Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 527 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116494770
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Státem podporované církve jsou elitní klub, stěžují si ty novější
Vloženo Úterý, 07. červen 2011 @ 12:59:38 CEST Vložil: Olda

Z hnízda poslal Nepřihlášený

V České republice je celkem 32 registrovaných církví a náboženských hnutí. Z toho 17 společenství – hlavně starších církví – může každoročně čerpat na mzdy svých pracovníků z rozpočtu ministerstva kultury celkově 1,4 miliardy korun. Zbytek nemá nárok.

I když jsou platy duchovních nízké (okolo 17 tisíc měsíčně), vyvolávají zlou krev. Novější církve či takové, které se v 90. letech nedostaly na soupis dotovaných církví, považují podmínky, které musí splnit, aby se mezi „vyvolené“ dostaly, za diskriminační.


První podmínkou je desetileté období od registrace u ministerstva kultury. Příští rok tento práh překročí např. Česká hinduistická společnost či Hare Krišna. Za tři roky by si mohlo o dotace požádat Ústředí muslimských obcí.

Druhou podmínkou je ale seznam deseti tisíc věřících a příznivců, který musí každá žádající církev předložit. Všechna hnutí se ale shodují, že desetitisícový cenzus je v desetimiliónovém Česku příliš vysoký. „Pro nové církve je to diskriminující, protože tuto podmínku nesplňuje většina církví, které dotaci pobírají,“ řekl Právu mluvčí hnutí Hare Krišna Antonín Valer. Hare Krišna má asi 500 členů a několik tisíc příznivců.

Podle sčítání lidu z roku 2001 mělo více než deset tisíc věřících jen šest církví – římskokatolická, českobratrská evangelická, čs. husitská, pravoslavná, evangelická a slezská augsburského vyznání. Přes 20 tisíc členů mají i jehovisté, ale ti o dotaci neusilují.

Raději asignace?

Podle Valera by lepší byly daňové asignace, díky nimž by církve dostávaly část daní svých příznivců. „Bylo by to spravedlivější, proč mají naši členové (z daní) podporovat jiné registrované církve?“ dodal.

Ani čeští muslimové na dotace brzo nedosáhnou, ač místopředseda Ústředí muslimských obcí Vladimír Sáňka odhaduje, že je v Česku okolo deseti tisíc muslimů.

„Ne všichni jsou věřící a ne všichni by chtěli sdělit o sobě všechny údaje, které ministerstvo požaduje,“ řekl Právu Sáňka. Dodal, že by se chtěli stát státem uznanou církví nikoli kvůli peněžitým příspěvkům, ale kvůli tomu, aby mohli zakládat církevní školy.

Pokud dojde k vyrovnání státu s církvemi, ministerstvo kultury výhledově zřejmě přestane církve dotovat. Podle plánu, který připravovala Topolánkova vláda, se počítalo s tím, že církve budou dostávat každý rok o pět procent méně dotací a po 20 letech budou zcela bez těchto dotací, a tedy i nezávislé.

Ministr kultury Jiří Besser iž na začátku roku dohodl se zástupci církví zmrazení platů duchovních na loňské úrovni. Variantou by byly škrty jako ve veřejné sféře. Zvítězil ale argument, že duchovní berou méně, než je v Česku průměr. Ten dosahuje 24 tisíc.

www.novinky.cz


"Státem podporované církve jsou elitní klub, stěžují si ty novější" | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Státem podporované církve jsou elitní klub, stěžují si ty novější (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 07. červen 2011 @ 13:45:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokud chce mít někdo výhody elitního klubu tradičních církví tak musí počkat až mu stát povraždí, uvězní a nejrůznějším způsobem dlouhodobě poškodí lidi a ukradne všechno co jejich náboženská organizace vlastní. Značnou část z toho záměrně zničí nebo nechá chátrat z čisté zlomyslnosti a na zbytku bude podle svého vlastního tvrzení vydělávat ještě jednou tolik než vyplácí  jako odškodnění.
O tom že je stát podporuje mohou mluvit pouze ti kterým předtím neukradnul podstatně víc a neodmítá to vrátit. Podporuje je z toho co sebral nám, možná s bezbožným přáním aby nás proti sobě navzájem poštval. Což je jeden z důvodů proč jim to přeji. Jsem mnohem radši když to dostanou oni (pokud stát nehodlá podporovat něco ďábelského aby tím manifestoval svůj protináboženský postoj) než aby to někdo rozkradl pro soukromou potřebu nebo aby financoval nějakou čertovinu z jiného oboru, jako je třeba vraždění dětí nebo starců, zavádění zvrácených způsobů vyučování nebo propagaci drog pod názvem prevence nebo legalizace.




Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy