Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 421 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116471347
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry
Vloženo Neděle, 25. červenec 2010 @ 18:37:59 CEST Vložil: Olda

Z hnízda poslal Nepřihlášený

Časopis Život víry ve svém čísle 2010/7+8 oslavil 20 let své existence vyhlášením dvaceti českých evangelikálů, kteří měli podle tohoto periodika Křesťanské misijní společnosti v posledních dvaceti letech největší vliv (na koho či na co zůstalo nedořečeno).

Tento výběr významných postav českého evangelikalismu - reformovaného, charismatického a letničního - má být podle redakce Života víry povzbudivým připomenutím bohatství, které v sobě církev chová.

Pro baptisty je zajímavé zjištění, že se toho tohoto seznamu TOP 20 českého evangelikalismu nedostal nikdo z prostředí BJB.

Miroslav Heryán (1923–2003)
Evangelický teolog, duchovní a spisovatel. V touze po jednotě křesťanů přerůstal svoji denominaci, kde byl nejvýraznějším reprezentantem pietistické a charismatické zbožnosti. V 70. letech se podílel na ekumenickém překladu Písma. V roce 1991 založil Českou evangelikální alianci a stal se jejím prvním předsedou. Jako předseda evangelizačního odboru ČCE v první polovině 90. let ve své církvi propagoval Pochod pro Ježíše. Vyučoval na ETS.

John MacFarlane (1946–2003)

Misionář a apoštol. V 60. letech zažil charismatické probuzení ve Velké Británii. Od října 1968 studoval v Praze a kázal zde evangelium. Vytvořila se kolem něj skupina 70 křesťanů (z některých z nich se pak stali významní vedoucí). V roce 1972 byl z Československa vyhoštěn, jeho vztahy a vliv však pokračovaly, i když se usadil v sousedním Bavorsku. Po Listopadu u nás často kázal a spolupracoval s pastory různých církví. Působil však i v řadě dalších zemích bývalého východního bloku a také např. v Indii.

Rudolf Bubik (* 1941)

Dlouholetá vůdčí osobnost AC. Krátce před pádem komunismu tuto do té doby ilegální letniční církev dovedl k registraci. Kvůli své misijní aktivitě byl v roce 1982 vězněn. Napsal o tom knihu Šedesát dnů pro Krista. Je autorem dalších knih, redigoval a zčásti napsal šestisvazkové Dějiny letničního hnutí. Mezidenominačně se zasloužil o smíření letničních a reformovaných, s charismatiky spolupracoval na evangelizacích Impresionante (1999 i v následujících letech).

Stanislav Kaczmarczyk (* 1936)
Luterský a evangelický duchovní a teolog, autor několika knih. Patří k našim nejvýraznějším evangelistům. Za totality i po jejím pádu kázal na stovkách evangelizačních shromážděních a přivedl ke Kristu tisíce lidí. V období komunismu byl na čas zbaven státního souhlasu. Po Listopadu vedl Dětskou misii a radu TWR.

Stanislav Piętak (* 1946)

Pedagog, teolog a luterský biskup. Je průkopníkem evangelikálního školství. V letech 1993 až 2003 vedl katedru křesťanské výchovy na PdF Ostravské univerzity. Podílel se na vzniku a činnosti Církevní základní školy v Třinci. Jako biskup SCEAV (od roku 2006) odmítl podepsat problematický dokument Charta Oecumenica.

Pavel Černý (* 1949)

Teolog a kazatel, v letech 1993–2010 předseda Rady CB a v letech 2005–2009 i předseda ERC. Představuje polistopadovou generaci CB, která přinesla změnu. Výrazně přispěl k tomu, že se CB otevřela vztahům s letničními a charismatiky, že v ní charismaticky orientovaní lidé našli prostor pro službu a že CB jako jedna z mála našich evangelikálních církví průběžně roste. Jako učitel na ETS ovlivnil současnou generaci kazatelů CB. Na postu předsedy Rady CB na zmíněné tendence navázal evangelista Daniel Fajfr.

Dan Drápal (* 1949)

Teolog, pastor, novinář, autor řady knih. Jako liberální absolvent teologie prožil radikální konverzi, ve sboru ČCE v Praze 7 (tzv. Maniny) pak v 80. letech přicházely ke Kristu stovky mladých lidí. To byl základ dnešního KS Praha a nové církve KS, kterou založil a vedl do roku 2004. Je jedním z iniciátorů mezidenominačních Křesťanských konferencí (od roku 1988) a KMS. Je šéfredaktorem Konzervativních listů, politického měsíčníku, který neoslovuje primárně křesťany.

Stuart Angus (* 1960)

Novozélandský misionář působil v Česku v letech 1993–1997. V té době založil českou pobočku ACET a stál u vzniku mládežnického festivalu KristFest. Pro ACET napsal knížku „Sex, AIDS, vztahy“, která ovlivnila životy tisíců českých středoškoláků. Na jeho práci průběžně navázali Michal Malina (KristFest) a Tomáš Řehák a František Krampota (ACET).

Dave Patty (* 1961)

Americký misionář žije v ČR od roku 1993. V roce 1997 založil Křesťanskou akademii mladých, jejíž různé programy (např. Škola vedoucích mládeží, Celoživotní biblické vzdělávání) ovlivnily stovky mladých lidí snad ze všech u nás působících církví. Je otcem televizního programu pro mládež Exit 316, který vidělo milion diváků. Spoluzaložil mezinárodní misijní organizaci Josiah Venture.

Petr Raus (* 1956)

Rozhlasový a televizní pracovník. Duchovní otec českého TWR (ředitel 1993–1999). Na jeho práci v TWR navázal Aleš Bartošek, který mj. inicioval Rádio 7. V současnosti Petr Raus pracuje jako dramaturg Centra náboženské tvorby brněnského studia ČT. Byl jedním z iniciátorů televizního programu pro mládež Exit 316.

Lubomír Ondráček (* 1962)

Pastor největšího evangelikálního sboru v Čechách (KS Praha) a mezidenominační vedoucí. Od počátku 90. let organizoval jako tajemník KMS významné společné akce, např. Pochody pro Ježíše (1992 až 2000) a satelitní mise s Billym Grahamem (1993 a 1995). Organizačně vedl všech 23 dosavadních Křesťanských konferencí (od 1988). Je hlavním nositelem mezidenominační vize KMS o spolupráci křesťanů na šíření evangelia a proměně společnosti.

Karel Řežábek (* 1967)
Hudebník, pastor a spisovatel. Ve druhé polovině 80. let byl průkopníkem „chval“, tehdy nového stylu bohoslužebné hudby. Se skupinami Agapé a Filia vydal 14 alb. Byl ve vedení KMS. Je členem rady KS. V Plzni je jednou z vůdčích osobností ekumenické spolupráce, jako jeden z mála českých evangelikálů rozvíjí vztahy s římskými katolíky.

Antonín Zelina (* 1941)
Iniciátor a jeden z autorů Českého studijního překladu Písma. Projekt s ambicí vytvořit náš nejpřesnější překlad vznikl v roce 1992 s cílem prohloubit poznání Bible v českém národě a stát se základem budoucího duchovního probuzení.

Pavel Raus (* 1955)

Bývalý vedoucí nakladatelství, teolog a psycholog. V roce 1990 založil a do roku 2000 vedl největší české evangelikální nakladatelství Návrat domů. Knihy z Návratu ovlivnily všechny české evangelikály i tisíce sekulárních čtenářů. Pak vystudoval psychologii a založil organizaci Paraklétos, která má evangelikální církve připravit pro pastoraci a poradenství. Pořádáním přednášky a vede katedru pastorace na ETS.

Hana Pinknerová (* 1963)
Populární spisovatelka. Napsala 10 knih. V 90. letech byla hlavní organizátorkou mezidenominačních konferencí hudebníků a umělců Hrejte dobře a zvučně (první se konala 1993), které ovlivnily celou generaci českých „chváličů“. Na tuto práci částečně navázal tým Angel Mountain (John de Jong) a iniciativa 3C3B.

Jiřina Markovová (* 1967)
Hudebnice v oblasti chval, jedna z průkopnic spontánnosti při vedení uctívání. Napsala mnoho populárních chvalozpěvů, vydala tři hudební alba. V posledních letech spolupracuje s hudebníky mladší generace, iniciovala mezidenominační projekt Worship.cz.

Jiří Unger (* 1974)
Mezidenominační vedoucí. Jako tajemník ČEA (od 2003) organizuje akce a setkání vedoucích. Je prostředníkem myšlenek a vlivu britských evangelikálů a nositelem vize církve ovlivňující společnost. Od roku 2007 je také prezidentem Evropské EA.

Alexandr Flek (* 1968)

Iniciátor a hlavní překladatel Bible21. Koncem 80. a v první polovině 90. letech vedl Vodu života, charismatický sbor, z něhož vznikla dnešní církev Slovo života. V roce 1994 založil projekt Nová Bible kralická, v roce 2008 přejmenovaný na Bible21. Vytvořil překlad, který chce být čtivý a oslovit i nekřesťany. V roce 2009 to byla nejprodávanější kniha v ČR (prodalo se 70 000 výtisků).

Mojmír Kallus (* 1962)
Zakladatel a předseda české pobočky ICEJ (od 1995), která usiluje o to, aby čeští křesťané podporovali stát Izrael. Každoroční shromáždění proti antisemitismu Všichni jsme lidi (od roku 2004) pořádá s podporou českých politických špiček. Jde o jedinou akci organizovanou evangelikálními kruhy, které pravidelně věnují pozornost média. Je také šéfredaktorem měsíčníku Slovo z Jeruzaléma.

Tomáš Chvojka (* 1971)

Mezidenominační vedoucí. V rámci Nového života (kde pracuje od 1994) pracoval se studenty a dnes řídí práci s filmem Ježíš. Vedl evangelizační kampaně s tímto filmem v desítkách měst (Nový život 2000), film viděly desetitisíce sekulárních Čechů. Je předsedou ČEA.

připravili Tomáš Dittrich a Tomáš Coufal

Zdroj: Život víry 2010/7+8


"20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry" | Přihlásit/Vytvořit účet | 28 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Neděle, 25. červenec 2010 @ 19:12:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Jestli má Bůh nějaký svůj "seznam", obávám se, že v něm nikdo z výše zmíněných nebude. Tož tak.

w.



Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Krispus (ryba@iol.cz) v Pondělí, 26. červenec 2010 @ 06:56:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím si, že tito lidé ovlivnili a ovlivňují křesťanské prostředí v našem národě. Br.Antonín Zelina byl v Křesťanských sborech. Byl jsem u toho ( mladý a vyplašený), když mu na poradě bratři vytýkali, že podlehl "charismatickému vlivu" atp. Nakonec ze sboru v Praze odešel a dnes jsem rád, že se objevil v tomto seznamu. Mám trochu problém s označením, že jde o "evangelikály". Myslím, že většina z nich by měla být označena, že jsou "charismatici". Ale nevím. Moje představa pro Církev ve 21 stol. je ta, že se bodou rozdíly mezi církvemi a společenstvími smazávat a dojde k většímu porozumění "bez bariér" mezi jednotlivými směry. Nastoupí tolerance, která bude nutná ke spolupráci v době před koncem tohoto věku. Neznamená to, že by došlo k nějaké ekuméně delegované zhora a opuštění tradice jednových sborů. Půjde to spontánně, zespodu nahoru až se úloha "vedení církví" dostane na biblickou úroveň prvních křesťanů ( duchovní samostatnost jednotlivých sborů) . Biblické postoje si bude každý držet dál, ale když přijde do jiného sboru nebude se urážet na tom, že tam mávají praporama při chvalách a modlí se v jazyku ( např.). No nic, to už jsem někde na "procházce"



Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Didymos v Pondělí, 26. červenec 2010 @ 19:23:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bubik jenom na třetím místě? Co je to za nekázeň? Co je to za nepořádek?
Každopádně samé lepší osobnosti. Třešničkou na dortu bezbožník století Drápal.




Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Pondělí, 26. červenec 2010 @ 20:27:28 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Vida, nikdo z Liberce se uz na seznam nedostal... A.




Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Farel v Úterý, 27. červenec 2010 @ 19:22:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Teď jste ale těžce urazili až ranili Péťu Fiřta. Na prvním druhém i třetím místě měl být přeci ON.

Joe



Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Čtvrtek, 29. červenec 2010 @ 16:42:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Trochu mi tam chybí Pavel Kábrt, jak jsem psal již na Notabene.

A co takhle Aleš Opatrný ?



Stránka vygenerována za: 0.26 sekundy