Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 434 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116465045
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Náboženství jako možné politické řešení?
Vloženo Středa, 14. červen 2006 @ 21:38:01 CEST Vložil: bolek

Zamyšlení poslal Karels



Náboženství jako možné politické řešení?

Proč se dělo bezpočet bezpráví v historii lidstva, kdy ve jménu náboženství byla zabita spousta lidí? Na to není zdaleka jednoduché odpovědět. Došel jsem k závěru, že základním omylem je zneužití náboženství k řešení konkrétních politických otázek. Nemyslím tím jenom křesťanství a jeho historickou úlohu v dějinách lidstva, ale poukazuji také na islám.

Pan Francis Fukuyama ve svém článku "Islámský extremismus pochází z Evropy" konstatuje: "Dále, radikální islamismus je produkt modernizace a globalizace. Nebyl by tak intenzivní, kdyby muslimové nemohli cestovat, používat internetu a kdyby neztratili kontakt se svou původní kulturou."

Možnosti které přináší dnešní doba, myslím tím technické vymoženosti současné doby umožňují šíření náboženských idejí s daleko větším akčním radiem, než tomu bylo v době vzniku například zmiňovaného islámu. Jsem přesvědčený, že pokud se náboženství "zneužije" pro vlastní politické cíle, potom je to chybné. Pokud se v náboženství hledá řešení všech neduhů dneška, potom mineme pomyslný terč. Vyjádření vztahu Boha a člověka totiž nenabízí univerzální řešení problémů pro celé lidstvo!

V okamžiku, kdy začneme hledat v náboženství odpovědi na konkrétní politické otázky, kdy se pokusíme řešit svým náboženským světonázorem problémy své země, potom se ocitáme vedle. Je to jednoduché, protože ne všichni budou sdílet náš světonázor. A tak se zákonitě ocitáme v konfliktu s těmi, kteří nemají stejné náboženské přesvědčení jako my.

Například problém moderní podoby islámu je mimochodem právě tento. Daniel Pipes ve svém článku "The Western Mind of Radical Islam" píše: Islámští fundamentalisté založili svůj program na politice. Na islám nepohlížejí ani tak jako na strukturu, v níž žijí jednotlivci, jako spíše na ideologii vhodnou pro řízení celých společností. Prohlásili, že "islám je řešení" a společně s íránským Chameneím jsou toho názoru, že "oplývá pokyny pro řízení státu a hospodářství, vytváření společenských pojítek a vztahů mezi lidmi a pokyny pro vedení rodiny". Pro fundamentalisty islám představuje cestu k moci. Jak poznamenává vysoký egyptský vládní úředník, "v islámu nespatřují přikázání a bohoslužbu, nýbrž systém vlády".

A to je zásadní omyl. Pokud se stane náboženství, jakékoliv náboženství prostředkem pro řízení společnosti, pak se ale stane nástrojem, pro který nebyl původně určený. Pokud se v historii národů snažila řídit společnost křesťanskými zásadami, je to sice pěkné. Ale poselství spásy pro člověka bylo zamýšleno v individuálním zvěstování člověku jinému člověku, daleko spíše než ucelená nauka určená pro řízení celé společnosti.

Je jasné, že při prosazování náboženských zásad vládci narazili na odpor, alespoň z počátku. V důsledku toho bylo tolik mrtvých, tolik obětí. O křesťanství a jeho historické vině v dějinách lidstva bylo jistě napsáno hodně. Ale to nebylo křesťanství, jak ho popisuje Bible, jaké jsem ho při četbě Svatých textů Bible mohl poznat já osobně.

Při politickém rozhodování museli vládci hledat řešení. A mnohá z nich zcela jistě v Bibli nejsou zmíněna. Byla potom podoba takto prezentovaného křesťanství, křesťanství jako nauky pro řízení společnosti i skutečnou biblickou podobou tohoto náboženství? Nemyslím si. Nebude to určitě jediný důvod, ale možná právě proto se v jednotlivých postkřesťanských státech Evropy volá po odluce církve od státu. Na podobné téma proběhla diskuze v Izraeli o odluce židovského náboženství od státu.

Je tedy náboženství možným politickým řešením, možnou politickou alternativou? Tomu nevěřím. Každé náboženství nabízí odpovědi na otázky, které si pokládá jedinec. O křesťanství se často hovoří jako o náboženství. Užil jsem tohoto slova také v tomto významu. Ale mnohem výstižnější vyjádření je, že křesťanství není náboženstvím, ale vztahem, vztahem s živým Bohem.

Křesťanství spíše nabízí řešení pro konkrétní potřeby jednotlivého člověka, než pro konkrétní potřeby celé společnosti. Proto se domnívám, že křesťanství nemůže obohatit volební program kterékoliv politické strany.

Článek jsem napsal ještě před volbami a vyšel v Britských listech.

Karels


"Náboženství jako možné politické řešení?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Náboženství jako možné politické řešení? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Středa, 14. červen 2006 @ 21:53:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je pravdou, že je to zajímavá úvaha, ale vidím tady otázky, na které bych těžko odpovídal.

Pokud navrhuji alternativní ideologii pro vládu ve středověku, jaká by to měla být? Kromě Bible a křesťanství tehdy nic jiného neznali...

Karels



Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy