímá o ekumenické hnutí, tak ví, že spolupráce přes hranice církví se zrodila z modlitebních setkání, které začala organizovat např. již v roce 1846 založená Evangelická aliance v Londýně. Podobný vývoj jsme mohli vidět i v České republice. I v dobách totalitních existovala společná modlitební setkání. Od sametové revoluce jsme začali konat modlitební setkání ústředí církví. Tam se setkávali církevní představitelé. Zahájili jsme písní, někdo z nás posloužil výkladem Božího slova a potom následovaly neformální modlitby s přímluvami za vlast, za obnovu společnosti a církví, za evangelizaci a pastorační i sociální službu. Přepracovaní církevní představitelé mají někdy tendence dát se zastoupit na akce, kde sami nejsou zapojeni do předsedání bohoslužby či do kázání. Kardinál Vlk se takových modlitebních setkání často zúčastňoval. Tam jsme mohli poznávat jeho duchovní profil a modlitební život. Tam, v malém kruhu několika lidí jsme mohli předstoupit před svého Boha s tím, co jsme skutečně měli na srdci a co nás v životě a službě provázelo.


Významnými ekumenickými událostmi byla také vyslání kaplanů do služby, při kterých „bratr kardinál“, jak jsme ho nazývali, přicházel do bohoslužebných shromáždění jiných církví a vroucně žehnal různým kaplanům k jejich novému poslání.


Není náhodou, že kardinál Vlk přijal postupně i vedení ekumenické skupiny biskupů různých církví, která se každoročně setkává v různých zemích a umožňuje vzájemné poznání a kontakty s různými církvemi. Nelze přehlédnout, že kardinál byl také tím, kdo za Evropskou biskupskou konferenci signoval dokument Charta ecumenica, kterým se evropské církve zavázaly ke spolupráci v oblastech, kde je taková spolupráce třeba a k budování dobrých vztahů.


Mnoho bylo českým katolickým primasem na ekumenickém poli vykonáno a mnoho toho ještě zbývá. Otevírá se možnost, že na úsilí kardinála Vlka a jeho korektní vztahy s jinými křesťanskými církvemi naváže nový pražský arcibiskup Dominik Duka. I on patří k těm, kteří prožili tlak totalitní společnosti a hodnotu skutečného bratrství v Kristu, které nemůže rozdělit ani konfesionální a eklesiální rozrůzněnost.






ThDr. Pavel Černý Th.D. působil šestnáct let (1993-2009) jako předseda Rady Církve bratrské a po léta jako místopředseda a čtyři roky jako předseda (2005-2009) Ekumenické rady církví v ČR. Nyní je kazatelem Církve bratrské v Praze .



Pavel Černý, Christnet


Podobná témata

Ekumenismus

"Ekumenismus Miloslava kardinála Vlka" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Ekumenismus Miloslava kardinála Vlka (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Úterý, 11. květen 2010 @ 13:51:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
poutnick
Díky za dobrý článek, pohladil.



Re: Ekumenismus Miloslava kardinála Vlka (Skóre: 1)
Vložil: Revival v Úterý, 11. květen 2010 @ 18:05:49 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
K pochopení ekumenismu z pohledu řkc doporučuji pokračovat tímto videem:  http://video.google.com/videoplay?docid=7126589485094627324&hl=sk&emb=1



Stránka vygenerována za: 0.37 sekundy