Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 242, komentářů celkem: 429558, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 601 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

ivanp
rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116481229
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Dvě velmi rozdílná Desatera
Vloženo Neděle, 26. leden 2014 @ 22:48:19 CET Vložil: Olda

O Bibli poslal ssns

Zeptat se křesťana, jestli zná Desatero, je otázka hraničící s urážkou či výsměchem. Přesto jsem přesvědčen, že správná odpověď je otázka:"Které Desatero myslíš?" Starý zákon totiž za Desatero označuje dvě velmi odlišné sady přikázání (vzájemná shoda je při dobré vůli 20%, tj. 2 z 10 jsou totožná co do obsahu, zbylých 8 je zcela odlišných). Jak tedy zní Desatero?

Desatero - vyjasnění pojmu


Bible opakovaně říká, že Desatero je "Deset slov, která byla napsána na kamenné desky." (Dt 4,13) Jsou to slova smlouvy mezi Hospodinem a Izraelem.

Desatero v knize Exodus

Pokud člověk čte Bibli s názvy kapitol a podkapitol, které ale nejsou součástí biblického textu, narazí na kapitolku Desatero přikázání před začátkem 20. kapitoly knihy Exodus. Dočteme se tam, že "Bůh vyhlásil všechna tato slova. Řekl ..." a následuje to, co obvykle nazýváme Desaterem. Zarážející je, že se tam nepíše nic o nějakých kamenných deskách. O deskách se dočteme až na konci 31. kapitoly, kde Mojžíš dostává dvě kamenné desky popsané Božím prstem, tj. Desatero. Aniž bychom byli informováni o tom, co na těch deskách bylo napsáno, dočteme se pouze tolik, že lid se oddal modloslužbě a že Mojžíšovou reakcí bylo rozbití těch desek. (Ex 32,19). Na začátku 34. kapitoly říká Bůh Mojžíšovi:"Vytesej si dvě kamenné desky stejné jako ty první, a napíši na desky slova, která byla na prvních, jež si roztřískal." Hospodin tu tedy jasně říká, že Mojžíšovi poskytne náhradu za rozbité desky s tím, že na nich bude napsáno totéž, co bylo na těch prvních. Po slavnostní deklaraci ze strany Boha (Hle uzavírám smlouvu ...) se ve verši 34,11 dostáváme k prvnímu přikázání Desatera, které pokračuje až do verše 26. Následně Hospodin řekl:"Napiš si tato slova, neboť podle těchto slov jsem uzavřel smlouvu s tebou a s Izraelem." (34,27) Po 40 dnech půstu pak "on (z kontextu bych řekl Mojžíš) napsal na desky slova smlouvy, Deset slov."

Desatero v knize Deteronomium

Pokud se podíváme do 5. knihy Mojžíšovy, dočteme se v 5. kapitole a deskách s velmi odlišným textem než je ten, který měl být podle knihy Exodus zapsán Bohem jako Desatero. Je to text hodně podobný s tím, co se dočteme ve 20. kapitole Exodu.

Dvě Desatera?

Existence dvou odlišných Desater, z nichž jedno je pro křesťany vesměs irelevantní, se mnohým nelíbí. Pokud bychom se ale pouze na základě Bible měli přeci jen rozhodnout, která z těch dvou sad příkázání je skutečným Desaterem, pak by to byl text uvedený ve 34. kapitole knihy Exodus, protože

  1. Bůh jasně Mojžíšovi říká, že mu poskytne věrnou kopii jím rozbitých desek. (Ex 34,1, Dt 10,4)
  2. Tato pasáž je označena za základ smlouvy a byla zapsána na nové desky. (Ex 34,27-29)
  3. Tato pasáž je přímo v Bibli označena jako Desatero (Ex 34,28)
  4. Byly to desky s touto pasáží, které Bible označuje za desky svědectví (Ex 34,29) a které byly následně uloženy do truhly/archy (Ex 25,16, Ex 40,20, Dt 10,5)
Moderní biblistika tu nezřídka spatřuje jeden z důkazů pro to, že 5 knih Mojžíšových je ne právě sourodá sbírka různých tradic. Desatero z Ex 34 je označováno za rituální či kultické a je připisováno prameni zvanému Jahvista. Druhé Desatera je pak označováno za etické a je připisovéno Elohistovi.


Církevní (katolická a pravoslavná) tradice za Desatero označuje text podle Deuteronomia. Z reformace vzešlé církve tuto církevní tradici přejali, i když se liší rozdělení/číslování přikázání (jiné uváděl Luther, jiné Kalvín). Pro zajímavost uvádím, že i svědkové Jehovovi přejali Desatero z církevní tradice, ale jsou přesvědčeni, že ve verši Ex 34,28b je podmětem a tudíž pisatelem druhé sady desek Bůh. 


"Dvě velmi rozdílná Desatera" | Přihlásit/Vytvořit účet | 23 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Dvě velmi rozdílná Desatera (Skóre: 1)
Vložil: hirali (hirali@seznam.cz) v Pondělí, 27. leden 2014 @ 11:31:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
buh je autorita a desatero je moralní zákon pro Boha tak duležitý že ho osobně na Sinaji vyhlásil. Byl to Boží hlas co to říkal.Nevidím jediný důvod proč by měl Buh něco osobně vyhlašovat a potom na kamenné desky psát něco uplně jiného. Postráda to jakoukoliv logiku. A pokud vím buh pouze jednou v dějinách po potopě osobně hovořil s lidmi s celým národem.Pokud to udělal osobně tak to pro Boha muselo být velmi důležité to co vyhlásil. Tento zákon desatero platí jak pro člověka tak pro anděly tímto zákonem buh vladne ve vesmíru. Ale jestli se nepletu byl to satan kdo se postavil proti zákonu a zhřešil jako první. V bibli je také řečeno že bude změněn a zákon a doba. Znáš katolické desatero?? Byla změněna doba to jest sobota na neděli a druhé přikázaní bylo uplně vymazáno.To tvé druhé desatero skoro nikdo nezná. Podle prorockých předpovědí se zmenilo to desatero ze sinaje keré v obměně znají skoro všichni křestané dodnes. buh v Bibli vždy zjevuje svým služebníkum dopředu co se má stát. Myslíž že by Buh připustil aby lidé nebyli seznámeni s jeho zákonem po více jak 2000let????  



Re: Dvě velmi rozdílná Desatera (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 28. leden 2014 @ 16:00:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Věřím že proto je tak důležité abychom se ve všem řídili podle Církve. Ve které působí Duch Svatý, živé Boží zjevení a prorocké slovo. Která má moc svazovat a rozvazovat na zemi i na Nebi.

Věřím i tomu že jsou všechny tři varianty významem naprosto shodné. Jediné co se změnilo v průběhu času je novozákonní pohled na jejich naplnění. Stejně jako na celý Starý zákon.




Re: Dvě velmi rozdílná Desatera (Skóre: 1)
Vložil: unshaken v Úterý, 28. leden 2014 @ 17:22:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dost podrobný pohled na Desatero popsal John G. Reissinger, což je možné si stáhnout a přečíst zde. Přestože jeho výklad, který nezpochybnitelně dokazuje biblickými verši, že Desatero bylo (a je) určeno pouze Izraelitům (přesněji lidu Staré smlouvy) jako smluvní základ, může někoho přivést k nepříčetnosti, popisuje prastarou Boží pravdu: "Když se jako lidé neumíte chovat jako Boží obrazy, tak vám určím, co smíte a  co nesmíte dělat." Jde tedy o čisté zákonictví, které sice může být i pro křesťana berličkou, nicméně opravdový následovník Krista má Boží zákony zapsané v srdci a jejich písemnou formu nepotřebuje. "Nežiji již já, ale žije ve mně Kristus." Takovému křesťanovi je pak jedno, zda jde o kultická, morální nebo jiná upřesnění či omezení. Vnímá je například podružně nebo jako jako pomůcku, neboť nikdy nechce učinit, co by Bohu nebylo milé.

Ke vzniku verzí Desatera: Opravdu jsou znění rozdílná podle doby jejich vzniku. Mojžíšovo je přejato ze starých zápisů či záznamů z paměti kněží, Deuteronomické je sepsáno v exilní a poexilní době. Při čtení je nutné vždy vnímat dobový kontext a záměr pisatelů. To platí pro celou Bibli. Děkujme autorům textu, že bez zvláštních úprav přejímali staré texty nebo zapisovali paměťové záznamy, aniž by prováděli jejich korekci nebo je dokonce uváděli do souladu s dobovým teologickým náhledem. Proto je Bible v mnohých částech změtí rozporuplných záznamů.

Osobně si myslím, že praxe, že od určité doby zapisovatelé nemilosrdně ničili staré záznamy, když zapisovali jejich novou verzi, byla kontraproduktivní. Škoda, to bychom teprve lépe mohli pochopit vývoj víry v jediného a živého Boha. 



Re: Dvě velmi rozdílná Desatera (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Čtvrtek, 30. leden 2014 @ 12:11:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jak jsem poznal  z praxe existuje mezi křesťany jedna skupina, která silně lpí na Zákoně  ( a myslí tím Desatero) a pak druhá, která odsuzuje tu první ze zákonictví a tvrdí, že ona má Zákon srdci, takže ho vždy automaticky dodržuje, protože je v ní Kristus. A teď se v tom má člověk vyznat. Ta první skupina se z deseti příkazů zaměřuje pak hlavně na sobotu a je ochotna kvůli ní i trpět. Někdy mám pocit, že víru mezi sebou posuzují podle toho, jak kvůli sobotě kdo trpí. Bohužel to vypadá jak zákonictví. Druhá skupina tu první kritizuje a Desatero nevnímá . Už vše činí správně. Kde je pravda? Myslím, že to z vnějšku nemohu posoudit. Obě skupiny touží po Bohu, ale každá má jiný přístup.  Ta druhá se vysmívá sobotě a dodržováním neděle dává najevo, že křesťané mají jiný Zákon. Ta první  asi věří, že Bohu máme být vděční a Bůh si přeje, abychom jeho příkazy dodržovali včetně soboty. A přitom, když se učedníci zeptali Pána Ježíše, které přikázání je největší, sjednotil vše do příkazu lásky. I Jan říká, že dává nové přikázání, aby se všichni milovali ( měli k sobě lásku ), protože to bude jeden z důležitých znaků těch, kteří následují Ježíše.   A podívejme se na dnešní svět křesťanů!! Jakým přikázáním se opravdu řídí ???  



Stránka vygenerována za: 0.24 sekundy