Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 244, komentářů celkem: 429560, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 528 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Ivanp
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116483279
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Křest - pojistka do nebe?
Vloženo Pátek, 06. srpen 2004 @ 07:03:32 CEST Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal sanie

Křest - pojistka do nebe?  "Já Tě křtím ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého." Zpravidla se ozve děsivý křik miminka, kterému pan farář ve chladném kostele vylil ledovou vodu na čelíčko. Slavnostní okamžik, jistě budou i krásné fotografie a příbuzným a přátelům bude co vyprávět. Stále více lidí, i těch, kteří do kostela zajdou jen na vánoce a spíš tuší, že by nějaká vyšší moc mohla existovat, dává pokřtít své dítě. Jen dost často neví, jaký je smysl tohoto obřadu.

Od tajného obřadu k povinnosti

V době raného křesťanství se většinou křtili jen dospělí. Avšak panoval zvyk, že při křtu muže, byla pokřtěna i jeho manželka, děti a otroci. Rozhodovala víra otce. Ve čtvrtém století našeho letopočtu se křesťanství stalo státním náboženstvím Římské říše. V této době se častěji objevuje křest dětí. Cílem bylo, aby většina obyvatel uznávala státem doporučené náboženství. Přesto moc nebyla hlavním důvodem, proč se přistupovalo ke křtu dětí. Rodiče často cítili, že jim samotným víra pomáhá a přáli ji i svým dětem. Doba reformace přinesla myšlenku, že malé dítě si nedokáže uvědomit závažnost tohoto činu. Proto mnohé protestantské církve křtí opět jen dospělé.

Vstupenka do církve nebo jen paráda?

Křesťané věří, že při křtu dostávají jakoby nový a lepší život skrze Ježíše Krista. Velmi abstraktní pojem, reformátor církve Martin Luther se ho pokusil vysvětlit takto. Křest podle něj znamená totéž, jako když mladý šlechtic získá panství. Je jen na něm, jestli se o něj bude starat a nebo ne. Podobně i při křtu, podle křesťanů, člověk získává dary od Boha a je jen na něm, co s nimi udělá. Křest sám o sobě nedává nikomu před Bohem privilegia, je jen jedním článkem v duchovním růstu. Avšak podle křesťanů je křest obřadem, při kterém nový člověk vstupuje ve společenství církve. V tu chvíli nejde jen o faráře, ale i ostatní lidi v kostele. Církev stojí na lidech, na mezilidských vztazích. Byla by škoda nechat si pokřtít dítě a dát od všeho náboženského ruce pryč. Křest neznamená, že člověk má zajištěn dobrý život. Je to jen předpoklad, výzva a člověk na sobě musí pracovat stále.


Jsem nevěřící, ale děti pokřtít dám

Asi každý vnímá, že kostel je trochu jiné místo než náměstí. Možná si i uvědomuje, že se tam děje něco s vyšší mocí a že by jim případně mohla ta vyšší moc nějak pomoci. Je jistě dobré, že lidé přejí svým dětem i po stránce duchovní. Mnoho lidí přichází s prosbou o křest dítěte velmi upřímně a chce z něj vychovat slušného člověka. Pokud máte pocit, že křest by pro vaše dítě byl přínosem, máte právo o něj požádat duchovního.


Vy neznabozi...

Církve obecně poskytují náboženský servis. Vy o něj přicházíte požádat, avšak můžete narazit. Možným problémem je duchovní. Jsou faráři, kteří pokřtí doslova kde co. Ovšem je možné se setkat i s opačným extrémem. Křest je i z pozice církve závažný krok, rozhoduje se o pomyslném přijetí nového člověka. Někteří faráři tuto tezi berou až příliš tvrdě a odmítají pokřtít dítě kohokoli, kdo není každou neděli v jejich kostele. Oba přístupy jsou chybné. Pokud hledáte skutečně kvalitního duchovního, buďte rádi, když se o vás zajímá a ptá se na vaše představy o křtu. Zároveň by měl srozumitelně vysvětlit základy křesťanství. Neměli byste mít pocit, že se z vás snaží vychovat věřícího. Přesto je jeho povinností seznámit vás s tím, co křest přináší.


A bude to Anežka

Křestní jméno je symbolem nového života. Dítě jej dostává jako pečeť pro další život. Samotní křesťané už před narozením počítají se křtem dítěte, tedy jeho jméno vyberou s ohledem na křest. Je ovšem možné, že dítě dostane civilní jméno po porodu a další při křtu. Prakticky by bylo absurdní, aby se dítě jmenovalo pár měsíců třeba Žaneta a po křtu se do matriky napsalo jméno nové Anežka. Přesto má křestní jméno svůj význam. Dítě dostává jméno po světci, osobnosti, která by se mu měla stát vzorem. V historii se na výběr jména klad obrovský důraz.


Pojistka jménem kmotr

Církev požaduje záruku, že dítě bude vychováváno dobře a ve smyslu křesťanství. Touto zárukou je osoba kmotra. Toho si rodiče vyberou sami a jeho úkolem je dohlížet na dítě a být připraven pomáhat s výchovou. Obecně platí pravidlo, že alespoň jeden dospělý by věřící být měl. Ať už je to jeden z rodičů nebo sám kmotr. Ve starší literatuře najdeme postavy kmotříčka nebo kmotřičky, zpravidla jsou líčeny jako lidé dobrotiví, moudří a ochotní svému svěřenci pomáhat. Jednalo se o hezký, ale zároveň i praktický zvyk. V případě úmrtí rodičů se o dítě měl postarat právě kmotr.


Vzájemná dohoda

Těžko se vymlouvá křest mamince, která touží po kýčovitých fotkách z kostelíka, ale zároveň těžko se dá zapšklý duchovní přesvědčit, že ne všichni nevěřící jsou zlí. Nikdo vás nenutí, abyste z dítěte vychovali katolíka nebo evangelíka. Pokud toužíte jen po krásných obrázcích, dají se pořídit i jinak. Křest jen pro oko je fraška pro obě strany. Rodiče se nudí a farář, neví, co dělat. Ale jestliže cítíte, že by křest mohl mít smysl, přemýšlejte o něm. Je tedy jen na vás, jestli se rozhodnete pro křest. Toto není dobrá a ani špatná cesta, je to jen její začátek. Nic víc.



http://zena.centrum.cz Autor: Salome


"Křest - pojistka do nebe?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy