Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 240, komentářů celkem: 429556, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 512 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

ivanp
rosmano
Danny42

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116479627
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Kampaň Kdo, co a komu
Vloženo Pondělí, 15. duben 2013 @ 22:31:29 CEST Vložil: Olda

Církevní restituce poslal Nepřihlášený

„Majetek chápeme jako nástroj, který nám má pomoci k tomu, abychom mohli normálně fungovat a abychom mohli pomáhat jiným. Majetek má jít touto cestou a nemůže být zneužíván k osobnímu obohacování nebo k plánům, které nesouvisejí s duchovním povznesením člověka.“ (zdroj)

Na začátku března si někteří katoličtí věřící vyslechli pastýřský list o církevních restitucích od svých biskupů. Zklamán byl ten, kdo v obsahu očekával informace o tom, jakým způsobem a kde může věřící získat fundovaný a odborný přehled o jednotlivých krocích a postupech a řešeních nabytí a správy církevního majetku.

Věty z pastýřského listu: „Poneseme velkou zodpovědnost, ale nepochybujeme o tom, že mezi věřícími je dost poctivých a zdatných odborníků, kteří nám pomohou...“ „…Bratři a sestry, děkujeme vám za důvěru i odvahu ke spolupráci na náročné cestě, která je před námi", pak nutně vedou k zamyšlení. Jak budou bratři a sestry pomáhat a spolupracovat, když nedokáží rozšifrovat, jakou vlastně pomoc naši biskupové potřebují? Možná to byla výzva, aby se věřící zajímal o danou problematiku a zjišťoval sám, co se řeší ohledně církevního majetku. A vzhledem k tomu, že ve farnostech se dosud nic neví a neděje, začne hledat informace na biskupství, kde se asi něco už děje, což mu potvrdí i mediální zpráva z tohoto ledna.

V současné době má každé biskupství v České republice velmi pěkně a přehledně zpracované a aktualizované webové stránky. Díky nim mohou přímo, snadno a kvalitně komunikovat se širokou veřejností, farnostmi a věřícími. Jak se jim to daří ohledně informovanosti o církevním majetku?

V Arcidiecézi olomoucké se laik nic nedozví o církevním majetku a jeho správě, ale zaujme ho, že díky chybějícím financím ubude pomoci potřebným.

Brněnské biskupství  a Plzeňská diecéze také o církevních restitucích neinformuje.

Biskupství českobudějovické aktuálně o majetkovém vyrovnání nepíše, ale lze tu najít obsazení restitučního oddělení.

Obecné informace a články z roku 2012 k dané problematice nalezne na stránkách Královéhradecké diecéze, na linku Litoměřického biskupství a Biskupství ostravsko-opavského. Arcibiskupství pražské má sice články a informace o restitucích také z roku 2012. Ale pro katolíka z Moravy je překvapením, že na těchto stránkách se čile podniká v nemovitostech.

Stručně a jasně sděleno: kvalitní informace a nové zprávy ohledně církevních restitucích se na stránkách jednotlivých biskupství nedají dohledat. Katolík se nevzdává, přemýšlí a brouzdá internetem dál. V pastýřském listu se hovořilo o České biskupské konferenci, ale i tady v tiskovém středisku se naposledy vyjadřovalo k církevním restitucím v roce 2012.

Poslední internetový pokus shlédnout další fundované stránky - Ekumenické rady církví, kde najde „čerstvou“ aktualitu. Dozvídá se o tiskové konferenci, která proběhla a zahájila komunikační kampaň KDO, CO A KOMU. Představeny zde jsou internetové stránky, které mají sloužit „jako informační portál a rozcestník pro získávání komplexních informací ohledně celé problematiky církevního majetku“ a průběžně jsou aktualizovány ECR. Škoda jen, že už se píše duben 2013 a k člověku stránky aktuálně hovoří z listopadu 2012. Komunikační kampaň KDO, CO A KOMU zřejmě někde zamrzla, protože další obecné informace o průběhu druhé tiskové konference ze dne 25. března 2013 již na internetu nelze nalézt.

Stručně shrnuto, zřejmě se věřící laik, toužící po informacích, vydal po internetu špatnou cestou. Třeba aktuální, podrobné, kvalifikované zprávy někde existují, víte-li o nich, prosím, poraďte. A jak je tomu s informovaností v ostatních církvích?

PS:Je třeba uvést, že existují i jiná média, která sleduje široká veřejnost. I když v České televizi nemá křesťanství mnoho prostoru, přece jeden velice kvalitní pořad informuje o restitucích a dokonce v seriálu.

Jana Němečková

http://umlaufoviny.com



"Kampaň Kdo, co a komu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 6 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Kampaň Kdo, co a komu (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Úterý, 16. duben 2013 @ 00:06:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Při hiearchickém zřízení ŘKC se dá nanejvýš očekávat, že o čerstvě nabytých majetcích musí rozhodnout hlava státu Vatikán a ta má nyní moc práce s "aklimatizací". Je třeba si uvědomit, že majetek v ŘKC není majetkem věřících, ale majetkem státu Vatikán. Jakýkoliv větší dar ŘKC, je darem Vatikánu a Vatikán z něj okamžitě požaduje daň zvanou desátek. Majetek řeholních osob odpradávna patří Vatikánu, který s ním může volně disponovat. Je známou skutečností, že pohyby financí a jiných majetků jsou ve Vatikánu zcela neprůhledné. Nedá se tedy očekávat ani průhlednost disponibility církevně restituovaného majetku. Po majetku se vší tichosti slehne zem. A katolickým kreténům, kteří souhlasí s touto mezistátní zlodějnou se odslouží několik děkovných mší a to bude tak všechno. Římská šelma vždy prahla po moci a majetku. Nyní se zas jednou dosyta nažrala v Česku, tak jako již mnohokrát v minulosti.
Dle naplněných proroctví v Kristově knize Zjevení, se zřejmě nažrala již naposledy. 



Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy