Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 237, komentářů celkem: 429553, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 433 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116477509
přístupů od 17. 10. 2001

Co pohané vlastně prováděli?
Vloženo Čtvrtek, 06. červenec 2006 @ 14:53:00 CEST Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal Karels

Co pohané vlastně prováděli? Biblická kniha Ester je knihou, kde se popisuje ohrožení celého židovského národa, ale židé nakonec z ohrožení vyváznou jako vítězové. Pro naši úvahu je směrodatný verš 17. z osmé kapitoly této knihy. My si tento biblický text nejprve společně přečteme – Také všude ve všech krajinách a všude ve všech městech, kamkoli se dostal králův výrok, totiž jeho zákon, nastaly židům dny radosti a veselí, hostin a pohody. A mnozí z národů země se připojovali k židům, neboť na ně padl strach ze židů. (Ester 8:17) Pro tuto práci je důležitá zejména věta – A mnozí z národů země se připojovali k židům, neboť na ně padl strach ze židů.

Mnozí z národů země se připojovali k židům. Ale co to přesně znamená? Z našeho českého překladu Bible není zcela jednoznačné, co vlastně pohané prováděli. Pomůže nám upřesňující vysvětlení na základě hebrejštiny? Výklad „stojí a padá“ na vysvětlení hebrejského slovního kořene יהד [jahad] Připojovat se – tak přeložili naši překladatelé Bible hebrejské slovo מתיהדים [mitjahadim]. [1] Za normálních okolností se zjistí ostatní výskyt hebrejského slovního kořene יהד [jahad] v Bibli, případně i ve stejné slovesné třídě. V tomto případě je to však problém, poněvadž nejenom sloveso v tomto tvaru, ale i samotný slovní kořen se vyskytuje pouze jedenkrát v Bibli, právě na tomto místě v knize Ester – slovo je hapax legomenon ve Svatých textech Bible. Podle gramatiky má hitpael od kořene יהד [jahad] – התיהד [hitjahed] význam – přijmout judaismus. Septuaginta, což je řecký překlad Svatých textů Bible, nám sedmnáctý verš knihy Ester komentuje podobně: Řecky je to takto – πολλοι των εθνων περιετεμοντο και ιουδαιζον – mnozí z národů se obřezávali a žili podle židovských přikázání. (doslova – obřezávali se a judaizovali se) Takže si dovolím s přihlédnutím k této práci uvést možnou variantu čtení verše 17. takto: Také všude ve všech krajinách a všude ve všech městech, kamkoli se dostal králův výrok, totiž jeho zákon, nastaly židům dny radosti a veselí, hostin a pohody. A mnozí lidé z národů země se obřezávali a začali žít podle židovských přikázání, neboť na ně padl strach ze židů. (Ester 8:17) Závěr: Je to skoro ironie, protože Haman plánoval vyhlazení všech židů. Nejenom, že se celá situace obrátila proti němu osobně a jeho rodině, ale ještě se mnozí lidé z národů země přidávali k židům, k židům, které oni sami chtěli donedávna vyhladit… :) Z příběhu o krásné Ester si můžeme vzít ponaučení o Esteřině věrnosti jak ke svému lidu, tak ke svému Bohu, díky které byl nakonec zachráněn nejenom celý židovský národ, ale i mnozí lidé přicházeli k jedinému pravému Bohu, k Hospodinu Bohu Izraele. Karels
1. יהד [jahad] se v textu vyskytuje ve zvláštní slovesné třídě a způsobu – v participiu slovesné třídy hitpael. V textu Est 8:17 je to tvar מתיהדים [mitjahadim] – můžeme v části tohoto participia hitpaelu „slyšet“ slovo jehudim, což znamená židé…


"Co pohané vlastně prováděli?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Co pohané vlastně prováděli? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Čtvrtek, 06. červenec 2006 @ 16:49:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Navíc je ten verš 17. respektive závěr onoho verše 17. podle ekumenického překladu Bible - A mnozí z národů země se připojovali k židům, neboť na ně padl strach ze židů takový zmatený.

Při povrchním čtení by si člověk skoro myslel, že to byly národy země, které se připojovaly - ale to by tam muselo být namísto slova mnozí, slovo mnohé a ve slově připojovali by bylo y.

Ale přesto, já nikdy nevěděl, co si za tím připojováním mám představit. Měl jsem za to, že se pohané zůčastnili oslav společně se židy...

Karels



Re: Co pohané vlastně prováděli? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Čtvrtek, 06. červenec 2006 @ 18:39:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Za ten překlad verše 17. bych dal překladatelům ekumenického překladu Bible známkové ohodnocení za 4, ne-li za 5, protože se tak vytrácí triumfální vítězství Ester a židovského národa. (otázkou zůstává, jestli to bylo pouze přehlédnutí...)

A defakto hlavní poselství o tom, že se pohané obraceli k živému Bohu Izraele, by se tak vytratilo... (alespoň já jsem to tam nikdy neviděl, až teprve teď...)

Karels




Re: Co pohané vlastně prováděli? a co je další ? (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Pátek, 07. červenec 2006 @ 02:46:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
z textu , ´....padl strach ze židů ...´.
Nebylo by od věci zamyslet se nad spojením ´strach židovský´.
Nimodém přišel k Mistru tajně, učedncí na modlitbách měli zavřené dveře a dá se to srovnat ?
Jsou to stejná slova? Co znamenají?



Re: Co pohané vlastně prováděli? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Pátek, 07. červenec 2006 @ 08:29:38 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
V knize Ester ten strach vypůsobil Bůh v konečném důsledku. Je to jiný výraz, než bázeň Boží.

Ten výraz פּחד [pachad], který se překládá jako strach, se vyskytuje tady - 1 Sam. 11:7; 2 Chr. 14:13; 17:10; 19:7; 20:29; Est. 8:17; 9:3; Job 3:25; 4:14; 22:10; 31:23; 39:16; Ps. 14:5; 36:2; 53:6; 119:161; Isa. 2:10, 19, 21; 24:17; Jer. 30:5; 48:43; 49:5; Lam. 3:47

Všude je tento strach v souvislosti s Bohem, snad jenom v knize Job ne.

Můžeme teda říct, že (logicky) strach ze židů, je vlastně strachem z Hospodina, který za tímto národem stojí - to bych si snad troufal odvodit pro ten verš Est. 8:17 I když ti lidé se báli židů z praktických důvodů, nevěděli, jak s nimi židé naloží po tom, co je sami chtěli zničit...

V těch ostatních případech - Nikodém a učedníci na modlitbách, nevím, tam bych to viděl jako obyčejný strach smrtelníků.

Ale teď jsem se na to díval..., je to v řečtině úplně stejné spojení - strach židovský - v Novém zákoně jako v knize Ester. Zajímavé téma - zatímco v prvním případě strach ze židů přivádí pohany k poznání pravého Boha, v druhém případě učedníci (Jan 20:19) - jsou učedníci Ježíše shromážděni za zavřenými dveřmi.

Já myslím, že obecně by se dal odvodit závěr, že bychom neměli v žádném případě podceňovat židovský národ. Jinak nevím, co k tomu víc dodat... to by už byly asi spekulace.

Karels





Stránka vygenerována za: 0.17 sekundy